IKEA dizainere vienas dienas laikā pārvērš terasi Bauskā.
IKEA dizainere vienas dienas laikā pārvērš terasi Bauskā.
Publicitātes foto

Kā apstrādāt koku, lai tas ne tikai ilgi kalpo, bet arī skaisti izskatās? 0

Avots: Indulis Burka, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

“Ar ko labāk impregnēt zāģmateriālus, lai tie ilgāk kalpotu?” – jautā Alvis Štāls.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 73
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 108
23 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 61
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Koksne ir organisks materiāls, kurā zināmos apstākļos uz dzīvi apmetas grauzēji un dažādi mikroorganismi, kas to bojā. Tāpēc jau izsenis mēģināts atrast līdzekļus, kas var paildzināt koksnes kalpošanas laiku.

Vēl pirms koksnes izmantošanas vajadzētu izvērtēt šā materiāla ekspluatācijas apstākļus, kura koksne konkrētajam uzdevumam būtu vispiemērotākā, un tikai pēc tam izlemt, kā šai koksnei palīdzēt pretoties mitruma un mikroorganismu iedarbībai. Piemēram, mitrumam vislabāk spēj pretoties lapegle. Šī koksne ir ievērojami dārgāka par tradicionālo skujkoku koksni, taču vienādos apstākļos tā arī kalpos ievērojami ilgāk.

Ko nozīmē impregnēts

CITI ŠOBRĪD LASA

Koksni nevarēs dēvēt par impregnētu, ja to ar otu tikai pārklās ar kādu koksnes aizsardzības līdzekli. Impregnēt – tas nozīmē materiālu piesūcināt ar aizsardzības līdzekli.

Kokmateriālu tirdzniecības vietās iespējams iegādāties materiālus, kas patiešām ir impregnēti, visbiežāk tam izmantota vakuuma impregnēšanas metode, kas nodrošina dziļāku koksnes aizsardzības līdzekļu iekļūšanu materiālā. Koksne tiek ievietota autoklāva kamerā, kur vakuumā tiek atvērtas koksnes sīkākās poras un maksimāli atsūkts mitrums. Tad kamerā tiek ievadīts koksnes aizsardzības līdzeklis, kas aizpilda koksnes poras ievērojami dziļāk. Pēdējā posmā tiek atsūkts liekais šķidrums no koksnes.

Taču arī paša spēkiem, izmantojot veikalā nopērkamos līdzekļus un otu, var panākt pietiekami labu koksnes aizsardzības efektu, ievērojot koksnes aizsardzības līdzekļa ražotāja norādītās instrukcijas.

Populārākie koksnes aizsardzības līdzekļi

No celtniecības preču veikalos nopērkamajiem antiseptiķiem populārākie ir Vincents Polyline Inwood Classic, Inwood Eco, RP Wood, ErlIts un citi.

Piemēram, Inwood Eco (litrs koncentrāta maksā nepilnus 5 eiro) izmanto jaunās un rekonstruējamās būvēs iekštelpās un āra darbos, kā arī saskarsmē ar grunti – zāģmateriālu (latu, dēļu, spāru, brusu) aizsardzībai un koka izstrādājumu (dārza mēbeļu, gājēju celiņu, eiropalešu) aizsardzībai pret trupi. Ja nepieciešams, apstrādāto koksni var pārklāt ar krāsu vai laku, lai uzlabotu ārējo apdari. Līdzekļa sastāvā ir bāziskais vara karbonāts, kas nodrošina līdzekļa fiksāciju un neizskalošanos no koksnes. Nesamazina koksnes stiprību un neizsauc metāla koroziju. Nesatur hromu, arsēnu un amonjaku.

RP WOOD (litrs koncentrāta maksā aptuveni 8 eiro) aizsargās pret insektiem – kokgraužiem, piemēram, ķirmjiem, sēnītēm, kas bojā koku, piemēram, pelējumu. Izstrādāts, lai aizsargātu koka elementus un celtnes, piemēram, jumta un ēkas konstrukcijas, iekštelpās un ārā bez tieša un ilgstoša kontakta ar augsni (jumta dēļiem, koka ēkām, stāvkoku žogiem), tās piesūcinot. Līdzekli nedrīkst izmantot kā pārklājumu kokam, kurš var nonākt tiešā saskarē ar pārtikas produktiem un dzeramo ūdeni, kā arī bērniem paredzētu koka mēbeļu un rotaļlietu pārklāšanai.

ErlIts (5 eiro par litru koncentrāta) paredzēts kokmateriālu konstrukciju piesūcināšanai, lai aizsargātu zāģmateriālus un koksnes izstrādājumus pret koksni noārdošiem mikroorganismiem, koksnes ārējā izskata bojāšanos un kaitīgiem organismiem.

Ja svarīgs izskats

Plānojot koksni ne tikai aizsargāt pret mikroorganismu iedarbību, bet arī izmainīt tās ārējo izskatu, var izvēlēties beices, kurām piemīt antiseptiska aizsardzība. Iecienītākās ir beices, kas koksni iekrāso tumšāku. Beices neveido plēvīti, bet iesūcas koksnē noteiktā dziļumā. Tieši šī īpašība izceļ koksnes tekstūru. Pēc beicēšanas apstrādātās virsmas jālako, pretējā gadījumā virsma izskatīsies it kā netīra. Beices nopērkamas, sākot no pieciem eiro par litru līdzekļa. Cena atkarīga no ražotāja un iesaiņojuma.

