“Siguldas būvmeistara” pārstāvji – jurists Jānis Purgailis (no kreisās) un būvniecības direktors Juris Pošeika teic, ka neviens Siguldā uzņēmuma celtais dzīvojamais nams nestāv tukšs. Arī četru stāvu dzīvojamā namā Satezeles ielā 5A visi sešpadsmit dzīvokļi ir izīrēti vai pārdoti.
“Siguldas būvmeistara” pārstāvji – jurists Jānis Purgailis (no kreisās) un būvniecības direktors Juris Pošeika teic, ka neviens Siguldā uzņēmuma celtais dzīvojamais nams nestāv tukšs. Arī četru stāvu dzīvojamā namā Satezeles ielā 5A visi sešpadsmit dzīvokļi ir izīrēti vai pārdoti.
Foto: Timurs Subhankulovs

Ārpus Rīgas pusotram tūkstotim ģimeņu nav, kur dzīvot. Vai jaunais likums nodrošinās īres namu būvniecības “bumu”? 76

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Latvijas pilsētas ārpus Rīgas jau gadiem ilgi žņaudz vienāda problēma – katastrofāli trūkst iedzīvotāju maksātspējai atbilstošu īres dzīvokļu. Pēc Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) aplēsēm pašlaik Latvijā, neskaitot galvaspilsētu, trūkst vismaz 1500 dzīvokļu. Tas savukārt ir kā dzirnakmens kaklā jaunu uzņēmumu un darbavietu radīšanas centieniem reģionālajās pilsētās, jo piesaistītajiem darbiniekiem vienkārši nav kur dzīvot.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 252
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 245
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Par šo trūkumu, kas rada uzņēmējdarbības apsīkumu reģionos, no dažādām tribīnēm ir krustām šķērsām un daiļrunīgi runāts gadiem ilgi. Diemžēl – rezultāta pagaidām nav. Būvuzņēmēji taisnojas, ka būvēt dzīvokļus izīrēšanai neatmaksājas, bet likums par dzīvojamo telpu īri vairāk aizstāv nevis izīrētājus, bet īrniekus – tiesāšanās ar īrnieku, kurš nemaksā īri, ilgst gadiem un iznākumi nav paredzami.

Dzīvokļu trūkumu vairo arī tas, ka pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas Latvijā uzcelto jaunu dzīvojamo namu bijis maz. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem kopš 1993. gada no jauna uzbūvēto daudzdzīvokļu dzīvojamo namu īpatsvars ir tikai 4%, līdz 1941. gadam Latvijā uzbūvēti 45%, savukārt no 1961. līdz 1992. gadam uzcelti 51% no visa daudzdzīvokļu ēku kopskaita.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc “Eurostat” datiem 2018. gadā Latvijā tikai 7,5% iedzīvotāju īrējuši dzīvokli atbilstoši tā tirgus cenas vērtībai, bet īrnieku lielākā daļa īrējusi dzīvokli morāli un fiziski novecojušos padomju laiku daudzstāvu namos. Aptuveni 44% no Latvijas mājsaimniecībām tiek uzskatītas par pārāk turīgām, lai tās saņemtu sociālo mājokli vai dzīvokļa pabalstu, bet vienlaikus šo mājsaimniecību ienākumi nav pietiekami, lai kvalificētos hipotekārā kredīta saņemšanai bankās.

 

Dažviet īres namus būvē

Protams, nevar teikt, ka Latvijā īres namus nebūvētu nemaz. Pirms trim gadiem Valmierā pašvaldības uzņēmums “Valmieras namsaimnieks” nodeva ekspluatācijā divus SIA “MONUM” uzbūvētos īres namus ar 150 dzīvokļiem. Īres maksa, ieskaitot apsaimniekošanas izdevumus, bija noteikta 5,20 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

 

25. novembrī Cēsīs “Siguldas būvmeistars” nodos ekspluatācijā jau otro četru stāvu dzīvojamo namu ar sešpadsmit dzīvokļiem, kuru īrei vai iegādei iedzīvotāji bija pieteikušies īrei jau celtniecības gaitā. Plānots, ka Cēsīs ar uzņēmuma spēkiem taps vēl divi dzīvojamie nami. Taču tie ir vieni no nedaudzajiem īres namiem, kas pēdējos gados uzbūvēti ārpus Rīgas un Rīgas reģiona.
Foto: Timurs Subhankulovs

Siguldas uzņēmums “Siguldas Būvmeistars” būvē daudzstāvu dzīvojamos namus kopš 2004. gada un Siguldā un Cēsīs tas paguvis uzcelt 13 dzīvojamos namus ar 297 dzīvokļiem. Uzņēmuma būvniecības direktors Juris Pošeika stāsta, ka dzīvokļu īre noteikta 5,50 eiro par kvadrātmetru mēnesī, turklāt ar īrnieka tiesībām to izpirkt.

