Skuja Braden izsstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pagaidām apskatāma tikai virtuāli.
Skuja Braden izsstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pagaidām apskatāma tikai virtuāli.
Foto: Karīna Miezāja / LA.LV

FOTO: Skuja Braden “Samsāra” – māksla viesuļa acī 0

Piektdien, 13. martā, bija paredzēts atklāt mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas Breidenas izstādi “Samsāra”. Tajā sakārtoti mākslas dueta vairāk nekā divdesmit gadu laikā kopīgi radītie tēlniecības un glezniecības darbi porcelānā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Izstādes nosaukums – “Samsāra” – raksturo to, kā Skuja Braden izprot un praktizē budismu. Nākusino Indijas, samsāras pamatbūtība ir izplatīta Austrumu reliģijās un rodas no mānīgas prāta uztveres, kas rada mānīgu priekšstatu par sevi un vada mūs cauri nebeidzamiem esības cikliem iluzorajā samsāras pasaulē.

Vienlaicīgi samsāra ir izstādes telpu un uztveres horeogrāfiju organizējošs princips – prizma, caur ko skatīt un uztvert tandēma materiālā īstenoto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Koronavīrusa drošības pasākumu dēļ izstāde līdz ārkārtas stāvokļa noslēgumam nebūs apskatāma, taču piedāvājam ieskatu tajā vismaz šādā – virtuālā – formātā.

Skuja Braden izstāde "Samsāra"

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apvieno vairāk nekā 200 mākslas priekšmetu no muzeju un privātajām kolekcijām. Tā iedalīta astoņās tematiskajās grupās, kas, no vienas puses, ilustrē dažādus mākslas darbu tipus un paņēmienus, kā strādā Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena, no otras puses, formulē tēmas, kas ir būtiskas Skuja Braden daiļradē.

Izstādes centrālo asi veido dzīves un nāves tēmas. “Iekāres istabā” eksponētais radīts, iedvesmojoties no japāņu Shunga grafikas, Sigismunda Vidberga mākslas, grieķu erotiskajām vāzēm un latviešu neķītrajām tautasdziesmām, turpinot attīstīt šo mākslas nišu.

Savukārt “Altāris” ir kā svētnīca, kur atstāt ziedojumus un senču gariem aizlūgt par atbalstu.

Sadaļa “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt” ir uz apaļiem un ovāliem šķīvjiem gleznotu portretu galerija.

Tajā var sastapt Merilinu Monro, Mahātmu Gandiju, Latvijas sabiedrībā zināmas personas, Latvijas un ASV prezidentus u.c. un tad lūkot saprast, kurā kategorijā Skuja Braden tos ieskaitījusi.

Reklāma
Reklāma

Porcelāna un vizuālās mākslas darbu – vāžu, figurālu objektu, abstraktu veidojumu, zīmējumu un gleznu kopas atklāj alegoriskas interpretācijas “Septiņiem dievišķiem tikumiem un septiņiem nāves grēkiem”, “Hibrīdformas un mūzikas lādītes”, “Teorija ir tas, uz kā mēs pakaram cepures”, “Forma un tukšums” un “Ar ideālu atnāks faktiskais”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.