Foto – Shutterstock

Kā palīdzēt elkonim, ja ir sāpes, pietūkums, apsārtums un kustību traucējumi? 1

Parasti elkoņa locītavai uzmanību pievēršam tikai tad, ja tā liek par sevi manīt ar sāpēm, pietūkumu, apsārtumu un kustību traucējumiem. Ja locītava ir cietusi vai saniķojusies pārslodzes dēļ, roka vairs nespēj pildīt tai paredzētos uzdevumus. Kas elkonim vainas, kā tam palīdzēt?

Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas

Elkoni veido trīs kauli, saites un locītavas kapsula, bet apkārt ir locītavas somiņa, cīpslas un muskuļi. Šī locītava ir ļoti svarīga, jo nodrošina rokas saliekšanu un iztaisnošanu, piedalās apakšdelma kustībās un palīdz nogādāt plaukstu nepieciešamajā vietā. Elkonim iespējams nodarīt pāri, ne tikai sportojot vai traumējot, bet arī veicot ilgstošas un monotonas kustības ikdienā.

Sasists, izmežģīts, lauzts

CITI ŠOBRĪD LASA

Sasitot vai krītot visbiežāk tiek nolauzts elkoņa kaula knābjveida izaugums vai arī augšdelma kaula tālākais gals. Tad sliktākajā gadījumā būs vaļēja brūce, kurā redzams kauls, bet visbiežāk tiksim cauri ar nobrāzumu, tūsku, asinsizplūdumu jeb zilumu un kustību ierobežojumu. Šīs locītavas sasitums mēdz izraisīt stipras sāpes, jo tai ir mazs tilpums un zilumam nav kur izplesties.

Ja tā atgadījies, jāsauc ātrā palīdzība vai jāiekar roka lakatiņā un jādodas uz traumpunktu vai slimnīcu pie ķirurga vai traumatologa un jāveic rentgens. “Parasti šādā gadījumā izdara operāciju, jo pēc tās drīzāk pieļaujama slodze.

Mēnesi nēsājot ģipsi, būs grūtāk atjaunot pilnvērtīgas kustības.

Operāciju neveic vien tad, ja cietušais iebilst, to nepieļauj viņa vispārējais veselības stāvoklis vai lūzums ir bez nobīdes jeb, kā mēdz teikt, ir tikai ieplaisājis kauls,” skaidro traumatologs ortopēds Mārcis Jēgers.

Bērniem elkoņa locītava tiek izmežģīta ļoti viegli, piemēram, paraujot aiz rokas. Pieaugušajiem elkonis ir stabilāks, taču arī var tikt traumēts gan tiešā negadījumā, gan pagriežot apakšdelmu vai ar visu ķermeņa svaru krītot uz iztaisnotas rokas.

Ja izmežģīts elkonis, tas nozīmē, ka ir locītavas kapsulas un vienas vai otras puses sānu saišu pārrāvums. Pat ja ārsts to veiksmīgi ieliek vietā, kapsula var nesarētoties un sānu saites kļūt nestabilas, tāpēc iespējami drīzāk nepieciešams ārstēt ķirurģiski, lai nenospiestu blakusesošo elkoņa nervu. Kad locītava ievilkta atpakaļ, uz divām trim nedēļām uzliek ģipsi, kuru noņemot uzreiz jāsāk vingrojumi, lai atjaunotu kustību apjomu.

Ceļot smagumus ar iztaisnotu roku, mēdz pārplīst bicepsa cīpsla. Parasti no šīs traumas cieš vīrieši pēc 40 gadu vecuma. Tad muskulis saraujas, ir sāpes, kustību ierobežojums, mazinās rokas pagriešanas un saliekšanas spēks. Lai to atgūtu, veic operāciju un cīpslu piestiprina atpakaļ.

Reizēm šķiet, ka nedaudz sasists vai nobrāzts elkonis nieks vien ir, taču iekaisums var iekļūt bursā jeb locītavas gļotsomiņā, izraisot bursītu, tāpēc pat it kā sīku traumu nevajadzētu atstāt bez ievērības, it īpaši, ja paaugstinājusies ķermeņa temperatūra.

Studentu elkonis

Iekaisuma gadījumā locītavas gļotsomiņā sakrājas pārāk daudz šķidruma, kas kairina audus, bet ķermenis to aizsardzības nolūkos uzpūš. Elkoņa locītavā rodas olai līdzīgs veidojums, tā kļūst stīva, sāpīga, apsārtusi, veidojas asinsizplūdums, turklāt var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra. Reizēm plīst asinsvads un somiņa piepildās ar asinīm, kas sadaloties veido lielisku barotni baktērijām.

Strutains iekaisums ir bīstams dzīvībai, jo ar asiņu plūsmu var izplatīties tālāk organismā.

Bursītu mēdz dēvēt par studentu elkoni, jo tas mēdz veidoties, pastāvīgi uz tā atbalstoties, kā arī no cita veida pārslodzes. Reizēm iekaisums locītavā ir nezināmas izcelsmes, citkārt rodas pēc traumas.

