SIA “Vecsiljāņi” valdes priekšsēdētājs Juris Sprukulis: “Lai maksimāli ievērotu visas ar vides jautājumiem saistītās prasības, desmit gados  kūtsmēslu un  notekūdeņu  apsaimniekošanā esam ieguldījuši 5,5 miljonus eiro.”
SIA “Vecsiljāņi” valdes priekšsēdētājs Juris Sprukulis: “Lai maksimāli ievērotu visas ar vides jautājumiem saistītās prasības, desmit gados kūtsmēslu un notekūdeņu apsaimniekošanā esam ieguldījuši 5,5 miljonus eiro.”
Foto: Karīna Miezāja

“Diennaktī pārstrādājam divus dzelzceļa vagonus ar kūtsmēsliem!” Kā vietējie lauksaimnieki gudri “bremzē” globālo sasilšanu 8

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Grozies, kā gribi, bet lauksaimniecības nozare, kas baro un uztur visu cilvēci, ir arī viena no lielākajām gaisa piesārņotājām. Pateicoties liellopu gremošanas fizioloģiskajiem procesiem, lauksaimniecība lielāko “pienesumu” sniedz tieši metāna gāzes (CH4) radīšanā. Tā ir viena no sešām kaitīgākajām gāzēm, kas ne tikai rada nopietnas veselības problēmas, bet arī veicina bēdīgi slaveno globālo sasilšanu – pat 25 reizes vairāk nekā ogļskābā gāze.

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Eiropas Vides aģentūra secinājusi, ka lauksaimniecība ir visvairāk atbildīga par metāna emisiju, proti, 50% nākot tieši no šīs nozares (80% no šī apjoma rada mājlopu gāzes, pārējais metāns nāk no kūtsmēsliem), tālāk ar 31% seko sadalīšanās procesā esoši atkritumi, bet 19% metāna nāk no enerģētikas nozares.

LA.LV Aptauja

Govs purkšķus neapturēt. 80% no metāna gāzes (CH4) rada mājlopu gāzes, pārējais metāns nāk no kūtsmēsliem. Kā to mazināt vai izmanot?

  • no atmosfēras labāk noslēgt kūtsmēslu krātuves
  • uzlabot dzīvnieku ēdināšanu ar taukvielām bagātu barību
  • no metāna iegūt siltumenerģiju biogāzes stacijās
  • no kūtsmēsliem iegūt biogāzi autodegvielai

CITI ŠOBRĪD LASA

Brisele uzskata – lai sasniegtu 2030. gadam izvirzītos klimata rādītājus, kā arī realizētu ieceri virzīties uz nulles piesārņojumu, katrā ziņā jāvēršas pret metāna emisijām. Tādēļ pērn 14. oktobrī Eiropas Komisija nāca klajā ar stratēģiju, kur izklāstīti pasākumi metāna emisiju mazināšanai gan Eiropā, gan starptautiskā mērogā.

Neiedziļinoties stratēģijas niansēs, secināms, ka galvenie akcenti tās īstenošanā likti uz kvalitatīvāku datu vākšanu no dalībvalstīm, uz atbalstu inovatīvām metāna mazināšanas tehnoloģijām, kā arī uz mērķtiecīgākiem pētījumiem mājlopu barošanas un uzturēšanas uzlabošanai. Tieši pēdējiem diviem būs lielākā loma metāna gāzes emisiju samazināšanā.

 

Divi mēslu vagoni diennaktī

Pirms dažiem gadiem Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) veikts pētījums apliecina, ka metāns veidojas māj­lopu gremošanas sistēmā un kūtsmēslos, tiem fermentējoties uzglabāšanas laikā. Atkarībā no kūtsmēslu apsaimniekošanas veida metāna daudzums ir atšķirīgs. Metānu veidojošajiem mikroorganismiem nepieciešama vide, kur ir ļoti maz vai nemaz nav skābekļa.

Respektīvi, metāns vairāk veidosies, šķidr­mēslus uzglabājot krātuvēs, nekā uzreiz izkliedējot uz lauka. Latvijas saimniecībās kūtsmēslu apsaimniekošanas tehnoloģijas ir atšķirīgas, tomēr kopumā saimnieki orientējas uz metāna piesārņojuma samazinājumu – ap 87% saimniecību ir izbūvētas kūtsmēslu vai vircas krātuves, no kurām agrāk vai vēlāk (atkarībā no rocības) mēsli nonāk uz lauka.

