Farmaceits ieteiks katram vispiemērotāko vitamīnu un minerālu kompleksu.
Farmaceits ieteiks katram vispiemērotāko vitamīnu un minerālu kompleksu.
Foto: Felix Kuntjoro/UNSPLASH.COM

Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 3

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Lai gan vīrieši joprojām pārāk maz laika velta savai veselībai, “Mēness aptiekas” farmaceits, aptiekas vadītājs Vadims Brižaņs novērojis, ka šī tendence pakāpeniski mainās – arvien vairāk stiprā dzimuma pārstāvju, it īpaši gados jaunie, nodarbojas ar sportu, ēd veselīgi, bet aptiekā interesējas par to, ko vēl profilaktiski varētu lietot labas fiziskās formas un pašsajūtas saglabāšanai.

Vitamīni palīdz būt formā

Vīrieši bieži vien pakļauti augstam fiziskam un psihoemocionālam stre­sam, bet vitamīni un minerālvielas palīdz stiprināt organismu un kompensēt enerģijas zudumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Lai vīriešu organisms funkcionētu, svarīgi ir visi vitamīni un minerālvielas, taču ir vairāki vitamīni, kuri ir īpaši nepieciešami, piemēram, B grupas vitamīni, D, C un E vitamīni, biotīns. B grupas vitamīni – B2, B6, B12, uzlabo imūnsistēmas un nervu sistēmas darbību, palīdz samazināt nogurumu un nespēku, nodrošina enerģijas ieguvi.

Plānojot ģimenes pieaugumu, par šķērsli dažreiz var kļūt nepieciešamo vit­amīnu un minerālvielu trūkums organismā. C, D un E vitamīnam ir svarīga loma vīrieša reproduktīvās funkcijas nodrošināšanai – šie antioksidanti aizsargā spermatozoīdus pret oksidatīvo stresu. D vit­amīns piedalās spermatozoīdu nobriešanas procesā, bet E vitamīns nepieciešams dzimumhormonu izstrādei, tā deficīts palielina sirds un asinsvadu slimību risku.

“Nedrīkst aizmirst, ka vīriešiem salīdzinājumā ar sievietēm ir daudz augstāks risks saslimt ar kādu no kardiovaskulārajām slimībām, piedzīvot miokarda infarktu vai insultu.

Tā kā sirds un asinsvadu sistēma saistīta arī ar vīrieša dzimumfunkciju, bieži pirmais signāls, ka kaut kas nav kārtībā ar asinsvadiem, ir tieši problēmas seksuālajā dzīvē.

Parasti šie simptomi parādās 3–5 gadus, pirms attīstījušās nopietnas problēmas ar sirds un asinsvadu veselību, tādēļ laikus jāvēršas pie ārsta, jāveic analīzes un jādara viss iespējamais, lai no tā izvairītos. Viens no profilakses pasākumiem ir zema blīvuma holesterīna līmeņa samazināšana, par kuru mums, vīriešiem, būtu jādomā jau no 30 gadu vecuma,” norāda farmaceits.

Viens no profilakses pasākumiem ir zema blīvuma holesterīna līmeņa samazināšana, lietojot uzturā vairāk šķiedrvielām bagātus produktus, zivis, labas kvalitātes olīveļļu, bet nepieciešamības gadījumā arī omega–3, 6 un 9 preparātus.

Ar uzturu bieži vien nav iespējams uzņemt visu vīrieša veselībai nepieciešamo, tādēļ vitamīni un minerālvielas jālieto papildus.

“Vīrieša veselībai īpaši svarīgs ir cinks un selēns, kuri nepieciešami stipras imunitātes nodrošināšanai. Selēns palīdz vīrietim būt seksuāli aktīvam, tas intensīvi tiek izdalīts ejakulācijas laikā – bez selēna nevar normāli funkcionēt vairāki būtiski fermenti, kas iesaistīti reproduktīvās funkcijas veicināšanā. Ja nelieto uzturā zivis, īpaši jūrā mītošās mencas, siļķes, sardīnes, kā arī cūkas un liellopu gaļu, šīs minerālvielas rezerves var ātri iztērēt,” stāsta farmaceits.

Reklāma
Reklāma

Selēns organismam nepieciešams arī vīrišķā hormona testosterona sintēzei. Ilgstoši ciešot no selēna trūkuma, var samazināties spermatozoīdu kustīgums un spēja radīt pēcnācējus, tādēļ bieži vien pēc rūpīgas izmeklēšanas to papildus iesaka lietot andrologi un neauglības ārstēšanas centru speciālisti.

Starp citu, selēna trūkums arī palielina vairogdziedzera darbības traucējumu un aterosklerozes attīstības risku. Dienā pieaugušam vīrietim vajadzētu uzņemt 55–60 mikrogramus selēna.

Pieaugušam vīrietim diennaktī vēlams uzņemt arī 4000 mg kālija, kas regulē sirdsdarbību, nodrošina pareizu muskuļu un nervu darbību.

Kālija trūkuma biežākie iemesli ir paaugstināta fiziskā slodze un augsts stresa līmenis. Par šīs minerālvielas krājuma papildināšanu īpaši jārūpējas sportistiem, kuri šo elektrolītu zaudē kopā ar sviedriem.

Vadims Brižaņs iesaka vitamīnu un minerālvielu kompleksus lietot divas trīs reizes gadā 2–3 mēnešu ilgu kursu veidā, ik pa laikam to sastāvu nedaudz pamainot.

Bieža urinācija, ko darīt?

Vīrieši pusmūžā nereti vēršas pie farmaceita ar sūdzībām par biežu vai apgrūtinātu urināciju. Prostatas palielināšanās jeb labdabīga prostatas hiperplāzija skar daudzus stiprā dzimuma pārstāvjus. Viens no raksturīgākajiem simptomiem, kas liecina par palielinātu prostatu, ir nepieciešamība bieži apmeklēt tualeti, arī naktīs.

Tā kā līdzīgi simptomi var būt arī prostatas audzēja vai infekcijas gadījumā, farmaceits pirmām kārtām iesaka apmeklēt ģimenes ārstu vai speciālistu un veikt nepieciešamos izmeklējumus un analīzes, tajā skaitā prostatas antigēna testu (PSA).

“Vēl pirms gadiem desmit katrs trešais vīrietis teica, ka tādu sīkumu dēļ negrasās vērsties pie urologa, bet šobrīd klienti ir ievērojami atbildīgāki un atklāj, ka jau bijuši vai grasās iet pie ārsta,” apgalvo Vadims Brižaņs, piebil­stot, ka attieksmes maiņā liela nozīme bijusi vairākām informatīvajām kampaņām par prostatas vēzi un tā riska faktoriem.

Kamēr vīrietis gaida rindā uz urologa konsultāciju, simptomu mazināšanai farmaceits viņam var ieteikt bezrecepšu līdzekļus, piemēram, zāģzobainās sabalpalmas augļu ekstraktu saturošus medikamentus. Tie ir uroloģiskie ārstniecības augu līdzekļi, kurus lieto urinēšanas traucējumu un labdabīgas prostatas palielināšanās gadījumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.