Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu

Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 60

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Valsts augstākajām amatpersonām vakar bija jāsaņem vakcīnas “AstraZeneca” otrā deva, jo kopš pirmās potes 11. februārī bija aizritējušas deviņas nedēļas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 42
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 19
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
Lasīt citas ziņas

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centrā, kur toreiz notika potēšana, visas amatpersonas tika informētas, ka vakcīnas otrā deva būs 15. aprīlī.

Bet tas nenotika, jo gan Valsts prezidents Egils Levits, gan eksprezidenti Valdis Zatlers un Raimonds Vējonis, iespējams, arī vēl kāda cita amatpersona, saņēma īsziņu, ka potēšana atlikta līdz 7. maijam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vaira Vīķe-Freiberga gan tika vakcinēta vakar, kā sākotnēji bija norādīts.

“Saskaņā ar “AstraZeneca” vakcīnas vadlīnijām jūsu vakcinēšanās notiks 7. maijā,” šādu īsziņu saņēmis Valsts prezidents Egils Levits, pastāstīja viņa preses sekretāre Aiva Rozenberga.

Levitam šis datums neesot brīvs, tāpēc viņš vienojies, ka uz Stradiņa slimnīcu dosies 30. aprīlī.

Savukārt eksprezidents Valdis Zatlers savā tālrunī ieraudzījis divas ziņas – vienu, ka jādodas potēties 15. aprīlī, bet otru – ka potēšanas laiks pārcelts uz 7. maiju.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pats izteicis vēlmi potēties vēlāk, tāpēc arī viņam otrās potes deva solīta maija sākumā, bet datums vēl esot jāprecizē, lai tas neiekristu viņa komandējuma laikā, informēja premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Vairas Vīķes-Freibergas sekretāre Daina Lasmane pastāstīja, ka arī eksprezidentei pēdējā brīdī esot atsūtīta īsziņa, ka vakcinēšanās laiks ir pārcelts no 15. aprīļa uz 7. maiju.

Bet, tā kā prezidente bija ieradusies no savām lauku mājām Kurzemē un neesot saņēmusi no Stradiņa slimnīcas speciālistiem pietiekami pamatotus argumentus, kāpēc potēšanās būtu jāatceļ, viņa savu vakcīnas devu saņēma.

Taču sekretāre sarunā, skaidrojot atcelšanas iemeslus ar Stradiņa slimnīcas pārstāvi, uzzinājusi, ka rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas” – veselības ministra Daniela Pavļuta biroja vadītājas Vladislavas Šķēles.

Valdis Zatlers

Vai jaunas vadlīnijas tikai prezidentiem?

V. Zatlers vakar LTV raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka otrās potes datums viņam esot mainīts tādēļ, ka ir mainījušās vakcinēšanas vadlīnijas.

Tas radīja neizpratni un aizdomas sabiedrībā, pirmkārt, kas tās par jaunām vakcīnas “AstraZeneca” vadlīnijām un, otrkārt, vai pieminētās vadlīnijas piemēro tikai valsts augstākajām amatpersonām vai visiem?

“Stradiņu vakcinācijas centrs īsziņas veidā man ļoti korekti izskaidroja – vakcīnas tiek pētītas, un patlaban vadlīnija esot tāda, ka labāk otro poti saņemt drusku vēlāk. Par šo termiņu pārcelšanu laikus vajadzēja skaidrot Veselības ministrijai, bet tas nebija izdarīts, tāpēc jau tā nesaprašana ir radusies,” sacīja Zatlers.

Stradiņa slimnīcas (kapitālsabiedrība, ko pārrauga Veselības ministrija) preses dienests, aizbildinoties ar personas datu aizsardzību, atsacījās “Latvijas Avīzei” atbildēt uz jautājumu par to, kāpēc mainīti datumi un kāpēc vakcinācijas intervāls starp pirmo un otro poti pagarināts.

Jautājums gan netika uzdots par konkrētām amatpersonām, bet gan par vakcinācijas intervāla pagarināšanu kā tādu.

Jo tuvāk 12. nedēļai, jo labāk

Ko par termiņiem starp pirmo un otro “AstraZeneca” vakcīnas devu saka Imunizācijas valsts padome (IVP)?

Padome jau martā no Veselības ministrijas darba grupas vakcinācijai pret Covid-19 saņēma lūgumu sniegt viedokli, vai IVP atbalsta intervāla maiņu vakcīnas “AstraZeneca” otrajai devai no 9–12 nedēļām līdz 12 nedēļām.

“AstraZeneca” otrās devas saņemšana šobrīd rekomendēta 9–12 nedēļu laikā, bet, kā informēja padomes vadītāja Dace Zavadska, esot saņemti atsevišķi viedokļi, ka šis intervāls esot nepietiekami konkrēts un būtu jānosaka precīzāk.

IVP joprojām, ņemot vērā Pasaules veselības organizācijas rekomendācijas, iesaka 9–12 nedēļu intervālu starp vakcīnas “AstraZeneca” abām devām.

“Bet gadījumos, kad rodas grūtības izvēlēties konkrētu laiku šo rekomendēto 9–12 nedēļu intervālā, otrās devas saņemšanas vizīte plānojama tuvāk 12. nedēļai, kas zinātniskajās publikācijās uzrāda augstāku iedarbīgumu pret simptomātisku Covid-19,” norāda IVP.

Savukārt Veselības ministrija, kaut gan lūgusi sniegt padomei viedokli, tomēr uz to neatsaucas, bet vakcinācijas datumu pārcelšanu uz vēlāku laiku skaidro ar pavisam citiem iemesliem.