Visticamāk, šajā gadījumā nevarēs iztikt bez daktera palīdzības. Ārsts atsūks šķidrumu un injicēs zāles, lai gļotsomiņa saliptu kopā. Izveseļošanos veicinās pretiekaisuma medikamenti, dažādas fizioterapijas procedūras un reizēm hormonu kortikosteroīdu injekcijas. Ja sāpes neizdodas remdēt ar injekcijām un blokādēm, somiņā iegriež, lai izvadītu lieko šķidrumu, bet, ja tas nepalīdz, to izoperē pilnībā. Kad brūce pēc pāris nedēļām sadzijusi, fizioterapeita vadībā roka jāsāk cītīgi vingrināt.

Pēc asinsizplūduma dažkārt locītavās paliek sacietējumi, kas apgrūtina kustības, rada sāpes un provocē periodiskus iekaisuma paasinājumus.

Ja tie turpina palielināties, iespējams veikt operāciju un izgriezt vai arī saskaldīt, izmantojot triecienviļņu terapiju.

Ķirurģiska iejaukšanās nepieciešama, ja ir strutains iekaisums, kas var izplatīties tālāk organismā, kā arī ja iepriekšējā konservatīvā ārstēšana nav palīdzējusi. Pirmajā nedēļā pēc operācijas jāievēro miera režīms, otrajā, cik vien pieļauj sāpes, roka jākustina, bet ceturtajā jāpievieno spēka vingrojumi. Aptuveni pēc mēneša tā spēs izturēt pilnu slodzi.

Pārslodzes sekas

Elkoņa locītavai kaitē ilgstošas vienveidīgas kustības plaukstas pamata locītavā, piemēram, spēlējot tenisu vai citus rakešu sporta veidus, kā arī ilgstoši strādājot ar skrūvgriezi, āmuru vai citiem instrumentiem.

Viena no biežākajām pārslodzes izraisītajām kaitēm ir epikondilīts – iekaisums vietās, kur muskuļu cīpslas piestiprinās pie kaula izauguma.

Parasti vaina rodas vairāk nodarbinātajā rokā, un ir grūti veikt ikdienas darbus – atslēgt durvis, nospiest rokturi, satvert kādu priekšmetu, jo apakšdelma muskulatūra beidzas pie augšdelma kaula izvirzījumiem epikondiliem (tā radies slimības nosaukums epikondilīts).

Sāpes var izstarot uz apakšdelmu un plaukstu. Visvairāk tās traucē kustību laikā. Ja smeldze ir elkoņa ārējā malā, to dēvē par tenisista elkoni, bet, ja iekšpusē, – par golfista elkoni.

Vieglākā gadījumā pietiks elkonim nodrošināt mieru, četrreiz dienā iedzert pretsāpju līdzekli vai lietot atvēsinošu pretsāpju gelu. Vismaz 3–4 nedēļas ieteicams nēsāt ortozi jeb fiksatoru, lai muskuļi to piestiprināšanās vietās atpūstos.

Iekaisuma perēklī var ievadīt tā saukto augšanas faktoru, slimniekam paņemot asinis no vēnas un speciāli apstrādājot. Dažkārt izveseļošanos veicina glikokortikosteroīdu injekcijas.

Ja nekas nav palīdzējis, operācijas laikā ar kaltu atdala kaula virsējo slāni. Organisms uz to reaģē kā uz lūzumu un šajā zonā izstrādā tā sauktos augšanas faktorus. Tiek veicināta asiņu apgāde, un iekaisums izzūd.

 

Nospiests nervs

Ja rodas asas sāpes un elektrības sitienam līdzīga sajūta ceturtajā un piektajā pirkstā, visticamāk, attīstījies kubitālā tuneļa sindroms, jo nospiests elkoņa nervs, kas tos inervē. Tas mēdz notikt pēc traumām vai attīstoties osteoartrītam, jo tad kanāls, caur kuru stiepjas nervs, sašaurinās un pasliktinās asiņu apgāde. Smeldze jūtama gan miera stāvoklī, gan kustību laikā, ko papildina tirpšanas un skudriņu skraidīšanas sajūta.

Veidojas apburtais loks – sašaurinātajā tunelī iesprostotais nervs reaģē ar pietūkumu, tāpēc nospiedums palielinās un tas piepampst vēl vairāk.

Šim procesam turpinoties ilgstoši, pasliktinās nerva asiņu apgāde un tā šķiedras atmirst, tāpēc zūd jutība ceturtajā un piektajā pirkstā. Tūsku var mazināt, izdarot kortikosteroīdu injekcijas.

Lai noteiktu, kurā līmenī radusies problēma, izmanto speciālu izmeklējumu elektromiogrāfiju un pēc tam veic operāciju, atverot kubitālo kanālu un atbrīvojot nospiesto nervu.

 

Infekcija elkonī

Pēc locītavas sasituma vai arī no bojātas ādas caur locītavas somiņu, kā arī pēc medikamentu injekcijām, sastrutojušu zobu, ginekoloģisku un citu slimību gadījumā locītavā līdz ar asiņu plūsmu var nokļūt nevēlami mikrobi.

