Publicitātes foto

11 introvertu bērnu priekšrocības 0

Daudzi introvertu bērnu vecāki ir ļoti noraizējušies par saviem bērniem. Iegrimis sevī, noslēgts, runā lēni – tāds bērns bērnudārzā vai skolā rada nelabvēlīgu iespaidu un bieži vienaudžu vidū kļūst par atstumto.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Vecāki no visiem spēkiem cenšas viņu “labot”, padarīt sabiedrisku, jautru, uzstājīgu. Tā ir liela kļūda, apgalvo psihoterapeite Marti Leini (Marti OlsenLaney), ASV vadošā introversijas speciāliste. Viņa pati ir introverta, introvertu bērnu mamma un vecmāmiņa. Viņa zina, cik grūti šādiem cilvēkiem ekstravertu pasaulē.

Bet vai nepieciešams bērnu “lauzt”, mēģinot pārtaisīt viņu?
CITI ŠOBRĪD LASA

Marti Leini pārliecināta, ka tas bērniem nesīs tikai ciešanas un mazvērtības sajūtu. Grāmatā “Mans bērns – introverts. Kā atklāt slēptos talantus un sagatavot dzīvei sabiedrībā”, viņa aicina vecākus padomāt par introvertā bērna stiprajām pusēm un audzināšanā balstīties uz tām.

1. Introvertiem ir bagāta iekšējā dzīve

Introverti bērni lieliski zina, ka viņiem ir sava iekšējā pasaule. Tā ir neparasti dzīva. Tā vietā, lai lūkotos uz citiem, viņi paļaujas uz iekšējiem resursiem un vadās pēc saviem priekšstatiem. Tāpēc viņi ir izturīgi pret spiedienu no malas un reti padodas bara instinktam. Viņi vienmēr vēlas izprast lietu būtību.

Ilustratīvs attēls.
Foto: pexels.com

Viņu spēka avots ir iegrimšana sevī, taču tas var izraisīt vientulības sajūtu. Viņi cenšas iepazīt ne tikai sevi, bet arī citus cilvēkus, saprast, kas viņus virza uz priekšu.

Ko darīt: vecākiem jāpalīdz mazajiem introvertiem iemācīties izteikt domas, apgūt saskarsmes mākslu.

Bez komunicēšanas ar līdzīgi domājošiem bērniem vai pieaugušajiem, introverti bērni sāk domāt, ka viņu pārdzīvojumi citiem ir pilnīgi sveši un nepazīstami, ka no apkārtējiem viņus atdala nepārvarama siena. Dalies ar viņu domās un emocijās, pajautā, ko viņš par tām domā, bet nesteidzini ar atbildi, dod viņam laiku padomāt.

2. Introverts prot “pasmaržot rozes”

Citiem vārdiem sakot, introverti bērni prot dzīvot tagadnē un izbaudīt pašreizējo mirkli, novērtēt sīkumus, detaļas, kurām ekstraverti paiet garām, nepagriežot galvu. Bieži vien šādiem bērniem pat nav jāiziet no mājas, lai atrastu interesantu nodarbi. Viņi bauda nesteidzīgo dzīves ritmu un lielu nozīmi piešķir vienkāršiem priekiem.

Ko darīt: nesmejies par sava mazā introverta spēju izbaudīt nesteidzīgu pastaigu, telts celšanu no segas, attēlu izkrāsošanu.

Atrodi laiku izrauties no ikdienas steigas un padalies miera mirklī ar bērnu. Mūsu mazie introverti atgādina, ka dzīve sastāv tieši no šādiem mirkļiem.

3. Introvertiem patīk mācīties

Viņiem ir patiesas slāpes pēc zināšanām, taču skolā trokšņainu, aktīvu klasesbiedru ielenkumā tās ir grūti izrādīt. Universitātē viņiem būs vieglāk: tur apmācības sistēma vairāk atbilst introvertam raksturam. Daudzi introverti labi raksta.

Parasti viņi daudz lasa. Viņiem patīk lasīt skaļi vai klausīties, kā lasa. Viņi risina pastāvīgu iekšējo dialogu un salīdzina iegūto informāciju ar savu viedokli un reakciju.