“Precīzs revakcinācijas laiks personai tiek noteikts individuāli, balstoties uz vairākiem apstākļiem – pieejamajām vakcīnām, ārstniecības iestādes vakcinācijas laika grafiku, kā arī ņemot vērā personas iespējas ierasties uz vakcināciju noteiktajā laikā. Arī valsts augstāko amatpersonu gadījumā revakcinācijas laiki noteikti individuāli,” ministrijas nostāju pauda komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.

Cita versija bija veselības ministra padomniecei komunikācijas jautājumos Lāsmai Binderei, kura norādīja, ka IVP rekomendācija esot 12. aprīlī iekļauta vakcinācijas rokasgrāmatā, un to arī minēja kā argumentu, kāpēc iespējams mainīt vakcīnas “AstraZeneca” intervālu starp pirmo un otro poti.

“Pagarinot šo intervālu, iespējami vairāk cilvēku varēs saņemt pirmo vakcīnas devu,” sacīja Bindere.

Citas valstis pagarina

Šīs nedēļas valdības sēdē Ministru prezidents atkal izrādīja neapmierinātību ar gauso vakcinācijas tempu. Viņam esot stipras aizdomas, “ka mums diezgan radikāli kaut kas jāmaina vakcinēšanas procedūrā”.

K. Kariņš: “Lasu, ka Francija pagarina laiku starp pirmo un otro poti ar mērķi tāpat kā briti maksimāli ātri dabūt kaut vienu poti visiem iedzīvotājiem. Redzot, cik gausi mums iet, man ir aizdomas, ka mums vajadzētu izsvērt šo virzienu arī pašiem.

Protams, vislabākie dati būtu gūstami no Lielbritānijas, kur 18–20 miljoni cilvēku ir potēti. Šos datus varētu salikt kopā ar mūsu valsts pieredzi (..) un redzēt, vai gadījumā nebūtu attaisnojama intervāla maiņa.”

IVP vadītāja Zavadska aizvadītajā Ministru kabineta sēdē, skaidrojot ministriem jautājumu par intervāla pastiepšanu “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” vakcīnām, norādīja, ka pētījumi, pirms Eiropas Zāļu aģentūra reģistrēja abas vakcīnas, apliecinot, ka garākais intervāls šo vakcīnu efektivitātes saglabāšanai esot 42 dienas.

“Tātad otrā deva ir saņemama pēc 42 dienām. Vēl pastiept uz mēnesi vai diviem, tas ir vairāk tāds taustīšanās variants. Ja tas ir nepieciešams, uz to var iet, bet laba zinātniska pamatojuma tam apakšā nebūs.”

Vai var vakcīnas miksēt?

Savukārt, skaidrojot dažādu vakcīnu potēšanu vienam cilvēkam, Zavadska sacīja, ka teorētiski, kopumā ņemot vakcinācijas principus, noteikti varētu miksēt, tāpēc Lielbritānijā ir uzsākti pētījumi, lai pierādītu, kas šādā gadījumā notiek.

“Antivielu un šūnu imunitāte ļoti līdzīgi darbojas gan pēc “Pfizer” un “Moderna”, gan, saņemot vakcīnu “AstraZeneca”. Bet mēs pagaidām vēl nevaram apgalvot, ka tas ir pilnībā pārbaudīts un pierādīts.

Vienīgais, ko mēs esam ierakstījuši arī rokasgrāmatā, – ja cilvēkam pēc vienas vakcīnas ir izveidojusies anafilakse, tad mēs noteikti rekomendējam potēt ar citas tehnoloģijas vakcīnu. Pārējais, ko mēs darīsim, būs uz mūsu pašu atbildību, sacīja Zavadska.

Aicina potēties visus

Lai paātrinātu vakcināciju, šīs nedēļas nogalē Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs lielajos vakcinācijas centros būs iespēja vakcinēties ar “AstraZeneca” vakcīnu ikvienam iedzīvotājam, kurš to vēlas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Iedzīvotāji, kuri atbilst kādai no jau atvērtajām prioritārajām grupām, tikšot aicināti tiem paredzētā īpašā rindā, nekādi papildu apliecinājumi par atbilstību prioritārajai grupai netikšot prasīti.

Pārējie vakcinēties gribētāji tikšot virzīti pa otru rindu. Vakcinācijai katrā no pilsētām būs iepriekš noteikts vakcīnu apjoms. Brīdī, kad vakcīnu apjoms būs izlietots, vakcinācijas centrs konkrētajā dienā beigs savu darbību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Vācijā pret Covid-19 pilnībā vakcinēta trešdaļa iedzīvotāju 4
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 49
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Skatītāji ar Covid-19 sertifikātiem drīkstēs apmeklēt sporta sacensības iekštelpās 10
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Valdība lēmusi par jaunas Covid-19 vakcīnas iekļaušanu revakcinācijas portfelī 29
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 42
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 19
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 79
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 7
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 2
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 24
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zināms, kā zemas Covid-19 izplatības apstākļos tiks noteikti ierobežojumi 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 18
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā atceļ sabiedrisko telpu maksimālā piepildījuma ierobežojumu 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 3
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Pavļuts: Latvija gatavojas nākamajam vakcinācijas komunikācijas vilnim 25
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 49
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 24
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 31
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 18
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi?
40 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
ES 13 valstis pauž bažas par homoseksuāļus diskriminējošo Ungārijas likumu 8
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
12 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 14
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 23
12 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ludmila, Laimdots un Laimiņš
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi?
22:05
LE
LETA
Ziņas
ES 13 valstis pauž bažas par homoseksuāļus diskriminējošo Ungārijas likumu 8
21:33
LE
LETA
Ziņas
Vācijā pret Covid-19 pilnībā vakcinēta trešdaļa iedzīvotāju 4
20:50