Bijušais priekšsēdis Aldis Felts
Bijušais priekšsēdis Aldis Felts
Foto: Paula Čurkste/LETA

“Tas ir nesmuks bezprecedenta gadījums.” Bijušais Dundagas pašvaldības vadītājs liek šķēršļus jauna mēra ievēlēšanai 15

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm 99
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Lasīt citas ziņas

Vairāku gadu garumā ar domes darbību ir grauts nelielā Dundagas novada pašvaldības tēls. Par kulmināciju tam līdz šim varēja uzskatīt domes lēmumu atbrīvot no amata Kolkas pagasta pārvaldes vadītāju Aldi Pinkenu, kura aizstāvībai tika rīkotas plašas protesta akcijas.

Kurzemes rajona tiesa domes lēmumu atzina par prettiesisku un nepamatoti atbrīvoto A. Pinkenu pērn atjaunoja amatā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Taču pat pēc vairākkārtējiem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atgādinājumiem domei, ka tai ir jāizpilda spriedums, Dundagas novada priekšsēdētājs Aldis Felts neiekļāva domes sēdes darbakārtībā šo jautājumu, lai deputāti varētu izvērtēt amatpersonu un darbinieku atbildību par tiesvedībā pašvaldībai radītajiem zaudējumiem un to piedziņu.

Pērn novembrī īsi pirms savas demisijas toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) jau pieprasīja Dundagas novada priekšsēdim A. Feltam sniegt paskaidrojumus par pienākumu nepienācīgu pildīšanu.

Kā zināms, likums paredz atbildīgajam ministram arī tiesības atstādināt kādas pašvaldības vadītāju.

Taču, vai tā būtu noticis šajā gadījumā, nevar pateikt, jo A. Felts un arī viņa vietnieks Jānis Mauriņš, kas abi ievēlēti no vēlētāju apvienības “Mūsu cilvēkiem”, šā gada 27. janvārī paziņoja par atkāpšanos.

Tas notika dienu pirms kārtējās domes sēdes, kurā automātiski beidzās abu domes amatpersonu pilnvaras, un pašvaldība negaidīti palika bez vadības un tajā vairs nebija nevienas amatpersonas ar paraksta tiesībām.

Opozīcijas mēģinājumi ievēlēt jaunu priekšsēdi beidzās neveiksmīgi, jo A. Felta komanda, kurā ir par vienu balsi vairāk nekā opozīcijai (piecas pret četrām), divas reizes norāva kvorumu, bet vienā sēdē nebija gatava atbalstīt pretējās puses kandidātu.

Riskēja palikt bez algām

Tuvojoties 8. februārī paredzētajai algas dienai pašvaldības iestādēs, pagājušajā piektdienā, 5. februārī, dome lēma pirmā paraksta tiesības deleģēt izpilddirektorei Janitai Vandai Valterei, kura varēs pašvaldību pārstāvēt Valsts kasē, kredītiestādēs.

Taču, kā intervijā Latvijas Televīzijā norādīja VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša, izpilddirektore nevar “vērtēt un skatīt tādus attīstības jautājumus, kuros ir vajadzīga Finanšu komitejas piekrišana vai saskaņojums, – tie ir uz nākotni vērsti attīstības un investīciju projekti”. Finanšu komiteja jāvada domes priekšsēdētājam.

Jāuzsver, ka tieši izpilddirektore Janita Vanda Valtere sagatavoja domes lēmuma projektu par A. Pinkena atbrīvošanu. Tātad pašvaldībai būtu jāizvērtē arī viņas atbildība, kā to prasa VARAM.

Ministrijas vēstulē pašvaldībai ir norādīts, ka spriedums paredz no Dundagas novada domes piedzīt vidējo izpeļņu par nepamatoti atbrīvotā pagasta pārvaldes vadītāja piespieda darba kavējumu un citus tiesvedības izdevumus. Zināms, ka dome tajā bija pieaicinājusi arī zvērinātu advokātu.

Reklāma
Reklāma

Likums nosaka, ka divu mēnešu laikā – tātad līdz 28. martam – domei ir jāievēl jauns priekšsēdētājs. Tad VARAM var lemt par domes atlaišanu un pagaidu administrācijas iecelšanu. Taču bijušais priekšsēdis A. Felts uzskata, ka domei ­jauns priekšsēdētājs nav vajadzīgs.

“Esmu liels birokrātijas pretinieks. Vēlētājs ir uzticējies deputātiem, kuriem visiem tagad būs vairāk jāiesaistās lēmumu pieņemšanā,” tā “Latvijas Avīzei” 5. februārī savu pozīciju skaidroja A. Felts.

Tas, ka VARAM var rosināt Saeimai lemt par domes atlaišanu, vēl nenozīmējot, ka tā jānotiek.

Patiesos atkāpšanās iemeslus var minēt

A. Felts saglabā domes deputāta mandātu, bet atkāpšanos no amata nesaista ar VARAM atgādinājumiem par zaudēto tiesvedību atbrīvotā Kolkas pagasta pārvaldes vadītāja lietā. Kavēšanās ar jautājuma iekļaušanu darbakārtībā esot notikusi, jo neesot bijusi skaidra metodika, kā var izvērtēt šo gadījumu.

Uz jautājumu, vai tā netiek nodarīts kaitējums jau tā novājinātās Dundagas tēlam un arī tās iedzīvotājiem, ja piecu deputātu vairākums bloķē jauna priekšsēža ievēlēšanu, A. Felts atbildēja, ka opozīcija nav piedāvājusi piemērotu kandidātu, bet “savas personīgās izvēles man nav jāsaskaņo ar algas dienu pašvaldībā”.

Dundagas novada mērs savā darbā vairs neesot saskatījis motivāciju, jo pēc reformas Dundaga būs lielajā Talsu novadā, kurā ar savu nelielo iedzīvotāju skaitu neko nevarēšot ietekmēt. Talsu novadā, kurā būs arī Roja un Mērsrags, kopā ir 35 771 iedzīvotājs (2020. gada dati), no kuriem 3571 dzīvo Dundagas novadā.

“Man ir kauns. Tas ir nesmuks bezprecedenta gadījums. Ja grib ieriebt savai pašvaldībai, tad tā var darīt. Vai tas bija kāds velnišķīgs plāns, nezinu, bet tā izskatās,” “Latvijas Avīzei” sacīja Kolkas pagasta pārvaldes vadītājs Aldis Pinkens.

Ja gribētu pēc iespējas mazāk kaitēt savas pašvaldības iedzīvotājiem, tad, viņaprāt, vadībai vajadzēja padomāt par kādu pārejas periods, kura laikā dome var sagatavoties jaunajai situācijai, nevis “tagad uz ātru roku nodot paraksta tiesības izpilddirektorei”.

A. Pinkens netic, ka A. Felts ir atklājis patiesos iemeslus demisijai, ko skaidroja ar motivācijas trūkumu un nogurumu. Kolkas pagasta vadītājs pieļāva, ka tie varētu būt saistīti ar zaudēto tiesvedību viņa lietā, jo VARAM prasa izvērtēt amatpersonu atbildību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.