Ilustratīvs foto

Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8

Kāpēc vēl arvien jārunā par Covid-19 simptomiem? «Jo dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi,» norāda Inga Orleāne, interniste Veselības centru apvienībā. Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana ir vēl svarīgāka!  Un vēl ir īpaši svarīgi, lai katrā mājas aptieciņā ir vismaz nepieciešamais minimums slimības gadījumam, – par to konsultē «Mēness aptiekas»  farmaceite Ieva Virza.

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Covid-19 tests ne vienmēr ir pieejams tūlīt, tādēļ ir vērtīgi zināt, kādi simptomi ir precīzi un specifiski tieši šai slimībai. Ātra slimības atpazīšana gan laikus norādītu uz nepieciešamību veikt testu, gan uz to, ka cilvēkam vajag izolēties no apkārtējiem.

Ātrāk atklāj, ātrāk ierobežo

«Viena no problēmām, izdalot tieši Covid-19 raksturīgos simptomus, ka lielākoties ārsts saskaras ar pacientiem, kuru tests ir pozitīvs, turklāt lielāko daļu cilvēku testē, kad viņiem jau ir simptomi, taču vienīgais veids, kā novērst slimības uzliesmojumus, ir veikt nejaušu, uz populāciju balstītu Covid-19 testēšanu. Gadījumu ātra atklāšana, izolēšana un kontaktu izsekošana ir būtiski pasākumi, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību sabiedrībā,» saka Inga Orleāne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārste uzsver, ka testēšana, ja to veic līdz ar pētniecību, uzrāda ne tikai agrīnus saslimšanas gadījumus, bet arī dokumentē simptomātiku. «Piemēram, pandēmijas pirmā viļņa laikā Anglijas Nacionālais veselības dienests visā valstī veica nejaušus Covid-19 izplatības mērījumus, testējot iedzīvotājus (neatkarīgi no simptomātikas), lai noskaidrotu Covid-19 pirmatnējā tipa izplatību. Par paveikto pētnieki sniedza pārskatu, ziņojot par simptomiem četru nedēļu laikā, un saraksts bija plašs,» teic ārste.

Tā kā testēšana tika veikta izlases kārtā, pozitīvais rādītājs bija tikai aptuveni 4000 indivīdu no viena miljona, turklāt lielākā daļa Covid-19 gadījumu bija asimptomātiski. «Jā, asimptomātisks Covid-19 ir reāls un izplatīts! Tomēr arī simptomātika joprojām palielina iespējamību, ka tas patiešām ir SARS-CoV-2.» Lūk, konstatēto Covid-19 simptomu saraksts (sākot ar biežāk minēto)!

 • Smaržas izmaiņas vai zudums
 • Garšas izmaiņas vai zudums
 • Drudzis
 • Ilgstošs klepus
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Nogurums
 • Muskuļu sāpes
 • Smagums rokās, kājās
 • Spiedoša sajūta krūtīs
 • Galvassāpes
 • Aizsmakums
 • Nogurums
 • Iesnas (aizlikts deguns)
 • Reibonis
 • Sāpes krūtīs
 • Slikta dūša/ vemšana
 • Elpas trūkums
 • Sāpīgi acu āboli
 • Šķavas
 • Caureja
 • Sāpošs kakls
 • Iesnas (tekošs deguns)
 • Grūtības aizmigt
 • Sāpes vēderā
 • Nejutīgums/tirpšana

Simptomu tops pieaugušajiem

Garšas un smaržas zudums bija izteiktākā slimības pazīme, apsteidzot tādus simptomus kā drudzis, drebuļi, muskuļu sāpes un pat ilgstošs klepus.

«Minētajā pētījumā izmantoja konkrētu statistikas paņēmienu (Lasso regresija), lai izveidotu daudzfaktoru simptomu modeli, kas palīdzētu prognozēt saslimšanu. Viņi pielāgoja modeli, atlasot tikai vissvarīgākos simptomus. Rezultātā tika radīts septiņu simptomu tops, kurus izmantojot varētu precīzāk atlasīt iespējami saslimušo testēšanu, proti, lai labāk mērķētu testējamos.»

