×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. augusts, 2014
Drukāt

Zirglietas ar kvalitātes zīmi. Ciemos pie Latgales meistariem Irēnas un Pētera (1)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

IRĒNAS BAUFALES un PĒTERA REINIKA amatnieku darbnīca Rēzeknes novada Vērēmu pagasta zemnieku saimniecībā “Apkalnmājas” ir vienīgā Latvijā, kur gatavo zirglietas darba zirgiem. Meistaru prasmes un zināšanas rosinājušas darbības lauku paplašināt, un patlaban “Apkalnmājas” kļuvušas par būtisku latgaliskā dzīvesveida un kultūras mantojuma daļu.

Dzimtas mantojums

Foto-Valdis Semjonovs

“Apkalnmājas” ir dzimtas mantojums. Jau kopš senseniem laikiem šeit bijuši cieņā zirgi. Par tiem, tāpat kā to kopējiem, saglabājies daudz stāstu un nostāstu.

Šiem saimniekiem pirmā doma par savu amatnieku darbnīcu radusies, sabrūkot padomju sistēmai: – Ļoti vēlējāmies turpināt senču iesākto, taču nejutāmies tik stipri, lai koptu zemīti. Apzinoties, ka mūsu potenciāls ir zināšanas par dzīvniekiem, pamazām izkristalizējās doma par zirglietām.

Lai izgatavotu kvalitatīvus aizjūga piederumus, amatniekam ne tikai jābūt izcilam sava aroda meistaram, bet arī jāpārzina zirga anatomija. Nepieciešamas specifiskas zināšanas, tāpēc nav daudz meistaru, kuri uzņemtos šo laikietilpīgo darbu. Irēna ir Maskavas Timirjazeva lauksaimniecības akadēmijas absolvente, Latvijas Amatniecības kameras seglinieka amata meistare, pieredzējusi šķirnes zirgu vērtētāja un zootehniķe zirgkopībā, kā arī sporta meistare jātnieku sportā (konkūrā). Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā viņa ieguvusi pedagoģijas maģistres grādu. Savukārt Pēteris Bebrenes lauksaimniecības tehnikumā un Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā apguvis veterināriju.

Darbnīcā top ne tikai zirglietas, bet arī siksnas un apauši citiem mājdzīvniekiem. Vēl meistari izgatavo skaistus un kvalitatīvus ādas aksesuārus dāmām un kungiem: jostas, siksnas, maciņus mobilajiem telefoniem, somas u.c. Slavenais akordeonists Aldis Kise pasūtinājis sik­snas akordeonam. – Tad gan nācās pamatīgi svīst, līdz atradām dārgajam mūzikas instrumentam piemērotas krāsas ādu un sprādzītes zelta krāsā, – ar smaidu atceras Irēna, taču vienlaikus priecājas, jo šādi pasūtījumi, tāpat kā izbraucieni uz amatnieku izstādēm un gadatirgiem, palīdz izrauties no ikdienas un darbnīcā ienes jaunas vēsmas. Jau par tradīciju kļuvusi Latgales amatnieku piedalīšanās vasaras gadatirgū Brīvdabas muzejā. Kopā ar citiem novada amatniekiem vairākkārt pārstāvēta Latgale amatnieku dienās Sanktpēterburgā un Vitebskā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Malači! Turaties! Kvalitatīvi izstrādājumi dažādām vajadzībām, gaumēm un maciņiem. Iesaku nebaidīties pasūtīt konkrētam dzīvniekam – nebūs astronomiski dārgi un kalpos gadiem, izcili derēs valkātājam, pie tam īpašas vēlmes un dizaina jautājumi ir apspriežami.

Draugiem Facebook Twitter Google+