Mājdzīvnieki 19


Stājas spēkā prasība par suņu obligāto reģistrēšanu un čipēšanu

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Didrihsones sekotāji viņai sagādājuši nepatīkamu pārsteigumu: “Es tiešām nezināju, ka kāds to var izdarīt…”
Kokteilis
“Bez dūres bērna virzienā nevarēja iztikt?” Nila Ušakova publiskotā Māmiņu dienas fotogrāfija radījusi apjukumu 28
RAKSTA REDAKTORS
“Kad viņa piedzima, es uzreiz sapratu, ka kaut kas nav kārtībā” – 4 bērnu ģimeni no Jēkabpils neveiksmes vajā viena pēc otras 49
Lasīt citas ziņas

Sākot ar šodienu, stājas spēkā izmaiņas mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtībā, kas nosaka suņu obligātu apzīmēšanu ar implantētu mikroshēmu jeb čipēšanu, kā arī dzīvnieka reģistrāciju Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē.

Kaķu un mājas sesku reģistrācija LDC nav obligāta. No reģistrācijas maksas ir atbrīvoti suņi-pavadoņi un suņi-asistenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja suni reģistrē veterinārārsts, īpašnieks uzrāda savu personu apliecinošu dokumentu un mājdzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību. Ja veterinārārstam nav iespējas reģistrēt dzīvnieku datu bāzē, viņš izsniedz īpašniekam aizpildītu un parakstītu reģistrācijas veidlapu, ko īpašnieks pats iesniedz reģistrēšanai. Ja suns jau ir čipēts, īpašnieks reģistrāciju var veikt elektroniski LDC datu bāzē, ievadot mikroshēmas numuru.

Lai suns tiktu piereģistrēts datubāzē, dzīvnieka īpašniekam ir jāsamaksā LDC reģistrācijas maksa 3,50 eiro.

Praktizējošs veterinārārsts ir tiesīgs iekasēt maksu par sniegto pakalpojumu saskaņā ar konkrētā praktizējošā veterinārārsta cenrādi. Tāpat praktizējošais veterinārārsts iekasēs samaksu arī par pases aizpildīšanu un izsniegšanu saskaņā ar savu cenrādi.

Ja prasība par obligāto reģistrēšanu un čipēšanu netiks izpildīta, Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī pašvaldības policija drīkst uzlikt sodu, kas fiziskajām personām ir no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām – no 15 līdz 350 eiro.

Pēc 2014.gada FEDIAF (“The European Pet Food Industry”) statistikas datiem, Latvijā ir 260 000 suņu, savukārt pērn novembrī bija reģistrēti nedaudz vairāk nekā 44 000 suņu.

Suņu īpašniekiem Rīgā par dzīvnieka neuzrādīšanu varēs piemērot sodu līdz 250 eiro

Šodien stājas spēkā Rīgas domes jaunie saistošie noteikumi par suņu turēšanu pilsētā, kuri cita starpā paredz, ka suņa īpašniekam par dzīvnieka neuzrādīšanu varēs piemērot sodu līdz 250 eiro.

Noteikumi par pašvaldības nodevu par suņa turēšanu Rīgā un suņa reģistrācijas kārtības uzraudzību un kontroli izstrādāti, pamatojoties uz Ministru kabineta (MK) noteikumiem par mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtību. MK noteikumu grozījumi paredz, ka no 2017.gada 1.janvāra visiem suņiem jābūt implantētai mikroshēmai un tam jābūt reģistrētam datubāzē.

Reklāma
Reklāma

Rīgas domes noteikumi nosaka kārtību, kādā maksājama pašvaldības nodeva par suņa turēšanu, veicama suņa reģistrācija Rīgā, kā arī reģistrācijas uzraudzība un kontrole. Noteikumu mērķis ir nodrošināt suņu uzskaiti un klaiņojošo suņu skaita samazināšanu Rīgā.

Noteikumi paredz, ka dzīvnieka īpašniekam pēc Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) vai Rīgas domes Administratīvās inspekcijas amatpersonu pieprasījuma ir pienākums uzrādīt dzīvnieku, to fiksējot, lai varētu droši veikt mikroshēmā iekļauto datu iegūšanu. Ja īpašnieks to nevarēs izdarīt, reģistrācijas pārbaudes nodrošināšanai RPP vai Administrācijas inspekcijai būs tiesības pieaicināt suņa notveršanai un nofiksēšanai pakalpojuma sniedzēju, kas publiskā iepirkuma rezultātā būs ieguvis tiesības Rīgā nodrošināt klaiņojošu un bezsaimnieka dzīvnieku izķeršanu. Turklāt suņa īpašniekam būs jāsedz ar dzīvnieka izķeršanu saistītie izdevumi.

Saimniekam, nespējot uzrādīt suni, lai varētu nolasīt tā mikroshēmu, piemēro naudas sodu fiziskām personām no 30 līdz 250 eiro, bet juridiskām personām no 50 līdz 300 eiro.

Ja suņa turēšanas vieta datubāzē norādīta Rīga, suņa īpašniekam ir jāmaksā suņa turēšanas nodeva 2017.gadā 8,54 eiro, bet no 2018.gada – desmit eiro apmērā. Nodeva jāsāk maksāt, kad suns sasniedzis sešu mēnešu vecumu, un jāmaksā ik gadu visa suņa mūža garumā. Suņa turēšanas nodeva jāmaksā ik gadu līdz 1.martam.

No nodevas maksāšanas atbrīvotas personas ar 1.grupas vai 2.grupas invaliditāti, personas ar 3.grupas redzes un/vai dzirdes invaliditāti, kā arī valsts vai pašvaldības iestādes, kurās tiek audzēti dienesta suņi. Savukārt 50% apmērā nodeva maksājama par suni, kura reģistrēts saimnieks ir pensionārs, kā arī par sterilizētu suni.

Suņa īpašnieks pie sertificēta veterinārārsta, uzrādot kvīti par suņa turēšanas nodevas samaksu un suņa vakcinācijas apliecību saņems ikgadējo suņa turēšanas žetonu, kas jāpiestiprina sunim pie kaklasiksnas vai citas ekipējuma daļas.

Par suņa ikgadējā žetona neuzrādīšanu RPP vai Rīgas domes Administrācijas inspekcijas amatpersonām izsaka brīdinājumu vai piemēro naudas sodu fiziskām personām no 30 līdz 50 eiro, bet juridiskām personām no 50 līdz 80 eiro.

Arī suņa klaiņošanas gadījumā suņa īpašniekam būs pienākums segt visus izdevumus, kas radušies suņa izķeršanas, transportēšanas, veterinārmedicīniskās aprūpes un uzturēšanas patversmē rezultātā.

Suņa turēšanas nodeva tiks ieskaitīta Rīgas pilsētas pašvaldības pamatbudžeta vispārējo ieņēmumu kontā.

Turklāt RPP šogad par aptuveni 11 000 eiro iegādāsies suņu čipu nolasīšanas ierīces. Mikročipa esamība, kā arī pārējo dzīvnieka dokumentu pārbaude tiks veikta, kad dzīvnieks vai tā saimnieks nonāks saskarsmē ar policiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.