Foto: Anda Krauze un no privātā arhīva

Dekoratīvi gaismekļi omulībai. Jauna ģimene darina neparastas lampas 1

Pirms kāda laika divi jaunieši viens otram Ziemassvētkos uzdāvināja pašdarinātas lampas. Tā bijusi pirmā dzirkstele kopdarbam. Tagad TIFĀNIJA IEVA MADARĀJA un OSKARS GRENEVICS ir ne vien jauna ģimene, bet arī profesionāls tandēms – kopā darina dekoratīvus gaismekļus, kas mājokļos rada omulīgu gaisotni.

Reklāma
Reklāma

No A līdz Z

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Tifānija Ieva ir beigusi Baltijas Starptautisko akadēmiju, kur ieguvusi bakalaura grādu grafiskajā dizainā, savukārt Oskars absolvējis Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas fakultāti. Iegūtā izglītība, pieredze un intereses ir pamatā pienākumu sadalījumam, kopīgi veidojot gaismekļus.

Tifānijas Ievas pārziņā ir lampu dizains, materiālu izvēle, detaļu sagatave, lampu detaļu kopā likšana un vēl daudz citu darbiņu, savukārt Oskars ir tehniskā dvēsele – urbj, kas urbjams, lai lampu korpusam pievienotu cokolu, elektrisko vadu, izvēlas gaismeklim atbilstīgu LED spuldzi, risina citas tehniskās lietas. “Visu darām paši, sākot no nulles līdz gatavam gaismeklim,” stāsta Tifānija Ieva. “Darbnīca atrodas Smiltenē, dzīvojam Rīgā, tā ka jāprot organizēt laiku un darbus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai taptu gaismekļi, nepieciešamās pamatlietas ir liela darba virsma, uz kā piegriezt dizaina papīru lampai, skrūvgriezis, urbjmašīna, vēl šis un tas, uzskaita DreamRoom lampu autore. Bet pirms dizaina papīra piegriešanas un lampu detaļu kopā likšanas Tifānija Ieva uzbur stāstu, ko pārcelt uz lampas abažūru.

Zīmējums top, izmantojot speciālu datorprogrammu. Ja gaismeklim ir konkrēts pasūtītājs, ņem vērā viņa vēlmes.

Piemēram, kāds klients gribējis, lai uz dizaina papīra tiktu uzzīmēti 23 dejojoši rūķīši, cits vēlējies redzēt eksotisku putnu, daudzi – veltījuma rindas tuvam cilvēkam.

“Garam dzejolim uz abažūra nebūs vietas, arī mīļoto fotogrāfijas specifiskās tehnoloģijas dēļ nevar pārcelt uz dizaina papīra,” norāda gaismekļu autore.

Visas lampas tapšanas nianses jaunā sieviete nav gatava atklāt, jo idejas Latvijā tiek zibenīgi pārtvertas, taču izstāsta, ka ar ploteri (īpašs printeris) zīmējumu uzprintē uz gaismas necaurlaidīga papīra, tad ar speciālu fēnu to nostiprina uz dizaina papīra. Karstumā zīmējums ieēdoties lampas abažūrā.

“Esmu amatniece, visu daru ar rokām. Vienīgā elektroierīce, ko izmantoju procesā, ir fēns. Papīrs ir ļoti cimperlīgs materiāls, tāpēc karsējot temperatūra nedrīkst būt pārāk augsta,” svarīgu niansi lampu tapšanas gaitā atklāj to autore.

Tas nav ietinamais papīrs!

Tifānija Ieva uzsver, ka papīrs viņai esot tuvāks materiāls nekā audums, jo par to studējot uzkrāta diezgan pamatīga zināšanu bāze. “Mums, topošajiem dizaineriem, papīrs bija aktuāla tēma vairākus gadus.

Šo materiālu iepazinām tik labi, ka jau pēc taustes spējām pateikt, kas ir kas,” skaidro Tifānija Ieva. “Dažam ir neizpratne – vai tad lampas abažūru var taisīt no papīra?! Vai tas ir rīspapīrs vai kāds cits? Vai vispār ir izturīgs? Bet šis jau nav ietinamais, bet dizaina papīrs, kas speciāli apstrādāts, lai būtu noturīgs pret mitrumu, triecieniem, citiem ārējās iedarbības veidiem. Tagad tehnoloģijas ir spērušas strauju soli uz priekšu!”

Pagājis diezgan ilgs meklējumu un eksperimentu laiks, līdz Tifānija Ieva atradusi īsto.

Dizaina papīra veikala pārdevēji viņu iepazinuši kā pastāvīgu klienti un ar interesi sekojuši, kuru dizaina papīru lampu autore atzīs par vispiemērotāko. Tas izrādījies Vācijā ražotais. Tifānija Ieva viena veida dizaina papīru izmanto abažūram, bet otru, kam ir dabiskā koka faktūra, lieto kā dekoratīvu materiālu, ar ko aplīmēt lampas pamatni un abažūra augšdaļu.

Reklāma
Reklāma

“Pamatnei izmantojam vairākās kārtās līmētu saplāksni, ko mums piegādā kāds ražotājs,” skaidro amatniece.

Abažūru sastiprina, kā arī dekoratīvo papīru pamatnei un abažūru augšdaļai piestiprina ar izturīgu un kvalitatīvu līmlenti. Tifānija Ieva uzskata – ja izmantotu līmi, to nevarētu vienmērīgi uzklāt, tāpēc veidotos līmes pauguriņi, kas, iededzot spuldzi, neglīti izgaismotos. Bet, lai lampas būtu triecienizturīgas, zem papīra liek plastikāta korpusu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.