Rēzija Kalniņa.
Rēzija Kalniņa.
Foto: Ģirts Raģelis

Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 18

Aija Kaukule, “Nedēļa Kabatā”, AS “Latvijas Mediji”.

Aktrise Rēzija Kalniņa pandēmijas laiku sauc par sevis apzināšanās un iespēju laiku, kurā sadzirdēt sevi un izvēlēties darīt tikai to, kas sniedz gandarījumu. Viņai šis laiks nesis pašai savu kopā ar vīru, diriģentu Aināru Rubiķi, izlolotu mākslas telpu “OratoriO”, kurā 30. oktobrī gaidāma pirmizrāde Rēzijas Kalniņas iestudētajai Šona Grenana lugai “Tagad un tad”, savukārt aktrises talanta dažādās šķautnes šajā rudenī uzmirdz pat trīs jaunos televīzijas seriālos: “TV3” skatāmajā dzīves drāmā “Nemīlētie”, kā arī psiholoģiskajā trillerī “Bezvēsts pazudušās” (“Shortcut Films”, pirmizrāde šodien, 29. oktobrī) un attiecību miniseriālā “Projekts: šķiršanās”, kam pirmizrāde 30. oktobrī “LTV1”.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas

Tikko divas dienas pēc kārtas Dailes teātrī spēlēta karalienes loma izrādē “Lauva ziemā”. Kāda ir atgriešanās sajūta uz teātra skatuves?

Izrāde nebija notikusi astoņus mēnešus. Tā ir loma, kas prasa ļoti lielu spēku un sagādā arī ļoti lielu gandarījumu, bet pēc tās ir grūti atgriezties realitātē. Izrāde runā par tā dēvētajiem virsotņu jautājumiem – ne tikai tāpēc, ka viņa ir karaliene un tiek skarti vēsturiski procesi, bet tāpēc, ka tas sasaucas ar visu, kas šajā brīdī notiek arī mūsu valstī, pasaulē. Manai Eleonorai ir ļoti skaists teksts, ko viņa saka saviem trim dēliem: “Mums visiem ir naži tāpēc, ka mēs visi esam slepkavas. Mēs, nevis kaut kādas vēsturiskas likumsakarības, idejas, taisnība vai tās trūkums, vai reliģijas. Mēs to nesam sevī kā tādu sifilisu. Mirušie pūst laukos tāpēc, ka sapuvuši esam mēs, dzīvie.”

Tas ir atbilstošs rezumē arī tam, kas notiek arī šajā brīdī. Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas. Kurš – mēs to uzzināsim, iespējams gan, vairs ne šajā ķermenī.

Pasaule, cilvēce un viss dzīvais tiek pakļauts dažu spēlmaņu, dažu “Karabasu-Barabasu” iegribām – viņi pasauli, cilvēkus, valdības, valstis un kontinentus uzskata par savu spēļu platformu.

Kāds pārmetīs ticību sazvērestības teorijām…

Es neesmu ne par, ne pret sazvērestības teorijām – katrs var domāt un just, kā viņš jūt. Man ir ļoti žēl, ka ar mums spēlējas šajā brīdī, manipulējot un spiežot uz mūsu instinktiem – vadošais instinkts ir bailes, un mūs dzen bailēs. Es gribētu piekrist manam brīnišķīgajam osteopātam Artūram Ķirpam – šobrīd ir jāiet saskaņā ar dabu. Jāiet ārā dabā. Domāju, tikai daba mūs var dziedināt – nevis ārstēt. Daba ir veselais saprāts, bet mēs, cilvēki, – slimais prāts, jo esam atkarīgie – no ātruma, informācijas, trokšņa. No jebkā, kas mūs novērš no sevis, lai mēs varētu sevi nedzirdēt. Ja mēs sāksim sevī klausīties un sevi dzirdēt, mums būs jāpieliek daudz darba, bet mēs to negribam. Mēs gribam ātru patēriņa preci – popkornu, fāstfūdu. Dzīvi gribam uztvert kā fāstfūdu.

Pašreizējais laiks daudzus kultūras cilvēkus ir apturējis, bet, šķiet, tev ir pretēji, tas ir īpaši auglīgs. Trīs seriāli, teātra pirmizrāde…

Nevaru atbildēt par visiem, kuri tiešām šajā krīzes laikā nonāk oflainā. Cilvēki patiešām nonāk grūtībās, krustcelēs – tiek izmesti no darba, atzīti par nederīgiem vai “saīsināti”, taču man šķiet, šis laiks ir arī jaunu iespēju laiks. Nevis kaut ko meklēt, bet kaut ko saņemt. Šovasar mūsu dārzā novācām milzīgu tomātu ražu. Septiņus mēnešus nodzīvojām mājās, un šis otrais vilnis, kas ir apzinātu manipulatoru radīts vilnis, ļauj mums attālināties no visa, kas notiek, un piepildīt kaut ko, pie kā nebūtu pieķērušies nekad. Kāds sāk adīt, kāds – rakstīt, kāds – audzēt tomātus. Šie piemēri, protams, nav jāuztver burtiski. Gribu teikt, ka katrā no mums ir kāds unikāls talants, kas mums sagādā prieku.

