Foto – Valdis Semjonovs

Angoras un angļu auntruši: par kopšanu, cirpšanu un vairošanos stāsta mini zoodārza saimnieki 0

Mini zoodārzā “Dobuļi” Iecavas novada Dzimtmisā mitinās kupls trušu pulciņš. Būros lēkā Kalifornijas truši, oranžie reksi, angļu auntruši, Angoras truši, aplociņā skraida bariņš pundurtrusīšu. Šoreiz stāstīsim par angļu auntrušiem un Angoras trušiem.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Visus trīs angļu auntrušus – divas melnas mammas un vienu pelēkbrūnu tēviņu – mini zoodārza saimnieki Agita un Varis Ķelpes iegādājās Vācijā 2017. gada vasarā. Vienai mātītei ir četri gadi, otrai trušu dāmai un puisim – divi gadi. “Raksturā auntruši ir ļoti mierīgi, var pat teikt, flegmatiski. Veselība tiem ir laba, vienīgi problēmas mēdz radīt garās ausis, kas no truša galvas stiepjas līdz pat zemei. Dzīvniekam ziemā remdējot slāpes, ausis iemērcas dzeramtraukā ielietajā ūdenī, apledo un pēc tam tās var viegli satraumēt,” stāsta Agita. Grūti iet arī ar auntrušu pavairošanu. “Dobuļu” saimnieki šos garaušus jau vairākas reizes centušies pārot, bet pie trusēniem pagaidām tikuši tikai vienu reizi. Vienai no melnajām trušu meitenēm piedzima pieci mazuļi – gan melni kā mamma, gan tēva kažoka krāsā – pelēkbrūni. Pieredzējuši trušu audzētāji Agitai un Varim iesaka apbruņoties ar pacietību. Ja pacietīgi gaidot, esot cerības, ka mazie auntrusīši kaut kad būs atkal.

“Angoras trušu apmatojums var būt ļoti atšķirīgās krāsās – no baltas līdz brūnai un melnai,” stāsta Agita. Šīs radībiņas atšķiras ne tikai pēc kažoka krāsas. Citi Angoras truši rotājas ar pušķiem ausu galos, vēl citiem kupla spalva klāj abas auss malas. Šobrīd “Dobuļos” mīt tikai viens Angoras skaistulis ar gaiši pelēku kažoku. Tā ir Angoras trušu dāma, kurai ir pieci gadi. Pirms diviem gadiem Agita un Varis to atveda no Vācijas. Pārējie šīs šķirnes garauši vecuma dēļ no “Dobuļiem” pārcēlušies uz debesu laukiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem, kuri Angoras trusi vēlas iegādāties kā mīļdzīvnieku, Agita liek aiz auss – šo garaušu kažoks katru trešo mēnesi ir jācērp vai jāplūc. “Mēs savu trušu meiteni būtu jau nocirpuši, ja martā nebijis tik liels aukstums,” stāsta zoodārza saimniece un turpina: “Angoras truša apmatojums ir ļoti vērtīgs. To nododu Sunākstes vilnam namam, kas no šīs vilnas izveido jēldziju, tai pievienojot 20% aitas vilnas.” Agita no šīs dzijas ada bērnu zeķītes, cimdiņus un šallītes. “Izstrādājumi, kas gatavoti no Angoras truša vilnas, ļoti labi silda un ir ļoti mīksti,” stāsta Agita. No patlaban “Dobuļos” mītošās Angoras trušu dāmas vienā cirpšanas reizē izdodas iegūt tikai 200 līdz 300 gramus vilnas. Agrāk zoodārzā mituši lielāki Angoras garauši. Tad no viena dzīvnieka izdevās iegūt pat 800 gramus vilnas.

“Angoras trušu mammas ir jācērp arī pirms pārošanas, citādi mazajiem trusēniem var būt grūtības sameklēt mātes pupu vai tie var iepīties vilnā tā, ka netiek ārā, un iet bojā,” stāsta Agita.

Gan auntruši, gan Angoras truši “Dobuļos” ēdienreizēs saņem sienu, sauso kombinēto barību, kam pievienota lucerna, un burkānus. Trauciņā vienmēr jābūt arī ūdenim. Varētu šķist, ka vasarā garaušiem jāļauj pieēst pilnus punčus ar svaigu zāli, bet izrādās – to nedrīkst darīt! No mitras zāles šīm radībiņām pūšas vēders, kas tās var novest pat līdz nāvei, stāsta Agita. Ja ļoti gribas garaušus iepriecināt, tad zālei pēc nopļaušanas jāļauj nožūt un nedaudz apvīst, tikai tad tā nekaitēs trušu vēderiem. Agita arī neiesaka savus mīluļus garaušus barot ar zooveikalos nopērkamo trušu barību. Viņas novērojumi liecina, ka tā ir pārāk trekna. “Tas ir tas pats, kas katru dienu ēst konfektes,” teic Agita. “Dobuļu” saimnieki savus trušus baro ar rūpnīcas “Alfa Agro” ražoto kombinēto barību, kam pievienota lucerna. Laba ir arī “Dobeles dzirnavnieka” gatavotā barība trušiem.

Ja auntrusi vai Angoras trusi vēlaties turēt mājoklī kā mīļdzīvnieku, jāiegādājas liels metāla būris, kurā radībiņa pavadīs lielu daļu laika. Pamats jānoklāj ar salmu kārtu. Būrī jāievieto trauciņš ar ūdeni. Saimnieku klātbūtnē trusi, protams, var laist paļepatot pa mājokli, bet jālūkojas, lai dzīvnieks negrauž vadus, kas to var nogalēt. Dzīvnieka īpašniekiem jābūt gataviem vākt truša spiriņas. Jāņem arī vērā, ka trušiem, tāpat kā cilvēkiem, ir dažādi raksturi. Cits ir mierīgāks, cits – nešpetnāks. Lai nebūtu vilšanās, pirms dzīvnieka iegādāšanās ieteicams iepazīties ar viņa rakstura īpatnībām.

Truši:
• grūsnība ilgst 30 dienas
• angļu auntrusis sver 3 līdz 4 kg, Angoras trusis – 2 līdz 3 kg
• jābaro vienu reizi dienā
• barība – siens, sausā kombinētā barība, burkāni
• dzīves ilgums – no 6 līdz 8 gadiem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.