Latvijā
Politika

Uzzini, kuriem deputātiem lielākās kompensācijas par transportu un dzīvesvietas īrēšanu22


Saeimas deputāts Juris Viļums (no kreisās) dzīvo vistālāk – no Rīgas līdz viņa mājām Dagdas novada Ezerniekos ir nepilni 300 kilometri, tāpēc arī viņam pienākas vislielākā kompensācija. Viņš par transportu saņēmis 4006,54 eiro, par dzīvokli – 4920 eiro gadā, viņa kolēģis Valters Dambe par transportu – 6696,08 eiro gadā.
Saeimas deputāts Juris Viļums (no kreisās) dzīvo vistālāk – no Rīgas līdz viņa mājām Dagdas novada Ezerniekos ir nepilni 300 kilometri, tāpēc arī viņam pienākas vislielākā kompensācija. Viņš par transportu saņēmis 4006,54 eiro, par dzīvokli – 4920 eiro gadā, viņa kolēģis Valters Dambe par transportu – 6696,08 eiro gadā.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Gandrīz trešdaļmiljons – 317 946,13 eiro – tik liela summa no Saeimas budžeta pērn izmaksāta deputātiem kompensācijās par transportu un dzīvesvietas īrēšanu. 2016. gadā visdārgākos dzīvokļus īrējis Andrejs Elksniņš, Dzintars Zaķis un Gundars Daudze, bet transporta kompensācijās visvairāk saņēmuši Artis Rasmanis no Priekuļiem, Valters Dambe no Pārgaujas novada un Guntis Kalniņš no Jēkabpils.

Piesaistīta vidējai algai

Īres un transporta izdevumu kompensācija nepieciešama, lai nenostādītu nevienlīdzīgā situācijā deputātus, kuri dzīvo Rīgā, un tos, kuri ievēlēti no attālākām Latvijas vietām un ikdienā braukā lielus attālumus no mājām uz Saeimu vai darba dēļ īrē dzīvokli, skaidro Saeima. Citu kompensāciju deputātiem nav, ar 2011. gadu Saeimas deputātu atalgojuma sistēma tika reformēta – vairs netiek piemaksāts par komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklēšanu un viņi nesaņem reprezentācijas naudu, sakaru izdevumu kompensāciju. Deputātiem atkarībā no dzīvesvietas tiek noteikts maksimāli pieļaujamais kompensācijas apmērs jeb “griesti”, bet Saeima kompensē tikai faktiskos izdevumus. Tādēļ kompensāciju saņēmējiem ik mēnesi jāiesniedz Saeimas administrācijas Finanšu nodaļā maksājumus apliecinoši dokumenti, piemēram, degvielas čeki vai sabiedriskā transporta biļetes. Arī dzīvokļa kompensāciju saņēmējiem nepietiek arī īres līgumu – viņiem ik mēnesi jāiesniedz maksājumu apliecinoši grāmatvedības dokumenti.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli maksimālais kompensācijas apmērs atkarīgs no tā, cik tālu no Rīgas dzīvo katrs deputāts. Lielākā iespējamā transporta un īres kompensācija mēnesī pērn bija 765 eiro, bet šogad tā pieaugusi līdz 818 eiro un to var saņemt tikai tie deputāti, kuri dzīvo tālāk par 280 km no Rīgas. Kompensācijas “griestu” apmērs ik gadu mainās, jo ir piesaistīts vidējai algai valstī. Jāpiebilst, ka deputātu atalgojums, kas atkarīgs no amatiem Saeimā un pabalstiem, ir dažāds, piemēram, 2016. gada decembrī lielākais atalgojums izmaksāts Raivim Dzintaram (2885 eiro), bet viena no mazākajām algām bijusi Edvīnam Šnorem – 1366 eiro.

Dārgākā īre – 700 eiro

Spriežot pēc izmaksātajām kompensācijām 2016. gadā, vislielākais braukātājs Saeimā ir kādreizējais motosportists Artis Rasmanis (ZZS) no Priekuļiem, kurš pērn transporta kompensācijās saņēmis 6922,21 eiro. “Praktiski katru dienu braukāju turp un atpakaļ. Citkārt vēl kopā ar kolēģi Aināru Mežuli dodamies tikties ar vēlētājiem, apbraukājam Vidzemes reģiona pašvaldības, lai uzklausītu viņu problēmas un aktualitātes. Tā arī tie kilometri salasās,” skaidroja deputāts. Dzīvesvietas kompensācijas gan viņš nav prasījis, kaut reizēm deputāta pienākumu dēļ Rīgā jāpaliek līdz vēlai naktij un nākas nakšņot viesnīcā.

