Foto – Shutterstock

Uzzinām vairāk par hepatītiem: A, B, C, D, un E 0

A hepatīts

VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina 8
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
Lasīt citas ziņas

A, B, C, D, E. Labākajā gadījumā tie ir vien daži no pirmajiem alfabēta burtiem, bet sliktākajā – vīrushepatītu apzīmējumi. Hepatīts nav narkomānu un bezpajumtnieku slimība, tas var skart ikvienu. Reizēm profilaksei pietiek ar personisko higiēnu, citreiz palīdz vakcīnas, bet dažreiz – vien piesardzība un veiksme.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Par hepatītu sauc cilvēka aknu iekaisumu, ko izraisījis vīruss. Slimības sākotnējie simptomi ir līdzīgi, kā saindējoties ar pārtiku, – nespēks, mazāka ēstgriba, slikta dūša, nogurums, vemšana, paaugstināta temperatūra, papildus mēdz būt tumšs urīns un gaiši izkārnījumi.

A hepatīts nereti tiek dēvēts par netīro roku slimību, jo izplatās fekāli orālā ceļā. Slimības nēsātājs to izdala ar izkārnījumiem un, ja pēc tualetes apmeklējuma nenomazgā rokas, inficē visus priekšmetus, kam pieskaras. Jebkura cita persona, kas tos izmantos un, nenomazgājot rokas, liks mutē ēdienu, var tikt inficēta. Caur mutes dobumu vīruss nokļūst zarnu traktā un aknās, kur rada iekaisumu.

* Sākumā parādās iepriekš minētie hepatīta simptomi. Aptuveni pēc nedēļas slimnieka acu āboli kļūst dzelteni, bet pašsajūta uzlabojas. Divu trīs dienu laikā dzeltena top arī āda (reizēm vīruss norit bez simptomiem, taču parasti šie gadījumi netiek identificēti un cilvēks kļūst imūns.)

Dzeltes periods atkarībā no slimības smaguma ilgst no vienas līdz četrām nedēļām. Ar pārējiem simptomiem var sadzīvot, bet dzelte bieži vien ir galvenais iemesls, kāpēc tiek meklēta ārsta palīdzība.

*

Dzelte mēdz būt ne vien hepatīta, bet arī citu slimību gadījumā, tāpēc speciālists nevar noteikt slimības cēloni pēc ārējiem faktoriem.

Nepieciešami laboratoriskie izmeklējumi.

 

*

Medicīniski viens no būtiskākajiem indikatoriem, kas vēsta par jebkura hepatīta klātbūtni organismā, ir paaugstināts ALAT (alanīnaminotransferāze – aknu šūnu ferments) līmenis asinīs.

Ferments tiek sintezēts aknu šūnās, un nelielies daudzums nokļūst arī asinīs. Veselam cilvēkam ALAT līmenis ir normas robežās. Taču, ja aknu šūnas ir iekaisušas, to apvalka caurlaidība palielinās un asinīs nokļūst pārāk liels daudzums fermenta.

*

Ārstēšanas periodā, kas ilgst 7–14 dienas, pacients parasti uzturas stacionārā, kur ievēro miera režīmu. Ja ilgstoši ir slikta dūša, tiek ievadīti dezintoksikācijas šķīdumi.

*

Lai nesaslimtu ar A hepatītu, jāievēro personiskā higiēna un uzturā jālieto tīrs ūdens, pārtika. Iespējama arī vakcinācija, bet to parasti izmanto tikai ceļotāji, kuri dodas uz valstīm ar zemu higiēnas līmeni.

*

Pagājušā gadsimta beigās Latvijā ik gadu reģistrēja vairākus tūkstošus A hepatīta pacientu, tagad – vien pāris desmitu. Tas izskaidrojams ar mūsdienu augstajiem centralizētās ūdensapgādes standartiem – var dzert nevārītu ūdeni no krāna, jo tajā nebūs sastopami vīrusi. Tomēr joprojām iespējams inficēties, dzerot no atklātām ūdenstilpēm, tāpēc, esot pie dabas, upes vai ezera ūdens vismaz piecas minūtes jāpavāra.

*

Ja nav spēcīgu blakusslimību vai novājināta imūnsistēma, no A hepatīta cilvēki nemirst. Ārstējot pacienti tiek pilnībā atbrīvoti no vīrusa un nav bīstami apkārtējiem.

B hepatīts

Ilustratīvs foto
Foto-LETA

B hepatīts izplatās ar asiņu starpniecību, seksuāli transmisīvā ceļā (dzimumakta laikā) un vertikālajā transmisijā (vīruss no inficētas grūtnieces caur placentu tiek nodots auglim).

