Foto: SHUTTERSTOCK

Ar ko līmēt gāzbetona blokus? 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Lasīt citas ziņas

Plānoju no gāzbetona blokiem būvēt nelielu saimniecības ēku. Tirdzniecības vietās piedāvā dažādas bloku līmes. Vai tās visas ir vienādas? RIHARDS RĒZEKNĒ

Ir vairāki veidi, kā salīmēt gāzbetona blokus. Tam piemērotas ir gan minerālas bāzes līmjavas, gan speciālas putas.

Parastā mūrjava nederēs

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Varētu domāt, kāpēc mūrjavu nevar samaisīt pats no smilts, cementa un ūdens. Nevar, un tam ir vairāki iemesli. Cementa mūrjavas šuvēm, lai cik smalki sijātas smiltis izmantotu, jābūt vismaz 10 mm biezām. Tikai tad tās spēs droši savienot blokus. Taču kvalitatīvam gāzbetonam ir ļoti zema siltumvadāmība. Salīdzinājumam – 40 cm biezs gāzbetona bloks spēj noturēt tikpat daudz siltuma, cik 4,5 metrus bieza betona siena. Mūrjava vada siltumu astoņas reizes labāk par gāzbetonu. Līdz ar to katrs bloks tiek ietverts sava veida aukstuma tiltā, un siena zaudē 30% savas siltumnoturības…

Gāzbetonam domātās līmjavas izgatavo no īpašu marku cementa un pildvielām, ļaujot veidot 2–3 mm biezas šuves. Līdz ar to siltuma zudumi būtiski samazinās.

Gāzbetons ir porains un ļoti higroskopisks, kas ļoti ātri izžāvē parastās mūrjavas. Cenšoties samazināt šuves, piemēram, līdz 5 mm, no mūrjavas tiks izsūkta lielākā daļa ūdens, un mūrjavas cietēšana nenotiks tā, kā tam jābūt. Līdz ar to netiks iegūta vēlamā stiprība.

Savukārt līmjavās jau ir pievienotas speciālas piedevas, kas palīdz ūdenim palikt līmes sastāvā, un notiek pilnvērtīga materiāla sacietēšana. Šādi maisījumi ļoti ātri sasniedz vēlamo stiprību. Līmēs ir arī polimēru piedevas, kas veicina sastāva pielipšanu blokiem, un žūšanas procesā materiālam nav rukuma.

No kā izgatavotas līmjavas

Lai arī precīzs sastāvs ir katra ražotāja noslēpums, līmjavu sastāvā ir kvalitatīvs portlandcements, ļoti smalkas frakcijas kvarca smiltis, daudz dažādu minerālo un sintētisko piedevu.

Visbiežāk līmjavas tirgo sausu maisījumu veidā 25 kg papīra maisos. Tieši pirms mūrēšanas atliek tam pievienot ražotāja norādīto ūdens daudzumu, samaisīt un ķerties pie darba.

Reklāma
Reklāma

Līmjavas mēdz iedalīt pēc šuves biezuma: plānajām šuvēm (3–5 mm), ko lieto ļoti kvalitatīviem pareizas ģeometrijas blokiem, un biezākām (līdz 10 mm un vairāk), ar kurām vieglāk koriģēt blokus, kuru ģeometrija nav tik ideāla. Tomēr jācenšas veidot pēc iespējas plānākas šuves.

Līme no baloniņa

Foto: SHUTTERSTOCK

Vēl viens no risinājumiem – poliuretāna putu līme gāzbetona bloku līmēšanai, ko ar tam paredzētu pistoli nepieciešamajā daudzumā izpūš no baloniņa. Līdz ar to ir iespēja veidot vēl plānākas šuves no materiāla ar lielisku siltumnoturību.

Nedrīkst jaukt parastās montāžas putas ar gāzbetona blokiem paredzētajām! Tās nav savstarpēji aizvietojamas.

