Foto – Shutterstock

Ardievas dzemdei nav ardievas sievišķībai + sieviešu pieredze 10

Sieviete jebkurā vecumā vēlas saglabāt sievišķību, tāpēc ārsta ieteikums izņemt dzemdi jeb veikt histerektomiju daudzām ir kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. “Kā turpmāk dzīvošu, kā skatīšos savam vīrietim acīs, ko par mani domās apkārtējie?!” Kaut gan dzemde nav citiem redzama ķermeņa daļa, izpratnē par sievišķību tai ir ne mazāka morālā slodze kā krūtīm vai gurniem. Tomēr, ja nav cita varianta, kā tikai tādā veidā risināt veselības problēmas vai pat glābt sievietes dzīvību, šaubas jāmet pie malas un jāpaļaujas uz ārstu profesionalitāti. Jo dzīvot, turklāt pilnvērtīgi, iespējams arī bez šī orgāna.

Neesi baltais zvirbulis


LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 151
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 159
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 151
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sievietei, kura gatavojas dzemdes izņemšanai vai kurai tā jau veikta, nav jājūtas vientuļai. Noteikti paziņu lokā ir vēl kāda, kam šāda operācija bijusi, tikai par to nav pieņemts atklāti stāstīt. Saskaņā ar statistiku, ASV katru gadu veic 400 000–600 000 histerektomiju, Lielbritānijā – vairāk nekā 100 000. Patlaban dzemdes izņemšanu uzskata par vienu no biežāk lietotajām ķirurģiskajām procedūrām.

“Latvijā konkrētas statistikas nav,” saka JV klīnikas ginekologs un ķirurgs Juris Vītols. “Par savu klīniku runājot, varu teikt, ka no 800 pacientēm, kuras operētas pagājušajā gadā, 154 veikta histerektomija.” Tas nozīmē – ap 19 procentiem gadījumu.

Kāpēc dzemde jāizņem


CITI ŠOBRĪD LASA

Katrai trešajai sievietei Latvijā ir lielāka vai mazāka dzemdes mioma, kas var būt viens no dzemdes izņemšanas iemesliem. Jura Vītola ieskatā miomas var dēvēt par īstu mūsdienu sērgu, jo tās konstatē ne vien vecākām sievietēm, bet pat deviņpadsmitgadniecēm. Pēdējā laikā tiek uzskatīts, ka miomas rašanās ir ģenētiski noteikta, turklāt reproduktīvajā vecumā šis veidojums dažkārt aug strauji. Taču daudzas sievietes ar labdabīgo audzēju sadzīvo, it īpaši, ja tas netop lielāks un nemaina formu.

Histerektomija jāveic, ja mioma izaugusi ļoti liela, ir mezglaina vai izraisa stipru asiņošanu – pat līdz hroniskas mazasinības iestāšanās. Jāpiebilst, ka katra situācija jāizsver individuāli – atkarībā no tā, cik sievietei gadu, vai viņa plāno grūtniecību. “Ja paciente ir jauna sieviete un viņai ir reproduktīvais plāns, cenšamies dzemdi saglabāt – esam ņēmuši no dzemdes pat desmitiem mezglu ārā,” teic ārsts Juris Vītols.

Histerektomija bieži tiek veikta dzemdes sieniņas saslimšanas – adenomiozes (dzemdes sienas endometriozes) – gadījumā, kas rada sabiezējumus šajā orgānā. Šī problēma var būt jau kopš dzimšanas, bet var rasties arī traumu dēļ, piemēram, ķeizargrieziena vai dzemdes dobuma tīrīšanas laikā. Adenomiozei raksturīga ļoti spēcīga, ilgstoša asiņošana un sāpes mēnešreižu laikā. Šo saslimšanu var mēģināt ārstēt konservatīvi, bet tad efekts parasti ir īslaicīgs. Piemēram, var lietot progesterona tipa preparātus – likt dzemdē spirāli vai zemādā ievadīt kapsulas. Var lietot arī hormonu preparātus, panākot nelielu situācijas uzlabojumu. Taču ir viens bet – šos medikamentus nedrīkst lietot ilgstoši, turklāt no hormonālajām zālēm daudzām sievietēm mēdz būt blakusparādības.