*

Visbiežāk cilvēki inficējas tieši ar asiņu starpniecību:

lietojot kopīgus injicēšanas piederumus – šļirces;

lietojot kopīgus higiēnas piederumus – zobu sukas un skuvekļus;

lietojot nedezinficētus manikīra, tetovēšanas vai medicīniskos instrumentus;

asinspārliešanas gadījumos (Latvijā donoru asinis tiek pārbaudītas un šādi gadījumi nav iespējami).

*

Slimības sākotnējie simptomi ir tādi paši kā visiem hepatītiem, taču papildus iespējamas locītavu sāpes. Iestājoties dzeltes periodam, pretēji A vīrusam pašsajūta nevis uzlabojas, bet kļūst vēl sliktāka. B hepatīts gandrīz nekad nav vieglā formā, slimība parasti ir vidēji smaga vai smaga.

*

Pacientam atkarībā no klīniskajiem simptomiem nepieciešama dezintoksikācijas terapija, smagākos gadījumos – intensīvā terapija. Līdztekus terapijām jālieto pretvīrusu medikamenti. Reizēm pacienti pilnīgi neizveseļojas un akūtais vīrushepatīts B pāriet hroniskā formā. Šajā gadījumā pacienti var inficēt citus.

*

Slimība var noritēt arī bez simptomiem. Cilvēka organismā gadiem nepamanīts atrodas B vīruss, kas bojā aknu šūnas. Persona neapzināti var inficēt citus. Slimības bezsimptomu forma ir bīstama tāpēc, ka, laikus nepamanīta, var izraisīt aknu cirozi vai vēzi.

*

Lai izvairītos no saslimšanas ar B hepatītu, vienīgais efektīvais veids ir vakcinācija, kas nodrošina aizsardzību visa mūža garumā. Kopš 1997. gada vīrushepatīta B vakcīnu saņem visi jaundzimušie.

*

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pret B hepatītu obligāti jāvakcinē personas, kuras regulāri, pildot darba pienākumus, nonāk tiešā saskarē ar pacientiem vai cilvēku bioloģiskajiem materiāliem:

ārstniecības, rehabilitācijas un profilakses iestāžu personāls (arī cilvēki, kuri mazgā un sterilizē medicīniskos instrumentus, apkopēji un veļas mazgātavu darbinieki);

medicīnas studenti un medicīnas skolu audzēkņi;

personas, kuras sniedz manikīra un pedikīra pakalpojumus;personas, kas saistītas ar tetovēšanas un ādas caurduršanas procedūrām.

C hepatīts

Publicitātes foto

C hepatīts visbiežāk izplatās ar asiņu starpniecību un seksuālās transmisijas ceļā, retāk ar vertikālo transmisiju. Iepriekš minētie hepatītu simptomi un dzelte novērojama vien 5% slimnieku. Ārsti šos pacientus sauc par laimīgajiem, jo nekavējoties iespējams uzsākt terapiju.

*

Pārējiem 95% pacientu organisms uz C vīrusa iekļūšanu nereaģē. Tāpēc šo hepatītu salīdzina ar aisbergu un dēvē par kluso slepkavu. Tas iekļūst aknās un lēnām vairojas. Kad aknu šūna sabrūk, tās vietā rodas jauna, bet citviet ieaug saistaudi, ko sauc arī par fibrozi vai cirozi. Aknu šūnu, kam jāpilda dezintoksikācijas funkcija, kļūst mazāk. Attīstās hronisks C hepatīts, kas neārstēts var pāriet aknu cirozē un 1–2% gadījumu izraisīt vēzi.

*

Hroniska C hepatīta ārstēšana ilgst no sešiem mēnešiem līdz gadam. Pacientam pašam reizi nedēļā sev jāievada interferona injekcija un katru dienu jādzer 4–6 medikamenta ribaverīna kapsulas.

*

Injekcijām lielākajā daļā gadījumu novērojamas blakusparādības – jūtamas stipras galvassāpes, paaugstinās temperatūra, lauž kaulus. Blaknes ilgst aptuveni vienu dienu pēc medikamenta ievadīšanas. Terapijas laikā pacientiem mēdz pastiprināti izkrist mati un rasties vairogdziedzera darbības traucējumi. Smagākais blakusefekts ir depresija ar pašnāvības mēģinājumiem.

