Foto – Marta Purmale

Dienu nodzīvot – kā varoņdarbu izdarīt. Spēka stāsts par dzīvi, slimojot ar multiplo sklerozi 2

Nereti domājam, ka varonība iespējama tikai ārkārtas situācijās, bet mierīgā ritumā tai nav vietas. Taču dažiem cilvēkiem arī ikdiena nozīmē nelielu varoņdarbu. Slimība žēlumu nepazīst, un sadzīvošana ar to ir kā kaujas lauks. Ja gribi izdzīvot, cīnies! Rīdzinieks Andrejs Kolosovskis jau pusi mūža cīnās ar multiplo sklerozi – slimību, kuras iemeslus ārsti un zinātnieki joprojām nav noskaidrojuši. Pasaulē ar to slimo vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku. Latvijā, pēc Multiplās sklerozes pacientu asociācijas datiem, viņu ir ap pusotra tūkstoša. Andrejs ir pārliecināts, ka reiz pienāks laiks, kad viņš varēs staigāt bez palīgierīcēm.

VIDEO. “Šobrīd viss ir apstājies…” izmisusi ģimene ar mazu bērniņu lūdz palīdzību, lai varētu pārcelties uz jaunām mājām 117
FOTO, VIDEO. “Šķiet, ka princis Viljams ir šokā”: Keita Midltone Amerikā nopietni pārkāpusi karalisko protokolu
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Lasīt citas ziņas

Pirmo reizi ieraugot Andreju, biju neizpratnē – ko šis sportiskais, izskatīgais un optimistiskais vīrietis dara veco ļaužu pansionātā? Viņam vienmēr ir akurāta frizūra, laipna un pretimnākoša runas maniere, interese par dzīvi. Kaut gan veselības stāvokļa dēļ spiests dzīvot sociālās aprūpes centrā, viņš nepieņem domu, ka ar slimību vajag sadzīvot. Andrejs ar to cīnās – katru dienu. “Pienāks brīdis, kad es no šejienes aiziešu savām kājām,” viņš apņēmīgi saka. Psiholoģiski tam ir gatavs jau tagad. “Pateikšu paldies par visu un atgriezīšos savā dzīvē.” Andrejs nupat nosvinēja 50. jubileju un ir pārliecināts, ka priekšā ilgi un skaisti dzīves gadi.

Nevari paskriet? Beidz muļķoties!

CITI ŠOBRĪD LASA

Andrejs pats atzīst, ka viņam ir holerisks temperaments – strauji iekarst, bet ātri nomierinās. Tādas asinis no senčiem: māte ir latviete no Abrenes apriņķa, tēvs – poļu tautības. Puisis piedzima Rīgā, pabeidza skolu, apguva šofera arodu, obligāto karadienestu pavadīja Tjumeņā. Tagad domā, ka varbūt pārciestais aukstums bija viens no iemesliem, kas vēlāk izprovocēja slimību. Pēc dienesta atgriezās mājās, strādāja par kravas mašīnas šoferi, apprecējās, piedzima meita.Kad Andrejs bija 22 gadus vecs, reiz pastaigā pa mežu sieva viņu paņēma aiz rokas un mudināja: “Skrienam!” Vīrietis pirmo reizi sajuta, ka kājas nez kāpēc īsti neklausa. “Nevaru!” Viņa tam nenoticēja: “Beidz muļķoties!”

Sākumā slimība izpaudās periodiski un vieglā formā, Andrejs turpināja strādāt. Tomēr reiz, atkārtoti izejot ārstu komisiju, lai pagarinātu autovadītāja tiesības, kāds dakteris ievēroja ko nelāgu, un šofera darbu nācās pamest.

Astoņdesmito gadu beigās vēl nebija tādu multiplās sklerozes ārstēšanas iespēju kā tagad. Pirmais ārstu konsilijs pat īsti nesaprata, kas tā par slimību. Andreja veselība pakāpeniski pasliktinājās.