Ja sievietei iestājas grūtniecība un piedzimst bērniņš, divus trīs gadus adenomioze it kā atkāpjas – ir atvieglojums, uzsver Juris Vītols. Vēlāk atkal dziedzeri sāk darboties nevēlamā virzienā, atsākas agrākās problēmas ar stipro asiņošanu un sāpēm. Var cerēt, ka adenomioze beigsies, iestājoties menopauzei (un tā mēdz notikt!). Tas gan diez vai ir labākais risinājums, ja jāgaida ilgi, turklāt nomoka ar asins zudumu saistītā hemoglobīna līmeņa pazemināšanās, bet dzelzs preparātu lietošana nepalīdz. Tamlīdzīgos gadījumos parasti izšķiras par dzemdes izņemšanu.

Iemesls var būt vēzis 


Nereti histerektomiju veic, ja sievietei ir ļaundabīgs audzējs, piemēram, dzemdes gļotādas adenokarcinoma. Pēc Jura Vītola vārdiem, pat tad pastāv dažādas iespējas orgānu saglābt, piemēram, ja lieto specifiskus hormonālos preparātus, kas nomāc gļotādas attīstību, – rezultātā vēža attīstība regresē. Vēl viena ļaundabīga saslimšana, kas var būt cēlonis dzemdes izņemšanai, –dzemdes kakla vēzis.

Taču iemesls, lai veiktu histerektomiju, var būt arī tā dēvētā dzemdes izkrišana. Ja tā piemeklē jaunu sievieti, parasti veic operāciju, lai orgānu nenāktos zaudēt, piemēram, bojāto saišu sistēmu aizvietojot ar speciālu tīkliņu, ko var uzskatīt par protēzi. Ir vēl cita metode: dzemdi piešuj pie krusta kaula. Tā noturas savā vietā un ārā nekrīt. Bet, ja sieviete ir gados un bērnus vairs neplāno, dzemdes izkrišanas gadījumā visbiežāk izvēlas histerektomiju.

Dažkārt dzemdi var nākties izņemt arī smagas pēcdzemdību asiņošanas dēļ. Piemēram, šā gada septembrī Kurzemē kādai 1993. gadā dzimušai sievietei pēc pirmajām dzemdībām sākās neapturama asiņošana – un nācās veikt histerektomiju. “Pieņemt šādu lēmumu dakteriem nav viegli, bet svarīgākais par visu ir sievietes dzīvība,” apgalvo Juris Vītols.

Operācijas veida izvēle – ārsta ziņā


Dzemde sastāv no divām daļām – no dzemdes kakla un dzemdes ķermeņa. Ja operējot izņem ārā tikai dzemdes ķermeni, to sauc par sapracervikālu jeb subtotālu histerektomiju. Ja tiek izņemta dzemde kopā ar kakliņu, tā ir totāla histerektomija. Iespējams vēl sīkāks sadalījums – atkarībā no tā, vai dzemdi izņem kopā ar piedēkļiem (olvadiem, olnīcām) vai bez tiem. Var gadīties, ka izoperē dzemdi un vienu olvadu.

Radikālo histerektomiju parasti lieto, ja sievietei ir onkoloģiska saslimšana – ķirurgs izņem dzemdi un maksts augšējo trešdaļu, jo arī tajā var būt ļaundabīgās šūnas.

Operāciju veidi ir dažādi. Tā dēvētajā klasiskajā variantā izdara griezumu vēdera sienā, taču histerektomiju iespējams veikt arī laparoskopiski: nelielos iegriezumos dažādās vietās vēdera sienā ievieto speciālus metāla cilindriņus, pa kuriem ievada optiskās ierīces un instrumentus. Pēc šādas operācijas, ko dēvē par mazinvazīvu, paciente atgūstas ātrāk.

Iespējama arī vaginālā histerektomija, kad dzemdes izņemšanu veic no maksts puses.

“Grūti pateikt, kura ir populārākā metode. Tas ir atkarīgs no ķirurga prasmes un iemesla, kādēļ jāoperē. Pirms izvēles es, piemēram, skatos, cik liela ir dzemde. Ja tā ir pārāk liela un apjaušu, ka man nebūs telpas, kur apgrozīties ar laparoskopijas instrumentiem, es veicu klasisko operāciju. Ja sievietei ir dzemdes izkrišana, izmantošu vaginālo pieeju,” izskaidro Juris Vītols.

