Bērna pašsajūta ir svarīgāka par temperatūru.
Bērna pašsajūta ir svarīgāka par temperatūru.
Foto: Kryzov/SHUTTERSTOCK

Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties? 17

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām, kuras izraisījuši visdažādākie vīrusi – paragripas, respiratori sincitiālie, adenovīrusi, rinovīrusi, bokavīrusi un citi. Novērojumi liecina, ka visbiežāk slimo bērni vecumā līdz 14 gadiem.

 

Labāk izmantot dabas vielas

FOTO. Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā 19
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts 23
Lasīt citas ziņas

Akūtu augšējo elpceļu infekciju simptomi ir visai nepatīkami – iesnas, gļot­ādu tūska, klepus, sāpošs kakls, muskuļu sāpes, nespēks, drudzis, drebuļi.

Saaukstēšanās biežāk sākas ar kņudēšanu un skrāpēšanos kaklā, vēlāk kakla sāpēm pievienojas arī aizlikts deguns vai iesnas, klepus, nespēks, galvassāpes.
CITI ŠOBRĪD LASA

Var būt arī drudzis, lai gan pieaugušajiem tas mēdz būt retāk nekā bērniem. Šīm vīrusu saslimšanām nav īpašas terapijas – medikamenti tiek lietoti tikai traucējošo simptomu mazināšanai, tādēļ pats galvenais – palikt mājās, turklāt pirmās slimības dienas vispareizāk būtu pavadīt gultā ar siltas tējas krūzi rokā.

Jebkura saslimšana organismam rada papildu slodzi, tādēļ miers un atpūta nāk tikai par labu, turklāt mazinās risks infekciju nodot citiem.

Ja saaukstēšanās simptomi nepazūd aptuveni nedēļas laikā, jā­kļūst uzmanīgam, jo dažreiz slimībai var būt komplikācijas, pievienojas sekundāra bakteriāla infekcija, piemēram, deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisums, pneimonija. Tādos gadījumos saziņā ar savu ģimenes ārstu jālieto antibiotikas.

“Ļoti iedarbīgs pretiekaisuma līdzeklis, parādoties pirmajiem augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomiem, ir propoliss vai preparāti, kuru sastāvā ir šis bišu produkts.

Propoliss ir pirmā izvēle, ja sācies augšējo elpošanas ceļu iekaisums.

To var lietot vai nu kombinācijā ar medu, eļļu, vai vairākas reizes dienā lēni izsūkāt zirņa lieluma propolisa gabaliņus,” iesaka neiroloģe, api­terapeite Maruta Solvita Naudiņa.

Fitoterapeits Artūrs Tereško uzsver, ka toksīnu izvadīšanai no organisma slimošanas laikā vajag daudz dzert. Šim nolūkam derēs gan dzērveņu morss, gan salvijas, tīruma kosas vai bārbeles lapu un mizas tēja, bet imūnās sistēmas aktivizēšanai ieteicams lietot ehinācijas preparātus.

Dažādos avotos kā iedarbīgi palīgi cīņā ar saaukstēšanās simptomiem minēti arī rožu augļi, kuri bagāti ar C vitamīnu, kliņģerīšu un kumelīšu, upeņu, aveņu, zemeņu lapu, mārsila drogu tējas. Tās ieteicams saldināt ar medu, tikai tad tās temperatūra nedrīkst pārsniegt 40 °C. Tas arī ir labi, jo tad, ja iekaisusi rīkles gļotāda, ļoti karsti dzērieni var tikai kaitēt.

Protams, vienmēr būs nepacietīgie, kuri vēlēsies traucējošos simptomus novērst uzreiz, izmantojot aptiekā nopērkamos līdzekļus, piemēram, karstos dzērienus. Tādā gadījumā rūpīgi jāseko līdzi tam, lai netiku pārsniegts pieļaujamais aktīvās vielas daudzums, jo medikamentiem ar dažādiem nosaukumiem var būt viens un tas pats sastāvs.

Speciālisti tomēr iesaka neaizrauties ar paš­ārstēšanos un, ja pēc četrām piecām dienām saaukstēšanās simptomi nemazinās, konsultēties ar ģimenes ārstu.

 

Drudzis – palīgs vai drauds?

Pirms dažiem gadiem Latvijā tika veikts pētījums, kura mērķis bija noskaidrot, cik adekvāti vecāki spēj novērtēt drudzi (tas bērniem ir viens no biežākajiem saaukstēšanās simptomiem) un kur parasti vēršas pēc palīdzības, ja bērnam ir paaugstinājusies ķermeņa temperatūra.

