Foto: Shutterstock

Introverts vai nomākts? Kā atšķirt un veidot attiecības 1

Katrs cilvēks ir atšķirīgs un savā veidā unikāls, tomēr ikvienu var iedalīt pēc rakstura iezīmēm, reakcijas un uzvedības. Ja kāds ir komunikabls, atvērts un drošs, viņu iepazīt ir krietni vieglāk nekā noslēgtu cilvēku. Bet kā pārliecināties, ka cilvēks ir introverts, nevis nomākts vai pat depresīvs?

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
13 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ekstravertam cilvēkam parasti patīk komunicēt ar citiem, atrasties uzmanības centrā, būt līderim. Šim tipam pilnīgi pretēja ir introverta persona, nereti dēvēta par dziļo ūdeni – šis cilvēks ir klusāks, labprāt vairāk laika pavada vienatnē, ne lielā pūlī, grūtāk veido acu kontaktu un ilgāk nodibina kontaktu ar jauniem paziņām. Dažreiz savas noslēgtības dēļ šie ļaudis var šķist snobiski, augstprātīgi.

Abiem cilvēku tipiem ir savas priekšrocības un trūkumi, un svarīgi saprast, ka tīrus introvertus un ekstravertus ir grūti sastapt, katrā no mums ir abu šo tipu iezīmes, bet uzvedību definē tas tips, kas ņem pārsvaru.

 

Parādās jau bērnībā

CITI ŠOBRĪD LASA

“Introverti ir vairāk tendēti uz dziļu analīzi, pašanalīzi, paškritiku, reflektē vairāk sevi un labprāt novēro citus. Ja cilvēks nav tuvs un ilgi pazīstams, pirmajā brīdī arī var rasties iespaids, ka ir nomākts vai pat depresīvs. Protams, depresija ir psihiatriski noteikta diagnoze, tā iestājas lēnām vai ātri kādu notikumu vai iedzimtības iespaidā. Cēlonis var būt saistīts ar cilvēka dzīvē notiekošo,” skaidro klīniskais psihologs Edgars Skrodelis un piebilst, ka introversija savukārt parādās jau bērnībā, kad cilvēks sāk izpaust savas pirmās iezīmes, kas saglabājas visu dzīvi, un to mainīt īsti nav iespējams.

Atšķirīgās situācijās cilvēks var izlikties par pretēju tipu, bet mainīties pilnībā ir grūti vai pat neiespējami, tātad galvenā atšķirība – depresija ir slimība, kas rodas pēc kāda traģiska notikuma, bet introversija ir uzvedības un domāšanas, izpausmes veids, kas attīstās no bērna vecuma un saglabājas visa mūža garumā.

Nezinot otra biogrāfiju, dzīves pieredzi un nianses, blakusesošam cilvēkam, ja vien viņš nav speciālists, patiešām var būt grūti atšķirt, vai otrs ir introverts vai nomākts. Pirmais rādītājs noteikti ir laiks – ja pārmaiņas notiek pēkšņi un strauji, visticamāk, tā ir nomāktība, skumjas vai pat depresija.

Introversija turpretī ir pastāvīga, nepārtraukta un nav veselībai ne bīstama, ne slikta, ne jebkādā veidā apzīmējama vai asociējama ar ko negatīvu.

 

Būt vienam nenozīmē būt vientuļam

Lai arī dažkārt introvertu cilvēku maldīgi var uztvert par nomāktu viņa klusās būtības dēļ, svarīgi saprast – vēlme vairāk laika pavadīt vienatnē vai šaurā paziņu lokā nenozīmē, ka cilvēks ir vientuļš.

“Introverts cilvēks bieži ir pašpietiekams. Ja ekstraverts labprāt uzlādējas no apkārtējiem un dod savu enerģiju arī citiem, introverts labprāt pavada laiku lasot, skatoties seriālus vai filmas, esot pats savā sabiedrībā. Viņam ir draugi, noteikti mazāk nekā sabiedriskam un atklātam cilvēkam, bet nereti šie draugi ir ilglaicīgi un daudz tuvāki,” teic psihologs.

 

Paļauties tikai uz sevi arī darbā

Aptverot, kādā vidē labprāt ikdienā uzturas introverts, speciālists min, ka viņam būtu grūti iedomāties introvertu cilvēku ar apzeltītām kolonnām lielajā istabā. “Es domāju, ka viņa mājās viss ir vairāk vai mazāk funkcionāls un estētikai pakļauts. Šā tipa cilvēkam nav svarīgi izrādīties citiem, viņi neizjūt vajadzību demonstrēties,” spriež Edgars Skrodelis.

Arī apģērbu introverts cilvēks biežāk izvēlas ērtu vai klasisku, ne košu un izaicinošu, tomēr katrs, protams, ir atšķirīgs, un gan vide, gan uzvedība atkarīga no tā, cik daudz katrā no mums ir no introvertas un ekstravertas personības.

Vēlmes, domāšanas veids un raksturs ietekmē arī profesijas izvēli. Introverti cilvēki noteikti biežāk izvēlas profesijas, kur nepieciešams paļauties vairāk tikai uz savu darbu. Tā kā šim tipam nepatīk nemitīgi atrasties drūzmā, mazāk tīkots ir komandas darbs vai līdera, vadītāja amats, kurā vajadzētu daudz komunicēt.

