Veselam
Ārstēšana

Covid-19 Latvijā turpina ieplūst no ārzemēm1


Sieviete Eifeļtornī
Sieviete Eifeļtornī
Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix/LETA

Novērojot zemu Covid-19 izplatību sabiedrībā, jauno Covid-19 saslimšanas gadījumu vidū arvien pieaug no ārzemēm ieceļojušo inficēto īpatsvars, aģentūrai LETA pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tettere.

SPKC atgādina, ka 14 dienu pašizolācija jāievēro iebraukušajiem no valstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 15 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem, kā arī valstīm ārpus Eiropas Savienības.

SPKC speciālisti aicina ikvienu ievērot piesardzības pasākumus, jo situācija pasaulē turpina pasliktināties, tādēļ pastāv augsts risks ievest infekciju Latvijā, inficēt ģimenes locekļus, paziņas un citus cilvēkus, ar kuriem kontaktējas slimnieks. Īpaši augstam smagas Covid-19 infekcijas riskam pakļauti vecāka gadagājuma cilvēki un hroniski slimnieki. Tikai ievērojot visus ierobežojošos un piesardzības pasākumus, var pasargāt riska grupas.

SPKC speciālisti atgādina, ka 14 dienu pašizolācija dzīvesvietā jāievēro personām, kuras atgriezušās no valstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs pārsniedz 15 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Patlaban valstu vidū, no kurām nepieciešams ievērot pašizolāciju ir Zviedrija, Portugāle, Apvienotā Karaliste, Rumānija, Bulgārija un Luksemburga.

Tiem, kuri jau ir pasūtījuši biļetes braucienam uz kādu no minētajām valstīm, atgriežoties Latvijā, nāksies ievērot pašizolāciju. Šāda prasība arī attiecas uz tranzītā ceļojošajiem, proti, ja ceļotājs caurbrauks šīs valstis vai būs uzturējies to lidostās pārsēšanās nolūkos.

Pašizolācijas laikā ir jāuzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā, nepakļaujot citas personas inficēšanās riskam. Tāpat nedrīkst veidot tiešus kontaktus ar citiem. Vienlaikus ir jānovēro veselības stāvoklis un, ja parādās klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpas trūkums, nekavējoties jāsazinās ar ārstu. Citi mājinieki var turpināt ikdienas gaitas.

Lai saglabātu epidemioloģiski labvēlīgu situāciju, SPKC speciālisti aicina turpināt distancēšanos, ievērot regulāru roku mazgāšanu un virsmu dezinfekciju, kā arī rūpīgi, ar atbildību pret sabiedrību, izvērtēt došanos ārpus valsts.

Covid-19 ierobežošanai ir svarīgi pārraut infekcijas transmisijas ķēdi un novērst infekcijas plašāku izplatīšanos sabiedrībā. Lai to īstenotu ir nepieciešams savlaicīgi identificēt un izolēt ikvienu saslimušo, kā arī noteikt visas personas, ar kurām slimniekam ir bijis nozīmīgs kontakts.

Cilvēks to neapzinoties, var inficēt citus jau divas dienas pirms slimības simptomu parādīšanās un ne visas kontaktpersonas slimnieks var atcerēties, tāpēc centrā aicina ikvienu lejupielādēt savā telefonā lietotni “Apturi Covid”, lai palīdzētu brīdināt visus, kas bijuši pakļauti inficēšanās riskam. Šis aicinājums īpaši attiecas uz tiem, kuri atgriezušies no ārzemēm.

Saistītie raksti

Šobrīd, kad valstī ir atcelts ārkārtējais stāvoklis, jābūt divtik piesardzīgiem un tālredzīgiem, jo šādā situācijā sabiedrības līdzatbildībai ir neatsverama nozīme Covid-19 ierobežošanā.

Jau ziņots, ka SPKC pārstāve Ilze Arāja aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja, ka pēdējo divu nedēļu laikā arvien vairāk jauno Covid-19 inficēšanās gadījumu saistīti ar ceļojumiem no primāri trīs valstīm – Krievijas, Ukrainas un Zviedrijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī viens Covid-19 slimnieks miris, viens jauns atklāts 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Infektoloģe: Covid-19 uzliesmojums Latvijā nav būtisks, tomēr modrība zaudēta par agru
1 diena
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Sarkans tomāts no dzeltena ar daudz ko atšķiras. Dārzeņu un to krāsu nozīme uzturā
2 dienas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
12 stundas
LE
LETA
Dabā
Liepājā un Madonā pārspēts 15.jūlija aukstuma rekords
24 minūtes
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Pēcpusdiena Latvijā būs siltākā kopš 2.jūlija. Laika prognoze trešdienai
1 stunda