Tādējādi, piemēram, par 75 kvadrātmetru liela triju istabu dzīvokli mēnesī īrniekam būtu jāmaksā 400 eiro un vēl papildus 50 eiro par apsaimniekošanu. Ja īrnieks nolēmis to izpirkt, tad pirmo divu gadu laikā maksātā īre kalpo kā pirmā iemaksa hipotekārā kredīta saņemšanai bankā. Izpērkot dzīvokli, tas maksātu 1350 eiro par kvadrātmetru. Uzņēmuma jurists Jānis Purgailis gan atzīst, ka šāds piedāvājums nav lēts, taču līdz šim neviens dzīvoklis neesot palicis bez īrnieka vai īpašnieka. Tos burtiski izraujot no rokām jau nama būvniecības laikā, viņš saka.

 

Kā piliens jūrā

Uzteikdams “Siguldas Būvmeistara” veiksmīgo darbību, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atzīst, ka jaunie īres nami, kā arī pirms diviem gadiem kopā ar Aizsardzības ministriju atjaunotā 24 dzīvokļu ēka, ir labs atspaids, lai ap 100 ģimeņu turpmāk varētu dzīvot Cēsīs. Diemžēl – tikai īstermiņā.

Ar pieprasījumu, kas joprojām vairākkārt pārsniedz piedāvājumu un kas pandēmijas laikā kļuvis vēl lielāks, uzbūvētais ir tikai piliens jūrā. Diemžēl pašvaldības atbalsts jaunu dzīvojamo namu būvniecībai ir ierobežots, tāpēc nepieciešams 20 līdz 25 gadu valsts garantēts atbalsts ar pazeminātām procentu likmēm tiem uzņēmējiem, kuri gribētu pievērsties jaunu īres namu būvniecībai ne tikai Rīgā un tās apkārtnē, bet arī citās pilsētās.

Viņaprāt, jo tālāk no Rīgas, jo lielāks atbalsts tam būtu piešķirams. Arī Smiltenē SIA “Woltec” uzbūvējis īres namu ar 24 dzīvokļiem. Īres maksa noteikta 4.90 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Tomēr Smiltenes novada pašvaldības priekšsēdētājs Edgars Avotiņš atzīst, ka ar vienu uzbūvēto īres dzīvokļu namu deficīts būtiski nav sarucis un tas ir viens no lielākajiem šķēršļiem jaunu darba vietu izveidei Smiltenē, Apē un Raunā. Aizvadītajos gados pašvaldība gan esot esot piedāvājusi vairākiem uzņēmējiem pievērsties dzīvojamo namu būvniecībai.

Bet, ievērojot iedzīvotāju ienākumus un maksātspēju, kas ir mazāka nekā Rīgā, būvēt neatmaksājoties. Tāpēc, viņaprāt, steidzami nepieciešams valsts atbalsts, tieši par to runāts 18. augustā, kad Smiltenē viesojās ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergas.

 

Jaunais likums mudina būvēt

Šogad 17. martā Saeimā pieņemtais jaunais Dzīvojamo telpu īres likums, kā izrādās, pamudinājis pievērsties īres dzīvokļu namu celtniecībai Rīgā. Pašlaik galvaspilsētā būvuzņēmums “YIT LATVIJA” būvē divus īres namus ar kopskaitā 250 dzīvokļiem.

Savukārt apdrošināšanas uzņēmums “BTA Baltic Insurance Company” (BTA) Rīgā iegādājies vairākus daudzdzīvokļu īres namus no privātā kapitāla nekustamo īpašumu uzņēmuma “Rentējas” ar vairāk nekā 170 īres dzīvokļiem.

Jautāts, kāda būtu īres maksa, lai atmaksātos būvēt dzīvojamos namus izīrēšanai, būvuzņēmuma “YIT LATVIJA” valdes loceklis Andris Božē atbild, ka Rīgā jaunu dzīvokļu īres maksa nevar būt zemāka par 11 līdz 14 eiro par kvadrātmetru – atkarībā no nama atrašanās vietas.

Būvējot īres namus citās pilsētās, celtniecības izdevumi pārlieku neatšķirsies. Taču citu pilsētu iedzīvotāji, ņemot vērā viņu ienākumus, šādu īri nespētu samaksāt. Tas arī esot galvenais šķērslis, kas attur uzņēmējus būvēt citur Latvijā. Viņaprāt, privātais uzņēmējs nekad neieguldīs naudu vietā, kurā dzīvokļi būs nelikvīdi, proti, kurus nākotnē nebūtu iespējams pārdot.

Lai veicinātu mājokļu pieejamību iedzīvotājiem, kuri nevar atļauties iegādāties dzīvokli par tirgus cenām, Ekonomikas ministrija sagatavojusi noteikumus par atbalstu zemas īres maksas dzīvojamo namu būvniecības uzsākšanai, kuri 27. oktobrī izsludināti saskaņošanai Tiesību aktu publiskajā portālā. Atbalstam paredzēti 42,9 miljoni eiro, ar kuru palīdzību cer nodrošināt iedzīvotājiem vismaz 700 zemas īres maksas dzīvokļus.

