Ilustratīvs foto

Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8

Kāpēc vēl arvien jārunā par Covid-19 simptomiem? «Jo dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi,» norāda Inga Orleāne, interniste Veselības centru apvienībā. Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana ir vēl svarīgāka!  Un vēl ir īpaši svarīgi, lai katrā mājas aptieciņā ir vismaz nepieciešamais minimums slimības gadījumam, – par to konsultē «Mēness aptiekas»  farmaceite Ieva Virza.

“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Covid-19 tests ne vienmēr ir pieejams tūlīt, tādēļ ir vērtīgi zināt, kādi simptomi ir precīzi un specifiski tieši šai slimībai. Ātra slimības atpazīšana gan laikus norādītu uz nepieciešamību veikt testu, gan uz to, ka cilvēkam vajag izolēties no apkārtējiem.

Ātrāk atklāj, ātrāk ierobežo

CITI ŠOBRĪD LASA

«Viena no problēmām, izdalot tieši Covid-19 raksturīgos simptomus, ka lielākoties ārsts saskaras ar pacientiem, kuru tests ir pozitīvs, turklāt lielāko daļu cilvēku testē, kad viņiem jau ir simptomi, taču vienīgais veids, kā novērst slimības uzliesmojumus, ir veikt nejaušu, uz populāciju balstītu Covid-19 testēšanu. Gadījumu ātra atklāšana, izolēšana un kontaktu izsekošana ir būtiski pasākumi, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību sabiedrībā,» saka Inga Orleāne.

Ārste uzsver, ka testēšana, ja to veic līdz ar pētniecību, uzrāda ne tikai agrīnus saslimšanas gadījumus, bet arī dokumentē simptomātiku. «Piemēram, pandēmijas pirmā viļņa laikā Anglijas Nacionālais veselības dienests visā valstī veica nejaušus Covid-19 izplatības mērījumus, testējot iedzīvotājus (neatkarīgi no simptomātikas), lai noskaidrotu Covid-19 pirmatnējā tipa izplatību. Par paveikto pētnieki sniedza pārskatu, ziņojot par simptomiem četru nedēļu laikā, un saraksts bija plašs,» teic ārste.

Tā kā testēšana tika veikta izlases kārtā, pozitīvais rādītājs bija tikai aptuveni 4000 indivīdu no viena miljona, turklāt lielākā daļa Covid-19 gadījumu bija asimptomātiski. «Jā, asimptomātisks Covid-19 ir reāls un izplatīts! Tomēr arī simptomātika joprojām palielina iespējamību, ka tas patiešām ir SARS-CoV-2.» Lūk, konstatēto Covid-19 simptomu saraksts (sākot ar biežāk minēto)!

 • Smaržas izmaiņas vai zudums
 • Garšas izmaiņas vai zudums
 • Drudzis
 • Ilgstošs klepus
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Nogurums
 • Muskuļu sāpes
 • Smagums rokās, kājās
 • Spiedoša sajūta krūtīs
 • Galvassāpes
 • Aizsmakums
 • Nogurums
 • Iesnas (aizlikts deguns)
 • Reibonis
 • Sāpes krūtīs
 • Slikta dūša/ vemšana
 • Elpas trūkums
 • Sāpīgi acu āboli
 • Šķavas
 • Caureja
 • Sāpošs kakls
 • Iesnas (tekošs deguns)
 • Grūtības aizmigt
 • Sāpes vēderā
 • Nejutīgums/tirpšana

Simptomu tops pieaugušajiem

Garšas un smaržas zudums bija izteiktākā slimības pazīme, apsteidzot tādus simptomus kā drudzis, drebuļi, muskuļu sāpes un pat ilgstošs klepus.

«Minētajā pētījumā izmantoja konkrētu statistikas paņēmienu (Lasso regresija), lai izveidotu daudzfaktoru simptomu modeli, kas palīdzētu prognozēt saslimšanu. Viņi pielāgoja modeli, atlasot tikai vissvarīgākos simptomus. Rezultātā tika radīts septiņu simptomu tops, kurus izmantojot varētu precīzāk atlasīt iespējami saslimušo testēšanu, proti, lai labāk mērķētu testējamos.»