Ja organisms nespēj pretoties infekcijai, veidojas strutas, elkonis pietūkst, kļūst sāpīgs, apsārtis un ir grūti pakustināms. Šajā gadījumā veic punkciju un izsūc šķidrumu vai asinis no locītavas. Elkoni var izskalot gan artroskopiski, gan vaļējā operācijā un antibiotikas injicēt vai lietot iekšķīgi.

 

Locītavas nodilums

Gadu gaitā elkoņu locītavas, tāpat kā pārējās, nodilst un veidojas osteoartrīts, kas izraisa sāpes un stīvumu. Nelāgo procesu paātrina iedzimtība, traumas, iekaisumi un pārslodze, tāpēc tas mēdz attīstīties arī samērā jauniem cilvēkiem.

Osteoartrīts parasti progresē pakāpeniski, taču strauji tas notiek, ja ir autoimūnas saslimšanas, piemēram, reimatoīdais artrīts vai sarkanā vilkēde.

Skrimslim pakāpeniski nodilstot, atkailinās nervu gali, kauli berzējas viens gar otru un rodas stipras sāpes. Lai šo procesu kompensētu un it kā glābtu locītavu, veidojas kaļķa izaugumi osteofīti un tā kļūst mazkustīga.

Nelāgās pārmaiņas var aizkavēt ar hialuronskābes injekcijām. Medikamenti un uztura bagātinātāji tikai atvieglo simptomus un nedaudz attālina skrimšļa pilnīgu nodilšanu. Iespējams pārstādīt skrimšļa šūnas no ceļa locītavas vai glābt elkoni ar citu metodi.

Reizēm kāds osteofīts atraujas, sāk peldēt locītavas šķidrumā, un to dēvē par locītavas peli. Tā izraisa kairinājumu, stipras sāpes un bloķēšanas sajūtu elkonī. Veidojumu iespējams izņemt ar mazinvazīvu ķirurģisku procedūru artroskopiju vai arī vaļēju operāciju.

Ja locītava pavisam nodilusi, iespējama endoprotezēšana, taču diemžēl tā nenodrošinās pilnvērtīgu turpmāko dzīvi. “Daudzi cilvēki ar gūžu un ceļu endoprotēzēm skrien maratonus un airē, taču ar mākslīgu elkoņa locītavu neko smagāku par kārtīgu kafijas krūzi nevar cilāt, tāpēc šādu operāciju izdara diezgan reti,” atzīst Mārcis Jēgers.

Ja sāpes kļuvušas neciešamas, dažkārt labāk ir izvēlēties, kādā leņķī roku atstāt un padarīt to nekustīgu jeb artrodezēt. “Elkoņa locītavas endoprotēze tiek iecementēta elkoņa un augšdelma kaulā. Ja pacients neievēro noteikto režīmu un uz elkoni gulst liela slodze, endoprotēze izlūst, bet atkārtota operācija ir krietni sarežģītāka,” skaidro ārsts. “Savukārt, ja elkoņa locītavu artrodezē, elkonis saaug kā viens kauls – ir mehāniski izturīgs, un iespējams strādāt smagu fizisku darbu, pleca un plaukstas locītavām daļēji kompensējot nekustīgumu.”

 

SVARĪGI!

Ātrā palīdzība jāsauc vai pašiem jāierodas traumpunktā, ja elkonis pēc traumas ir deformētā un nedabiskā stāvoklī, radušies jušanas traucējumi, roka ir auksta un nekustīga.

Lai noskaidrotu, kas locītavai vainas, jāveic rentgens, taču saišu stāvokli vislabāk iespējams novērtēt ultrasonoskopijā. Dakteris Mārcis Jēgers iesaka dot priekšroku magnētiskajai rezonansei, jo tad ainu varēs novērtēt ikviens ārsts, apskatot uzņēmumu.

Ilgstoši mēģinot sadzīvot ar elkoņa sāpēm, tās var kļūt intensīvākas vai hroniskas, bet izveseļošanās periods ieilgt.

Ikvienā gadījumā liela nozīme elkoņa ātrākā atlabšanā ir rehabilitācijas pasākumiem – fizioterapijai, ortozes nēsāšanai, kinezioloģiskajai teipošanai, fizikālās terapijas procedūrām, piemēram, elektroforēzei vai fonoforēzei, kad atsāpinošu līdzekli ievada dziļi audos, triecienviļņu terapijai un ārstnieciskajai fizkultūrai – muskuļus stiepjošiem un nostiprinošiem vingrojumiem.

 

 

36,6 C konsultants MĀRCIS JĒGERS, traumatologs ortopēds Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ne tikai avokado!” Uztura speciālists nosauc piena produktus – labo tauku avotus un tos, kurus neēst
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem 1
FOTO. “Sākumā neticēju meitas diagnozei…” Trīs gadus vecajai tukumniecei Patrīcijai steidzami nepieciešama mūsu palīdzība 23
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā?
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā?
16:42
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
16:42
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
16:00