Foto: Belov1409/Shutterstock

Jāpadziļina aka vai… jādomā par jaunu 1

Man ir dziļa grodu aka. Nekad nav bijušas problēmas ar ūdeni, tomēr iepriekšējā sausā vasara radīja problēmas. Sūknis ir nolaists līdz zemākajam līmenim, bet ūdens tik un tā pietrūkst. Kā padziļināt aku? It kā Latgalītes tirdziņā esot nopērkamas speciālas caurules, bet neviens man zināms meistars nepiekrīt tās akā ievietot. Lūdzu kāda aku speciālista ieteikumu, ko darīt. Artēzisko aku ierīkot būtu pārāk dārgi. DZINTRA BAUSKĀ

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas
Aku un spiču ierīkošanas meistari uzskata – vispirms jāsāk ar esošās akas revīziju. Jānovērtē, cik daudz ūdens tajā ir, cik ātri tā krājumi atjaunojas.

Iespējams, nepieciešama akas tīrīšana, kas jāuztic pieredzējušiem speciālistiem. Vienlaikus meistars noteiks, kāds ir grunts stāvoklis akas dibenā un ap to. Šos darbus gan vislabāk veikt, kad gaisa temperatūra pakāpusies virs nulles.

Spice var nepalīdzēt

CITI ŠOBRĪD LASA

Pastāv iespēja akā iedzīt spici, kas varētu palielināt ūdens pieplūdi. Taču spice būtu lietderīga tikai tādā gadījumā, ja apakšā ir kārtīgs smilts vai grants slānis, kurš turklāt pilns ar gruntsūdeņiem, nevis tikai neliela dzīsla. Gadījumā ja ir dolomīts vai māls ar akmeņiem, spices ierīkošana nav reāla.

Pēc būtības spice ir ūdens ņemšanas veids, kad ūdens tiek savākts no spraugām starp atsevišķiem smilšu graudiņiem. Jūrmalā un citviet, kur ir smilts bez māla, starp smilšu graudiņiem zem jūras līmeņa un mazliet virs tā ir gruntsūdens līdzīgi kā sūklī. Ūdeni šajā gadījumā var iegūt gandrīz jebkurā vietā. Tāpēc spices pārsvarā ierīko piejūras zonā. Iekšzemē, ja ir kādi smilšu slāņi, tie ir nelieli ledāja sanesti veidojumi. Šādas sanesas mēdz būt arī upju krastos.

Tāpat jāsaprot, ka gan aku, gan spici ierīko bezspiediena ūdens horizontā un, iedzenot spici akā līdz nākamajam slānim, pastāv varbūtība, ka situācija nemainīsies un ūdens nekļūs ne par gramu vairāk.

Aku var padziļināt

Iespējamais risinājums – aku padziļināt, izveidojot lielāku tilpni, kurā ūdens tiek uzkrāts, lai tā pietiek ilgākam laikam. Ja apakšā ir dolomīta slānis, tajā iespējams izveidot padziļinājumu tāpat, bez grodu ielaišanas. Ja ir māls vai smilšmāls, jāizmanto remontgrodi, kuru ārējais diametrs ir mazāks par akas iekšējo diametru. Grodu ielaišanu vislabāk uzticēt pieredzējušiem meistariem.

Tomēr drošākais risinājums ir jaunas, dziļākas akas ierīkošana. Turklāt divas ūdens ņemšanas vietas ir labāk nekā viena.

Vēl kāda nianse, kas jāņem vērā. Zemākā robeža, no kuras iespējams ar virszemē novietotu sūkni uzsūknēt ūdeni, ir deviņi metri. Iemesls ir atmosfēras spiediens. Sūknis rada vakuumu, kuru kompensē atmosfēras spiediens, liekot ūdenim pacelties sūkņa caurulē. Taču atmosfēras spiediens šādā situācijā spēj radīt vien līdz desmit metriem augstu ūdens stabu.

Ja gruntsūdens līmenis ir dziļāk par šiem deviņiem metriem, nekas cits neatliek kā sūkni novietot pašā akā, tuvāk ūdenim. Tas, cik augstu sūknis spēj uzspiest ūdeni, ir tieši atkarīgs no ierīces jaudas.

UZZIŅA

Viena metra spices ierīkošana izmaksā aptuveni 20 eiro. Dziļurbuma metrs izmaksā līdz 50 eiro, bet viens metrs grodu akā maksā aptuveni 150 eiro, rēķinot gan darbu, gan materiālus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.