Šo atbalstu nekustamā īpašuma attīstītājiem sniegtu attīstības finanšu institūcija “Altum”. Aizdevuma atmaksas termiņš paredzēts līdz 30 gadiem, savukārt kapitāla atlaide aizdevuma pamatsummas dzēšanai paredzēta līdz 30% apmērā no projekta izdevumiem – ar noteikumu, ka nams ir nodots ekspluatācijā un ka ir izīrēti vismaz 90% no dzīvokļu skaita vai 100%, ja dzīvojamā mājā dzīvokļu skaits nepārsniedz deviņus.

Savukārt, lai nodrošinātu pieejamus mājokļus, paredzēts noteikt īres “griestus” – 5,50 eiro par kvadrātmetru, kā arī izdevumu ierobežojumi līdz 1400 eiro par kvadrātmetru, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Tas gan neierobežo iespējas būvēt arī dārgākus mājokļus. Bet izdevumi, kas pārsniegtu 1400 eiro par kvadrātmetru, jau būtu jāsedz būvniekam pašam.

Atbalsta noteikumos paredzēti arī ienākumu sliekšņi īrniekiem, kuri gribētu pieteikties zemajai īres maksai. Tie ir līdz 980 eiro vienas istabas dzīvoklim; līdz 1635 eiro divu istabu dzīvoklim; līdz 2450 eiro triju un vairāk istabu dzīvoklim. Ja noteikumi tiks apstiprināti vēl šogad, jau nākamgad varētu uzsākt atbalsta pieteikumu pieņemšanu.

Vai tas būtiski uzlabos mājokļu pieejamību iedzīvotājiem, var vien minēt. “Siguldas Būvmeistara” valdes priekšsēdētājs Jānis Libkovskis šaubās, vai Ekonomikas ministrijas piedāvājums būtiski uzlabos mājokļu pieejamību Latvijas pilsētās. Viņaprāt, dzīvokļu būvniecību līdz šim visvairāk kavējusi pārlieku lielā birokrātija. Viņš saka, vajadzīgo atļauju saņemšanai paiet pat divi gadi. Turpretī namu varot uzbūvēt pusgada laikā. Bažas rada arī tas, kādus īrniekus pašvaldība piedāvās – apzinīgus un spējīgus izpildīt uzņemtās saistības vai tādus, ar kuriem namu apsaimniekotājs pēc tam būs spiests tiesāties.

Pēc dažu īres tirgus pazinēju atzinuma, jaunajos atbalsta noteikumos nosauktā zemā īres maksa – 5,50 eiro par kvadrātmetru, neskaitot komunālo pakalpojumu izdevumus, daudzviet Latvijā varētu būt summa, kuru iedzīvotāji tik un tā nespētu samaksāt.

Saeimas deputāts un LLPA izpilddirektors Viktors Valainis atzīst, ka 42,9 miljoni eiro būs tikai “sēklas nauda” zemas īres maksas mājokļu būvniecības atbalstam. Ar tiem noteikti nepietikšot, lai īsā laikā samazinātu augošo dzīvokļu trūkumu. Bet esot apsveicami, ka šāds atbalsts vispār tiek plānots.

LA.LV Aptauja

Vai īres cenas pašlaik ir tādas, ka varētu atļauties īrēt?

  • Ienākumi ir pietiekami
  • Ienākumi nav pietiekami
  • Nezinu

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 248
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 243
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 240
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Būtu jāpēta, kāpēc jaunie kovida paveidi rodas tieši Dienvidāfrikā un Indijā,” uzskata bijusī veselības ministre 23
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atceroties, kas notika deviņdesmitajos, šodienas inflācija nav nekas traks!” Baumanis min, vai ar cenu kāpumu būs jāsadzīvo visu ziemu 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kuram jānodrošina tas, lai cilvēki bez sertifikātu varētu iekļūt lielveikalā pie bankomāta un pakomāta? 23
3 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Jaunais kovida variants rada augstu risku Eiropai. PVO pauž nopietnas bažas 7
1 stunda
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Ciemats ir, ceļa nav.” Vairāki desmiti iedzīvotāju kļuvuši par ķīlniekiem
10:06
MB
Madara Briede
Praktiski
Pēdējais brīdis Ziemassvētku apsveikumu izsūtīšanai: ko nedrīkst nosūtīt aploksnēs?
10:00
LE
LETA
Ziņas
Kariņš saņēmis trešo vakcīnas pret Covid-19 devu
09:59
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Esam vieni no celmlaužiem šajā jomā!” Kā uzņēmēji Daiga un Ivars Zaicevi aukstumā žāvē gardus kraukšķus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Spēkā pieņemsies sniegputenis. Laika prognoze pirmdienai
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Dailē atgriež Smiļģa garu. “Amerika” paliks neatklāta. Nedēļas notikumu apskats 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 19
12 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Jau vismaz divdesmit gadus vara dara visu, lai slēptu ne tikai iepriekšējā režīma, bet arī savus noziegumus
3 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Lielākā problēma ir sabiedrības lingvistiskā attieksme!” Kā latviešu valoda brūk pa ķieģelītim vien
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 90
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 132
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 152
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 248
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 78
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 12
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 243
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 240
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 156
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 196
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim 2
1 diena