Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Mēslošanas nianses un biežākās kļūdas 0

Ir vairākas svarīgas nianses, kas jāņem vērā, lai mēslošana būtu efektīva:

– Laiks un devas: Mēslošanu veic agri no rīta vai vakarā, sausā, bet ne karstā dienā, lai izvairītos no sakņu apdegumiem. Nepārsniedz ieteiktās devas – pārmērīgs slāpeklis veicina lapu augšanu uz augļu rēķina, bet pārāk daudz fosfora var bloķēt citu barības vielu uzsūkšanos. Jauniem kokiem (1–3 gadi) samazini devas uz pusi.

– Mēslošanas zona: Mēslojumu izkaisa ap koka stumbru 1–1.5 m rādiusā, kur atrodas aktīvās saknes, nevis tieši pie stumbra, lai izvairītos no sakņu bojājumiem. Latvijas mālainās augsnēs var izrakt nelielas vagas (10 cm dziļas) ap koku, lai mēslojums labāk iesūktos. Smilšainās augsnēs pievieno mulču (piemēram, zāģu skaidas vai mizas) pēc mēslošanas, lai saglabātu mitrumu.

Biežākās kļūdas:
– Pārmērīga mēslošana: Pārāk daudz slāpekļa izraisa “taukaugšanu” (pārmērīgu lapu augšanu bez augļiem). Latvijā tas ir izplatīts ābelēm, piemēram, ‘Antonovka’ vai ‘Lobo’.
– Nepareizs laiks: Mēslošana vēlā pavasarī (jūnijā) var traucēt augļu attīstību. Maijs ir ideāls periods.
– Barības vielu trūkuma ignorēšana: Ja lapas kļūst dzeltenas vai augļi mazi, veic augsnes analīzi.
– Praktisks padoms: Pirms mēslošanas apskati koku – ja zari ir vāji vai lapas bālas, pievieno mikroelementus, kas satur magniju un dzelzi, lai novērstu trūkumus.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.