Ilze Doškina.
Ilze Doškina.
Foto: Hendrik Osula

Dot grūdienu ekonomiskajiem procesiem! Saruna ar Baltijas–Amerikas Brīvības fonda pārstāvjiem Šeridanu un Doškinu 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Šogad tiek svinēta ASV un Baltijas valstu diplomātisko attiecību simtgade, bet BAFF (“Baltic–American Freedom Foundation” jeb Baltijas–Amerikas Brīvības fonds) atzīmē savas pastāvēšanas desmit gadu jubileju. Šobrīd ASV un Baltijas valstu diplomātisko attiecību nozīme ir sevišķi svarīga pasaules notikumu kontekstā. Šo ilggadējo diplomātisko attiecību gaitā tika izveidots arī Baltijas-Amerikas Brīvības fonds. BAFF misija ir padziļināt saites starp Igauniju, Latviju, Lietuvu un Amerikas Savienotajām Valstīm, izmantojot izglītības un apmaiņas pro­grammas, kas vērstas uz ekonomisko izaugsmi un demokrātijas vērtībām. Par BAFF darbību pasaulē un Latvijā stāsta BAFF valdes līdzpriekšsēdētājs Ričards K. ­Šeridans un BAFF pārstāve Ilze Doškina.

Vai ir kādas speciālas zinātnes vai izglītības jomas, kurās notiek apmaiņas programmas?

CITI ŠOBRĪD LASA

R. K. Šeridans: BAFF finansē profesionālu stažēšanos daudzās jomās, tostarp mākslā, starptautiskajās attiecībās, inženierzinātnēs, tehnoloģijās, finansēs un biznesa vadībā.

Kuras universitātes ir visaktīvākās studentu apmaiņā?

BAFF stipendiāti pārstāv dažādas Baltijas valstu universitātes, tajā skaitā Tallinas Tehnisko universitāti, Tartu universitāti, Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, Viļņas universitāti, Mikola Romera universitāti, Kauņas Tehnoloģijas universitāti. (Pretendenti piesakās individuāli – viņus nesūta universitātes atšķirībā no “Erasmus”programmas.)

Kādi ir sabiedrībā pazīstamākie BAFF pro­grammas dalībnieki?

To ir daudz, jo BAFF stipendiāti ir no dažādām jomām: absolvents Virgīnijs Sinkēvičs ir kļuvis par Eiropas Savienības vides komisāru; Raivo Sells ir mācībspēks “Taltech”, kur veido pašgājējus auto; Anna Ūdre ir ārzemju ziņu redaktore Latvijas Televīzijā; Artjoms Konohovs ir Latvijas Radio ārzemju korespondents.

Kāds ir BAFF programmu pienesums Latvijas un citu Baltijas valstu zinātniskajā un ekonomiskajā attīstībā?

Pētniecības stipendiātu programma atbalsta savstarpējas izpētes programmas starp Baltijas valstīm un ASV. Ekonomisko attīstību veicina vairāk nekā 700 BAFF stipendiāti, kas darbojas Baltijas valstu biznesā, valdības iestādēs un nevalstiskajās organizācijās.

Reklāma
Reklāma

BAFF atbalsta Inovāciju balvas programmas visās trīs Baltijas valstīs. Baltijas–Amerikas Dialoga pro­gramma atbalsta sadarbību, finansējot amerikāņu ekspertu īstermiņa vizītes Baltijas valstīs.

Kāds bija fonda darbības sākums?

I. Doškina: Laiks pēc valsts neatkarības atgūšanas bija sarežģīts. Daudzi cilvēki devās pelņā uz rietumvalstīm, lai apgādātu ģimeni, jo darba iespēju Latvijā bija maz. Tad mēs nācām ar savu piedāvājumu, un interese par mūsu programmu izrādījās ļoti liela. Svarīgākais bija ne tik daudz uzņemto pretendentu skaits, bet tas, ka tika izraudzīti atbilstošākie cilvēki. Ar atbilstošākajiem es domāju pretendentus, kam iekšā ir savs dzinulis, motivācija, kas saprot, ko viņi šeit grib darīt. Plašākā nozīmē fonda galvenais uzdevums ir attīstīt un dot grūdienu ekonomiskajiem procesiem Baltijas valstīs, izmantojot Amerikas pieredzi, jo Amerika ir valsts, kur bizness ir cieņā.

