Rīgas 41. vidusskolas direktors Vitālijs Poļakovs rāda ēdamzāli, kas būtu jāpaplašina, lai paēst varētu pustūkstotis skolēnu.
Rīgas 41. vidusskolas direktors Vitālijs Poļakovs rāda ēdamzāli, kas būtu jāpaplašina, lai paēst varētu pustūkstotis skolēnu.
Foto – Karīna Miezāja

Rīgas skolu ēdnīcām – “tikai” pusmiljons 0

Viens no iemesliem, kāpēc Rīgas dome iepriekšējā nedēļā palielināja galvaspilsētas izdevumus, ir nepieciešamība paplašināt un renovēt skolu ēdnīcas.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Pirmās pazīmes jau ir: Bijušais NATO komandieris brīdina par Kremļa iespējamiem uzbrukuma plāniem saistībā ar NATO mācībām Baltijas jūrā 121
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji izskanēja, ka skolu ēdnīcu uzlabošanai vajadzīgi 890 000 eiro. Šo tēriņu nepieciešamība tika pamatota ar to, ka nākamajā mācību gadā Rīgas skolēni līdz pat 9. klasei tiks pie brīvpusdienām. Tas pārsteidza Rīgas domes opozīcijas deputātus, un “Vienotības” frakcijas pārstāvis Olafs Pulks vaicāja: “890 000 eiro būvdarbu veikšanai ēdnīcās un telpu piemērošanai, ieviešot bezmaksas ēdināšanu! No vienas puses, apsveicami, tomēr vai bezmaksas ēšanas paradumi atšķiras no ēšanas par naudu? Kas tur ko pielāgot? Ja nepieciešams remonts, tad tā arī jāraksta un līdzekļi jāparedz gada budžetā, ne grozījumos. Turklāt lēmums par bezmaksas ēdināšanu skolās tika pieņemts jau rudenī, bet nepieciešamību kaut kā īpaši pielāgot ēdnīcas pašvaldība saprata tikai šajā gadā.”

Rīgas domes Īpašuma departamenta pārstāve Baiba Gailīte skaidro, ka patiesībā ēdnīcām plānots atvēlēt “vien” 490 000 eiro, ko tērēs būvdarbu veikšanai un virtuves telpu pielāgošanai, lai nākamajā mācību gadā skolu ēdnīcās varētu pabarot vairāk pusdienotāju nekā līdz šim. Rīgas dome no nākamā mācību gada apmaksās pusdienas skolēniem, kuri mācās no 5. līdz 9. klasei un kam nepienākas valsts apmaksātās pusdienas. Līdz ar to var prognozēt, ka skolu ēdnīcām būs lielāka slodze, taču ne visās skolās ēdināšanas telpas ir piemērotas lielākam ēdāju skaitam. Īpašuma departaments saņēmis skolu lūgumus uzlabot skolu ēdnīcas un virtuves. Skolu izteiktie lūgumi ir dažādi, tajās nepieciešamo būvdarbu apjoms ir atšķirīgs. Jau tagad zināms, ka Rīgas 34. vidusskolā renovēs ēdamzāli, to pārbūvējot un paplašinot. Savukārt Rīgas 64. vidusskolā palielinās virtuvei nepieciešamo elektrības jaudu, kā arī paplašinās ēdamzāli. Rīgas Teikas vidusskolā un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā kafejnīcas telpas tiks pārplānotas par ēdamzāli. Rīgas Ķengaraga vidusskolā tiks palielināta ēdamzāles platība un mainīta elektroinstalācija. Rīgas 41. vidusskolā plānots paplašināt ēdamzāli, pievienojot tai blakus kabinetus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skolas direktors Vitālijs Poļakovs rēķina, ka nākamajā mācību gadā ēdnīcā ik dienas varētu pusdienot ap 500 skolēniem, bet patlaban tajā vienlaikus var ēst tikai aptuveni 100 cilvēku. Jau tagad pusdienošana noris trīs maiņās. Paplašinot ēdamzāli, katrā maiņā varētu pabarot vēl 70 līdz 80 bērnus.

“Man tā šķiet skandaloza situācija, ka izrādās: dažās skolās bērniem gadiem nav bijis vietas, kur paēst. Un Rīgas domes vadība to pamanījusi un rīkojas tikai tagad,” teic O. Pulks. Vienā no sēdēm O. Pulkam esot paskaidrots, ka lielākas ēdnīcas līdz šim nebija vajadzīgas, jo pat 75 procentiem skolēnu neesot naudas pusdienām. Domes deputāts no pašvaldības vadības gaida sīkāku informāciju, lai saprastu, kur tik šokējoši dati ņemti.