7 atslēgas simptomi pieaugušajiem

 • Garšas zudums
 • Smaržas zudums
 • Drudzis
 • Ilgstošs klepus
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Muskuļu sāpes

Paredzēt pozitīvu testa rezultātu Anglijā veiktajā pētījumā ļāva smaržas un garšas zudums. «Te gan jāpiemin, ka parasti garšas zudums ir saistīts ar smaržas zudumu un šiem mainīgajiem lielumiem vajadzētu būt diezgan korelētiem. Informācijas sniegšana par simptomiem ir individuāla, un pastāv iespēja, ka daži pacienti vienkārši nenovēro ožas zudumu tādā pašā intensitātē, kā viņi pamana garšas zudumu, vai otrādi. Tomēr, ja būtu viens simptoms, kas nosaka Covid-19, tas būtu viens no šiem.

Klepus, drudzis un drebuļi nav pārsteigums, taču apetītes zuduma parādīšanās, kas ir tik augstu novērtēts Covid-19 saslimšanas simptoms, būtu vērā ņemams. Ārsti bieži šo simptomu neievieto galveno simptomu sarakstā (visticamāk, sasaistot to ar garšas vai smaržas zudumu), taču, iespējams, vajadzētu gan,» saka «Mēness aptiekas»  pieaicinātā eksperte Inga Orleāne.

Kāds ir simptomu kopums bērniem?

Bērniem Covid-19 simptomu profils bija nedaudz atšķirīgs no pieaugušajiem. «Pastāvīgu klepu, kas raksturīgs pieaugušo grupā, bērnu grupā aizvietoja cits simptoms – galvassāpes, kas bija starp septiņiem galvenajiem simptomiem. Tas ir būtisks rādītājs, lai izlemtu, kad pārbaudīt bērnus. Ir vērts atzīmēt, ka bērniem ar iesnām bija mazāka iespējamība, ka Covid tests būs pozitīvs.»

7 svarīgākie simptomi 5–17 gadu vecuma grupā

 • Garšas zudums
 • Smaržas zudums
 • Drudzis
 • Galvassāpes
 • Drebuļi
 • Apetītes zudums
 • Muskuļu sāpes

Covid-19 pasaulē cirkulē jau divus gadus. Laika nogrieznī raugoties, var runāt par to, ka dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi. Ārste norāda, ka vīrusa alfa tipa infekcijas gadījumā ir vairāk iekaisis kakls, klepus, drudzis, slikta dūša un vemšana nekā pirmatnējā (wild type) vīrusa varianta gadījumā. Diemžēl patlaban vēl nav pilnīgi drošticamu datu par simptomātiku delta variantam.

Pēc kādiem simptomiem orientēties?

«Te arī rodas galvenā problēma ar simptomu izmantošanu testēšanas nepieciešamības noteikšanā. Atkarībā no tā, cik disciplinēti vai nedisciplinēti valkājam maskas un distancējamies, sabiedrībā atgriežas arī citi elpceļu vīrusi. Tas noteikti apgrūtinās Covid-19 noteikšanu tikai ar simptomātikas palīdzību.

Iespējams, samazināsies klepus vai drudža simptomi, kas ir raksturīgi tieši Covid-19, nevis gripai vai kādai citai respiratorajai slimībai. Tāpēc ir tikai viena pareizā atbilde uz jautājumu, kuriem simptomātiskajiem pacientiem ir noteikti jāveic Covid-19 tests. Visiem!

Jāņem vērā, ka statistiskais modelis, kas balstīts uz simptomu kopumu, efektīvs var būt tikai kontekstā, kurā tas iegūts. Smaržas un garšas zudums, kas, šķiet, ir izteikts Covid-19 simptoms, mēdz būt arī jebkurai citai respiratorā vīrusa izraisītai slimībai. Ir svarīgi būt zinošiem Covid-19 simptomātikā, taču, jautājuma pat testēšanas nepieciešamību nevar paļauties tikai uz kādu noteiktu simptomu!» teic Inga Orleāne.