Publicitātes foto

Ko darīt: veicini un attīsti viņa interesi par mācīšanos. Bez pastāvīga informācijas pieplūduma, kas dod impulsu domāšanai, bērns var sākt garlaikoties un pat iekrist depresijā. Ved viņu uz bibliotēku un nesteidzini, izvēloties grāmatas.

Pārrunā ar viņu grāmatas un filmas. Ļauj saprast, ka tā nav tikai izklaide, bet arī līdzeklis, kā iepazīt apkārtējo pasauli un sazināties ar to. Palīdzi atrast grāmatas un filmas, kas viņu interesē.

4. Introvertiem piemīt nestandarta domāšana

Introverti bērni prot radoši risināt problēmas. Parasti viņi klausās un aptver visu informāciju, kādu laiku to pārdomā un visbeidzot sniedz negaidītu, bet parasti pamatotu atbildi. Bērni analizē apstākļus savas individuālās domāšanas kontekstā, bieži paužot svaigas un oriģinālas idejas.

Ko darīt: visos iespējamos veidos rosini mazuļa radošo domāšanu.

Lūdz viņa viedokli par dažādiem jautājumiem. Konsultējies par problēmām, ar kurām saskaries. Ja viņam ir nepatikšanas, meklējiet radošu ceļu pie nestandarta risinājuma. Piemēram, palūdz bērnam uzzīmēt attēlu, sacerēt stāstu, dzejoli, lugu vai dziesmu par to, kas viņu satrauc.

5. Introverti – radošas personības

Radošums ir nestandarta domāšanas tuvs radinieks. Ne bez iemesla introvertu vidū ir daudz rakstnieku, mākslinieku, dejotāju, aktieru, mūziķu. Radošs cilvēks pasauli uztver kā milzīgu mozaīku. Apvienojot tās elementus savā veidā, viņš rada ko jaunu un neparastu.

Foto: pexels.com

Ko darīt: veicini mazā introverta radošumu. Pērc viņam krāsas, zīmuļus, plastilīnu un nebaidies no netīrumiem. Lai viņš spēlē mūzikas instrumentus – nebaidies no trokšņa. Ļauj bērnam fantazēt – nekritizē viņu. Centies ieinteresēt viņu dejot, dziedāt vai spēlēt teātri. Brauciet uz muzejiem, koncertiem, izrādēm –lai viņš redz pēc iespējas vairāk radošās izpausmes veidu.

6. Introvertiem ir augsta emocionālā inteliģence

Viņi labi pārzina savas jūtas. Bet vecāki ne vienmēr to saprot, jo šādu bērnu emocionālās reakcijas ir novēlotas. Kad kas notiek, introverts bērns ārēji izskatās mierīgs, bez emocijām un pat neizlēmīgs.

Patiesībā viņš paņem pauzi, lai tiktu skaidrībā ar jūtām un emocijām, izprastu notikuma būtību, apdomātu un izstrādātu nepieciešamo reakciju, ņemot vērā iespējamās sekas. Introverti agri attīsta spēju formulēt morālus spriedumus; viņi var būt gudrāki, nekā pēc saviem gadiem vajadzētu būt.

Izprotot savas jūtas, viņi parasti spēj just līdzi, iejusties otra cilvēka ādā.

Ko darīt: kā nākas novērtē viņa attīstītās jūtas. Ja viņš jautā par tavām jūtām, atbildi godīgi, lai neizkropļotu viņa uztveri. Ja viņš ir laipns un dāsns pret citiem, uzslavē, ļaujot saprast, ka līdzjūtībair laba īpašība.

7. Introverti – dzimuši sarunu biedri

Jā, skolā un bērnu ballītēs nerunīgais bērns var izrādīties saturīgas sarunas meistars. Introverti ir dzimuši klausītāji. Viņi ir uzticami un atklāti, viņiem var pilnībā uzticēties. Viņi uzdod svarīgus jautājumus, nepārtrauc sarunu biedru, izsaka saturīgas piezīmes, atceras citu teikto un no pusvārda saprot mājienus.