“Rupji rēķinot, mūsu saimniecība diennaktī pārstrādā divus dzelzceļa vagonus ar kūtsmēsliem. Ar šo pārstrādi samazinām ne tikai metāna, bet arī amonjaka un siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas gāzes,” stāsta SIA “Vecsiljāņi” valdes priekšsēdētājs Juris Sprukulis.

Kokneses novada saimniecība, kas ražo populāro “Ievas sieru”, apsaimnieko vairāk nekā 1000 ha zemes. “Jebkurš attīstības projekts tiek plānots kontekstā ar pilnas aprites saimniecības būtību, būtiska loma ir arī biogāzes stacijai, kas nodrošina siltumnīcas efekta gāzu samazinājumu – 25 000 tonnu gadā.

Šobrīd mums ir 830 slaucamas govis un tikpat jaunlopu. Vidējais izslaukums no govs gadā pārsniedz 12 000 kg un dienā saražojam 26 tonnas piena. Lai maksimāli ievērotu visas ar vides jautājumiem saistītās prasības, desmit gados kūtsmēslu un notekūdeņu apsaimniekošanā esam ieguldījuši 5,5 miljonus eiro. Daļa no projektiem realizēta ar ES atbalstu, piemēram, škidrmēslu izkliedēšanas šļūteņu tehnoloģija, kura ir inovatīvs risinājums,” norāda J. Sprukulis.

 

Vajag atbalstīt

Tātad zaļa kūtsmēslu apsaimniekošana nav lēts prieks. Nestabilo piena iepirkuma cenu dēļ mazākām saimniecībām nauda aiziet spiedīgākām vajadzībām, nevis investēšanai kūtsmēslu apsaimniekošanas tehnoloģijās un biogāzes stacijā. Ne katram ir pa spēkam kūtsmēslus ātri aizvākt no kūts uz lielu krātuvi vai lauku, tādēļ bez valsts atbalsta zaļa, uz metāna savākšanu vērsta, saimniekošana nesanāks.

“Piekrītu – biogāzes stacijas izveide prasa nopietnas investīcijas. Arī mēs savulaik pamatīgi izsvērām plusus un mīnusus. Staciju būvējām ZM izsludinātās modernizācijas kārtas ietvaros. Valsts rosināja to darīt, sniedzot Eiropas fonda atbalsta līdzekļus, ko arī izmantojām 900 000 eiro apmērā.

Biogāzes stacijā kopā ar tās rekonstrukciju vēl viena fermentera celtniecībai, digestāta separācijas un citu uzlabojumu izveidei kopumā investējām 4,3 miljonus eiro. Vides un klimata ilgtspēja ir definēta kā ES un Latvijas prioritāte, un ir svarīgi saprast, ka videi draudzīgi risinājumi nav lēti. Tāpēc, lai nodrošinātu ilgtspējīgu lauksaimniecību, nepieciešams valsts atbalsts arī kūtsmēslu efektīvā pārstrādē un izmantošanā, tajā skaitā samazinot arī metāna emisijas,” tā uzņēmējs.

 

Tērvetnieku pieredze

Foto: Edijs Pālens/LETA

Par videi drošu noslēgta cikla procesu stāsta arī Dainis Dominieks, kurš vada vienu no lielākajiem nozares uzņēmumiem, daudznozaru kompāniju AS “Agrofirma Tērvete”. Uzņēmums apsaimnieko 2972 ha zemes, lielfermās tiek turēti vairāk nekā 4700 lopu, no tiem puse ir slaucamās govis. Attīstībā ik gadu tiek investēti tūkstošiem eiro, lielu daļu investīciju veltot tieši videi draudzīgai kūtsmēslu apsaimniekošanai.

“Svaigpiena ražošanas procesā gadā tiek iegūti 120 000 m3 šķidrmēslu. Pēc to pārstrādes biogāzes stacijā tie tiek uzglabāti kā digestāts virszemes vaļējās krātuvēs ar tilpumu 90 000 m3. Tas nodrošina deviņu mēnešu ilgu uzglabāšanas termiņu. Un katru gadu tas normatīvajos aktos noteikto termiņu robežās tiek iestrādāts augsnē kā organiskais mēslojums,” norāda D. Dominieks.

