Liene Dambiņa
Liene Dambiņa
Publicitātes foto

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa: mana iespēja darīt darbu, kam es ticu! 0

27. maijā jau divpadsmito gadu visā Latvijā tiks atzīmēta Labestības diena, kura noslēgsies plkst. 21.05 ar ziedojumu koncertu televīzijas kanālā LNT. Šogad 19 ģimenes cer uz sabiedrības atsaucību, jo kopā ar Bērnu slimnīcas speciālistiem izvērtēta katra bērna situācija un secināts, ka tikai kopīgiem spēkiem iespējams būtiski uzlabot viņu veselību un dzīves kvalitāti. Par to, kā mēs varam palīdzēt slimajiem bērniem ne tikai Labestības dienā, saruna ar Bērnu slimnīcas fonda vadītāju Lieni Dambiņu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Ikdienas steigā bieži nepamanām, ka līdzcilvēkiem nepieciešama palīdzīga roka. Kurā brīdī tu saņēmi impulsu nodarboties ar labdarību?
Esmu ziedojusi kopš tā laika, kad sāku strādāt algotu darbu – meklēju informāciju internetā, kam nepieciešams atbalsts, un ziedoju. Impulss droši vien saistīts ar izpratni, tobrīd gan drīzāk ar sajūtu, ka ir svarīgi dalīties un palīdzēt otram grūtā brīdī. Pēdējos deviņus gadus, strādājot Bērnu slimnīcas fondā, ziedojums ir mans ieguldītais darbs un laiks, jo atalgojumu nesaņemu. Šoreiz impulss bija ļoti personīgs un saistīts ar palīdzību, kāda Bērnu slimnīcā tika sniegta manam vidējam dēlam. Pateicība par ārstu un māsiņu darbu man būs vienmēr, un domāju, ka šādi jūtas daudzi vecāki, kuri vēlāk ziedo Bērnu slimnīcas fondam.

Vai Bērnu slimnīcas fonda vadīšana paņem visu tavu laiku? Vai ģimene nav mazliet greizsirdīga, ka tik daudz tavu rūpju tiek veltīts citiem?
Darbs Bērnu slimnīcas fondā ir pilna laika darbs, un mani trīs bērni arī, tāpēc iet visādi. Man svarīga ir ne tikai kopā pavadītā laika kvalitāte, bet arī kvantitāte, lai varētu vērot un pamanīt, kā bērni jūtas, kas viņus nodarbina. Pagājušajā gadā, kad paralēli vēl mācījos Medicīnās fakultātē Veselības vadības programmā, gāja traki, manis faktiski nebija mājās, lai gan sēdēju pie datora un it kā fiziski turpat biju. Bet šādiem periodiem vienmēr seko citi, mierīgāki. Es ļoti jūtu, kā bērni reaģē un novērtē, kad varu viņiem pilnvērtīgi veltīt laiku un uzmanību. Tāpēc mēģinu žonglēt, līdzīgi kā daudzas citas mammas, kuras arī vēlas kādu savu lietu, profesionālu izaicinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādas aktivitātes šogad paredzētas Labestības dienas ietvaros?
Ir sarežģīti tik daudzus gadus rīkot akciju, kuras mērķis paliek nemainīgs. Jo varētu likties – ja tik ilgi jau ziedojam, kāpēc visi bērni vēl nav veseli, kāpēc atkal jāziedo. Bet mēs redzam, ka bērnu veselībai atbalsts joprojām ir nepieciešams, un meklējam veidus, kā pastāstīt un parādīt, cik tas ir svarīgi. Šogad pirmo reizi zvanu centrs darbojas visas nedēļas garumā – no 20. līdz 27. maijam, tāpēc daudziem ziedotājiem noteikti izdosies sazvanīt un aprunāties ar kādu personību, interesantu cilvēku.
Zvanu centrā palīgā nāks arī Valsts prezidenta kungs un kundze, kuri daudz un sirsnīgi mūs atbalsta un kuru klātbūtne šādos pasākumos bērniem un viņu vecākiem ir nozīmīga.
Būs arī aktivitātes “Star FM” radio klausītājiem, nupat Vērmanes dārzā bija ļoti jauks LNSO pūtēju koncerts, un akcijas noslēgumā, kā ierasts, būs labdarības koncerts LNT kanālā ar brīnišķīgu mūziķu dalību.

Esmu īpaši pateicīga Kristapam Porziņģim un citiem sabiedrībā zināmiem un cienītiem cilvēkiem, kuri šogad nāk talkā un ar savu klātbūtni apliecina, ka bērni jāatbalsta.