7 atslēgas simptomi pieaugušajiem

 • Garšas zudums
 • Smaržas zudums
 • Drudzis
 • Ilgstošs klepus
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Muskuļu sāpes

Paredzēt pozitīvu testa rezultātu Anglijā veiktajā pētījumā ļāva smaržas un garšas zudums. «Te gan jāpiemin, ka parasti garšas zudums ir saistīts ar smaržas zudumu un šiem mainīgajiem lielumiem vajadzētu būt diezgan korelētiem. Informācijas sniegšana par simptomiem ir individuāla, un pastāv iespēja, ka daži pacienti vienkārši nenovēro ožas zudumu tādā pašā intensitātē, kā viņi pamana garšas zudumu, vai otrādi. Tomēr, ja būtu viens simptoms, kas nosaka Covid-19, tas būtu viens no šiem.

Klepus, drudzis un drebuļi nav pārsteigums, taču apetītes zuduma parādīšanās, kas ir tik augstu novērtēts Covid-19 saslimšanas simptoms, būtu vērā ņemams. Ārsti bieži šo simptomu neievieto galveno simptomu sarakstā (visticamāk, sasaistot to ar garšas vai smaržas zudumu), taču, iespējams, vajadzētu gan,» saka «Mēness aptiekas»  pieaicinātā eksperte Inga Orleāne.

Kāds ir simptomu kopums bērniem?

Bērniem Covid-19 simptomu profils bija nedaudz atšķirīgs no pieaugušajiem. «Pastāvīgu klepu, kas raksturīgs pieaugušo grupā, bērnu grupā aizvietoja cits simptoms – galvassāpes, kas bija starp septiņiem galvenajiem simptomiem. Tas ir būtisks rādītājs, lai izlemtu, kad pārbaudīt bērnus. Ir vērts atzīmēt, ka bērniem ar iesnām bija mazāka iespējamība, ka Covid tests būs pozitīvs.»

7 svarīgākie simptomi 5–17 gadu vecuma grupā

 • Garšas zudums
 • Smaržas zudums
 • Drudzis
 • Galvassāpes
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Muskuļu sāpes

Covid-19 pasaulē cirkulē jau divus gadus. Laika nogrieznī raugoties, var runāt par to, ka dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi. Ārste norāda, ka vīrusa alfa tipa infekcijas gadījumā ir vairāk iekaisis kakls, klepus, drudzis, slikta dūša un vemšana nekā pirmatnējā (wild type) vīrusa varianta gadījumā. Diemžēl patlaban vēl nav pilnīgi drošticamu datu par simptomātiku delta variantam.

Pēc kādiem simptomiem orientēties?

«Te arī rodas galvenā problēma ar simptomu izmantošanu testēšanas nepieciešamības noteikšanā. Atkarībā no tā, cik disciplinēti vai nedisciplinēti valkājam maskas un distancējamies, sabiedrībā atgriežas arī citi elpceļu vīrusi. Tas noteikti apgrūtinās Covid-19 noteikšanu tikai ar simptomātikas palīdzību.

Iespējams, samazināsies klepus vai drudža simptomi, kas ir raksturīgi tieši Covid-19, nevis gripai vai kādai citai respiratorajai slimībai. Tāpēc ir tikai viena pareizā atbilde uz jautājumu, kuriem simptomātiskajiem pacientiem ir noteikti jāveic Covid-19 tests. Visiem!

Jāņem vērā, ka statistiskais modelis, kas balstīts uz simptomu kopumu, efektīvs var būt tikai kontekstā, kurā tas iegūts. Smaržas un garšas zudums, kas, šķiet, ir izteikts Covid-19 simptoms, mēdz būt arī jebkurai citai respiratorā vīrusa izraisītai slimībai. Ir svarīgi būt zinošiem Covid-19 simptomātikā, taču, jautājuma pat testēšanas nepieciešamību nevar paļauties tikai uz kādu noteiktu simptomu!» teic Inga Orleāne.