Kādas ir prasības kandidātiem?

BAFF izglītības programmās ir apvienots bizness, attīstība un izaugsme. Mūsu populārākā ir prakses pro­gramma, kas dod iespēju jauniem cilvēkiem, kas tikko pabeiguši augstskolu un kam ir akadēmiskās zināšanas un izpratne par lietām, paplašināt redzesloku ar Amerikas pieredzi. Katrai programmai ir sava mērķauditorija. Prakses programmā pieteikties var bakalaura vai maģistra pēdējā kursa studenti. Atlasē kandidātiem jāprot sevi prezentēt, pastāstīt, ko viņi grib sasniegt nākotnē.

Mūsu uzdevums ir dot Baltijas valstīm tos jaunos, veiksmīgos, talantīgos speciālistus, kas ir ieguvuši Amerikas pieredzi. Atlasē mēģinām pārliecināties, vai kandidātam ir vīzija par savu pienesumu nākotnē, prasme veidot jebkurā biznesa jomā vajadzīgo kontaktu tīklu. Mūsu pieredze liecina, ka šādas prasmes piemīt daudziem Rīgas Ekonomikas augstskolas absolventiem. Visās BAFF programmās ir konkurss un visās ir savi noteikti kritēriji. Vidēji vienā kārtā piesakās līdz simt cilvēkiem, dažreiz vairāk, un tiek atlasīti aptuveni divdesmit cilvēki, tas ir, pieci cilvēki uz vietu.

Kādas jomas ir populārākās izglītības apmaiņā?

Mēs sākām ar domu, ka gribam veicināt ekonomikas attīstību Baltijas valstīs. Kāds BAFF fonda valdes loceklis Amerikā ieteica iekļaut arī mākslu, informācijas tehnoloģijas, kas izvērtušās par milzīgu uzņēmējdarbības jomu. Tagad mums ir absolventi arī laikmetīgā cirka jomā, ilgtspējīga dizaina jomā. Pro­gramma ietver gan politiskās zinātnes, gan finanšu sektoru, visu veidu mākslas, žurnālistiku. Lai cik specifiska būtu joma, jebkuram pretendentam, kas atbilst prasībām, ir cerības tikt uzņemtam pro­grammā. Kāds pretendents pieteicās astrobioloģijas pro­grammā, un mums nācās pašizglītoties šajā jomā.

Kādas ir BAFF attiecības ar citiem fondiem izglītības apmaiņā? Esat partneri vai konkurenti?

Esam atvērti un sadarbojamies ar visiem. Ļoti priecājamies par Vītola fonda darbību, kas dod iespēju tālākizglītoties Latvijas studentiem. Ir daudz izglītības stipendiju, ko izveidojuši ārvalstu latvieši studijām ASV un citviet. Runājot par ASV vēstniecību un Fulbraita stipendiju, mēs esam ļoti cieši sabiedrotie, jo mūsu finansējums nāk no ASV valsts budžeta.

ASV vēstnieks savā ziņā ir mūsu patrons, un ar vēstniecību sadarbojamies ļoti cieši. Ir bijuši studenti, kas mācību laika pagarināšanai izmantojuši gan Fulbraita, gan BAFF stipendiju. Esam ļoti draudzīgi, un tas ir mūsu koncepts, jo gribam, lai ar BAFF starpniecību cilvēki var iegūt Amerikas pieredzi. Fonda uzdevums plašākā nozīmē ir Amerikas izpratni par lietām ienest mūsu ikdienā, tajā skaitā Amerikas darba kultūru, kas ietver arī nodokļu maksāšanu.