Pētījuma dalībnieki bija bērni un vecāki, kuri bija vērsušies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā ar sūdzībām par drudzi bērnam.

Lielākā daļa vecāku jeb 51,4% uzskatīja, ka ļoti augsts temperatūras pacēlums ir, sākot no 39 °C, bet 13,9% – ja tas ir jau 38 °C. 94,5% vecāku bija pārliecināti, ka eksistē bīstama ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.

Vairākums (60,3%) domāja, ka paaugstināta temperatūra norāda uz bīstamu un nopietnu saslimšanu, bet daļa (27,4%) uzskatīja, ka papildus jābūt vēl citiem simptomiem. Puse no aptaujātajiem palīdzību stacionārā meklēja jau pirmajās 24, bet 10% – pirmajās sešās stundās pēc temperatūras paaugstināšanās.

Lielākā daļa vecāku atzina, ka temperatūru pazeminošus līdzekļus bērnam dod pie 38 °C temperatūras, bet 12% to dara, ja temperatūra ir robežās no 37,5 līdz 37,9 °C.

Pētnieki secināja, ka vecākiem bail no drudža izraisītām sekām, par ko liecināja šādas atbildes: “iespējams letāls iznākums, efekts uz orgāniem, smadzenēm tas ir bīstami, var “sadegt”, atrofēties”.

Daudzi no viņiem uzskatīja, ka obligāti jāsamazina temperatūra, turklāt ne tikai ar medikamentiem, bet, piemēram, ietinot bērnu aukstā dvielī, ieziežot ķermeni ar šņabi, iegremdējot aukstā vannā.

Pētnieku secinājums: “Latvijas sabiedrībā vecākiem vēl aizvien eksistē drudža fobija. Galvenais kritērijs prettemperatūras līdzekļu lietošanai ir konstatētais temperatūras mērījums, nevis bērna pašsajūta.”

Lai kliedētu vecāku bažas un neziņu, slimnīcas speciālisti izstrādājuši vadlīnijas, kā rīkoties drudža gadījumā, kura iemesls visbiežāk ir saaukstēšanās.

Ārsti uzsver, ka drudzis jeb temperatūras paaugstināšanās līdz 38 °C pati par sevi nav slimība, bet gan pazīme, kas liecina par to, ka organisms cīnās ar infekciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Drudzis pats par sevi neapdraud bērna veselību, tādēļ nav obligāti jāārstē ar medikamentiem, svarīgi izvērtēt, vai tas rada diskomfortu, piemēram, galvassāpes, izteiktu sagurumu, atteikšanos dzert, bērns kunkst, īd.

Divas trīs dienas paaugstināta temperatūra ir normāla parādība vīrusu infekcijas gadījumā. Ja bērns jūtas un izskatās labi, viņš var ārstēties mājās, bet vecāki visus neskaidros jautājumus var uzdot ģimenes ārstam vai pediatram.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
FOTO. Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā 19
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts 23
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Eiropā redzama gaisma tuneļa galā? PVO pieļauj, kad varētu sagaidīt pandēmijas beigas 44
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 5
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 43
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
Eiropā redzama gaisma tuneļa galā? PVO pieļauj, kad varētu sagaidīt pandēmijas beigas 44
Asociācija: Latvijas četru lielāko banku klientiem pērn izkrāpts 11,1 miljons eiro
Salas pamatskola negrib padoties: pašvaldības pārstāvjus sagaidīja smagā tehnika un ugunskurs
“Ministrs, kurš nozog valstij telefonu, tas ir patiesi nožēlojami!” Soctīklotāji par Ģirģenu 4
FOTO. Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā 19
Zatlers: Seniori ir pasīvi uz vakcinēšanos, jo viņi neveic tādas aktivitātes, kur šis sertifikāts būtu nepieciešams 12
Vai šonedēļ laika apstākļi būs rāmāki? Bricis par gaidāmajām temperatūras “šūpolēm”
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts 23
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā 39
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē 96
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 73
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā? 7
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā 8
Asociācija: Latvijas četru lielāko banku klientiem pērn izkrāpts 11,1 miljons eiro
11:24
“Ministrs, kurš nozog valstij telefonu, tas ir patiesi nožēlojami!” Soctīklotāji par Ģirģenu 4
11:03
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu
10:54