Foto: SHUTTERSTOCK

Kādi pamati nepieciešami pirtiņai? 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

 

Savā lauku īpašumā vēlos uzbūvēt koka pirtiņu. Kādi ir iespējamie pamatu risinājumi, un cik dziļi pamati nepieciešami? ANDIS AIZKRAUKLES NOVADĀ

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Koka pirtiņa nav tik smaga būve kā, piemēram, ķieģeļu vai bloku ēka. Arī tās izmēri ir ievērojami mazāki, tāpēc nav vajadzīgi pamati ar tik lielu nestspēju kā mūra ēkai. Tomēr tiem jābūt pietiekami izturīgiem. To, kādus pamatus izvēlēties, ieteiks pieredzējis speciālists, ņemot vērā grunts apstākļus konkrētajā vietā, gruntsūdens līmeni un plānoto pirts platību.

 

Kas atrodas pazemē

Svarīgi sākt ar ģeodēzisko izpēti – tā būs precīza informācija par grunts slāņiem. No situācijas atkarīgs, kādus pamatus pirtiņai izvēlēties. Piemēram, ja zem melnzemes kārtas ir smalka smilts, jārēķinās, ka tajā var būt liels ūdens daudzums. Tāpēc grunts sasalstot izplešas un ietekmē pamatus. Arī grunts nestspēja nav liela. Šādā situācijā piemēroti ir dziļi lentveida pamati.

Ja grunti veido rupjas frakcijas smiltis, mitrums tajās neuzkavējas. Šādām smiltīm ir laba nestspēja, un nav jāuztraucas par tās iespējamu izliekšanos. Sals mazāk ietekmē šādas gruntis. Celtniecībai var izvēlēties jebkura veida pamatus. Optimālie ir lentveida vai stabiņu pamati. Tie nav jāierok metra dziļumā – pietiks ar 50–60 cm dziļiem pamatiem. Vislielākās problēmas ir, ja grunts pamatā ir māls. Šāda grunts ir mazāk stabila, tā spēj saglabāt sevī daudz mitruma un sasalstot būtiski izplesties. Rezultātā pamati var deformēties un plaisāt.

Projektējot pamatus, jāņem vērā augsnes sasalšanas dziļums. Latvijā šis dziļums dažādās vietās ir atšķirīgs (no 1 līdz 1,3 metriem). Pamati noteikti jāierīko dziļāk par sasalšanas dziļumu. Īpaši mitrās vietās nepieciešamas ierīkot drenāžas sistēmu, kas novada ūdeni.

 

Lentveida pamati

Lentveida pamati ir tradicionālākais pamatu veids. Tos izbūvējot, vispirms jārok tranšeja pa būves sienu perimetru. Cik dziļi rakt? Nedaudz dziļāk, kā ziemā sasalst zeme. Parasti jārok nedaudz dziļāk par metru. Apakšā ieber ap 10 cm biezu smilts un pēc tam arī tikpat biezu šķembu kārtu, katru rūpīgi noblietē. Pēc tam ierīko pamatu veidņus, kuros stiprina armatūru (armatūras sieta acs izmērs 100 x 100 mm). Tādējādi pamati būs iespējami stiprāki. Atliek ieliet betonu un ļaut tam nožūt. Pilnībā betons savu stiprību iegūst pēc 28 dienām, taču veidņus var noņemt agrāk.

 

Stabiņu pamati

Lai ierīkotu šos pamatus, plānotajās nesošo konstrukciju atbalsta vietās izrok 25 x 25 cm bedres. Apakšā ieber ap 40 cm smilšu kārtu un rūpīgi noblietē, salejot to ar ūdeni. Stabiņa betona daļa ir ap 70 cm gara. Stabiņa augšpusē var iebetonēt metāla konstrukciju, pie kuras tiks stiprinātas koka detaļas.

Stabiņus var aizstāt ar skrūvpāļu pamatiem – tos projektā paredzētajās vietās ieskrūvē zemē.

Gan izmantojot stabiņu pamatus, gan skrūvpāļus, jādomā, kā ierīkot komunikāciju ievadus un izvadus. Tie rūpīgi jānosiltina, jāizmanto ūdensvada un kanalizācijas elektriskie sildītāji.

 

Monolīta betonēta pamatne

Foto: SHUTTERSTOCK

Monolīta pamata laukuma ierīkošana ir darbietilpīgākais un dārgākais risinājums, toties šādiem pamatiem ir vairākas priekšrocības – tie ir izturīgi un ilgmūžīgi. Kad koka konstrukcijas būs savu laiku nokalpojušas, uz tiem varēs ierīkot jaunas. Vienlaikus ar pamatiem tiek iegūta līdzena un izturīga grīda. Pirtiņā bez tādas tik un tā neiztikt, lai, piemēram, ieklātu flīzes, izveidotu modernu dušas telpu un ūdensnotekas gan no pērtuves, gan dušas un sanitārā mezgla.

Ierīkojot šādus pamatus, aptuveni 40 cm dziļumā jānorok virskārta un grunts jānoblietē. Tad ieber 10 cm smilšu spilvenu un, salaistot ar ūdeni, noblietē. Seko 10 cm bieza šķembu kārta, ko tāpat noblietē. Ierīko veidņus tā, lai to augšējā mala būtu ap 10 cm virs zemes līmeņa. Uzreiz tam paredzētajās vietās iestiprina ūdensvadam, kanalizācijai un elektroinstalācijai nepieciešamās caurules un kabeļu čaulas. Ieklāj 7–10 cm rupja betona kārtu. Virs tās nekavējoties nostiprina armatūras sietu (acs izmērs 100 x 100 mm), ko ar drāšu skavām fiksē pie vēl nesastingušā betona. Kad pamatkārta sastingusi, ielej atlikušo betona kārtu, taču izmantojot jau smalkākas frakcijas granti un smiltis. Kad pēc betonēšanas pagājušas dažas stundas, pamatu plāksni pārsedz ar polietilēna plēvi – tā betons žūs vienmērīgāk.

Lai arī kāda veida pamati izraudzīti, uz tiem visiem jāierīko hidroizolācija, lai pasargātu koksni no mitruma ietekmes.

 

Skurstenim – atsevišķs pamats

Atsevišķs pamatu bloks vajadzīgs arī skurstenim un pirtskrāsnij ar akmeņu krāvumu. Skurstenis un pirtskrāsns būs smagākās un masīvākās konstrukcijas, tāpēc tām vajadzīgs atsevišķs – pietiekami liels un ļoti stabils – ar pārējiem pamatiem nesaistīts pamatu bloks. Tādējādi tiks nodrošināta pietiekama konstrukcijas stabilitāte un līdz ar to pirtiņas drošība.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

KONSULTĒJIS SIA VIDZEMES KOKA MĀJAS VALDES LOCEKLIS JĀNIS BROKĀNS

Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
7 neparastu un gardu ēdienu receptes, ko pagatavot no Jāņu siera: no zupas līdz pildītām aprikozēm
Cepts jāņusiers ar sēnēm – sātīga un garda uzkoda
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Lasīt citas ziņas
Vai var izmazgāt pieneņu traipus?
4 gardu ēdienu receptes pāri palikušajam Jāņu sieram
Pasaules kārtība mainās: zemenes tagad audzē ar LED apgaismojumu
Nenolīgot kuņģīti
. Mazas viltības, lai kuņģis pēc svētkiem nemoka
Drošiem un veseliem svētkiem – kam jābūt Tavā Jāņu aptieciņā?
Par īstu latgaļu sentēvu alu un tautasdziesmām! Kā latvieši godina tradīcijas un gatavojas Jāņiem 1
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54