Zīmola “Rīgas miesnieks” ražotnē
Zīmola “Rīgas miesnieks” ražotnē
Foto LETA

Gaļas patēriņš nākamgad turpināšot augt 0

Latvijā nākamajā gadā gaļas patēriņš varētu turpināt augt līdzīgi kā iepriekšējos gados, prognozēja zīmola “Rīgas miesnieks” produkcijas ražotāja AS “HKScan Latvia” Pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Lasīt citas ziņas

Viņš teica, ka gaļa ir viena no retajām pārtikas produktu kategorijām, kuras patēriņš pēdējo 10 līdz 15 gadu laikā Latvijā ir pieaudzis. Piemēram, maizes patēriņš pēdējo 15 gadu laikā ēšanas paradumu izmaiņu dēļ esot sarucis gandrīz uz pusi un gadu gaitā mazinājies arī pieprasījums pēc zivīm, kas skaidrojams ar cilvēku vēlmi iegādāties augstākas kvalitātes preci, kas maksā dārgāk.

Saskaņā ar Lapiņa prognozēm, nākamgad pieprasījums pēc gaļas turpinās pieaugt, kam viens no pamatojumiem ir ekonomiskā izaugsme valstī. Tāpat augstāku popularitāti iemantos vistas gaļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Lapiņa teiktā, šogad bija novērojams straujš pieprasījuma kāpums ātri un ērti pagatavojamo produktu grupā, piemēram, audzis pieprasījums pēc nagetiem, kotletēm un gaļas bumbiņām, kas varētu turpināties nākamgad. Tāpat šogad vairāk nekā divas reizes ir palielinājusies cepeškrāsnī gatavojamo produktu iegāde un sagaidāms, ka arī nākamgad situācija būs līdzīga. Vēl pašlaik uzskatāmi redzams arī arvien pieaugošais pieprasījums pēc bekona, kas, pēc Lapiņa teiktā, turpinās palielināties arī nākamajā gadā. Tāpat nākotnē augs un attīsties burgeru pagatavošanā izmantojamās gaļas segments.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Latvijā gaļu joprojām ēd vismazāk, proti, vidējais patēriņš uz vienu cilvēku 2016. gadā Latvijā bija 67,35 kilogrami, kamēr Igaunijā tie bija 82,2 kilogrami un Lietuvā – 89 kilogrami uz vienu cilvēku.

Starp visiem gaļas veidiem apmērā ziņā Baltijā visvairāk patērē cūkgaļu, piemēram, 2016. gadā vidēji viens iedzīvotājs Latvijā apēda 19 kilogramus cūkgaļas. Otra populārākā visās Baltijas valstīs ir vistas gaļa, pēc kuras pieprasījums pēdējos gados ir audzis saistībā ar tās pieaugošo popularitāti un uzturvielām, ko šī gaļa satur.

Pēc Lapiņa teiktā, gaļas patēriņš konkrētā valstī ir atkarīgs arī no ekonomiskās situācijas tajā, ko apliecina vēsture. Piemēram, 2016. gadā Latvijā gaļas patēriņš sasniedza 67,35 kilogramus uz vienu cilvēku, kas ir augstākais rādītājs kopš 2009.gada, kas bija krīzes laiks. Tikmēr pirmskrīzes laikā rādītājs bija gandrīz 72 kilogrami gaļas uz vienu cilvēku.

Jau ziņots, ka “HKScan Latvia” pagājušajā gadā strādāja ar 33,679 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,9% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās 3,3 reizes un bija 654 518 eiro.

“HKScan Latvia” ir dibināts 1992.gadā, un kopš 1998.gada kompānija ietilpst “HKScan” grupā. “HKScan” ir viena no lielākajām pārtikas produktu ražošanas kompānijām Ziemeļu valstīs un ietver gaļas pārstrādes uzņēmumus Somijā, Zviedrijā, Dānijā un Baltijas valstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.