Latvijā
Novados

FOTO, VIDEO. “Tagad skats kā kara laukā.” Negaiss Kabilē sapostījis skolas jumtu, sagāzis siltumnīcas…0


Līgas un Voldemāra Mālnieku saimniecībā “Raspodiņi” Kabilē stāsta, ka to, ko neaiznesa vējš, sakapāja krusa.
Līgas un Voldemāra Mālnieku saimniecībā “Raspodiņi” Kabilē stāsta, ka to, ko neaiznesa vējš, sakapāja krusa.
Foto: Gundega Skagale/Latvijas Avīze

“Tas ilga varbūt 20 minūtes, varbūt mazliet vairāk,” teic kabilnieks Voldemārs Mālnieks. Spēcīgais negaiss, kas šo otrdien, 11. jūnijā, plosījās daudzviet Latvijā – Kabilē sapostījis skolas jumtu, iznīcinājis sējumus un dārzus, sagāzis siltumnīcas.

Līgas un Voldemāra Mālnieku saimniecībā “Raspodiņi” Kabilē negaisā otrdienas vakarā izturēja tikai par Eiropas struktūrfondu atbalsta naudu celtā siltumnīca, lai gan arī tā būs jāremontē, jo milzīgie krusas graudi plēvi sacaurumojuši. “Visi gurķi, tomāti, paprika… Kādi te vairs tomātu stādi, kāti vien palikuši. Gatavojāmies nest ārā stādus, un tie bija salikti gar maliņu, še tev… Tagad nekā vairs nav, zeme un lauks ir līdzens,” teic Voldemārs.

Krusa līdz zemei nokapājusi arī zemeņu lauku, kur vēl vietām var redzēt jau sārtas ogas.

Tās tagad norautas, aplipušas ar zemi un vairs tikai pašu vajadzībām, varbūt ievārījumam. “Sagrautas divas siltumnīcas. Ziedu stādi, kas bija izlikti laukā… Ogulāji, ābeles… Viss pagalam,” piebilst Līga.

Pērkona negaisa postījumi Kabiles saimniecībā "Raspodiņi" un atpūtas kompleksā "Valguma pasaule"

Stādu audzētāji tikai vēl apzina, kas palicis vētrā neskarts, un priecājas par katru podiņu un stādu, kas vēl varētu atkopties. “To, ko neaiznesa vējš, sakapāja krusa. Šitādi krusas graudi, mazie paņēma rokās, pa visu plaukstiņu,” rāda Voldemārs. “Tagad skats kā kara laukā. Puķu podiņos izkapāti caurumi, pat bļoda sacirsta cauri, kā tas iespējams?”

Vaicāti par zaudējumiem, Kabiles stādu audzētāji rausta plecus.

Viena siltumnīca, kad būvējuši, maksājusi apmēram četrus tūkstošus, droši vien tagad nebūšot lētāk.

“Mēs par naudām neesam vēl domājuši. Labi, ka paši veseli, ēkas visas stāv, mašīnas kārtībā, ko vairāk. Visu pārējo sataisīsim,” teic Līga. “Priecājamies par to, kas ir vesels, pārējo sadarīsim.”
Līga un Voldemārs teic, ka tagad tik talka jārīko, viens pēc otra cilvēki zvanot un soloties braukt palīgā. Pirmie talcinieki ir kaimiņbērni, kuri palīdz novākt sagrauto siltumnīcu.

Kabilē cietuši arī citi. Negaisā gājuši bojā kartupeļu stādījumi, kas jau bija ziedos.

Viens koks uzgāzies veikala ēkai. Stiprais vējš sabojājis Kabiles pamatskolas jumtu, pielijis skolas otrais stāvs. Arī sporta zālei cietis jumts. “Pēc dažām dienām Kabiles pamatskolā ir izlaidums. Centīsimies visu pēc iespējas ātrāk sakārtot,” pastāstīja Kabiles pagasta pārvaldes vadītāja Elīna Ose. Postījumu novēršanā iesaistās ne tikai pedagogi, bet arī skolēnu vecāki.

Cieš “Valguma pasaule”

Vēja gāztie koki postījuši arī Baskāju taku un lielformāta fotogrāfijas pie Valguma ezera Smārdes pagastā, postījumu dēļ ir pārtraukta arī viesu uzņemšana, bet esošiem tiek atteikta uzturēšanās viesnīcā.

Atpūtas kompleksa “Valguma pasaule” līdzīpašniece Vita Beļavniece vēl tikai apzina postījumus, darbinieki steidz atbrīvot no kokiem vismaz Baskāju taku. Mākslas telpā, kas atrodas Valguma mežā, mēģinās izglābt lielāko daļu fotomākslinieku bilžu, taču, visticamāk, trešā daļa zem kokiem ir bojātas neatgriezeniski. Ar saknēm izgāztas vai nolauztas vismaz 40 milzu priedes, egles, oši. Trīs priedes uzgāzušās viesnīcas jumtam.

