FOTO. Kā izskatās hektārs ziedošu asteru? Iespaidīgi skati no krāšņa dārza Ludzas pusē 8
Linda Tunte

Asteru plantācijas - Ludzas rozes

Kristīne Ģēģere no uzņēmuma “Ludzas rozes” ir enerģijas pilna – nav nemaz citu variantu, ja jāaprūpē plašais asteru dārzs, kas aizņem veselu hektāru zemes un kurā iestādīti aptuveni 100 000 asteru stādi.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Lasīt citas ziņas

Kristīne ar puķu audzēšanu nodarbojas jau teju 30 gadus, lielākoties priekšroku dod vasaras puķēm. Te aug gan dālijas, gan cinnijas, gan rozes, bet šogad visvairāk izceļamas tieši asteres.

Patiesībā, tas viss izvērties gluži likumsakarīgi: “Katru gadu iestādām ap 50-60 tūkstošiem stādu, taču šogad sēklas sūtīju no Vācijas, kur minimālais daudzums no vienas šķirnes ir 10 000 sēklas. Tā kā asteru sēklas nedrīkst uzglabāt, bija uzreiz jāsēj visas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Process bijis gana laikietilpīgs: “Kopā te strādājam vien četri cilvēki. Marta vidū sākām sēt pa 1 sēkliņai kastītēs. Kurinājām siltumnīcas un audzējām stādus. Maija beigās, kad kļuva siltāks, sākām stādīšanu ārā. Tā aizņēma aptuveni 2 nedēļas laika. Dārzā izmantojam pilienu laistīšanas sistēmu, caur to veicam arī mēslošanu, ja rodas nepieciešamība,” stāsta saimniece.

Viņa arī atklāj, ka ravē asteres tikai vienu reizi sezonā. Iepriekš ravējuši divas reizes, taču Latvijā beidzamajos gados kļuvis arvien vējaināks – rudenī, kad asteres pielīst, tās kļūst smagākas un lielā vējā nolūzt, taču, ja pa vidu ir atstāta garāka zāle, tad tā kalpo kā “aizsargmūris” un pasargā ziedus no bojāejas.

Sākotnēji puķes audzētas vien pārdošanai – saimniecība piedāvā grieztos ziedus, taču cilvēki, kas te paviesojušies, rosinājuši atvērt to arī apskatei plašāki sabiedrībai, jo hektārs ziedošu asteru izskatās patiešām iespaidīgi, iespējams, tas ir lielākais šāda dārzs visā Latvijā.

Vaicāju Kristīnei, vai viņai neiestājas rutīna, jau 30 gadus audzējot puķes, taču viņas enerģiskajā balsī jau jūtu, ka no rutīnas te nav ne miņas: “Ja iestājas rutīna, ir jāpamana kultūras. Pērn man bija hektārs gladiolu, tās vairs negribu redzēt. Šķirnes mainās, jaunas krāsas iedvesmo. Man tas ir gan vaļasprieks, gan darbs vienlaikus. Šādu darbu nemaz nevar darīt, ja tas nepatīk.”
Kādi ir 3 galvenie priekšnosacījumi, kas jāievēro asteru audzētājiem, lai tiktu pie skaistiem ziediem?

Kristīne norāda, ka ļoti svarīgi ir, lai būtu svaigas sēklas, jo vecas vienkārši nedīgs. Jāpievērš uzmanība arī, lai tās ir veselas, jo pretējā gadījumā jau asniņi būs slimīgi un vārgi. Nu un svarīgi ir arī mēslot un laistīt, jo īpaši laikā, kamēr stādi vēl ir mazi. Paralēli jādomā arī par cīņu ar kukaiņiem un slimībām. Šogad kukaiņu esot īpaši daudz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.