×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Saeima konceptuāli atbalsta ideju veidot Valsts būvniecības kontroles biroju (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Būvniecības likumā, kas paredz izveidot Valsts būvniecības kontroles biroju.

Balsojums par šo likumprojektu bija vienprātīgs – to atbalstīja 89 deputāti un neviens nebija pret vai atturējies. Balsojumā gan nepiedalījās pieci parlamentārieši.

Šīs likuma izmaiņas rosina Ekonomikas ministrija (EM). Likumā plāno noteikt, ka par būvniecības nozari atbildīgās ministrijas padotībā esoša iestāde veic būvniecības valsts kontroli un būvju pieņemšanu ekspluatācijā normatīvajos aktos noteiktos gadījumos. Iestādes pieņemtos lēmumus var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

Veicot būvniecības valsts kontroli, iestādei būtu tiesības pieprasīt un bez maksas saņemt informāciju un dokumentus, tai skaitā uz būvatļaujas pamata izstrādāto projektu, organizēt atkārtotu būvprojekta vai būves ekspertīzi normatīvos aktos noteiktos gadījumos, apsekot jebkuru būvi, ja saņemts iesniegums par normatīvo aktu pārkāpumiem vai bīstamību būvniecības procesā vai pēc tā, pieaicinot tās būvvaldes pārstāvi, kas izdevusi būvatļauju, informēt kompetences pārbaudes iestādi par būvspeciālistu pārkāpumiem.

Veicot valsts kontroli, iestāde varētu pieņemt šādus lēmumus – apturēt būvdarbus, ja konstatēti būtiski būvniecības procesa pārkāpumi vai bīstamība, uzdot ekspluatācijā nodotas būves īpašniekam novērst bīstamību būvē, informējot par to pašvaldību, aizliegt būves ekspluatāciju, ja konstatēta tās bīstamība, līdz bīstamības novēršanai.

Iesniegtajos priekšlikumos grozījumiem jaunajā Būvniecības likumā teikts, ka kontrolējošās iestādes sastāvā ir valsts būvinspektori – iestādē nodarbinātas personas, kuras ir reģistrētas būvinspektoru reģistrā.

Paredzēts, ka šīs izmaiņas likumā stāsies spēkā nākamgad 1.septembrī.

Saeima gan noraidīja šī likumprojekta atzīšanu par steidzamu, savukārt priekšlikumus uz otro lasījumu var iesniegt līdz 12.decembrim.

EM parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis (RP) gan pauda nožēlu, ka steidzamība netika atbalstīta, un aicināja “vismaz neatvērt plašu diskusiju atkal varbūt trīs gadu garumā par Būvniecības likumu kā tādu, bet tad tiešām sniegt priekšlikumus konkrēti par šo valsts uzraudzību”. Viņš arī sacīja – paredzēts, ka šajā birojā strādās 36 darbinieki un budžets atkarībā no atalgojuma lieluma varētu būt nedaudz lielāks par pusmiljonu eiro gadā.

Debatēs par šo likumprojektu deputāte Ilma Čepāne (V) arī uzsvēra, ka iesniegs priekšlikumu, lai jaunais Būvniecības likums nestātos spēkā no nākamā gada 1.februāra.

Jautājums par Valsts būvinspekcijas atjaunošanu aktualizējās pēc traģēdijas Zolitūdē, kad, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, 54 cilvēki gājuši bojā un vairāki desmiti cilvēku cietuši.

Kā ziņots, Saeima šodien noraidīja opozīcijas rosinātos grozījumus Būvniecības likumā, kas paredzēja Valsts būvinspekcijas atjaunošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Un pavisam cits jautājums kādēļ Valsts vīri bez plašas tautas atļaujas patvaļīgi atteikties no tautai vien no svarīgākajam – buvdrošības garantēšanas funkcijām Šeit atbildībā uzguļas uz tautas kalpu plecam kuri tika lobiju ietekmēti pieņēma tik bezatbildīgu likumu. Jo atceļot šo likumu netika paredzēta uz kura plecu tiek uzlikta atbildībās nasta. Tapāt ar lata ieviešanas likumu.

  2. Tā, ka Valsts būvniecības kontroles birojs tika atcelta saskaņā ar investoru lobiju ieteikumu tad tam ari ir jābūt, bet tikai līkuma jāieraksta, ka par būves drošības garantiju ir atbildīgs investors tad visas kontroles funkcijas, kas bija agrāk Valsts pārziņa tagad paries investoru pārziņa un investor būs spiests algot vissaugsta kvalifikācijas būvuzraugu, kurš ar savu parakstu atbildīgs investoru priekša savu kārt investors ir atbildīgs Valsts, proti, tautas priekša. Un investoriem nevajadzēs raudat par kukuļņemšanu vai došanu. Piedāvam investoru naudas izcelsme un konkrēto fizisko personu kurš ir pilnvarots pārstvet, ka īpašnieks ir jāzina valsts finanšu inspekcijai.

Draugiem Facebook Twitter Google+