Covid-19 mājas aptieciņas minimums

Laikā, kad vīrusa izplatība Latvija ir plaša un nekontrolēta, ieteicams parūpēties par to, lai mājās ir līdzekļi, kas var noderēt, ja no Covid-19 iespējams ārstēties mājas apstākļos. Iesaka «Mēness aptiekas» farmaceite Ieva Virza.

Medikamenti, kas pazemina temperatūru un galvassāpes, muskuļu sāpes, piemēram, paracetamola vai ibuprofēna tabletes. Ja mājās ir bērns, aptieciņā jābūt bērnam piemērotai medikamenta formai – paracetamolu vai  ibuprofēnu saturošam sīrupam vai paracetamolu saturošām svecītēm.

Kakla sāpēm noderēs tabletes vai kakla aerosols ar pretmikrobu, pretsāpju darbību. Vieglu kakla sāpju gadījumā der smitsērkšķu eļļas aerosols vai sūkājamās tabletes, kas satur hialuronskābi vai dažādas eļļas.

Klepus līdzekļi saslimšanas gadījumā jāpiemēro, atkarība no klepus rakstura. Tabletes vai sīrups ar pretklepus darbību satur islandes ķērpi, kodeīnu, savukārt atkrēpojoša iedarbība būs līdzekļiem, kas satur efeju, bromheksīnu, ambroksolu, acetilcisteīnu. Svarīgi! Pirms uzsākt jebkāda klepus līdzekļa lietošanu noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, lai pieņemtu pareizo lēmumu par klepus raksturu un gaitu.

Līdzeklis aizliktam degunam – deguna aerosols vai pilieni, kas satur hipertonisko jūras ūdeni vai ēteriskās eļļas, vai ķīmiskas vielas – oksimetazolīnu, ksilometazolīnu.

Zaļu tējas ar sviedrējošu, pretiekaisuma darbību, piemēram, liepziedu, aveņu drogu, vīgriezes, māllēpes, gaiļbiksītes vai pelašķu tēja.

Termometrs. Nav svarīgi kāds – mehāniskais, elektroniskais, bezkontakta. Slimības laikā visi ķermeņa temperatūras mērījumi ir jāfiksē, jo šī informācija ir noderīga ārstam, novērojot slimības gaitu.

Pulsa oksimetrs – ierīce, kas mēra skābekļa piesātinājumu asinīs un pulsa frekvenci minūtē.

Apstiprināta Covid-19 saslimšanas gadījumā noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Jāņem vērā, ka ir ārkārtīgi svarīga Covid-19 slimības dinamika, jo tā atšķiras no parasta saaukstēšanās vīrusa!

„Mēness aptiekās” visā Latvijā ir pieejama daudzpusīga droša farmaceitiskā aprūpe, plašs recepšu un bezrecepšu medikamentu klāsts, uztura bagātinātāju, medicīnas ierīču, higiēnas preču un citu aptiekas produktu spektrs.

Ārkārtas situācija ir aktualizējusi pakalpojumu pieejamības jautājumu veselības aprūpē, farmaceitiskai aprūpei īpaši izvirzoties priekšplānā kā pirmās pieejamības iespējai veselības problēmu gadījumā. Iedzīvotājiem vienmēr ērti pieejami arī e-menessaptieka.lv pakalpojumi ar piegādi bez maksas uz tuvāko „Mēness aptieku” vai par samaksu Omniva, CircleK degvielas uzpildes stacijās, Latvijas Pasta pakomātos, Latvijas Pasta nodaļās, ar kurjeru piegādi.*

Izmantotais avots: Medicus Bonus 56

*Neattiecas uz recepšu medikamentu piegādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus
12 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
19 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 11
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā?
39 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 45
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 41
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus
11:58
LE
LETA
Ziņas
Pēc pieciem gadiem amatā “Swedbank Latvija” valdes priekšsēdētāja amatu pametīs Reinis Rubenis
11:49
LA
LA.LV
Ziņas
Atklāj uzņēmēju sevī konkursā “Bizness24h”
11:48