Brīdī starp vīrusa viļņiem esmu sapratusi to, ko vairs nevēlos darīt. Par to signalizē mans ķermenis – ja nonāku tur, kur mana dvēsele nevēlas būt, man sākas panikas lēkmes.

Pirmoreiz tādu lēkmi piedzīvoju jau pirms gadiem divdesmit – toreiz tas lika pieņemt izšķirošus lēmumus un izbeigt attiecības, kas mani pilnīgi iznīcināja. Stresa līmenis, darot to, kas tev patīk, un to, kas tev nepatīk, ir identisks, bet ieguvumi ir pilnīgi dažādi – vienā gadījumā iegūsti, otrā – zaudē. Šis laiks man ir lakmusa papīrs tam, kas ir derīgs, un tam, kas ne.

Seriālā “Projekts: šķiršanās” manis spēlētā Laura un Aivars (aktieris Gatis Gāga) dzīvo Covid laikā, un viņi pēkšņi ir īstā kopdzīvē, nevis blakus dzīvē vai paralēlā dzīvē, un tas ved pie šķiršanās domas. Šis laiks uzrāda, ka rutinēta “būrīša dzīvīte” nepakļaujas ekstremāliem ap­stākļiem.

Atklāti sakot, biju pārsteigta, redzot tevi atgriežamies seriālos. Kas ir izšķirošais, lai piekristu piedalīties – stāsts, loma, režisors?

Lai es pateiktu “jā”, nav tik liela nozīmē scenārijam, kā cilvēkiem, ar ko strādāju. Mēs taču dzīvi nedzīvojam caur lomām, scenārijiem vai tēliem, bet dzīvojam attiecībās. Atšķirībā no dažiem kolēģiem man nav svarīgs rezultāts – es vispār neskatos televīziju. Man ir svarīga mana profesionālā un cilvēciskā pieredze. Visos šajos projektos ir pa cilvēkam, kas manā dzīvē paliks uz mūžu. Katram aktierim vai aktrisei novēlētu piedzīvot tādas rūpes kā “Bezvēsts pazudušajās”, tādas kostīmu mākslinieces un grimētājas kā “Nemīlētajos”. Jebkurā projektā – vai tas ir “OratoriO”, vai Dailes teātris, vai seriāls, mani kaitina un iedusmo cilvēki, kuri nav profesionāli tajā, ko viņi dara. Katram iesaistītajam būtu jāvar atbildēt, kas ir viņa paša vēstījums šajā kopējā lietā. Tāpēc mans un Aināra galvenais vadmotīvs, veidojot “OratoriO”, ir – ko tu gribi teikt, vai tev ir ko pateikt un vai tas saskan ar “OratoriO” nolikumu.

“OratoriO” ir vieta, kur jūs abi paši varat būt radītāji no sākuma līdz beigām. Tomēr tu un Ainārs esat divas dažādas personības, jāvaicā, kā sadalāt lomas šajā kopdarbā.

Esmu tas cilvēks, kurš absolūtā pareizticībā ir za mužem – aiz vīra. Un man tas ļoti patīk. Aiz vīra esot, varu realizēt sevi un uzlikt viņam atbildību par lietām, par kurām es nevaru un negribu atbildēt. Mums ar Aināru ir tā, ka cilvēkiem no malas ir ārkārtīgi grūti tikt mums līdzi, jo esam nonstopā 24/7. Gan Ainārs savā profesijā, gan es – savā. Atdevīgam idejas vārdā. Manā gadījumā runa par to, kas ir tas, ko tu vēlies atstāt aiz sevis. Te nav runas par bērniem – bērni tev nepieder. Halils Džibrāns saka – tu esi loks, un tavi bērni – bultas. Man šķiet, svarīgākais, ko vari atstāt aiz sevis, ir sevis nenodošana. “OratoriO” šobrīd kļūst par independent telpu, par būtni, kas ir ļoti izvēlīga. Tai neder viss. Viņa ir kā karaliene, kurai nevajag kalpus, bet līdzi dzīvotājus, domātājus, līdzcilvēkus – māksliniekus, radītājus. Nu jau viņa sāk izplest spārnus.

