
Obligātie mēslojumi augļu kokiem pavasarī 0
Trīs galvenie mēslojuma veidi, kas nepieciešami augļu kokiem pavasarī: slāpekļa, fosfora un kālija mēslojumus, kā arī organiskie mēslojumi.
1. Slāpeklis: Lapu un zaru augšanai
Slāpeklis veicina lapu un jauno dzinumu attīstību, kas ir svarīgi pavasarī, kad koki veido zaļo masu. Trūkums izraisa dzeltenas lapas un vāju augšanu.
Ja augsne ir smilšaina (bieži Kurzemē vai Vidzemē), slāpeklis ātri izskalojas, tāpēc lieto mēslojumu divās devās: pusi maija sākumā, pusi jūnija sākumā.
2. Fosfors: Sakņu un ziedu stiprināšanai
Fosfors stiprina sakņu sistēmu un veicina pumpuru veidošanos, kas nodrošina bagātīgu ziedēšanu un augļu aizmetņus. Trūkums izraisa vāju ziedēšanu un mazus augļus.
Fosforu vislabāk lietot maija vidū (dilstošā Mēness fāzē, 19.–25. maijs), kad koki sāk veidot pumpurus. Mālainās augsnēs (piemēram, Zemgalē) fosfors uzsūcas lēnāk, tāpēc sajauc to ar kompostu, lai uzlabotu efektivitāti.
Ja pamanāt purpurkrāsas lapas vai vāju ziedēšanu, tas var liecināt par fosfora trūkumu. Pārbaudi augsni ar testu.
3. Kālijs: Augļu kvalitātei un izturībai
Kālijs uzlabo augļu garšu, izmēru un krāsu, kā arī stiprina koku izturību pret slimībām un aukstumu, kas ir svarīgi Latvijas mainīgajā klimatā.
Lieto maija beigās, kad koki gatavojas ziedēšanai. Kālijs ir īpaši svarīgs smilšainās augsnēs, kur tas ātri izskalojas, un pirms gaidāmām salnām (maija naktis var būt +5°C vai zemāk).
Koksnes pelnus var savākt no kamīna (pārliecinies, ka tie ir no tīras koksnes, bez ķīmijas) un izkaisīt ap kokiem lietainā dienā, lai tie labāk iesūcas.
4. Organiskie mēslojumi: Veselīgai augsnei
Organiskie mēslojumi, piemēram, komposts vai kūtsmēsli, uzlabo augsnes struktūru, bagātina to ar mikroelementiem un veicina labvēlīgo mikroorganismu darbību, kas ir būtiski ilgtermiņa koku veselībai.
Izmanto labi satrūdējušu kūtsmēslu vai kompostu. Deva: 3–5 kg uz 1 m² ap koka stumbru (pieaugušam kokam). Izrakt augsni 10–15 cm dziļumā, sajaukt ar kompostu un aplaistīt. Lieto vienu reizi pavasarī, ideāli maija sākumā vai vidū.
Mālainās augsnēs organiskie mēslojumi palīdz uzlabot augsnes gaisa caurlaidību, bet smilšainās augsnēs – saglabāt mitrumu. Lieto dilstošā Mēness fāzē, lai veicinātu sakņu uzsūkšanos.
Ja izmanto kūtsmēslus, pārliecinies, ka tie ir vismaz gadu satrūdējuši, lai izvairītos no pārmērīga slāpekļa un sakņu apdegumiem.