Operācijas ilgums atkarīgs no ārsta pieredzes, prasmes, no orgāna lieluma un arī no tā, vai vēdera dobumā ir saaugumi. Jura Vītola praksē bijis gadījums, kad dzemde izņemta 25 minūtēs laparoskopiski, bet bijusi arī sešas stundas gara operācija, tiesa, tā šim speciālistam bijusi viena no pirmajām un vēl bez lielas pieredzes šajā laukā.

Pirms un pēc operācijas


Nekāda īpašā gatavošanās histerektomijai nav nepiecieša-
ma – kā pirms ikvienas plānotās operācijas sievietei jāveic visi ārsta noteiktie izmeklējumi, lai anesteziologs ar drošu sirdi varētu dot narkozi. Uzturēšanās laiks slimnīcā atkarīgs no katras konkrētās klīnikas un ārstējošā ārsta ieskatiem. Sieviete var tikt izrakstīta nākamajā dienā pēc operācijas, bet iespējams, ka palātā nākas uzturēties nedēļu vai pat vēl ilgāk.

Tā kā pēc histerektomijas vēderā ir brūce (arī pēc laparoskopiskajām operācijās ir neliels audu bojājums) un tā sāp, parasti pirmajā dienā pēc ķirurģiskās iejaukšanās dod pretsāpju medikamentus. Visbiežāk jau nākamajā dienā tie vairs nav nepieciešami, taču var gadīties, ka griezuma vieta pietūkst. Tad sāp ilgāk, pat vairākas nedēļas, taču sāpes nav jāpacieš, bet jādzer medikamenti, kas tās nomāc.

Par seksu uz brīdi jāaizmirst 


Pēc dzemdes izņemšanas operācijas ārsts parasti iesaka mēnesi pusotru izsargāties no dzimumattiecībām, lai netraucētu dzīšanu. Kad noteiktais laiks pagājis, pacientei jāatnāk pie ārsta uz apskati, lai konstatētu, vai maksts pilnībā sadzijusi un sieviete drīkst atsākt visa veida fiziskās aktivitātes, mīlēšanos ieskaitot.

“Sievietēm nevajadzētu baidīties, ka kaut kas mainīsies seksuālajā jomā,” paskaidro Juris Vītols. “Mīlēties varēs tāpat kā līdz šim! Tikai tāpēc, ka nav dzemdes, nav sevi jānoraksta. Jāpiebilst vienīgi, ka gadījumā, ja sievietei operācijas laikā ir saglabātas olnīcas, jārēķinās, ka ap piecdesmit gadu vecumu sāksies klimakss – ja sāk izjust, piemēram, karstuma viļņus, tas nozīmē, ka vajadzētu doties pie ārsta, kas palīdzēs atrast veidu, kā šos simptomus uzveikt.”

Pēc histerektomijas sievietei nebūtu jāaizmirst arī ceļš pie sava ginekologa. Situācijās, kad dzemde izņemta ar visiem piedēkļiem (olnīcām, olvadiem), pie šī speciālista būtu jādodas reizi divos gados. Ja olnīcas saglabātas, ieteicams ierasties uz kontroli ar ultraskaņu ik pēc astoņiem deviņiem mēnešiem. Proti, olnīcu audzēji mēdz būt ļoti neganti: šodien tos neredz, bet jau pēc pusgada var būt uzradušies veidojumi. Ja tos atklāj laikus un steigšus uzsāk ārstēšanu, situāciju vēl var vērst par labu.

No vēstures


Pirmo reizi vārds histerektomija minēts pirms 2000 gadiem grieķu atstātajās piezīmēs. Pirms gadsimta pirmo reizi veica subtotālu abdominālu histerektomiju (dzemdes ķermeņa izņemšanu caur griezumu vēdera sienā). Pagājušā gadsimta 50. gados subtotāla histerektomija tika aizstāta ar totālu abdominālu operāciju. 
90. gados histerektomiju sāka veikt laparoskopiski. 1989. gadā ASV to īstenoja Latvijas izcelsmes ginekologs Harijs Ričs.

PACIENTU UN TUVINIEKU PIEREDZE
 (vārdi mainīti, saglabāta anonimitāte)

Inese, 45 gadi: “Dzemdes izņemšanu man veica pirms gada un, atklāti sakot, visu šo laiku ne brīdi neesmu to nožēlojusi. Iespējams, tāpēc, ka bērnus vairs neplānoju. Turklāt tagad var droši mīlēties jebkurā diennakts laikā un nav jāskaita dienas, kad izsargāties. Tāpat vairs nav jāmokās ar mēnešreizēm, kas man bija diezgan stipras. Operācijas laikā ārsts man atstāja olnīcas, tā kā klimakss un karstuma viļņu epopeja man vēl priekšā.

