Veselam
Dzīvesveids

Mazliet baisi: ar ko var draudēt sporta kluba matracītis, bumbas un ģērbtuves grīda0

Vingrošanas matrači

Zinātnieki pētījuši ne tikai ieguvumus, ko var dot sporta nodarbības, bet arī apdraudējumus, kas ik uz soļa sagaida sporta, fitnesa un jogas klubos. No kā uzmanīties?

Vai jūs fitnesa nodarbības izmantojat sporta kluba vai jogas vai citu matraci, ko lieto arī citi? Eksperti iesaka labi padomāt, vai to tiešām darīt, jo šādi var pārnest ne vienu vien infekciju vai baktēriju, kaut vai stafilokokus vai vīrusus, kas izraisa caureju. Džeks Folejs (Jack Foley), Lehajas Universitātes (Lehigh University) vieglatlētikas sporta zāles direktors, norāda, ka ir nozīme tam, cik klubs ir tīrs. “Sporta zālēs iegūt bakteriālu infekciju var, gan saskaroties ar otru cilvēku kontaktā āda-āda, gan no soliņiem, sienām, spoguļiem, vingrošanas paklājiem, svara un citām sporta iekārtām, īpaši, ja uz ādas ir kaut neliels ievainojums vai nobrāzums. Galvenais ir personiskā higiēna! Reizēm pietiek noklāt dvieli uz kādas virsma, ja vēlāk ar šo dvieli slaukāties. Ja neesat droši, cik bieži jūsu sporta klubā sporta paklāji tiek dezinficēti, nesiet līdzi savu paklājiņu!”

Sporta bumbas

LETA

Pētnieki (UC Irvine) pierādījuši, ka, ņemot rokās basketbola un volejbola bumbas, rodas potenciālas iespējamapārnest bīstamas baktērijas. Viņu pētījumā secinātais var radīt jaunu izpratni par drošību, sportistiem, treneriem un vecākiem, ziņo Ērvaina Medicīnas Universitātes Medicīnas skolas portāls.

Viena no baktērijām, kas tika pētīta saistībā ar sportistiem – parastā stafilokoka baktērija Staphylococcus aureus, īpaši MRSA jeb pret meticilīnu rezistentais zeltainais stafilokoks. Sportistiem ar MRSA bieži jākavē treniņi un jāizdod ne mazums līdzekļu, lai atveseļotos. Tāpēc svarīgi, kā no tā pasargāt sportistus.

Pētījuma laikā zinātnieki analizēja uz volejbola un basketbola bumbām, uz spēlētāju rokām un spēles laukumā atrodamās baktērijas. Katrā pētījuma fāzē divas vai trīs no šīm “virsmām” tika sterilizētas, kamēr trešā atstāta dabiskajā stāvoklī. Bumbu un grīdas sterilizēšanai tika izmantota speciāla ultravioletā gaisma, bet rokām – antibakteriālās ziepes.

Staphylococcus aureus kultūra tika novērota uz visām “virsmām”. Sportistiem bija jāspēlē ar bumbu noteiktā veidā un ilgumā, lai modelētu īstu spēli. Pētījuma gaitā atklājās, ka spēles laikā arī uz sterilajām virsmām uzkrājas Staphylococcus aureus. Turklāt šī baktērija uz sporta bumbas var izdzīvot vēl 72 stundas – ja to pēc tam nelieto.

Tātad sporta vide ir laba vide arī mikrobiem.

Baseins

Foto – LETA

Savukārt citā pētījumā (Centers for Disease Control and Prevention) atklāts, ka 58% baseinu filtros “dzīvo” E.coli baktērija. 11% no baseiniem būtu slēdzami. Turklāt hlora smaka nav nekāds pozitīvais rādītājs par to, ka baseina ūdens ir veselībai nekaitīgs. Noteikti mazgājieties pirms un pēc baseina apmeklējuma!

Ģērbtuves grīda

Saistītie raksti
Foto – Shutterstock

Mikrobiologs Filips Tjerno (Philip Tierno) atzīmē, ka sēnītēs, ko var konstatēt uz sportistu kājām, atrodamas arī uz ģērbtuves grīdas un dušās. Vieglāk tās iegūt karstā laikā, un biežāk sēnīšu infekcijām pakļauti vīrieši. Sevi var sargāt, velkot savas gumijčības. Tāpat svarīgi bieži mazgāt rokas un apsiet ievainojumus.

 

Avots: yahoo.com/health/

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
OECD: Latvija ierindojusies otrajā vietā attiecībā uz Covid-19 epidēmijas kontroles rādītājiem
1 diena
LE
LETA
Veselam
Ja esi apmeklējis šos divus restorānus, Covid-19 uzliemojuma dēļ iesaka sekot līdzi veselības stāvoklim
1 diena
LE
LETA
Veselam
Bulciņu nācija? Atklāj, cik bieži latvieši ēd baltmaizi
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Uga Dumpis: “Nopietnie cilvēki” saka, ka būs vēl kaut kas… 2
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības
5 stundas
DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
Diāna Jance: Mēneši un gadi aizritējuši dīvaini – nobīstoties … un pierodot pie draudiem.
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Fiktīvie krēsli! VID atklāj nodokļu krāpšanās shēmu Dzintaru koncertzālē 1
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Piepildījušās kultūras cilvēku izskanējušās bažas. Radošo personu atbalsta mērķprogramma – izgāzusies?
6 stundas