Kustības sniedz neatkarību

2000. gadā Andrejs gribēja pārcelties uz dzīvi sociālajā mājā. Pa ielu viņš brauca ratiņkrēslā, bet joprojām varēja tikt galā ar sadzīvi un sevi pilnībā aprūpēt. Taču dokumentos bija rakstīts – pirmā invaliditātes grupa, vajadzīga kopšana. Ierēdņi nolēma – tātad uz pansionātu!

Sociālās aprūpes centrā Mežciems, kur Andrejs tagad dzīvo, ir skaisti izremontētas telpas un labi apstākļi. Tomēr dažkārt nomāc apziņa, ka šeit nokļuvušajiem vecajiem ļaudīm tā ir pēdējā pietura. Taču Andrejs neļaujas depresijai. “Es pat nezinu, kas ir depresija. Ja dažkārt sāp galva, iedzeru kādu tableti, un viss.”

Apstākļos, kad viss dzīvei nepieciešamais minimums ir nodrošināts, var rasties kārdinājums atpūsties, neko nedarīt, pavaļoties, ilgāk pagulēt. Andrejs ir redzējis, ka viltīgā slimība cilvēku var sagraut dažu mēnešu laikā, tāpēc šādam kārdinājumam nepadodas. Viņš ceļas sešos no rīta. Ieiet aukstā dušā, beigās mazliet apšļakstās ar siltu ūdeni. Aukstais ūdens tonizē, uzlabo asinsriti un stiprina imunitāti. Tad viņš ņem 30 kg smagu hanteli un savā istabiņā izpilda vingrojumus rokām un mugurai.

No astoņiem līdz pusdeviņiem ir brokastis. Pēc tam var doties uz trenažieru zāli. Tā ir atvērta no pulksten deviņiem līdz divpadsmitiem katru dienu, izņemot svētdienas. Trenažieru zālē Andrejs nodarbojas 40 minūtes, lielākā slodze tiek kājām. Pirmais vingrojums ir braukšana ar velotrenažieri. Vispirms pedāļus griež vieglā režīmā, tad neilgi, kādas 10 sekundes, brauc ar lielu slodzi, pēc tam atkal minas vieglā režīmā. Seko vingrojumi ar svaru stieni. Tas nav pārāk smags, aptuveni 30–40 kilogramu. Guļot uz muguras, Andrejs to noņem no statīva un paceļ 20–25 reizes. Pēc tam – staigāšanas trenažieris. Salīdzinot ar velotrenažieri, tas ļauj noslogot citas muskuļu grupas. Svarīgi, ka tiek dota slodze arī pilnīgi iztaisnotai kājai.

Šādu vingrojumu kompleksu Andrejs izstrādājis pats. Kājas trenēt ir ļoti svarīgi. “Es negribu zaudēt kājas,” viņš saka, un tā ir ārkārtīgi stipra motivācija. Pa istabu vīrietis staigā, pieturoties pie sienas, bet, lai veiktu lielākus attālumus pa gaiteni, izmanto staiguli ar riteņiem. Garos izbraucienos ārā dodas ratiņkrēslā, ko darbina ar roku spēku. Iespēja pārvietoties dod brīvību, cilvēks ir patstāvīgs, nav atkarīgs no citiem. To nekādā gadījumā nedrīkst zaudēt!

Mērena un regulāra slodze attālina slimību

Jāpiebilst, ka multiplās sklerozes slimniekiem, veicot fiziskus vingrojumus, jāievēro daži nosacījumi. Jāvingro vienīgi tik ilgi, kamēr slodze ir patīkama. Neder smagi treniņi ar pārāk lielu piepūli, pēc kuriem jūtas ļoti noguris un sliktāk nekā nodarbības sākumā. Vingrošana jābeidz, pirms sasniegta maksimālā slodze. Tie nav profesionālo sportistu treniņi, nodarbībām jāsagādā prieks, nedrīkst sevi pārmocīt. Jāvingro regulāri. Slodzi palielina pakāpeniski, iekļaujot sarežģītākus vingrojumus un vairāk reižu atkārtojot. Jāraugās, lai elpošana būtu vienmērīga. Nedrīkst aizturēt elpu. Jau pēc nelielas piepūles vajadzīgs pārtraukums un atpūta.