Histerektomiju vajadzēja veikt, jo man bija vairākas miomas, no kurām viena – ļoti liela. Atceros: reiz mans suns apsveicinoties uzlēca man uz vēdera tieši tajā vietā, kur atradās mioma. No sāpēm pat iekliedzos! Toreiz sapratu: ja tā tik ļoti traucē, jāpiekrīt ginekoloģes ierosinājumam izņemt dzemdi. Par laimi, man ir jauka daktere, kura prata izskaidrot, ka daudzas sievietes dzīvo bez šī orgāna un ka nekas ļauns nenotiks, ja man tā vairs nebūs; tieši otrādi – es jutīšoties laimīga. Un tāda arī esmu.

Operācija noritēja ātri – to veica laparoskopiski, līdz ar to nav nevienas šuves un nav arī nekādu rētu vietās, kur tika ievadīti instrumenti. Pirmajā dienā saņēmu atsāpinošos medikamentus, bet jau otrajā dienā tos vairs nevajadzēja – cēlos kājās un staigāju pa klīnikas gaiteņiem. Gribu ieteikt sievietēm nebaidīties un piekrist šai operācijai, ja ārsts uzskata, ka tā ir nepieciešama.”

Diāna, 57 gadi: “Dzemdes izņemšanas operāciju man veica 50 gadu vecumā, jo bija liela mioma 18 centimetru diametrā. Kad ārsts man paziņoja, ka būs jāņem ārā dzemde, skatījos uz to pozitīvi, jo cita varianta nebija. Jau bija ieplānota operācija, bet tā iznāca, ka mani aizveda ar ātrajiem, jo dzemdē bija plīsuši asinsvadi, sakās iekšēja asiņošana un neatliekami vajadzēja operēt. Psiholoģiski par dzemdes izņemšanu nepārdzīvoju, jo es taču paliku dzīva! Pašsajūta ir normāla, un ikdienā pat nepiedomāju pie tā, ka esmu viena no tām sievietēm, kurām nav dzemdes un olnīcu.”

Ilze, 40 gadi: “Man ir mioma, kuru atklāja 2009. gada sākumā, taisot apendicīta operāciju. Toreiz ar miomu neko nedarīja, jo tā netraucēja, bet šā gada sākumā sākās stipra asiņošana. Pēc ārstes vārdiem, cēlonis varētu būt daudzie pārdzīvojumi, kas mani piemeklēja pēdējā gada laikā. Ginekoloģe piedāvāja divus variantus: spirāle vai dzemdes izņemšana. Abi varianti mani šokēja: visu laiku esmu bijusi vesela, zāles vispār nelietoju… Ja nu kādreiz iedzeru aspirīnu, bet te pēkšņi – hormonālā kontracepcija! Operācija arī izklausījās nepieņemama. Jā, man ir 40, bet pirms trim gadiem ar visu miomu man bija ideāla grūtniecība, un es neesmu gatava pieņemt domu, ka bērnu man vairs nebūs. Protams, to var uzskatīt par spirināšanos pretī liktenim…

Aizgāju vēl pie citiem ārstiem, un gandrīz katram bija atšķirīgs viedoklis par ieteicamo taktiku. Dzirdēju arī nostāju, ka miomu gadījumā histerektomiju Latvijā taisot ar vieglu roku, lai gan pie mums tagad pieejami citi veidi, kā šos audzējus likvidēt, piemēram, ar invazīvās radioloģijas metodi – embolizāciju. Joprojām palieku neziņā, kā būtu pareizāk rīkoties.”

Aivis, 38 gadi: “Tā kā manai sievai ir hroniska kaite, jau iepazīstoties zināju, ka mums bērnu nebūs. Sievai ir dēls no pirmās laulības, tādējādi mierinu sevi ar domu, ka tikšu vismaz pie mazbērnu audzināšanas (man pašam bērnu nav). Tāpēc manā situācijā sievas paziņojums, ka viņai tiks ņemta laukā dzemde, nekādu sašutumu vai šoku neradīja. Pieņēmu to kā faktu. Neuzskatu, ka līdz ar dzemdes izņemšanu sieviete zaudē kaut ko no savas sievišķības. Drīzāk otrādi – vismaz mana sieva seksa laikā tagad ir vairāk atraisījusies, jo viņai vairs nav jāsatraucas par to, vai neiestāsies neplānota grūtniecība.”