Viņš arī akcentē, ka minēto darbību veikšanas laikā gadā tiek utilizēti aptuveni 65–70 tūkstoši tonnu izmešu, savukārt tehnoloģisko procesu loģistikas ķēžu optimizācijas rezultātā tiek maksimāli samazināti vides piesārņojuma riski. Šādas saimniekošanas veids ir “Zaļās Tērvetes” ilgtermiņa projekts, norāda kompānijas vadītājs.

 

Laikus izvākt, pareizi ēdināt

Metāna gāzes iespējams samazināt par 28%, ievērojot divus priekšnoteikumus. Pirmkārt – uzlabot kūtsmēslu apsaimniekošanu, kas nozīmē mēslu savlaicīgu izvākšanu un biogāzes ražošanas veicināšanu. Otrkārt – uzlabot dzīvnieku ēdināšanu, kas nozīmē labu, taukvielām bagātu barību, norāda LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.

Viņasprāt, šajā sakarā lopkopjiem ir divi specifiski izaicinājumi – palielināt govju ilgmūžību no pašreizējām 3,2 laktācijām līdz piecām, kā arī samazināt telīšu pirmās atnešanās vecumu no 27 līdz 23 mēnešiem. Tad saimniekiem būs virkne ieguvumu. “Ja ļausim govīm ražot pienu līdz piecām laktācijām, katra govs nodrošinās daudz lielākus ieņēmumus. Būs nepieciešams arī mazāks skaits jaunlopu ganāmpulka atražošanai.

Tas samazina oglekļa “pēdu” un siltumnīcefektu radošo gāzu daudzumu. Turklāt piens un dzīvnieku valsts olbaltumvielas šādā procesā tiek ražotas ļoti efektīvi, kas atkal samazina gan izmaksas, gan emisijas,” stāsta S. Dreijere.

Savukārt saistībā ar telītēm eksperte norāda – jo ātrāk telīte atnesas, jo mazākas ir izaudzēšanas periodā radītās emisijas. “Pasaules pētījumi parāda, ka visaugstākā mūža ražība (vidēji 38 345 kg piena) ir govīm, kuras pirmo reizi ir atnesušās 23 mēnešu vecumā. Atnesoties 27 mēnešu vecumā (kā tas pašreiz ir vidēji Latvijas ganāmpulkos), vidējā mūža ražība nokrīt līdz tikai 19 960 kg. Tādēļ ne tikai ekonomiski, bet arī klimatam draudzīgi ir barot dzīvniekus ar izcilas kvalitātes lopbarību, tas ļaus gan jaunlopiem labi augt un attīstīties, gan govīm ražot daudz kvalitatīva piena.”

Ieteikumiem piekrīt arī nozares ministrijā, norādot, ka metāna emisijas no lauksaimniecības tiek aprēķinātas, ik gadu veicot SEG inventarizāciju ANO Vispārējai konvencijai par klimata pārmaiņām.

“Tikai 10% no metāna emisijām rodas no kūtsmēslu apsaimniekošanas. Ņemot vērā šos datus, metāna emisiju samazināšanā no lauksaimniecības primāri jākoncentrējas uz metāna emisiju samazināšanu no liellopu zarnu fermentācijas procesiem, kas saistīti ar pasākumiem dzīvnieku ēdināšanā – barības devu optimizēšanu, barības kvalitātes uzlabošanu,” norāda ZM Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības resursu nodaļas eksperte Ieva Braņicka.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat arī kūtsmēslu apsaimniekošanas uzlabošanas pasākumi var sniegt ieguldījumu metāna emisijas samazināšanā. “Tas attiecas uz atbilstoša veida kūtsmēslu krātuvju izbūvi ar segumiem, kas nodrošina emisiju aizturi, efektīvu kūtsmēslu iestrādes tehnoloģiju izmantošanu, kas vienlaikus nodrošina arī ievērojami zemāku SEG un amonjaka emisiju kūtsmēslu iestrādes laikā un īsāka kūtsmēslu iestrādes laika perioda noteikšanu nekā līdz šim,” rezumē ZM pārstāve.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 20
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 27
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 16
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 3
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 27
19:47
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 6
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 27
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 6
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 32
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
14 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 78
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Divās vietās Latvijā šodien pārspēti siltuma rekordi: cik grādi fiksēti? 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 5
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
10 stundas