Latvijā
Novados

Raidījums: par kapeikām pārdos ēku, kurā pašvaldība nesen ieguldījusi 300 000 eiro11

Foto: Alūksnes TIC

Alūksnes novadā plāno par pārdesmit tūkstošiem eiro plāno pārdot muižu, kurā vēl salīdzinoši nesen veikti pamatīgi kapitālieguldījumi vairāku simtu tūkstošu vērtībā, svētdien ziņoja LTV raidījums “De facto”.

Alūksnes novadā pirmās skolas slēdza jau drīz pēc pagastu apvienošanās vienā novadā. Tās bija Veclaicenes, Annas un Zeltiņu pamatskolas 2009. gadā.

Veclaicenes pamatskola kopš pagājušā gadsimta 30. gadiem atradās pirms 170 gadiem celtajā Romeškalna muižas ēkā, un tā šobrīd ir arī vienīgā no novadā slēgto skolu ēkām, ko nolemts pārdot. Iespējams, nākotnē varētu sekot lēmums par Annas pamatskolas ēkas pārdošanu.

Vēl īsi pirms Veclaicenes pamatskolas slēgšanas pagasta padome nolēma skolas ēkā ieguldīt līdzekļus, kas savulaik pašvaldībām tika dalīti kā atlīdzība par apvienošanos novados. 2007. gadā par aptuveni 300 000 eiro skolai remontēja fasādi, nomainīja jumtu un logus. Tagad bijušo Romeškalna muižas ēku vērtētāji novērtējuši vien par nepilniem 13 tūkstošiem eiro. Vēl gandrīz tikpat – par desmit hektāriem zemes, ezeru un meža audzi.

Līdz ar to SIA “Dzieti” pašvaldībai piederošo īpašumu piedāvā izlikt izsolē par 21 300 eiro. Vērtētājs skaidro – tam, ka pirms desmit gadiem uzlikts jauns jumts un nomainīti logi par 300 tūkstošiem, būtu nozīme tikai tad, ja īpašums atrastos 50 kilometru attālumā no Rīgas.

SIA “Dzieti” valdes priekšsēdētājs Juris Guntis Vjakse (ZZS) skaidro, ka izsolei ir vairāki apgrūtinājumi, turklāt ēka un tās inženierkomunikācijas ir vecas, telpu plānojums kā skolai, arī mežu nedrīkst cirst, tas jākopj.

Pircējam papildus apgrūtinājumu rada arī vairāki nomas līgumi, kas noslēgti par skolas ēkas daļām. Turklāt, īsi pirms izlemts muižu pārdot, tā tikusi pie vēl viena apgrūtinājuma. Romeškalna muižā novads veidos pašapkalpošanās informācijas punktu. Tā ir daļa no kopumā miljonu vērta projekta, kas pirms trim gadiem tika pieteikts Eiropas fonda finansējumam. Par šo naudu Veclaicenes apkaimē būtiski uzlabos tūrisma infrastruktūru. Šos plānus, neatsakoties no Eiropas naudas, mainīt nevarot.

Tas nozīmē, ka muižā tieši pirms vai, iespējams, jau pēc pārdošanas, ieguldīs vēl 21 343 eiro – proti, tikpat, cik liela šobrīd noteiktā izsoles sākumcena. Izsoles noteikumi gan paredzēs, ka jaunajam īpašniekam vēl desmit gadus pēc projekta pabeigšanas jānodrošina šis pakalpojums.

Interesanti, ka neilgi pēc lēmuma startēt ar šo Eiropas fondu projektu vairāk nekā trešdaļa muižas uz desmit gadiem – līdz 2027. gadam – iznomāta biedrībai “Eko teritoriju attīstība”. Viens no šīs biedrības biedriem ir Alūksnes domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers (“Vienotība”).

Adlers, kurš domē vada arī tautsaimniecības komiteju un piedalījies lēmumu pieņemšanā, noliedz ieinteresētību muižas vērtības pazemināšanā. Savukārt nekustamā īpašuma vērtētājs apstiprina – bez apgrūtinājumiem izsoles sākumcena noteikti būtu divreiz augstāka.

LA.lv