NO CITA SPECIĀLISTA SKATU PUNKTA


Neirožu klīnikas psiholoģe Maija Skrīvele: 
tas var būt šokējoši.

“Ja dzemdes izņemšana jāveic gados jaunai sievietei vai tādai, kas vēl būtu vēlējusies dzemdēt, paziņojums par gaidāmo operāciju var radīt šoku, kam saviem spēkiem var būt grūti tikt pāri. Daža varbūt domās, ka viņai tagad sagrauta dzīve…. Es tam negribētu piekrist, jo uzskatu: sievietes bez bērniem arī var dzīvot pilnvērtīgi. Nav vienas atbildes un nav konkrēta padoma, kā tādā reizē rīkoties un kā pieņemt esošo situāciju. Es ieteiktu neturēt problēmu sevī, bet meklēt speciālista – psihologa vai psihoterapeita – palīdzību.

Ja sieviete ir jau gados un bērnus vairs neplāno, teorētiski šis trieciens varētu būt mazāks, bet arī tad lieti var noderēt speciālista palīdzība. Tāpat ir svarīgi, lai būtu iejūtīga attieksme un atbalsts no tuvinieku un draugu puses.

Tomēr šo jautājumu nevar aplūkot tikai no viena aspekta. Ja jau dzemde tiek izņemta, papildus var būt arī kāda cita diagnoze, piemēram, ļaundabīgs audzējs. Tad šoku izraisīs tās uzzināšana. Tajā brīdī sievietei var likties, ka notikusi netaisnība. Tad iespējamas visdažādākās emocijas, sākot no izmisuma, bailēm un beidzot ar dusmām un jautājumu kāpēc. Ko sieviete tādu izdarījusi, ka tieši viņai liktenis piespēlējis tādu nelaimi? Ja rodas šādi jautājumi, tie liecina par emocionālo krīzi, kad noteikti jāvēršas pie speciālista.

Sievietēm, kurām izņemta dzemde un kuras nebiedē diagnoze, kā dēļ tas bija jādara, es varētu ieteikt mēģināt paskatīties no otras puses – proti, varu būt pateicīga, ka, izoperējot šo orgānu, ir glābta mana dzīvība. Varu dzīvot laimīgi un pilnvērtīgi tālāk!”

Ārsts seksologs Artūrs Vāvere: 
attiecībās var atraisīties!

“Ja sieviete sevi uztver kā pēcnācēju radītāju, līdz ar dzemdes izņemšanu var rasties nepilnvērtības komplekss par to, ka bērnu vairs nebūs. Otrkārt, ja operācijas laikā tiek izņemts arī dzemdes kakliņš, kas ir viena no erogēnajām zonām, sievietei izjūtas seksa laikā var būt vājākas un, iespējams, nepilnvērtīgākas. Histerektomija var būt dažāda – ārsts var izņemt vai, tieši otrādi, atstāt olnīcas. Labāk ir tādos gadījumos, ja ir saglabātas olnīcas. Ja to nav, mainās hormonālais līmenis, līdz ar to tieksme un vēlēšanās pēc seksa var mazināties. Tāpat pēcoperācijas rētas, ja tādas ir, var izraisīt kompleksus – sieviete var kautrēties atkailināties. Bet no seksologa viedokļa operācijai ir daži lieli plusi – vairs nebūs mēnešreižu, kā arī neplānotas grūtniecības riska. Seksuālajās attiecībās sieviete beidzot varēs justies brīvāka, atvērtāka un atplaukt, jo nevajadzēs vairs uztraukties par to, vai nepaliks stāvoklī. Ir pietiekami daudz gadījumu, kad bērniņš piesakās pat tad, ja lietota hormonālā kontracepcija vai dzemdē ievietota spirāle!

Vienlaikus nedrīkst aizmirst par seksuāli transmisīvajām slimībām, kas ir drauds arī pēc histerektomijas. Ja mēdz būt gadījuma sakari vai sieviete nav pārliecināta, ka viņas vīrietis ir pilnīgi vesels, dzimumakta laikā noteikti jālieto prezervatīvs.