Īsumā raksturo bērnus, kuriem šogad visvairāk nepieciešama sabiedrības palīdzība!
Tie ir 19 bērni ar dažādām veselības problēmām, un lielākajai daļai tās diemžēl saglabāsies mūža garumā. Taču ir lietas, ko mēs varam darīt un kuras speciālisti rekomendē, lai bērnu dzīves kvalitāte šobrīd un nākotnē kļūtu labāka. Piemēram, staigāšanas veicināšanai bērniem ar kustību traucējumiem nepieciešamas ortozes un citas palīgierīces, kuras ir dārgas un nav valsts nodrošinātas. Šogad palīdzību organizējam arī mūsu Robertam, kurš Onkoloģijas nodaļā ārstējas jau divus gadus. Viņam veselības uzlabošanai rekomendēja izmantot kibernazi tepat Siguldā, taču izrādījās, ka valsts to neapmaksā, tāpēc palīdzēsim akcijas ietvaros, jo Robertam tā ir vienīgā iespēja. Vēl ir divi brālīši ar brīnišķīgu intelektu, gudri puikas, bet neattīstās valoda, viņiem vajadzētu pēc iespējas ātrāk uzsākt nodarbības, kas veicina valodas prasmes. Svarīgi saprast, ka ģimenēs, kurās aug bērns ar ilgstošām, nopietnām veselības problēmām, jau ikdienā nepieciešamais atbalsts ir ļoti dārgs, turklāt bieži viens no vecākiem zaudē darbu un kļūst par bērna aprūpētāju, tāpēc mūsu palīdzībai ir ļoti liela nozīme un vērtība.

Reklāma
Reklāma

Ir cilvēki, kuri netic ziedojumu vākšanas kampaņu organizētāju godprātīgumam. Ko tu gribētu viņiem pateikt?
Es ieteiktu pašiem pārbaudīt! Izpētīt, ar ko konkrētā organizācija nodarbojas, kā izlieto finansējumu, cik lielas ir administratīvās izmaksas. To izdarīt mūsdienās var pavisam vienkārši – internetā var atrast informāciju, jo nopietnai organizācijai būs arī mājaslapa, kurā tiek publicēti finanšu pārskati. Turklāt vienmēr var un vajag vērsties tiesībsargājošajās instancēs, ja pamats uzskatīt, ka ziedojumu vācēju rīcība ir negodīga. Mēs paši kā fonds esam tā rīkojušies, lai neciestu ziedotāji un arī ziedojuma saņēmēji.

Kas tev pašai ir visvērtīgākie ieguvumi, nodarbojoties ar labdarību?
Tā ir iespēja darīt darbu, kam es ticu, kam redzu jēgu un pievienoto vērtību un kas vienlaikus ir ļoti interesants, jo veselības nozare, pareizāk sakot, tās trūkumi, rada nepātrauktu izaicinājumu kaut ko paveikt, uzlabot. Domāju, ka lielāku ieguvumu kombināciju grūti iedomāties. Arī kā cilvēks es daudz iegūstu. Darbs piespiež ikdienā domāt par to, kas ir un kas nav svarīgi, tā ir vērtīga pieredze, kaut arī brīžiem ļoti sāpīga.

Ko, tavuprāt, vajadzētu darīt, lai gadā būtu ne tikai viena, bet 365 Labestības dienas?
Mums katram ikdiena ir savu darbu un domu pilna, un nevar sagaidīt, ka visi visu laiku plānos, kā parūpēties par vēl kādu citu. Tāpēc ir labdarības akcijas un citi veidi, kā informēt sabiedrību par nepieciešamo palīdzību. Par to, ka līdzās ir kāds, kuram pavisam neliels ziedojums var izmainīt dzīvi, uzlabot veselību. Priecājos par automātiskajiem bankas maksājumiem, kad ziedotājs ir pieņēmis lēmumu un vēlas mūs atbalstīt ilgstoši, katru mēnesi ziedojot, piemēram, piecus, desmit vai piecdesmit eiro. Tad arī beigās sanāk, ka katra diena ir bijusi Labdarības diena.

Tavs novēlējums tiem vecākiem, kam reizēm savās bēdās nolaižas rokas?
Manī ir vārdos neaprakstāma cieņa pret ilgstoši un smagi slimojošo bērnu vecākiem, ar kuriem sastopos.

Pēc neskaitāmām sarunām ar šādu bērnu vecākiem zinu, ka gandrīz visiem ir bijuši brīži, kad nolaižas rokas un ir sajūta – nevienu pasaulē neinteresē ne viņi, ne viņu bērns.

Bet es gribētu iedrošināt meklēt palīdzību, jo tepat blakus ir cilvēki, kuriem rūp un kuri vismaz mēģinās rast risinājumu un organizēt atbalstu.

Pieturzīmes

Bez kā tu nevari iedomāties savu dienu?
Bez kafijas ar pienu.

Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk?
Aizrautība, atbildība, lojalitāte.

Būtiskākais sasniegums darbā?
Viss ir būtiski – gan jaunas nodaļas uzcelšana, gan palīdzība vienam bērnam. Lepojos, ka deviņu gadu laikā Bērnu slimnīcas fonds ir kļuvis par organizāciju, kas labi zināma, uzticama, profesionāla, ne tikai bērnu vecāku, bet arī sabiedrības un nozares profesionāļu augstu novērtēta.

Labākā izklaide?
Kopīgs piedzīvojums ar ģimeni.