Kāds ir vingrošanas efekts? Impulsi, kurus nervu sistēma saņem no muskuļiem, saitēm, locītavām, ādas un citiem ķermeņa orgāniem, veicina vielmaiņu attiecīgajos galvas un muguras smadzeņu apvidos, kurus skārusi multiplā skleroze. Aktīvāk sāk darboties smadzeņu centri, kas atbild par kustībām, jušanu un veģetatīvajām funkcijām. Tādējādi vingrošana palīdz novērst šūnu vielmaiņas traucējumus kustību centros. Īsāk sakot, ja cilvēks vingro, viņam, par spīti slimībai, ir daudz lielākas iespējas saglabāt kustību spējas.

Visa Rīga vaļā!

Kaut gan kājas nav pietiekami stipras, visi refleksi ir saglabājušies. Andrejs ir pārliecināts, ka arī tagad spētu sēsties pie stūres automašīnai ar automātisko ātrumkārbu. Redzēts, ka Ziemeļeiropas valstīs speciāli pielāgotas automašīnas vada cilvēki ar vēl nopietnāku invaliditāti. Kaut gan viņam šādu iespēju nav, Andrejs nav kļuvis par istabā sēdētāju, viņam patīk kustības un jauni iespaidi. Komfortablos elektriskos ratiņus viņš neizmanto, jo mehāniskie, kuru riteņi jāgriež pašam, palīdz saglabāt un palielināt roku spēku. Arī ar mehāniskajiem ratiņiem paveras bezgalīgas iespējas doties braucienos pa visu Rīgu. Andrejam ir pat savi rekordi. Apmēram divus kilometrus garais ceļš no pansionāta līdz lielveikalam Alfa sausā bezvēja laikā pieveikts piecās minūtēs! Līdz Čiekurkalnam viņš spējis aizbraukt 16 minūtēs. Vasarā itin bieži ar draugu dodas uz Mežaparku. Tur Lielajā estrādē var noklausīties koncertus, bet tepat netālu, Biķernieku mototrasē, notiek autosacīkstes. Ratiņniekus šajos pasākumos ielaiž bez maksas.

Andrejs stāsta, ka personiskiem tēriņiem mēnesī saņem 22 eiro jeb 10% no savas invaliditātes pensijas. Jāpiebilst, ka agrāk, no 2002. gada līdz 2009. gada vidum, šī summa bija lielāka, 15% no pensijas, bet ekonomiskās krīzes iespaidā to samazināja. Kaut gan tagad krīze oficiāli beigusies, aprūpes centru iemītniekiem izmaksājamos procentus valdība tomēr nepalielina.

Desmito tiesu jeb divus eiro Andrejs atdod Dievam, savai draudzei. Visvairāk, 13 eiro mēnesī, viņš maksā par interneta pieslēgumu, bet četri eiro jāiztērē par mobilā telefona karti. Par atlikušajiem trīs eiro nopērk dažas šokolādes tāfelītes, jo ir saldummīlis. Lūk, tāds mēneša budžets…

Ticība, pārliecība, pieticība

Ar Dievu Andrejam ir savas attiecības. Pret tradicionālajām reliģiskajām konfesijām viņš izturas skeptiski, taču Dievam tic. “Esmu dzīvs, pateicoties Dievam. Citādi jau pirms piecpadsmit gadiem būtu atstiepis pekas. Nav tiesa, ka ticība Dievam noliedz medicīnu. Medicīna un Dievs darbojas kopā, un Dievs ir ļoti profesionāls mediķis.”