Cik tieši naudas katrai skolai tērēs, Īpašuma departamentā vēl nevar pateikt. Tas noskaidrošoties tikai tad, kad būs panākta vienošanās ar būvdarbu veicēju. B. Gailīte gan ir pārliecināta, ka naudas nepietrūks. Savukārt, ja palikšot pāri, to izlietošot remontdarbiem vēl kādā skolā.

Ja dažās skolās pārbūves plānotas gana nopietnas, vai nebūs tā, ka septembrī darbi nebūs pabeigti un bērniem vispār nebūs kur pusdienot? B. Gailīte teic, ka līgumos ar darbu veicējiem kā remonta pabeigšanas datums būs minēts 1. septembris, tāpēc tā nevajadzētu būt. Kurš uzņēmums veiks darbus, pagaidām nav zināms.

Pārējie 400 000 eiro, ko, grozot pašvaldības budžetu, novirzīja izglītības iestādēm, paredzēti remontdarbiem, avārijas situāciju novēršanai, avārijas seku likvidācijai un ēku uzturēšanai ne tikai skolās, bet arī bērnudārzos un interešu izglītības iestādēs. Šos darbus veiks pašvaldības SIA “Rīgas serviss”.

Rīgas mērs Nils Ušakovs, pamatojot ēdnīcu pārbūves nepieciešamību, vairākkārt pieminējis Rīgas 22. vidusskolu (mazākumtautību skola). Patiesībā tai piešķirts atsevišķs finansējums – teju tikpat liels kā visām citām skolām kopā – 700 000 eiro. Par šo naudu paredzēts pārbūvēt visu skolas pagrabstāvu, nomainīt inženierkomunikācijas, tiks izveidots jauns virtuves bloks ar ēdnīcu, pirktas jaunas iekārtas un mēbeles. Tiks veidotas jaunas garderobes skolēniem.

Reklāma
Reklāma

Opozīcijas pārstāvji uztraucas, ka ar šādiem tēriņiem Rīgas dome palielina budžeta deficītu, proti, galvaspilsētas izdevumi aizvien vairāk pārsniedz ienākumus. B. Gailīte gan skaidro, ka tieši šie tēriņi caurumu galvaspilsētas budžetā nepalielināšot, jo skolu remontiem atvēlēta nauda, ko pašvaldība saņēmusi par pievienotās vērtības nodokļa pārmaksu 2015. gadā.

Jāpiebilst, ka valdībā drīzumā tiks lemts par to, vai palielināt finansējumu katra skolēna ēdināšanai līdz 1,89 eiro. Patlaban vienām skolēna pusdienām valsts tērē 1,42 eiro. Izglītības iestāžu aptauja liecina, ka ar šo summu nepietiek, lai nodrošinātu pilnvērtīgas pusdienas. Daudzviet pašvaldība vēl piemaksā savu artavu, lai mazie varētu paēst kvalitatīvāk. Tāpat privātskolās bērni tiek baroti dārgāk. Aprēķināts, ka vidējā piemaksa pusdienām ir 0,61 eiro, tātad liela daļa skolēnu patiesībā tiek ēdināta par 2,03 eiro dienā. IZM apkopotie dati liecina, ka tikai nedaudz vairāk kā puse šīs summas – 54 procenti – tiek tērēti pārtikas produktu iegādei. Pat 28 procenti tiek tērēti ēdnīcu komunālo pakalpojumu apmaksai. Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija aprēķinājusi, ka no šā gada 1. janvāra produktu iepirkšanai vajadzētu tērēt pat 95 centus vienam skolēnam, jo pieaugušas kvalitātes prasības skolās pasniegtajam ēdienam.

Vai Rīgas dome arī atvēlēs vairāk naudas skolēnu ēdināšanai, ja valsts sāks apmaksāt dārgākas pusdienas? Skaidru atbildi uz šo jautājumu neizdevās iegūt. Par to lemšot, veidojot nākamā gada pilsētas budžetu. Ja pašvaldība nevēlēsies, lai 5. līdz 9. klašu skolēni ēd sliktāk nekā jaunākie skolēni, domes maciņā varētu rasties vēl lielāks caurums. Šā gada budžetā šo skolēnu ēdināšanai no 1. septembra atvēlēti 3,4 miljoni. Nākamajā gadā, kad skolēni par pašvaldības naudu pusdienos visu mācību gadu, ēdināšanai būs nepieciešama divkārt lielāka summa, pat tad, ja izmaksas viena skolēna pusdienām netiks paaugstinātas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.