Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Cilvēki ar invaliditāti nevar pretendēt uz dīkstāves pabalstu 2

Šobrīd daudzi mūsu valsts uzņēmumi, kuri COVOD-19 vīrusa izplatības dēļ piedzīvo nopietnas grūtības, lielā mērā paļaujas uz solīto valsts atbalstu, tostarp iespēju darbiniekiem saņemt dīkstāves pabalstu. Apstiprinot noteikumus par dīkstāves pabalstu saņemšanas kārtību, valdība ir liegusi iespēju pretendēt uz šo pabalstu cilvēkiem ar invaliditāti.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

MK noteikumu nr.152 esošā 10.panta 10.11 daļa paredz, ka Valsts ieņēmumu dienests dīkstāves pabalstu nepiešķir “darbiniekiem, kuri vienlaikus ir nodarbināti valsts vai pašvaldības institūcijā vai kapitālsabiedrībā, saņem vecuma, izdienas vai invaliditātes pensiju vai veic saimniecisko darbību”.

Neizpratni par šādu lēmumu pauž Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO. “Esam šokēti, ka šāds formulējums iekļauts noteikumos, ar kuriem solīts atbalstīt cilvēkus, kuri ir strādājuši, maksājuši visus nodokļus un šobrīd nestrādā ārkārtas stāvokļa dēļ,” atzīst SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tādējādi Ministru kabinets ir nolēmis, ka cilvēki ar invaliditāti, kuri strādā un maksā pilnu nodokļu apjomu, nav pelnījuši krīzes situācijā būt tikpat aizsargāti kā ikviens cits viņa darba biedrs.

Invaliditātes pensija reti kuram pārsniedz 200 eiro mēnesī. Daudz lielākai daļai tā ir nedaudz virs 100 eiro mēnesī, taču to neviens neņem vērā” viņa uzsver.

“Valstiskā līmenī runājam par to, ka cilvēki ar invaliditāti ir iekļaujami darba tirgū, savulaik, vēl esot labklājības ministrs, šo politiku atbalstīja pašreizējais finanšu ministrs Jānis Reirs. Mūsu organizācija vairākus gadus ir strādājusi, lai iesaistītu cilvēkus ar invaliditāti darbā.

Kā vienus no motivācijas pamatargumentiem minējām tiesības uz sociālās drošības programmām, kādas garantētas ikvienam Latvijā strādājošajam. Diemžēl šobrīd uzskatāmi redzam, ka krīzes situācijā cilvēki ar invaliditāti ir apgrūtinājums nevis līdzvērtīgs pilsonis,” neslēpj sarūgtinājumu organizācijas vadītāja.

Tāpat SUSTENTO pauž satraukumu par to, ka neviena no Latvijas nevalstiskajām organizācijām cilvēkiem ar invaliditāti nav tikusi iesaistīta šāda lēmuma pieņemšanas procesā. Rezultātā kāda sociāli mazaizsargāta sabiedrības daļas tiek diskriminēta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.