Kādēļ tieši “OratoriO”, nevis Dailes teātrī savu vietu atradis tavs, pēc skaita trešais Šona Grenana darba iestudējums. Agrāk iestudētajām “Liec Dievam pasmieties” (2017) un “Alvas sievietei” (2019) nu seko “Tagad un tad”.

Šons Grenans ir mans atradums, un, ja “OratoriO” būtu pirms “Alvas sievietes” vai “Liec Dievam pasmieties”, tad šīs izrādes tiktu iestudētas šeit, tāpat arī manis iestudētie Dankana Makmillana “Dzīves dārgakmentiņi”, ko tagad spēlē Rīgas Krievu teātrī. Es un Šons Grenans – mēs runājam vienā valodā. Viņš apskata attiecību tēmas, kas man ir svarīgas kā sievietei, kā meitai, kā māsai, kā aktrisei, kā cilvēkam un arī kā kristietei. Šons Grenans runā par iespējām izvēlēties. Sevišķi luga “Tagad un tad” ir par jebkurā brīdī pieļaujamu izvēles iespēju – izvēli kaut ko darīt vai kaut ko nedarīt, kā un kāpēc darīt vai nedarīt. Es strādāju tikai ar to, kas mani uzrunā. Es neesmu režisore, bet aktrise, kura iestudē izrādes kopā ar saviem līdzdomātājiem.

Izrādes pieteikumā ir doma – jautājums par to, ko mēs savos 40, 50 un vairāk gados teiktu paši sev mums jaunībā, 15 vai 20 gados. Tev pašai ir atbilde uz to?

Zinu, kas būtu tas, ko es jaunajai Rēzijai teiktu – nedari nekādā gadījumā! Varbūt tāpat kā mana mamma vienkārši ieslodzītu sevi istabā, aizslēgtu durvis, atslēgu izmestu pa logu un nelaistu ārā, iespējams, vairākus gadus. Bet reizē es kā tagadējā Rēzija arī ieslēgtos istabā kopā ar viņu un runātu ar viņu. Būtu viņai klātesoša. Domāju, mēs tiktu pāri daudz kam. Tomēr bez tā, kā bija tad, nebūtu tā, kas ir tagad. Mēs vienmēr, esot kopā ar mammuci, runājām, ka visu uzzināsim pēc tam, kad mēs atstāsim šo brīnišķīgo mētelīti, kas ir ķermenis. Un viņa jau zina visu.

Pieņemot sevi “tagad”, jāpieņem arī savas “tad” kļūdas, un tas nav viegli…

Teiciens “no kļūdām mācās”, manuprāt, ir muļķīgs. Es tās nesauktu par kļūdām, bet pieredzēm.

Ja sakām, ka esam kļūdījušies, mēs sevi noniecinām, bet saprotot, ka tās bijušas pieredzes, varam caur šo pieredzes tiltu doties tālāk.

Vārds “kļūda” mūs apstādina. Pieredze no mums veido izdzīvotājus.

Šobrīd ir šī izdzīvotājas sajūta?

Saistītie raksti

Drīzāk šis ir piedzīvojums. Īpaši brīdī, kad tev nāk ārā izrāde. Tu piedzīvo kaut ko kopā ar komandu uz vientuļas salas, ko sauc “Tagad un tad”. Ir grūtības un mirkļi, kad kāds no komandas ir pieprasīgs un paģērošs, bet kāds cits – lūst. Tad tu to komandu turi kopā kā kuģi. Man ļoti patika tas, ko man teica Jakovs Rafalsons: “Amatieri radīja Noasa šķirstu, bet profesionāļi – Titāniku,” – un es izvēlos būt amatieris. Varu teikt, ka atrodos amatiera līmenī attiecībā pret dzīvi.

 

Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk?

Apzināšanās. Miers. Gandarījums.

Bez kā nevari iedomāties savu dienu?

Pastaiga no rīta un vakarā ar suņiem trīsreiz ap māju. Duša ar sālsūdeni. Sevis ieraudzīšana caur spoguli.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Iestudējumā “Tagad un tad” aktieru prieks, gandarījums un uzticēšanās.

Labākā izklaide?

Pastaiga ar suņiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 1
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Iemīļotākie muzeji Latvijā pandēmijas laikā apvienojas asprātīgā izaicinājumā “Neviens vairs…”
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 1
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Lauris un Norberts 1
17 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Aldis Gobzems izrāda savu īpašumu Baltezerā: skaista māja, divi suņi, rotaļu laukumiņš un pat izbūvēts baseins 28
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Prinča Harija sieva Megana zaudējusi vēl nedzimušo bērniņu 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
20 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu 1
22:41