Esam nevis biznesa haizivis, bet uzskatām, ka cilvēki var būt ar pozitīvu attieksmi un sadarbojoties var panākt daudz vairāk. Mūs virza pozitīvisms un optimisms. Mūsu programmas jaunākais dalībnieks ir 16 gadus vecs vidusskolnieks no Latvijas, kurš dosies uz Ameriku, lai piedalītos jauno līderu pro­grammā.

Gribu piebilst, ka pēc 24. februāra [Krievijas uzbrukuma Ukrainai] vārdiem “brīvība”, “neatkarība”, “demokrātija” ir īpaša nozīme. Kad 2010. gadā izveidojām fondu, mums jautāja, kāpēc fonda nosaukumā ir vārds “brīvība”. Tad fonda tā laika priekšsēdētājs Kims Deiviss teica, ka “brīvības nekad nevar būt par daudz, pēc tās vienmēr ir jātiecas”. Manuprāt, šodien mēs ļoti labi redzam, ka daudzviet brīvība, neatkarība un demokrātija ir apdraudēta.

Sniedz plašāku redzējumu

Jānis Jātnieks.
Publicitātes foto

Par savu pieredzi BAFF programmā ASV stāsta tās absolvents Jānis Jātnieks, trīs bērnu tēvs, uzņēmuma “AM Craft” un “Baltic 3D” vadītājs un dibinātājs:

“2012. gadā es biju pēdējā kursa students, kad pieteicos programmā, un guvu iespēju papildināt zināšanas un pieredzi jomā, kas mani interesēja un kur tolaik strādāju. Es aizbraucu strādāt nevalstiskā finansējuma sektorā jaun­uzņēmumu un jaunu projektu finansēšanā.

Tā sanāca, ka strādāju tieši Volstrītā, Amerikas finanšu sirdī, un nodarbojos ar aizņēmumu veidošanu uzņēmumiem, kam tie nepieciešami. Sapratu, kas ir tie kritēriji, kāpēc kādam dod naudu, kā to pareizi uzprasīt. Tas man ļoti noderēja pēc atgriešanās Latvijā, jo zināju, kā piesaistīt resursus no privātajiem investoriem un citiem avotiem, lai izveidotu savu uzņēmumu.

Domāju, ka pretendentu atlase BAFF programmā ir augstā līmenī, izraugoties spējīgus un zinošus cilvēkus. Esmu bijis arī darba devējs vairākiem cilvēkiem, kas beiguši BAFF programmu, un arī šobrīd strādāju ar diviem šādiem cilvēkiem. Esmu palīdzējis un iedrošinājis savus kolēģus pieteikties uz šo programmu.

Būtisks pluss pēc atgriešanās ir arī uzlabotās angļu valodas zināšanas. Bet galvenais ieguvums ir izpratne, kā tiek veikts bizness ārpus Latvijas, ne tikai ASV, bet vispār, kā var darīt lietas citādi. Ir labi, ka cilvēkiem ir plašāks redzējums uz lietām un skatījums uz dzīvi. Pastrādājot Amerikā, ir iespēja labāk saprast amerikāņus un veidot kopēju biznesu arī Latvijā.

Gribu piebilst, ka BAFF pēc programmas pabeigšanas nepamet nevienu savu absolventu, kuri veido savu aktīvu komūnu, kurā ir dažādu jomu speciālisti. Tikšanās un sarunas ar viņiem un mūsu dažādo pieredžu mijiedarbība ir aizraujoša. Nereti absolventi atrod biznesa partnerus, jo bijuši vienā BAFF programmā. Daudzi BAFF stipendiāti ir izveidojuši savus uzņēmumus.

Pateicoties BAFF programmā iegūtajai pieredzei, esmu spējis ne tikai izveidot savu uzņēmumu, bet arī to attīstīt tā, lai varētu apkalpot gan Latvijas, gan arī ASV klientus. Esmu pilnībā pārliecināts, ka sadarbība ar klientiem ASV un citur pasaulē ir manu uzņēmumu nākotne un galvenais izaugsmes potenciāls.”