Poliuretāna putu līmes

priekšrocības:

• līmes sastāvā nav ūdens, un tā ir gatava lietošanai

• poliuretāna līme labi pielīp praktiski pie jebkura materiāla

• pēc sacietēšanas veido izturīgu savienojumu

• sacietēšana un pilnīga polimerizācija notiek daudz ātrāk nekā cementa kompozīcijām

• šuves starp blokiem ir ļoti plānas

• poliuretāna putas pašas ir efektīva izolācija ar ļoti zemu siltumvadītspēju, siena būs siltāka, nekā izmantojot pat plānākās cementa bāzes minerālu līmes

• līmes krājumu transportēšana ir viegla un vienkārša

trūkumi:

• iespējams izmantot tikai visaugstākās kvalitātes blokiem ar gandrīz ideālu ģeometriju

• lietojot poliuretāna līmi, nav iespējams koriģēt bloku novietojumu, kā tas ir, izmantojot minerālas bāzes līmes, palielinot vai samazinot līmes slāņa biezumu

• poliuretāna līmi pat pēc pilnīgas sacietēšanas nevar uzskatīt par stingru slāni, kas sadala slodzi

• ne visas šāda veida līmes paredzētas nesošajām ārsienām

• poliuretāna putas nav noturīgas pret ultravioleto starojumu

• šādi salīmētas sienas vēl nav izturējušas laika pārbaudi

Vasaras vai ziemas?

Minerālās līmjavas gāzbetonam iedala vasarai (ja gaisa temperatūra ir augstāka par 5 °C) un ziemai domātajās (var mūrēt arī zemā temperatūrā, tās robeža parasti norādīta uz iesaiņojuma vai tehniskajā dokumentācijā).

Vasarai domātie maisījumi visbiežāk ir baltā krāsā un izšūstot kļūst nemanāmi. Tas bieži vien atvieglo ēkas tālāko apdari.

Savukārt līmes bieži vien var izmantot arī nelielā salā, parasti līdz -10 °C temperatūrai.

Kuru izvēlēties

Ražotāju piedāvātie sastāvi pēc savām īpašībām un cenas ir visai līdzīgi. Piemēram, Bauroc bloku līme (vasaras) 25 kg iesaiņojumā maksā nedaudz vairāk par 8 eiro, balta Knauf Porenbetonkleber gāzbetona bloku līme (25 kg/7 eiro), Baumit PlanoFix gāzbetona bloku līme (25 kg/ 6 eiro), SAKRET GMS/W M10 gāzbetona bloku līme (25 kg/6 eiro), pelēka Roclite līmjava maksā nepilnus 6 eiro par 25 kg iesaiņojumu. Poliuretāna līmes cena – sākot no 10 eiro par litra tilpuma iesaiņojumu.

Protams, līmjavu atsevišķi no blokiem pērk reti. Ir kompānijas, kas piedāvā gan blokus, gan līmjavu. Ražotāji līmjavas īpaši pielāgo tieši pašu ražoto bloku īpašībām, tādēļ vēlams izmantot vienas markas blokus un līmi. Tas īpaši izdevīgi, ja ražotājs piedāvā atlaides, pērkot komplektu – blokus un tiem paredzēto līmi. Ja šādas iespējas nav, tik un tā jāizpēta bloku ražotāju ieteikumi par līmes izvēli. Ražotājs parasti norāda konkrētas līmes markas, kuras kopā ar blokiem pārbaudītas laboratorijā.

Svarīgi ievērot līmes izgatavošanas datumu. Pat ideālos glabāšanas apstākļos šādu maisījumu derīguma termiņš ir ierobežots. Maisi ar līmjavu nedrīkst būt samirkuši vai ieplēsti.

KONSULTĒJIS SIA KMT PROJEKTS VALDES LOCEKLIS MĀRIS STIPRAIS

SAISTĪTIE RAKSTI