Foto: Shutterstock

Ko darīt: slavē viņu prasmi klausīties, uzdot jautājumus un uzturēt sarunu. Uzsver atšķirību starp tukšu pļāpāšanu un godīgu, atklātu sarunu – patiesas draudzības pamatu. Palīdzi mazajam introvertam atrast draugus, kuri ar viņu var pārrunāt svarīgas tēmas.

8. Introvertiem nav garlaicīgi vienatnē ar sevi

Viņiem patīk un viņi augstu vērtē vienatni. Viņiem nav vajadzīgas aktīvas darbības, lai justos aizņemti. Introvertiem bērniem piemīt pārsteidzoša spēja koncentrēties un dažreiz vienkārši “atslēgties” no ārpasaules, iegrimstot kādā nodarbē.

Ko darīt: ļauj mazajam introvertam uzzināt, ka spēja vienatnē ar sevi negarlaikoties ir nenovērtējama dāvana. Tāds cilvēks ir patiesi brīvs, viņš nav atkarīgs no citiem. Tas ir pamats daudzām profesijām, kurās introverti var būt veiksmīgi.

9. Introverti ir pieticīgi, kautrīgi

Mūsdienās daudzi bērni iesaistīti “vulgārajā konkurencē” – sportā, visa veida televīzijas šovos, skaistumkonkursos. Iemesls ir vecāku slavas kāre, televīzijas un šovbiznesa ietekme. Introverti bērni nepiedalās ambīciju cīņā. Viņus nevilina pasaulīgā slava un prožektoru gaisma.

Viņi dod priekšroku skatītāju, nevis aktieru lomai. Pārmērīga interese par viņu personību var radīt pat fizisku diskomfortu. Lai arī piemērotā vidē un atbilstošā noskaņojumā viņi priecājas par citu uzmanību.

Ko darīt: cieni mazā introverta nevēlēšanos atrasties uzmanības centrā.

Vari viņam atgādināt, ka nav nekā slikta, ja nevēlies sevi demonstrēt visai pasaulei. Bet jāatceras, ka arī tādiem bērniem patīk, ja novērtē viņu sasniegumus, it īpaši, ja viņi paši uzskata panākumus par pelnītiem.

10. Introvertiem ir tendence uz veselīgiem ieradumiem

Ekstraverti bieži vien nespēj palēnināt trako dzīves tempu un atjaunot spēkus. Introverti neizdeg tik ātri, jo izvēlas nesteigties. Tas ir viens no viņu ilgmūžības iemesliem. Introvertās rakstura iezīmes, piemēram, uzticamība, konsekvence, neatlaidība, elastība, godīgums, godkāres trūkums, principa “vispirms domā, tad dari” ievērošana palīdz viņiem saglabāt veselību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ko darīt: atbalsti mazā introverta vēlmi ievērot veselīgus ieradumus. Introverti bērni bieži dodas gulēt agri, un tāds miegs palīdz atjaunot spēku. Viņi labprāt ievēro veselīga uztura noteikumus, ja saprot, kāda ir to jēga.

11. Introverti prot draudzēties

Viņi ir uzticīgi, gādīgi, līdzjūtīgi, saprotoši. Lieliski klausītāji. Tas viņus padara par patiesi nenovērtējamiem draugiem. Introvertam nav tik viegli satuvināties ar citu cilvēku, bet, ja tas notiks, attiecības būs stipras un ilgas. Viņiem nav tieksme uz konfliktiem un sāncensību, kas posta bērnu draudzību. Viņiem ir maz draugu, bet tos viņi sargā un novērtē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 16
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 32
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
3 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
26. novembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
26. novembris, 2021
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem 40
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 55
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Galvaspilsētā turpinās intensīva snigšana: ziņo par sabiedriskā transporta kavēšanos 3
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
3 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 8
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
4 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 63
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 166
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 187
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Pandēmijas skādi daļēji kompensēs: uzņēmēji var pieteikties atbalstam algu subsīdijām
14:01
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju
13:46
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Baiba, Barbara un Barba
12:54