Foto – Shutterstock

Fibrolīta plātnes. Vai tās der pagraba siltināšanai? 0

Vai fibrolīta plāksnes var izmantot pagraba siltināšanai? JĀNIS BĒRZIŅŠ VECĀĶOS

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Fibrolītu izgatavo no speciāli sagatavotām plānām un garām koka ēveļskaidām, to saistvielai ražošanas procesā izmantojot portlandcementu un ūdeni. Sagatavoto masu pilda formās, ievieto cietēšanas kamerās, pēc nepieciešamās stiprības iegūšanas atveidņo, kalibrē un novieto noliktavā, kurā, cementam cietējot, fibrolīta plātnes iegūst plānoto mehānisko stiprību. Šīm plātnēm ir regulāra forma, labas konstruktīvās un siltumtehniskās īpašības, un būvkonstrukcijās tās vienlaikus ir konstruktīvs un siltumizolējošs materiāls. Plātņu atvērto poru struktūra labi slāpē skaņas, šis materiāls rada telpā pievilcīgu dizainu un koka konstrukcijām raksturīgu patīkamu mikroklimatu.

Ražošanas procesā cements mineralizē koka ēveļskaidas – tas aptur koksnes bioloģiskās bojāšanās procesus. Plātnes ir noturīgas pret uguni – neizplata degšanu, gruzd liesmas ietekmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fibrolītu kā siltumizolējošu un konstruktīvu materiālu var izmantot ārējo un iekšējo sienu izbūvei un apšūšanai, monolītajā būvniecībā kā paliekošos veidņus, koka karkasa ēku celtniecībā, tostarp siltuma inerces paaugstināšanai, siltumizolācijai, visu veidu pārsegumiem (jumtu, grīdu, logu), skaņas izolācijai starp stāviem un blakusesošajām telpām, skaņas absorbēšanai griestu konstrukcijās, iekšējai apdarei kā dekoratīvu elementu.

Būvniecībā izmantojamais un dekoratīvais fibrolīts

Jāņem vērā, ka pastāv atšķirība starp kon­struktīvo un dekoratīvo fibrolītu. Pirmo izgatavo no aptuveni 3 mm platām ēveļskaidu sloksnītēm un vēlāk apmet. Savukārt dekoratīvo fibrolītu ražo no 1,0, 1,5 un 2 mm platām ēveļskaidām, un tā tālāka apstrāde glītās virsmas faktūras dēļ vairs nav nepieciešama, taču šīs plātnes parasti krāso. Dekoratīvo plātņu biezums ir 15, 25 un 35 mm, celtniecībai domāto – 25, 50, 75 un 100 mm.

Siltumam un drošībai

Izmantojot fibrolītu, ievērojami samazinās siltuma zudumi, kas jo īpaši svarīgi koka namos, atpūtas mājās un vasarnīcās. Fibrolīta plātnēm ir augsta siltumietilpība, kas ļauj stabilizēt temperatūru telpās, vēsā laikā tās tik ātri neatdziest, bet vasarā saglabā vēsumu. Atšķirībā no daudziem citiem siltināšanas materiāliem fibrolīts ir izgatavots no dabiskas izcelsmes materiāliem.

Fibrolīta plātnes ir grūti degošs materiāls. Tās nebojājas un var likt arī telpās ar augstu relatīvo mitrumu, tāpēc patiešām noder pagraba siltināšanai no iekšpuses. Tomēr šā materiāla izmantošanas iespējas ir daudz plašākas.

Reklāma
Reklāma

Piedāvājums un cena

Tirdzniecības vietās Latvijā nopērkamas uzņēmumā “CEWOOD” izgatavotas fibrolīta plātnes. Piemēram, 50 mm bieza celtniecības plātne maksā aptuveni 11–12 eiro, bet 75 mm plātne – ap 16 eiro kvadrātmetrā.

Iespējams iegādāties kompānijā “Knauf” izgatavotu universālu termiskās un akustiskās izolācijas materiālu Heraklith C, ko var izmantot gan ar apmetumu, gan bez tā. Plātnes izveidotas, apvienojot kokšķiedru un minerālās saistvielas. Šķiedru platums – 3 mm. Kvadrātmetrs 75 mm biezas plātnes maksā nepilnus 19 eiro.

Siltumvadītspēja

Salīdzinot ar citiem siltumizolācijas materiāliem, “CEWOOD” ražotām fibrolīta plātnēm siltumvadītspēja ir 0,066 W/m*K, bet putu polistirolam – 0,031. Tātad, lai iegūtu to pašu siltumnoturību, šim materiālam jābūt divas reizes biezākam nekā putu polistirola plātnēm. Tiesa, pēdējās ir samērā viegli degošas un nebūt ne ekoloģiskas.

UZZIŅA

Ražotāji fibrolītu definē kā ekoloģisku materiālu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.