Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu

Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 60

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Valsts augstākajām amatpersonām vakar bija jāsaņem vakcīnas “AstraZeneca” otrā deva, jo kopš pirmās potes 11. februārī bija aizritējušas deviņas nedēļas.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
Lasīt citas ziņas

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centrā, kur toreiz notika potēšana, visas amatpersonas tika informētas, ka vakcīnas otrā deva būs 15. aprīlī.

Bet tas nenotika, jo gan Valsts prezidents Egils Levits, gan eksprezidenti Valdis Zatlers un Raimonds Vējonis, iespējams, arī vēl kāda cita amatpersona, saņēma īsziņu, ka potēšana atlikta līdz 7. maijam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vaira Vīķe-Freiberga gan tika vakcinēta vakar, kā sākotnēji bija norādīts.

“Saskaņā ar “AstraZeneca” vakcīnas vadlīnijām jūsu vakcinēšanās notiks 7. maijā,” šādu īsziņu saņēmis Valsts prezidents Egils Levits, pastāstīja viņa preses sekretāre Aiva Rozenberga.

Levitam šis datums neesot brīvs, tāpēc viņš vienojies, ka uz Stradiņa slimnīcu dosies 30. aprīlī.

Savukārt eksprezidents Valdis Zatlers savā tālrunī ieraudzījis divas ziņas – vienu, ka jādodas potēties 15. aprīlī, bet otru – ka potēšanas laiks pārcelts uz 7. maiju.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pats izteicis vēlmi potēties vēlāk, tāpēc arī viņam otrās potes deva solīta maija sākumā, bet datums vēl esot jāprecizē, lai tas neiekristu viņa komandējuma laikā, informēja premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Vairas Vīķes-Freibergas sekretāre Daina Lasmane pastāstīja, ka arī eksprezidentei pēdējā brīdī esot atsūtīta īsziņa, ka vakcinēšanās laiks ir pārcelts no 15. aprīļa uz 7. maiju.

Bet, tā kā prezidente bija ieradusies no savām lauku mājām Kurzemē un neesot saņēmusi no Stradiņa slimnīcas speciālistiem pietiekami pamatotus argumentus, kāpēc potēšanās būtu jāatceļ, viņa savu vakcīnas devu saņēma.

Taču sekretāre sarunā, skaidrojot atcelšanas iemeslus ar Stradiņa slimnīcas pārstāvi, uzzinājusi, ka rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas” – veselības ministra Daniela Pavļuta biroja vadītājas Vladislavas Šķēles.

Valdis Zatlers

Vai jaunas vadlīnijas tikai prezidentiem?

V. Zatlers vakar LTV raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka otrās potes datums viņam esot mainīts tādēļ, ka ir mainījušās vakcinēšanas vadlīnijas.

Tas radīja neizpratni un aizdomas sabiedrībā, pirmkārt, kas tās par jaunām vakcīnas “AstraZeneca” vadlīnijām un, otrkārt, vai pieminētās vadlīnijas piemēro tikai valsts augstākajām amatpersonām vai visiem?

“Stradiņu vakcinācijas centrs īsziņas veidā man ļoti korekti izskaidroja – vakcīnas tiek pētītas, un patlaban vadlīnija esot tāda, ka labāk otro poti saņemt drusku vēlāk. Par šo termiņu pārcelšanu laikus vajadzēja skaidrot Veselības ministrijai, bet tas nebija izdarīts, tāpēc jau tā nesaprašana ir radusies,” sacīja Zatlers.

Stradiņa slimnīcas (kapitālsabiedrība, ko pārrauga Veselības ministrija) preses dienests, aizbildinoties ar personas datu aizsardzību, atsacījās “Latvijas Avīzei” atbildēt uz jautājumu par to, kāpēc mainīti datumi un kāpēc vakcinācijas intervāls starp pirmo un otro poti pagarināts.

Jautājums gan netika uzdots par konkrētām amatpersonām, bet gan par vakcinācijas intervāla pagarināšanu kā tādu.

Jo tuvāk 12. nedēļai, jo labāk

Ko par termiņiem starp pirmo un otro “AstraZeneca” vakcīnas devu saka Imunizācijas valsts padome (IVP)?

Padome jau martā no Veselības ministrijas darba grupas vakcinācijai pret Covid-19 saņēma lūgumu sniegt viedokli, vai IVP atbalsta intervāla maiņu vakcīnas “AstraZeneca” otrajai devai no 9–12 nedēļām līdz 12 nedēļām.

“AstraZeneca” otrās devas saņemšana šobrīd rekomendēta 9–12 nedēļu laikā, bet, kā informēja padomes vadītāja Dace Zavadska, esot saņemti atsevišķi viedokļi, ka šis intervāls esot nepietiekami konkrēts un būtu jānosaka precīzāk.

IVP joprojām, ņemot vērā Pasaules veselības organizācijas rekomendācijas, iesaka 9–12 nedēļu intervālu starp vakcīnas “AstraZeneca” abām devām.

“Bet gadījumos, kad rodas grūtības izvēlēties konkrētu laiku šo rekomendēto 9–12 nedēļu intervālā, otrās devas saņemšanas vizīte plānojama tuvāk 12. nedēļai, kas zinātniskajās publikācijās uzrāda augstāku iedarbīgumu pret simptomātisku Covid-19,” norāda IVP.

Savukārt Veselības ministrija, kaut gan lūgusi sniegt padomei viedokli, tomēr uz to neatsaucas, bet vakcinācijas datumu pārcelšanu uz vēlāku laiku skaidro ar pavisam citiem iemesliem.

