×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Zvaigznes dienā beidzas Ziemassvētku laiks. Latviešu tautas ticējumi par 6. janvāri

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Zvaigznes dienā beidzas Ziemassvētku laiks, un tai jābūt gada aukstākajai dienai.

Ar zvaigznes dienu noslēdzas arī Andrejdienā aizsācies precību zīlēšanas laiks.

No Jaungada līdz Zvaigznes dienai nevajag ne vērpt, ne aust, citādi neviesīsies aitas.

Ja saimniece Zvaigznes dienā bijusi dusmīga, cūkām maz sivēnu.

Auksta Trijkungu diena sakrīt ar aukstiem Miķeļiem.

Zvaigznes dienu sauc vēl arī par “pagānu svētdienu”.

Ar Zvaigznes dienā svētīto ūdeni jāmazgā visādas vainas – kā cilvēku, tā lopu, – lai ātri dzīst.

Triju kungu dienā pulksten divpadsmitos naktī jāiet dzert pie akas ūdens, jo tad viņš ir pārvērties par vīnu. Gaidot jāskatās, ja izlec melna pelīte, tad drīz notiks pārvēršanās, ja izlec jau melns zaķis, tad jau pārvēršanās ir notikusi, tad jādzer.

No ziemassvētkiem līdz trijukungu dienai bijuši “svētie vakari”, kas tagad vairs netiek ievēroti. Vakarā priekš trijkungu dienas uz ēku durvīm rakstījuši ar krītu burtus: K.M.B., kas nozīmē svēto ķēniņu vārdus: Kasparu, Melchioru un Balceru. Ja šādi uzraksti bijuši uz durvīm, tad minētie ķēniņi ienākot iekšā un esot labvēlīgi. Ja uz durvīm krustiņu neesot, tad tie nevarot ienākt.

Pēc trijkungu dienas vērojuši arī nākamā gada laiku. Ja no pulksten 9 vakarā iestājas laba un gaiša nakts, jeb tāda kau ir lidz 9, tad tā ir laba zīme. Ja vēl pie debesīm redzamas trīs spožas zvaigznes, kuras sauc par triju ķēniņu zvaigznēm, tad tā ir liecība, ka nākošā vasara būs auglīga. Bet ja debesis bijušas apmākušās un minētās zvaigznes nebijušas redzamas, tad baidījušies par sliktu ražu un ar labību sākuši rīkoties taupīgi. Čigānos gājuši trijukungu dienā ar sešstūrainu zvaigzni pierē. Ar šo dienu izbeigusies lielāka zīlēšana par nākamību.

Pulki pa simtiem skrien šinī dienā uz svešām baznīcām, cits ar zāļu jeb puķu nastu, cits ar vaskiem un medu, cits ar sviestu pienu jeb sieru, cits ar labības saujiņu, cits vilnas kušķīti, cits ar sivēntiņu – un liek tos svešas valodas vārdiem iesvētīt, cerēdami, ka to svētība, mājā pārnesta, visu gadu tikšot uzglabāta.

Kas Zvaigznes dienā sukā galvu, tam aug utis kā zvaigznes.

Zvaigznes dienas vakarā jāiet ābeles purināt; no kuras puses suņi rej, no tās puses nāks precinieki.

Triju kungu dienas priekšvakarā jāizcep, nevienam nezinot, trīsstūru plācenis un, gulēt ejot, jāpaliek zem pagalvja. Kas nāks sapnī ēst, tas būs īstenais.

Trijkungu naktī, lai redzētu sapnī savu nākamo, priekš gulētiešanas jāsaka tā: “Trīs ķēniņi, jūs šonakt runāsiet, pasakiet man, kas būs mans brūtgāns (brūte). Kam zirgs, tas lai brauc, kam nav, lai nāk kājām!”

Triju kungu dienas vakarā, kad ir gaišs mēness, iet ārā ēnu skatīties. Kura ēnai nav galvas, tam tai gadā būs jāmirst.

Triju kungu dienā nedrīkst ne skalus, ne citu kādu koku lauzt, jo citādi ir jāklibo.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+