Foto: Novikov Aleksey/SHUTTERSTOCK

Krieviju norobežo no pasaules ekonomikas 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Protestējot pret Krievijas plašo iebrukumu Ukrainā, vairāk nekā 70 pasaules uzņēmumu ir pārtraukuši sadarbību ar Krieviju. Grūti iedomāties līdzīgu ekonomisko boikotu pēdējo gadu desmitu laikā.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas

No Krievijas aizgājuši vai aiziet: “Apple”, “Audi”, “Chevrolet”, “Cadillac”, “Danone”, “Dell”, “DHL”, “Ericsson”, “Ford”, “HP”, “Harley Davidson”, “General Motors”, “Jaguar”, “Lenovo”, “LinkedIn”, “Maersk” (ardievu, “Ali express” un “ASOS”), “Nike”, “Scania”, “Porsche”, “Renault”, “OnlyFans”, AMD, “Adobe”, BMW, “Dropbox”, “FedEx”, “Intel”, “Mercedes”, “Nestle”.

Sevišķi smagas globālā boikota sekas gaidāmas Krievijas naftas un gāzes ieguves nozarē, jo lielākie ārvalstu investori šajā nozarē – “British Petroleum” (“BP”), “Shell” (27,5% gigantiskajā “Sahalīna-2” sasķidrinātās dabasgāzes rūpnīcas projektā), Norvēģijas “Equinor” un “ExxonMobil” (30% projektā “Sahalīna-1”) – pēdējās nedēļas laikā paziņojuši par aiziešanu no šī tirgus. “BP” gadījumā pat tika paziņots, ka tās pārstāvji nekavējoties (!) pamet uzņēmuma “Rosņeftj”, kurā “BP” piederēja 19,75%, pārvaldes institūcijas. Krievijas naftas un gāzes nozarē šo investoru klātbūtne sniedza piekļuvi jaunākajām tehnoloģijām šajā jomā. Ārvalstu investoru aiziešana nozares īstermiņa rezultātus neietekmēs, bet ilgtermiņa gan.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krieviju bloķējuši arī uzņēmumi “Apple Pay”, “Amazon”, “Cex Io”, “Etsy”, “Facebook” (slēgti Krievijas mediju konti), “Google Pay”, “Google Maps”, “Instagram” (Krievijas propagandas bloķēšana), “Paysera”, “Samsung pay”.

Krievijas dalību dažādos pasākumos atcēluši to rīkotāji “Cannes Festival”, “Eurovision”, “Formula 1”, FIFA, MOK, “Mobile World Congress”, NHL, bet uzņēmums “Adidas” atteicies strādāt ar Krievijas futbola izlasi. BBC, “Cinema 4D”, “Disney”, “Netflix”, “Sony”, “Pornhub” ir pārtraukuši raidīšanu Krievijā vai kļuvuši nepieejami šajā valstī, bet starptautiskās maksājumu sistēmas “Mastercard” un “PayPal” ieviesušas ierobežojumus.

Pēdējo dienu laikā šim sarakstam pievienojušies naktsmītņu rezervēšanas uzņēmums “Airbnb”, Somijas programmēšanas uzņēmums “TietoEvry”, Latvijas aviokompānija “Air Baltic”, arī uzņēmumi “Virši-A” un “Eco Baltia” atteikušies turpmāk sadarboties ar Krievijas un Baltkrievijas partneriem. Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra slēdz tās pārstāvniecību Maskavā.

Jāpiebilst, ka saskaņā ar Ukrainas nacionālās bankas ziņām starptautiskā palīdzība Ukrainai pagājušajā nedēļā sasniedza 15 miljardus dolāru. “Pēc mūsu aplēsēm, summāri starptautiskā finansiālā, tehniskā un humānā palīdzība sasniedz vairāk nekā 15 miljardus dolāru, no tiem vairāk nekā pieci miljardi – tieši budžetā,” teikts bankas paziņojumā. Banka arī pavēstīja, ka speciālajā kontā Ukrainas Bruņoto spēku atbalstam pārskaitīti vairāk nekā seši miljardi grivnu (180 miljoni eiro). No tiem 1,6 miljardus grivnu (48 miljonus eiro) banka jau novirzījusi armijas vajadzībām.