Andrejs ir pārliecināts, ka doma ir primāra. “Ja gribi būt vesels, esi vesels! Bet, ja negribi tāds būt, neviens nepalīdzēs. Viss ir galvā.”Vasarā, pavasarī un rudenī viņš katru dienu dodas garos izbraucienos. Vienīgi ziemā, kad ielas klāj irdens sniegs, paliek telpās. Taču arī tad neaizmirst par svaiga gaisa nepieciešamību. Silti saģērbjas un divreiz dienā pa pusstundai sēž uz balkona, lai organisms saņemtu vairāk skābekļa.

Andrejam ir veicies, jo nav skarti runas centri. Arī redze ir diezgan laba – tālumā viņš joprojām redz ideāli, taču, lasot tekstu, dažkārt slimības iespaidā rindas dubultojas.

Mājīgi iekārtotajā istabiņā vienmēr valda kārtība. Viņš rūpējas par savu ārieni, vienmēr ir sakopies. Pansionāta iemītniekiem friziera pakalpojumi ir bez maksas, tomēr ne visi tos izmanto. Andrejs regulāri dodas pie friziera, matus pielīdzina arī pats, saglabājot īsu ezīti, pie kura pieradis.

Par saviem līdzekļiem nopirktais dators ar interneta pieslēgumu atver logu uz pasauli. Andrejs sazinās ar draugiem ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, Vācijā un ASV. Internetā var noskatīties interesantas filmas un klausīties mūziku.

Nekādu īpašu ēšanas režīmu Andrejs neievēro, ir pielāgojies pansionāta kārtībai. Vakariņas ir pulksten sešos, vēlāk ēst negribas. Tas ir optimāls ritms, jo organismam pietiek laika, lai ēdienu pārstrādātu. Vienīgais gastronomiskais prieks ir saldumi, taču par to nav vērts uztraukties, jo par dažiem eiro saldumus nepārēdīsies un arī liekais svars Andrejam nedraud. Dažkārt viņš dienas vidū pusstundu nosnaužas, bet ilgu gulēšanu dienas laikā neatzīst. “No bezdarbības nogurst vairāk nekā no darba,” viņš uzskata.

Divreiz gadā pansionāta iemītnieks iziet trīs dienu ilgu ārstēšanās kursu Latvijas Multiplās sklerozes centrā Vecmīlgrāvī. Uz turieni viņu aizved ar aprūpes centra mašīnu. Pieliek pie sistēmas un pusstundas laikā vēnā pilina medikamentus. Dažas dienas pēc zāļu kursa Andrejs cenšas darboties mazāk, jo dauzās sirds un ir paaugstināts jutīgums, visas maņas kļuvušas divreiz asākas. Šāds adaptācijas periods var ilgt no trim dienām līdz pat divām nedēļām. Toties pēc tam viņš jūtas pusotras reizes stiprāks. Multiplās sklerozes slimniekiem medikamentus apmaksā valsts.

Pēc pusgada atkal jūtams vājums. Parasti, lai no istabiņas tiktu līdz trenažieru zālei, Andrejs visus trīs gaiteņus pieveic bez apstājas, taču pirms kārtējā ārstēšanās kursa spēka ir mazāk, vajag pāris reižu atpūsties.

Cerēsim, ka zinātnieki atklās jaunas, vēl labākas zāles, kas multiplās sklerozes slimniekiem ļaus dzīvot pilnvērtīgi un neatkarīgi.