Arī lineļļa lieliski iesūcas koksnē, padarot virsmu daudz izturīgāku. Ar lineļļu apstrādāti apdares dēļi ir izturīgi pret mitrumu, ilgstoši noturīgi pret trupi, iegūst skaistu matētu nokrāsu un izceltu tekstūru. Lineļļa kokā jāiesūcina, cik vien tas spēj uzsūkt. Lineļļa žūst lēni – vairākas dienas, taču iesūcas līdz pat 1 cm dziļi.

Nopērkami arī koksnes aizsardzības līdzekļi, kas vienlaikus ir krāsas. Piemēram, virkne Pinotex un citu ražotāju izstrādājumu izveidoti tā, lai līdztekus ar šķīdinātāja iesūkšanos koka virsmā dziļākos koksnes slāņos nonāktu arī bioaktīvās vielas.

Senas receptes

Foto: Pjjaruwan/SHUTTERSTOCK

• Amatnieki iesaka koka apstrādei izmantot pašgatavotu krāsu, kuras sastāvā vienādās daļās ir vara vitriols, vārāmais sāls un pernica. Vara vitriols meklējams dārzkopjiem domātajos veikalos, bet pernica – celtniecības materiālu veikalos. Lai pagatavotu šo krāsu, vispirms izvāra miltu klīsteri (3 l ūdens un 500 g miltu), to izberž caur sietu. Klīsteri no jauna uzkarsē un iejauc 250 gramu vara vitriola un sāls, līdz tie pilnībā izšķīduši. Tad pievieno pernicu un vēl 1,5 litrus ūdens. Kā krāsvielu var izmantot dzelzs mīniju (suriku), kas krāsai piešķirs zeltainu toni, vai kādu citu sauso krāsvielu pigmentu. Ar šādu krāsu koksne jāapstrādā divas reizes. Kvadrātmetra nokrāsošanai vajadzēs aptuveni 250 mililitru krāsas.

• Vienkāršu līdzekli, kas koksni spēj pasargāt no sēnītēm, var pagatavot no vārāmā sāls un borskābes (pēdējo var meklēt lauksaimniekiem domātajos veikalos). Piecos litros verdoša ūdens izšķīdina 950 gramu sāls un 50 gramu borskābes. Ar šo līdzekli koksne rūpīgi jāpārklāj, īpašu uzmanību pievēršot plaisām un nelīdzenām vietām. To var izmantot arī sēnītes skartajās vietās.

• Savulaik koksnes aizsardzībai izmantoja arī tā saukto zviedru krāsu. Aptuveni 7 litru šādas krāsas pagatavošanai nepieciešami 5 litri ūdens, 200 gramu dzelzs vai vara vitriola (Fe vai Cu sulfāta), 250 gramu smalki samaltu rudzu vai kviešu miltu, 100 gramu sāls un 500 ml lineļļas. Tāpat nepieciešams aptuveni kilograms ūdenī šķīstoša un saulē nebalojošas krāsas pigmenta.

• Verdošam ūdenim, lēnām maisot, pievieno dzelzs vai vara vitriolu (šīs vielas koksni aizsargās no pelēšanas), sāli, rudzu miltus un vāra aptuveni 30 minūtes. Pievieno krāsas pigmentus un vāra vēl pusstundu. Tad pievieno lineļļu un, lēnām maisot uz mazas uguns, vāra vēl četras stundas.

Krāsas sastāvā esošais vara vai dzelzs vitriols jāmeklē būvniecības piederumu vai dārzkopjiem domāto preču veikalos. 100 gramu vara vitriola maksās ap 1,20 eiro. Arī dzelzs vitriols maksā līdzīgi – to izmanto, piemēram, sūnu apkarošanai zālienā.

Padomi

SAISTĪTIE RAKSTI

• Pirms koksnes aizsardzības līdzekļu lietošanas koksnei jābūt pietiekami izžuvušai. Pretējā gadījumā līdzekļi tajā neiesūksies vai iesūksies nepietiekami dziļi, un vēlamā efekta nebūs.

• Jāsaprot, vai speciāla koksnes aizsardzība pret mikroorganismiem patiešām vajadzīga. Bez tās nevarēs iztikt dārza mēbeles, koka konstrukcijas, ko izmanto ārā, grīdas dēļi un citas nesošas konstrukcijas, kuras kādu iemeslu dēļ tiks ekspluatētas slikti ventilējamā vidē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
1 diena
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Acālijai čokurojas un kalst lapas: kas augam nepatīk un kā to izglābt? 2
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 73
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 108
23 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 61
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 36
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 133
1 diena
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcili garšīgas vistas gaļas kotletes: kā pagatavot? 9
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ārzemēs miris tuvinieks. Kas sedz repatriācijas izmaksas?
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi? 2
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 32
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
4 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem 59
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 67
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Galvaspilsētā turpinās intensīva snigšana: ziņo par sabiedriskā transporta kavēšanos 5
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
4 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 17
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 12
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
5 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 61
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 108
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 133
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 168
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 187
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu?
14:40
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Pandēmijas skādi daļēji kompensēs: uzņēmēji var pieteikties atbalstam algu subsīdijām
14:01
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju
13:46