Covid-19 mājas aptieciņas minimums

Laikā, kad vīrusa izplatība Latvija ir plaša un nekontrolēta, ieteicams parūpēties par to, lai mājās ir līdzekļi, kas var noderēt, ja no Covid-19 iespējams ārstēties mājas apstākļos. Iesaka «Mēness aptiekas» farmaceite Ieva Virza.

Medikamenti, kas pazemina temperatūru un galvassāpes, muskuļu sāpes, piemēram, paracetamola vai ibuprofēna tabletes. Ja mājās ir bērns, aptieciņā jābūt bērnam piemērotai medikamenta formai – paracetamolu vai  ibuprofēnu saturošam sīrupam vai paracetamolu saturošām svecītēm.

Kakla sāpēm noderēs tabletes vai kakla aerosols ar pretmikrobu, pretsāpju darbību. Vieglu kakla sāpju gadījumā der smitsērkšķu eļļas aerosols vai sūkājamās tabletes, kas satur hialuronskābi vai dažādas eļļas.

Klepus līdzekļi saslimšanas gadījumā jāpiemēro, atkarība no klepus rakstura. Tabletes vai sīrups ar pretklepus darbību satur islandes ķērpi, kodeīnu, savukārt atkrēpojoša iedarbība būs līdzekļiem, kas satur efeju, bromheksīnu, ambroksolu, acetilcisteīnu. Svarīgi! Pirms uzsākt jebkāda klepus līdzekļa lietošanu noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, lai pieņemtu pareizo lēmumu par klepus raksturu un gaitu.

Līdzeklis aizliktam degunam – deguna aerosols vai pilieni, kas satur hipertonisko jūras ūdeni vai ēteriskās eļļas, vai ķīmiskas vielas – oksimetazolīnu, ksilometazolīnu.

Zaļu tējas ar sviedrējošu, pretiekaisuma darbību, piemēram, liepziedu, aveņu drogu, vīgriezes, māllēpes, gaiļbiksītes vai pelašķu tēja.

Termometrs. Nav svarīgi kāds – mehāniskais, elektroniskais, bezkontakta. Slimības laikā visi ķermeņa temperatūras mērījumi ir jāfiksē, jo šī informācija ir noderīga ārstam, novērojot slimības gaitu.

Pulsa oksimetrs – ierīce, kas mēra skābekļa piesātinājumu asinīs un pulsa frekvenci minūtē.

Apstiprināta Covid-19 saslimšanas gadījumā noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Jāņem vērā, ka ir ārkārtīgi svarīga Covid-19 slimības dinamika, jo tā atšķiras no parasta saaukstēšanās vīrusa!

„Mēness aptiekās” visā Latvijā ir pieejama daudzpusīga droša farmaceitiskā aprūpe, plašs recepšu un bezrecepšu medikamentu klāsts, uztura bagātinātāju, medicīnas ierīču, higiēnas preču un citu aptiekas produktu spektrs.

Ārkārtas situācija ir aktualizējusi pakalpojumu pieejamības jautājumu veselības aprūpē, farmaceitiskai aprūpei īpaši izvirzoties priekšplānā kā pirmās pieejamības iespējai veselības problēmu gadījumā. Iedzīvotājiem vienmēr ērti pieejami arī e-menessaptieka.lv pakalpojumi ar piegādi bez maksas uz tuvāko „Mēness aptieku” vai par samaksu Omniva, CircleK degvielas uzpildes stacijās, Latvijas Pasta pakomātos, Latvijas Pasta nodaļās, ar kurjeru piegādi.*

Izmantotais avots: Medicus Bonus 56

*Neattiecas uz recepšu medikamentu piegādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 11
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 132
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu?
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV virs Atlantijas okeāna notriec Ķīnas balonu 11
22:30
Kampars: “Mēs arvien vairāk norādām, ka mums nevajag bagātus cilvēkus”
22:04
Cik bieži skola drīkst mainīt stundu sarakstu?
22:01