“Tā varētu būt programmētāja, grāmatveža, jurista vai izmeklētāja profesija – tāda, kas vērsta uz iedziļināšanos, analīzi, detaļām un sīkumiem,” piemērus min psihologs.

Šāds raksturojums nenozīmē, ka introverts neprot komunicēt profesionālā vidē, viņš vienkārši biežāk izvēlas iespēju to nedarīt.

Ņemot vērā, ka mums ir gan introverta, gan ekstraverta cilvēka iezīmes, dažādās situācijās varam apkārtējiem parādīt ko vairāk no katras puses. Iespējams, introverts cilvēks kādā krīzes situācijā, piemēram, darba vidē vai ģimenē, uzņemas īslaicīgu līdera lomu, atrisina konfliktsituāciju vai problēmu. “Kritiskā situācijā introverts var izmantot ekstravertu uzvedību kā aizsargmehānismu,” paskaidro speciālists.

 

Foto: Shutterstock

Romantiskās attiecībās pievelkas pretpoli

Jautāts par attiecību veidošanu ar introvertu cilvēku, psihologs atbild, ka tam nav nekādas nozīmes, vai otrs ir kluss vai sabiedrisks, ja bērnībā identifikācijas process ar vecākiem bijis adekvāts. Ja mātes un tēva attiecības bijušas saskanīgas un bērns uzaudzis saticīgā ģimenē, pastāv lielāka iespēja, ka līdzīgi dibinās arī savas attiecības.

“Introverta cilvēka otra pusīte, visticamāk, būs ekstraverts, tā ir gandrīz vienmēr, lai cik paradoksāli tas šķistu,” viņš piebilst. Abi partneri viens otrā papildina trūkstošās īpašības. “Tam, kurš lido pa gaisu un sapņo par ceļošanu, vajadzīgs kāds, kurš laikā samaksā rēķinus, izdomā, ko likt piknika grozā un kādu maršrutu izvēlēties,” smejas Edgars Skrodelis.

Ja attīstība noritējusi normāli, introvertam cilvēkam nevajadzētu būt īpašām grūtībām nodibināt attiecības.

Tuvošanās fāzē gan viņš varētu nebūt iniciators, bet labprāt pakļausies drošākam – ekstravertam partnerim.

Ja ekstravertam lielākoties ir tendence konflikta situācijās uzreiz izrunāties, tad introvertam nav problēmu piektdien iesāktu sarunu turpināt pirmdienas rītā. “Ekstraverts līdz tam jau būs sajucis prātā no uztraukuma,” pajoko speciālists un piebilst, ka introverts cilvēks šo laiku labprāt izmantos, lai racionalizētu savu nostāju un lēmumus.

Brīdī, kad redzi, ka introvertu cilvēku kaut kas nomāc vai esat nonākuši konfliktsituācijā, var ieteikt kādu laiku ļaut viņam apdomāties un nepiespiest uzreiz strīdu atrisināt, labāk mazliet dot laiku. Jo ekstraverts vairāk gribēs izrunāties, jo introvertais vairāk noslēgsies. Lai saticīgi sadzīvotu, vajadzētu būt šai saskaņai un jāļaujas mazai distancei.

Introvertam cilvēkam tāpat nepieciešami uzmanības apliecinājumi, tikai jūtas viņš izpauž citādi.

“Mīlestība viņam nozīmē rūpes. Ekstraverts cilvēks verbāli atzīstas mīlestībā, bet introverts to dara mazāk ar vārdiem, bet var apliecināt savu pieķeršanos, vedot bērnus uz skolu, pagatavojot vakariņas, sakārtojot māju,” skaidro psihologs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai sadzīvotu kopā, vienkārši jārespektē introverts cilvēks un viņa nepieciešamība ik pa laikam pabūt vienam, tas nekādi nav saistīts ar skumjām vai vientulības izjūtu. Esi ekstraverts vai introverts, bet mums katram kādreiz vajadzīgs laiks tikai sev.

 

Introverts cilvēks:

• pašpietiekams, tāpēc labprāt pavada laiku vienatnē

• paškritisks

• ilgāk iepazīstas ar jauniem cilvēkiem

• grūtāk veido acu kontaktu sarunas laikā

• patīk novērot cilvēkus, analizēt

• izvēlas profesiju, kur nav jāstrādā komandā

• biežāk dibina romantiskas attiecības ar ekstravertu partneri

• saglabā minētās iezīmes visa mūža garumā

 

Mūsu eksperts

Edgars Skrodelis, klīniskais psihologs

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 28
1 stunda
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 27
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties?
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
13 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
19 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēta sešu pacientu nāve 7
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 2
3 stundas
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
4 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
13 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
5 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 28
1 stunda
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 81
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu? 62
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 34
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 152
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
JD
Jūlija Dibovska
Ziņas
Sava gadsimta stiprā lieciniece- Mērija Grīnberga. Kas viņa bija savam laikam, un kas viņa ir mums?
11:39
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēta sešu pacientu nāve 7
11:27
LE
LETA
Ziņas
Traģiska nelaime Rīgā: automašīnas un tās vilkta pūšļa avārijā gājusi bojā pusaudze 2
11:15