Visdārgāk dzīvokli Rīgā īrējis (700 eiro mēnesī) “Saskaņas” pārstāvis Andrejs Elksniņš no Daugavpils. Viņa partijas kolēģis un novadnieks Rihards Eigims arī no Daugavpils pratis galvaspilsētā atrast gandrīz uz pusi lētāku dzīvesvietu – par 355 eiro mēnesī. Sākotnēji Elksniņš man nevēlējās komentēt, vai sociāldemokrātiskas partijas pārstāvim piederas šāda rīcība ar nodokļu maksātāju naudu, atrunājoties “jūs taču neesat nekāda dzeltenā prese”. Tomēr vēlāk piekrita sarunai un pastāstīja, ka īrējot dzīvokli dažu minūšu gājiena attālumā no Saeimas nama. “Taču tas nav īpaši milzīgs vai smalks. Katram Saeimas deputātam, kurš dzīvo ārpus Rīgas un Pierīgas, ir tiesības izvēlēties, cik lielu daļu kompensācijas tērē dzīvesvietas īrei un kādu – braukāšanai. Es esmu izvēlējies īrēt dzīvokli, mums ar īpašnieku ir oficiāls līgums, kas reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā,” skaidroja Elksniņš. Pašlaik viņš arī vedot pārrunas ar dzīvokļa īpašnieku par īres maksas samazināšanu. Otra lielākā dzīvokļa kompensācija pašreizējā Saeimā pērn ir tikusi Dzintaram Zaķim (“Vienotība”) no Jēkabpils, kurš par 616 eiro īrē aptuveni 80 kvadrātmetru dzīvokli Rīgas centrā. “Šo variantu izvēlējos vietas dēļ, jo varu kājām aizstaigāt līdz vairākumam iestāžu Rīgā, kas jāapmeklē, veicot deputāta pienākumus. Par dzīvokli centrā šāda samaksa nav nemaz tik liela. Cik zinu, citi īrnieki šajā pašā mājā maksā krietni vairāk,” teica deputāts. Gan Zaķis, gan Elksniņš principā neizmantojot iespēju saņemt transporta kompensācijas.

Jau tradicionāli kompensāciju ziņā “dārgākā deputāta” gods kopvērtējumā pienākas Latvijas Reģionu apvienības pārstāvim Jurim Viļumam. Viņš arī ir vistālāk no Saeimas dzīvojošais tautas kalps – no parlamenta ēkas līdz Viļuma mājām Dagdas novada Ezerniekos ir nepilni 300 kilometri. “Citi kolēģi var atļauties izbraukāt katru dienu, bet manā gadījumā tas nav iespējams. Tādēļ man jāīrē dzīvoklis Rīgā. Un, pat ja aizbraucu uz mājām reizi nedēļā, tad tie jau ir 600 kilometri, nemaz nerunājot par to, ka jāapmeklē arī vēlētāji,” skaidroja Viļums. Viņš arī uzsvēra, ka teorētiski saviem braucieniem pa Latgali varētu pieprasīt arī Saeimas transportu – tādā gadījumā viņš neuzrādītos lielāko kompensāciju saņēmēju sarakstā, bet valstij tas būtu krietni neizdevīgāk.

KNAB sen neko nav pārbaudījis

To, vai deputāti pamatoti pieprasījuši kompensāciju, vispirms izvērtē kāds no Saeimas priekšsēdētāja biedriem (šajā sasaukumā – Inese Lībiņa-Egnere). Savukārt to, vai ikmēneša iesniegtie grāmatvedības dokumenti ir kārtībā (piemēram, vai netiek īrēts no radiniekiem un tamlīdzīgi), izvērtē Saeimas Finanšu nodaļa. Tāpat to var darīt arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Atgādināšu, ka pirms sešiem gadiem uzvirmoja skandāls par deputātu Visvaldi Lāci, kurš saņēma kompensāciju par dzīvokļa īrēšanu no savas meitas. Arī rīdzinieks Nils Ušakovs no 2007. līdz 2009. gadam, būdams Saeimas deputāts, saņēma dzīvokļa īres kompensāciju, jo bija pārdeklarējies Carnikavas novadā.

Saistītie raksti

Pēdējā laikā KNAB rīcībā nav informācijas par šaubīgi izmaksātām deputātu kompensācijām. Birojs izvērtējis 12.Saeimas deputātiem noteiktās kompensācijas un secinājis, ka tās nepārsniedz noteikto apmēru, kā arī ir ievērota kompensāciju izmaksu kārtība. Taču 2011. gadā KNAB sauca pie administratīvās atbildības vairākus Saeimas Saimnieciskās komisijas deputātus, jo konstatēja, ka viņi bija piedalījušies lemšanā par kompensāciju piešķiršanu pašiem sev. Kopš tā laika gan kārtība ir mainījusies.

Saeimas deputātu saņemtās kompensācijas 2016. gadā

Deputāti sakārtoti pa grupām pēc augstākās summas (normas) lieluma, kāda saskaņā ar noteikumiem (dzīvesvietas attāluma no galvaspilsētas) viņam pienākas par īri un transportu. Savukārt grupas ietvaros deputāti sarindoti pēc gadā kopā saņemtās kompensācijas lieluma, izcelti katras grupas līderi. Izceltas arī trīs lielākās mēneša īres kompensācijas, proti, visdārgāk dzīvokļus īrējis Andrejs Elksniņš, Dzintars Zaķis un Gundars Daudze. 16 tautas kalpi nesaņem ne īres, ne transporta kompensācijas.

 

 

LA.lv