Kultūra
Māksla

FOTO: Skuja Braden “Samsāra” – māksla viesuļa acī0


Skuja Braden izsstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pagaidām apskatāma tikai virtuāli.
Skuja Braden izsstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pagaidām apskatāma tikai virtuāli.
Foto: Karīna Miezāja / LA.LV

Piektdien, 13. martā, bija paredzēts atklāt mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas Breidenas izstādi “Samsāra”. Tajā sakārtoti mākslas dueta vairāk nekā divdesmit gadu laikā kopīgi radītie tēlniecības un glezniecības darbi porcelānā.

Izstādes nosaukums – “Samsāra” – raksturo to, kā Skuja Braden izprot un praktizē budismu. Nākusino Indijas, samsāras pamatbūtība ir izplatīta Austrumu reliģijās un rodas no mānīgas prāta uztveres, kas rada mānīgu priekšstatu par sevi un vada mūs cauri nebeidzamiem esības cikliem iluzorajā samsāras pasaulē.

Vienlaicīgi samsāra ir izstādes telpu un uztveres horeogrāfiju organizējošs princips – prizma, caur ko skatīt un uztvert tandēma materiālā īstenoto.

Koronavīrusa drošības pasākumu dēļ izstāde līdz ārkārtas stāvokļa noslēgumam nebūs apskatāma, taču piedāvājam ieskatu tajā vismaz šādā – virtuālā – formātā.

Skuja Braden izstāde "Samsāra"

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apvieno vairāk nekā 200 mākslas priekšmetu no muzeju un privātajām kolekcijām. Tā iedalīta astoņās tematiskajās grupās, kas, no vienas puses, ilustrē dažādus mākslas darbu tipus un paņēmienus, kā strādā Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena, no otras puses, formulē tēmas, kas ir būtiskas Skuja Braden daiļradē.

Izstādes centrālo asi veido dzīves un nāves tēmas. “Iekāres istabā” eksponētais radīts, iedvesmojoties no japāņu Shunga grafikas, Sigismunda Vidberga mākslas, grieķu erotiskajām vāzēm un latviešu neķītrajām tautasdziesmām, turpinot attīstīt šo mākslas nišu.

Savukārt “Altāris” ir kā svētnīca, kur atstāt ziedojumus un senču gariem aizlūgt par atbalstu.

Sadaļa “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt” ir uz apaļiem un ovāliem šķīvjiem gleznotu portretu galerija.

Saistītie raksti

Tajā var sastapt Merilinu Monro, Mahātmu Gandiju, Latvijas sabiedrībā zināmas personas, Latvijas un ASV prezidentus u.c. un tad lūkot saprast, kurā kategorijā Skuja Braden tos ieskaitījusi.

Porcelāna un vizuālās mākslas darbu – vāžu, figurālu objektu, abstraktu veidojumu, zīmējumu un gleznu kopas atklāj alegoriskas interpretācijas “Septiņiem dievišķiem tikumiem un septiņiem nāves grēkiem”, “Hibrīdformas un mūzikas lādītes”, “Teorija ir tas, uz kā mēs pakaram cepures”, “Forma un tukšums” un “Ar ideālu atnāks faktiskais”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus
3 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Apstulbuši bija pat tiesneši. Igors Vihrovs – vingrotājs, kurš sajūsmināja visu Latviju
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ar politiķu palīdzību izveidota sistēma, lai banku sektors varētu pelnīt milzu naudu, atklāj ģenerālprokurors
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princeses Diānas bijušais miesassargs atklājis ļoti intīmas detaļas par viņas dzīvi 5
11 stundas