*

Preparāti samazina leikocītu, trombocītu un eritrocītu skaitu asinīs, tādēļ, lai kontrolētu to līmeni, reizi mēnesī jādodas pie ārsta. Kritiskos gadījumos terapija jāpārtrauc vai blakusefekti jākoriģē ar īpašiem medikamentiem.

*

Pašlaik Latvijas valsts kompensē 75% no interferona un ribaverīna izmaksām. No 2016. gada 1. janvāra tiks palielināts šo medikamentu kompensācijas apjoms un izmantoti patlaban Eiropā jau pieejamie efektīvākie C hepatīta ārstēšanas medikamenti. Tā rīkojas daudzās Eiropas valstīs, arī Lietuvā un Igaunijā.

*

Patlaban no C vīrusa pilnībā atbrīvoties izdodas vien 50% pacientu. Pārējiem turpinās destruktīvā hepatīta iedarbība, kas var attīstīties aknu cirozē. Aknas pārtrauc savu funkciju, un nepieciešama to transplantācija. Pretējā gadījumā cilvēks mirst. Latvijā aknu transplantāciju valsts neapmaksā, tāpēc pacienti meklē palīdzību Igaunijā (Tartu) vai citu Eiropas Savienības dalībvalstu klīnikās.

*

C hepatīts ir izplatītākais vīruss hepatītu vidū. Latviju uzskata par reģionu ar vidēji augstu izplatību. Pret šo vīrusu nav vakcīnas, jo izstrādi apgrūtina tas, ka vīruss nepārtraukti mainās, turklāt tam ir ļoti sarežģīta antigēnā struktūra.

D hepatīts

Foto – LETA

D hepatīts, ko sauc arī par delta vīrusu, spēj ierosināt slimību tikai tad, ja nokļūst organismā vienlaikus ar B hepatītu vai organismā jau atrodas B vīruss. Šā iemesla dēļ tas sastopams ļoti reti.

*

Slimība norit tāpat kā B hepatīts, tikai smagākā formā, un biežāki ir nāves gadījumi. Vakcinācija pret B hepatītu pasargās arī pret delta vīrusu.

E hepatīts

Foto – Shutterstock

E hepatīts izplatās fekāli orālā ceļā. Slimības norise un profilakse ir tāda pati kā A vīrusam. Atšķirībā no A hepatīta, E hepatīts ir īpaši bīstams grūtniecēm. Nav veikti pietiekami pētījumi, lai noskaidrotu šā faktora iemeslu, taču letāli ir aptuveni 30% gadījumu. Sievietēm sabrūk aknu šūnas, un no to akūtas mazspējas iestājas nāve.

*

E hepatīts mūsu ģeogrāfiskajai zonai nav raksturīgs, taču tas bieži sastopams Vidusāzijā un Aizkaukāza valstīts.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

36,6 °C konsultante BAIBA ROZENTĀLE, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe, hepatoloģe

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 1
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina 8
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
Ja Krievijas karaspēks iebruktu Latvijā, vai cilvēkiem būtu iespēja evakuēties? Analizē pulkvedis 330
“Tiek organizētas autobusu grupas, kas brauc uz Poliju iepirkt pārtiku – tur nav PVN!” atklāj Gulbe
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 9
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams? 3
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 133
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
No nākamā mācību gada skolēniem būs jākārto vēl viens obligātais eksāmens
Atklāj, cik tūkstoši Krievijas pilsoņu iebraukuši Latvijā, kopš spēkā stājās ierobežojumi to ieceļošanai mūsu valstī
“Viņas acis bija neprātīgas, es kliedzu…” Cietusī skolotāja pastāsta sīkāk par audzēknes uzbrukumu 49
“Tiek organizētas autobusu grupas, kas brauc uz Poliju iepirkt pārtiku – tur nav PVN!” atklāj Gulbe
FOTO. Pār viņas vaigiem nenoritēja neviena asara: kāpēc Keita Midltone karalienes bērēs bija tik “nesatricināma”?
VIDEO. “Mēs nevaram pilnībā izslēgt nevienu scenāriju,”: Edgars Rinkēvičs komentē Krievijas regulāros draudus par kodoluzbrukumu
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
FOTO. Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
No nākamā mācību gada skolēniem būs jākārto vēl viens obligātais eksāmens
13:41
FOTO. Pār viņas vaigiem nenoritēja neviena asara: kāpēc Keita Midltone karalienes bērēs bija tik “nesatricināma”?
12:48
Atklāj, cik tūkstoši Krievijas pilsoņu iebraukuši Latvijā, kopš spēkā stājās ierobežojumi to ieceļošanai mūsu valstī
12:42