Psiholoģiski dzemdes izņemšana varētu traumēt arī partneri, ja sieviete viņam par to ir izstāstījusi vai ir labi redzamas operācijas rētas. Tas, ka mīļotajai nav dzemdes, dažiem vīriešiem var radīt grūtības mīlēties – ne jau katrs kungs iedziļinās anatomijā un zina, ka tieši dzemdei nav būtiskas nozīmes seksuālajās attiecībās. Taču, ja vīrietis par partnerei veikto histerektomiju neko nezina, visticamāk, viņš pat nenojautīs, ka sievietei nav dzemdes. Tāpēc sievietei pašai jāizlemj, stāstīt par to savai otrajai pusei vai ne. Pirms paziņojuma es ieteiktu novērtēt, kādas ir partnerattiecības. Ja tās ir nopietnas un vīrietis, iespējams, cer uz pēcnācējiem, protams, būtu labāk informēt par faktu, ka vismaz tradicionālajā veidā ģimenes pieaugums nebūs iespējams. Ja attiecības balstītas tikai uz seksu, sieviete droši varētu noklusēt, ka viņai nav kāda orgāna. Nav jau jāstaigā pa pasauli un visiem tas jāatklāj!

SAISTĪTIE RAKSTI

Savā praksē esmu saskāries ar gadījumu, kad sievietei pēc histerektomijas bija vajadzīga mana konsultācija. Turklāt toreiz bija bēdīgs rezultāts: viņai konstatēja ļaundabīgu olnīcu saslimšanu. Tāpēc tām kundzēm, kurām vairs nav dzemdes, bet ir saglabātas olnīcas, silti iesaku regulāri apmeklēt ārstu, jo olnīcās var izveidoties audzējs.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Viena no iespējām – ārpusdzemdes grūtniecība. Nopietnas veselības problēmas, par ko liecina pēkšņas, stipras sāpes vēdera lejasdaļā
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 151
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 159
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 151
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi ļoti apmierināts ar visu, kas notiek ap tevi! Horoskopi 1.augustam 3
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 30
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
SS
Santa Sergejeva
Veselam
Kāpēc valsts jau 12 gadus nesadzird izmisīgos krūts vēža pacienšu un ārstu saucienus? Atbild Pavļuts 18
4 dienas
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Satikties vajag gandrīz tāpat kā elpot!” Kā kovida laikā bērnu nometnes var uzlabot emocionālo stāvokli
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir būtiski domāt par starptautiskās solidaritātes aspektu!” Juhņēviča par vakcīnu ziedošanu citām valstīm un krājumiem Latvijā 43
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Patiesība par kolagēnu: reāls palīgs skaistumkopšanā un sportā vai tikai modīgs trends? 4
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Iedzīvotājs Latvijā prasījis kompensēt Covid-19 vakcīnas radītās blaknes 55
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Spēkā stājas izmaiņas mediķu piemaksās par darbu Covid-19 apstākļos 11
5 dienas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 6
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Latvijas Zinātņu akadēmija: Nepieļausim, ka nevilšus kļūstam par savu vecāku un citu līdzcilvēku slepkavām 56
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
No šodienas elektrība gandrīz divreiz dārgāka. Rēzeknē būs zemākais tarifs valstī, cik eiro vairāk būs jāmaksā daugavpiliešiem?
6 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas bija viens no centrālajiem notikumiem manā dzīvē!” Pauls atklāti stāsta, kā ir muzicēt uz vienas skatuves ar Garanču 24
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 30
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Smagos auto, tramvajus, autodrifterus un Vecrīgas ballētājus nedzirdam? Par motociklistu “apklusināšanas” ideju
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kā, jūsuprāt, varētu mazināt alkohola lietošanu Latvijā? 30
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Laukos
Padomju okupācijas laikā sabūvētās zvēru fermas ar Amerikas ūdelēm apdraud vietējo Eiropas ūdeli. Kā Rīgas Zoodārzā rūpējas par sugas saglabāšanu?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 159
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 73
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 151
2 dienas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 34
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 48
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā 48
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Sarežģīta nedēļa radošiem cilvēkiem un tiem, kas vēlas pastāvēt uz sava vārda! Horoskopi no 2. līdz 8. augustam 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 20
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No šodienas elektrība gandrīz divreiz dārgāka. Rēzeknē būs zemākais tarifs valstī, cik eiro vairāk būs jāmaksā daugavpiliešiem?
10:23
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Vēlos, lai meža īpašniekiem tiek kompensēti zaudējumi, ko rada mikroliegumu izveide viņu īpašumos,” norāda Jakobsons
10:01
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības
10:00