Veselam
Bērni

E-sistēma tomēr ļaujot izrakstīt kontracepcijas līdzekļus nepilngadīgajiem0

Foto – Shutterstock

Saeimas deputāts Renārs Putniņš (V) izplatījis informāciju, ka e-veselības sistēmā regulāri lietojamos kontracepcijas līdzekļus mediķi nepilngadīgajiem drīkst izrakstīt tikai ar viņu vecāku piekrišanu, tomēr ne Veselības ministrija (VM), ne Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija šādam apgalvojumam nepiekrīt.

Putniņš aģentūrai LETA norādīja, ka, e-veselībā rakstot personas kodu, sistēma neļauj izrakstīt kontracepcijas līdzekļus cilvēkam, kurš jaunāks par 18 gadiem, jo nepieciešams norādīt pilngadīgu pilnvaroto personu. “Jaunā e-veselības sistēma paredz, ka meitenēm līdz 18 gadu vecumam regulāri lietojamos kontracepcijas līdzekļus mediķi drīkstēs izrakstīt tikai un vienīgi ar viņu vecāku piekrišanu,” paudis deputāts.

Viņš aģentūrai LETA sacīja, ka šādu informāciju ieguvis pēc sarunām ar vairākiem ginekologiem, tomēr Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule norādīja, ka Pacientu tiesību likums paredz, ka pacients par savu ārstēšanu pieņem lēmumu no 14 gadu vecuma, turklāt arī sarunā ar pusaudžu ginekoloģi Lāsmu Līdaku asociācijas prezidente noskaidrojusi, ka e-veselības sistēmā neesot nekādu problēmu izrakstīt kontracepcijas līdzekļus.

Matule gan piebilda, ka kādreiz iekšējā sistēmā mēdz būt problēmas, kad manuāli jāmaina lietošanas ilgums vai medikamenta kods, bet neesot problēmu izrakstīt medikamentu kopumā. Līdaka viņai apstiprinājusi, ka katru dienu izraksta jauniešiem kontracepcijas līdzekļus, bet ar deputāta norādītajām problēmām nav saskārusies. Reizēm gan mēdzot būt problēmas, ka sistēma neatpazīst spirāli vai plāksterus, bet šajos gadījumos iespējams izrakstīt papīra recepti.

Vienlaikus VM pārstāvis Oskars Šneiders norāda, ka receptes obligāti e-veselībā jāizraksta tikai medikamentiem, kuri atrodas valsts kompensējamo medikamentu sistēmā, bet kontracepcijas līdzekļi tādi nav, līdz ar to tos var arī rakstīt papīra formātā. Tāpat kontracepcijas līdzekļu izrakstīšanā neesot veiktas arī nekādas izmaiņas, tāpēc VM nav skaidrs ko deputāts īsti domājis.

Arī VM pārstāvis atsaucās uz Pacientu tiesību likumu, kurš paredz, ka no 14 gadu vecuma jaunietis var pats pieņemt lēmumus par savu ārstēšanu, un e-veselības sistēma darbojas tajā kārtībā, kāda valstī noteikta.

Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. Pagaidām ieviesta elektroniska darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite, tomēr līdz šī gada beigām iecerēts ieviest papildu funkcionalitāti e-veselības sistēmā – elektronisku nosūtījumu pie ārsta jeb e-nosūtījumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
OECD: Latvija ierindojusies otrajā vietā attiecībā uz Covid-19 epidēmijas kontroles rādītājiem
1 diena
LE
LETA
Veselam
Ja esi apmeklējis šos divus restorānus, Covid-19 uzliemojuma dēļ iesaka sekot līdzi veselības stāvoklim
1 diena
LE
LETA
Veselam
Bulciņu nācija? Atklāj, cik bieži latvieši ēd baltmaizi
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Uga Dumpis: “Nopietnie cilvēki” saka, ka būs vēl kaut kas… 2
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības
4 stundas
DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
Diāna Jance: Mēneši un gadi aizritējuši dīvaini – nobīstoties … un pierodot pie draudiem.
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Fiktīvie krēsli! VID atklāj nodokļu krāpšanās shēmu Dzintaru koncertzālē 1
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Piepildījušās kultūras cilvēku izskanējušās bažas. Radošo personu atbalsta mērķprogramma – izgāzusies?
5 stundas