“Tagad mēs varēsim ierīkot taku “Pēc vētras”,” “Valguma” saimnieki cenšas nezaudēt optimismu. “Valguma pasaules” īpašumi ir apdrošināti, bet Baskāju taka nav iekļauta apdrošināšanā, līdz ar to teritorijas sakopšana tiks segta no pašu līdzekļiem. Kopumā radītie zaudējumi vērtējami ap 20 tūkstošiem eiro. Taka apmeklētājiem šobrīd slēgta līdz piektdienai.

Pašvaldības lūgs līdzekļus postījumu likvidēšanai

Otrdienas negaisā skartās pašvaldības lūgs valsti piešķirt līdzekļus postījumu likvidēšanai, vēstī LETA. Pašlaik ir zināms, ka cilvēki nav cietuši, taču bojājumi nodarīti infrastruktūrai un arī privātīpašumam. Tukumā bojāti arī kādas daudzdzīvokļu mājas, tirdzniecības vietas un muzeja jumti. Mazāku postu negaiss nodarījis Kandavai un Jaunpilij, taču arī tur, tāpat kā Engures novadā, zaudējumi vēl tiek apkopoti.

Tukuma novada pašvaldības izpilddirektore Dace Lebeda pauda, ka novadā negaisa seku likvidēšana prasīšot mēnešus.

Līdzīgu negaisu novads neesot pieredzējis jau sen, taču cilvēki tajā nav cietuši. Pašvaldībai ir zināms, ka parkos un kapos ir daudz sagāztu koku. Vējš arī norāvis daļu jumta kādai daudzdzīvokļu mājai, un pašvaldība ir gatava palīdzēt mājas iemītniekiem. Bojāts arī Tukuma muzeja torņa dakstiņu jumts, vietām pagastos izskaloti ceļi, taču tie ir izbraucami.

Jau ziņots, ka apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Company” (BTA) jau saņēmusi atlīdzību pieteikumus vairāk nekā par 50 000 eiro. Lielākie pieteikumi saistīti ar milzīgo krusas graudu bojātiem auto un krītošu koku nodarītiem postījumiem ēkām. Pieteiktas atlīdzības virs 10 000 eiro par vēja norautiem jumtiem, izsistiem logu stikliem, krītošu koku nodarītiem bojājumiem un arī elektroierīču iziešanu no ierindas.

Zibens izraisa sešus ugunsgrēkus

Saistībā ar negaisu un lielo vēju ugunsdzēsēji glābēji otrdien saņēma vairāk nekā 50 izsaukumus, no kuriem lielākā daļa bija par vienu vai vairākiem nolūzušiem kokiem uz ceļa braucamās daļas, bet bija arī pāris izsaukumu par kokiem, kas nolūzuši uz dzīvojamās mājas jumtiem un automašīnām. Visvairāk izsaukumu tika saņemti Tukumā un Tukuma novadā, kur ugunsdzēsēji glābēji devās uz 19 izsaukumiem, lai likvidētu negaisa un lielā vēja radītos postījumus.

Lielākie vētras postījumi bija uz Ventspils un Valmieras šosejas, taču dažu stundu laikā izdevās brauktuves atbrīvot no vēja sagāztajiem kokiem.

Naktī Jaunpiebalgas novadā koks bija uzkritis uz dzīvojamā vagoniņa, iespiežot tajā cilvēkus – pirms Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ierašanās no treilera saviem spēkiem bija izkļuvis laukā viens cilvēks, bet otru, izmantojot hidrauliskos instrumentus un augstspiediena spilvenu, ugunsdzēsēji glābēji atbrīvoja.

Vētras postījumi Priedulas kapos Jaunsātu pagastā

Visticamāk, tieši zibens izlādes dēļ izcēlās seši ugunsgrēki Vidzemes pusē – Saulkrastu novadā dzīvojamā mājā dega elektrības vadi, Rūjienas novadā elektrības transformators, Raunas novadā saimniecības ēka, Alūksnes novadā koks, Burtnieku novadā elektrības vadi un Pārgaujas novadā elektrolīnijas balsts.

Negaisus šonedēļ sola vēl

Šonedēļ sinoptiskā situācija virs Latvijas ievērojami nemainīsies, līdz ar to aktīvi veidosies gubu lietus un negaisa mākoņi. Spriežot pēc šī brīža prognozēm, negaisu zonas nebūs tik plašas un postošas kā nupat pieredzētais, tomēr negaisa laikā tik un tā gaidāma vēja pastiprināšanās un stiprs lietus, iespējama krusa, brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālisti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Tiesa par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Loginovam un Pečakam piespriež naudas sodus
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pie viena galdiņa āra terasēs varētu atļaut atrasties vairāk nekā diviem cilvēkiem
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pašvaldības nedrīkstēs atļaut publiskā pasākumā izmantot bijušo totalitāro režīmu simbolus 1
14 stundas

Lasītākie

IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
1 stunda
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
50 minūtes
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
37 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Žurnāls: Vācijas labējā spārna ekstrēmisti izgājuši apmācību nometnē pie Sanktpēterburgas
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1950. gada 5. jūnijā. Staļins atvēl Rīgai jaunu augstskolu
20 minūtes