“Precīzs revakcinācijas laiks personai tiek noteikts individuāli, balstoties uz vairākiem apstākļiem – pieejamajām vakcīnām, ārstniecības iestādes vakcinācijas laika grafiku, kā arī ņemot vērā personas iespējas ierasties uz vakcināciju noteiktajā laikā. Arī valsts augstāko amatpersonu gadījumā revakcinācijas laiki noteikti individuāli,” ministrijas nostāju pauda komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.

Cita versija bija veselības ministra padomniecei komunikācijas jautājumos Lāsmai Binderei, kura norādīja, ka IVP rekomendācija esot 12. aprīlī iekļauta vakcinācijas rokasgrāmatā, un to arī minēja kā argumentu, kāpēc iespējams mainīt vakcīnas “AstraZeneca” intervālu starp pirmo un otro poti.

“Pagarinot šo intervālu, iespējami vairāk cilvēku varēs saņemt pirmo vakcīnas devu,” sacīja Bindere.

Citas valstis pagarina

Šīs nedēļas valdības sēdē Ministru prezidents atkal izrādīja neapmierinātību ar gauso vakcinācijas tempu. Viņam esot stipras aizdomas, “ka mums diezgan radikāli kaut kas jāmaina vakcinēšanas procedūrā”.

K. Kariņš: “Lasu, ka Francija pagarina laiku starp pirmo un otro poti ar mērķi tāpat kā briti maksimāli ātri dabūt kaut vienu poti visiem iedzīvotājiem. Redzot, cik gausi mums iet, man ir aizdomas, ka mums vajadzētu izsvērt šo virzienu arī pašiem.

Protams, vislabākie dati būtu gūstami no Lielbritānijas, kur 18–20 miljoni cilvēku ir potēti. Šos datus varētu salikt kopā ar mūsu valsts pieredzi (..) un redzēt, vai gadījumā nebūtu attaisnojama intervāla maiņa.”

IVP vadītāja Zavadska aizvadītajā Ministru kabineta sēdē, skaidrojot ministriem jautājumu par intervāla pastiepšanu “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” vakcīnām, norādīja, ka pētījumi, pirms Eiropas Zāļu aģentūra reģistrēja abas vakcīnas, apliecinot, ka garākais intervāls šo vakcīnu efektivitātes saglabāšanai esot 42 dienas.

“Tātad otrā deva ir saņemama pēc 42 dienām. Vēl pastiept uz mēnesi vai diviem, tas ir vairāk tāds taustīšanās variants. Ja tas ir nepieciešams, uz to var iet, bet laba zinātniska pamatojuma tam apakšā nebūs.”

Vai var vakcīnas miksēt?

Savukārt, skaidrojot dažādu vakcīnu potēšanu vienam cilvēkam, Zavadska sacīja, ka teorētiski, kopumā ņemot vakcinācijas principus, noteikti varētu miksēt, tāpēc Lielbritānijā ir uzsākti pētījumi, lai pierādītu, kas šādā gadījumā notiek.

“Antivielu un šūnu imunitāte ļoti līdzīgi darbojas gan pēc “Pfizer” un “Moderna”, gan, saņemot vakcīnu “AstraZeneca”. Bet mēs pagaidām vēl nevaram apgalvot, ka tas ir pilnībā pārbaudīts un pierādīts.

Vienīgais, ko mēs esam ierakstījuši arī rokasgrāmatā, – ja cilvēkam pēc vienas vakcīnas ir izveidojusies anafilakse, tad mēs noteikti rekomendējam potēt ar citas tehnoloģijas vakcīnu. Pārējais, ko mēs darīsim, būs uz mūsu pašu atbildību, sacīja Zavadska.

Aicina potēties visus

Lai paātrinātu vakcināciju, šīs nedēļas nogalē Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs lielajos vakcinācijas centros būs iespēja vakcinēties ar “AstraZeneca” vakcīnu ikvienam iedzīvotājam, kurš to vēlas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Iedzīvotāji, kuri atbilst kādai no jau atvērtajām prioritārajām grupām, tikšot aicināti tiem paredzētā īpašā rindā, nekādi papildu apliecinājumi par atbilstību prioritārajai grupai netikšot prasīti.

Pārējie vakcinēties gribētāji tikšot virzīti pa otru rindu. Vakcinācijai katrā no pilsētām būs iepriekš noteikts vakcīnu apjoms. Brīdī, kad vakcīnu apjoms būs izlietots, vakcinācijas centrs konkrētajā dienā beigs savu darbību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 7
1 stunda
LE
LETA
Veselam
“Slimnīcas gultu noslodze ir nemainīgi augsta,” atklāj RAKUS valdes loceklis 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 27
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs turpina augt. Cik Covid-19 slimnieki atklāti svētdien? 4
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 45
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Aptauja: Vai valsts kompensē pietiekamu skaitu medikamentu? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 34
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros ieviesīs senioru stundu 1
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 18
7 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
“Šobrīd pasaulē ir globāla veselības krīze!” Nav vienotības par vakcīnu patentu aizsardzības apturēšanu 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 27
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
37 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 3
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 16
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētījums atklāj, ka vairāk nekā 70% tiesnešu negatīvi vērtē TM ietekmi uz tiesu sistēmas neatkarību 12
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
JV deputāts rosina vienkāršot amatpersonu sodīšanu par rīcību vai bezdarbību, ja nodarīts būtisks kaitējums 3
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 80
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 66
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 11
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku
15:18
LE
LETA
Ziņas
“Olmafarm”: Novērsts mēģinājums izkrāpt uzņēmumam piederošās “Olainfarm” akcijas
14:49
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
14:42