Multiplā skleroze ir autoimūna saslimšana. Nezināmu iemeslu dēļ tiek bojāts mielīna apvalks, kas ietver nervu šķiedras. Organisms spēj apvalku atjaunot, tomēr ne pilnībā. Bojātajās vietās izveidojas cieti rētaudi, tās sklerotizējas. Rezultātu var salīdzināt ar elektrības kabeli, kas dažos posmos palicis bez izolācijas. Slimības pirmās pazīmes mēdz būt viegla nogurdināmība, nestabila gaita, koordinācijas un līdzsvara traucējumi, reiboņi, nespēks, nogurums, redzes miglošanās, jušanas traucējumi rokās un kājās, muskuļu stīvums. Iestājoties remisijai, traucējumi var pāriet paši no sevis, tāpēc daudzi sākumā tiem nepievērš uzmanību. Visbiežāk ar multiplo sklerozi saslimst vecumā no 20 līdz 40 gadiem. Slimībai progresējot, var iestāties paralīze.

SAISTĪTIE RAKSTI

Iespējams, ka multiplo sklerozi izraisa kāda agrā bērnībā pārciesta vīrusu saslimšana, ja vīruss joprojām atrodas organismā un aktivizējas nelabvēlīgos apstākļos. Novērots, ka valstīs ar karstu un sausu klimatu multiplā skleroze ir maz izplatīta, toties ziemeļu zemes, arī Latvija, atrodas riska zonā. Tiek pieļauts, ka slimību veicina D vitamīna trūkums, jo vietās, kur ir daudz saulainu dienu, kas ļauj ādai sintezēt D vitamīnu, kā arī jūras piekrastes reģionos, kur iedzīvotāji ēd daudz jūras zivju un tādējādi uzņem šo vērtīgo vitamīnu, ar multiplo sklerozi slimo mazāk. Ir vēl citas hipotēzes – multiplo sklerozi veicina nosprostotas vēnas, kas traucē asinīm atplūst no smadzenēm, minerālvielu (selēna, cinka, magnija un citu) trūkums, arī omega-3 taukskābju un B12 vitamīna nepietiekamība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 6
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
VIDEO. “Šobrīd viss ir apstājies…” izmisusi ģimene ar mazu bērniņu lūdz palīdzību, lai varētu pārcelties uz jaunām mājām 117
FOTO, VIDEO. “Šķiet, ka princis Viljams ir šokā”: Keita Midltone Amerikā nopietni pārkāpusi karalisko protokolu
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
VIDEO. “Tā ligzdas vīšana – tas man vairs nav aktuāli”: dziedātāja Ieva Akuratere neslēpj, ka bildinājumus saņem vēl aizvien
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 9
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība?
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 29
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
Aivars Valeniks: “Latvijā nekad netrūks pilsoņu, kuri būs gatavi cīnīties par valsts neatkarību” 66
“Atkrievisko” Latviju! Vairākas iestādes un pakalpojumu sniedzēji Latvijā atsakās no krievu valodas saziņā ar klientiem
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
FOTO, VIDEO. “Šķiet, ka princis Viljams ir šokā”: Keita Midltone Amerikā nopietni pārkāpusi karalisko protokolu
VIDEO. “Šobrīd viss ir apstājies…” izmisusi ģimene ar mazu bērniņu lūdz palīdzību, lai varētu pārcelties uz jaunām mājām 117
VIDEO. “Tā ligzdas vīšana – tas man vairs nav aktuāli”: dziedātāja Ieva Akuratere neslēpj, ka bildinājumus saņem vēl aizvien
Kad informācijas iegūšanai karā izmanto dronus, bet kad – izlūkus? Atbild Slaidiņš
Makšķerniek, tevi gaida mājās! Ūdens akvatorijā ziemas periodā ir bīstamas vietas – jāuzmanās, lai neielūztu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tu šodien staigāsi pa plānu ledu un diemžēl pats to nemaz nenojautīsi! Horoskopi 5.decembrim
22:11
Gati Truksni atkal pieņem darbā Jūrmala domē. Kādu amatu viņš pildīs tagad? 7
21:13
“Pirmo reizi Latvijā notika šādas mācības mūsu valsts ūdeņos!” Saruna ar komandkapteini Gvido Laudupu
21:08