Publicitātes foto

Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 3

Ja ir diagnosticēts diabēts, līdztekus padziļinātai izpratnei par savu slimību, ir jāņem vērā, ka uzmanība papildus jāpievērš arī locītavu veselībai.

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Lasīt citas ziņas

„Parasti pacienti ir labi informēti par iespējamiem redzes bojājumiem (retinopātiju) vai diabēta pēdu, taču diabēts ir viltīga slimība – šī kaite ietekmē arī locītavu veselību, bojājot cīpslas,” stāsta Mēness aptiekas farmaceite Linda Fevraļeva. „Ja jums ir diabēts un staigājot jūtat sāpes, ir pamats domāt, ka pie vainas problēmas ar cīpslām. Tad steigšus jāmeklē ārsta palīdzība.”

Farmaceite stāsta, ka nereti, redzot diabēta pacientu, kurš atnācis uz aptieku pēc medikamentiem,  pieklibojam, viņa rosina to nekavēties doties pie ārsta speciālista.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daila Grikmane, endokrinoloģe VCA Pļavnieki uzskata: „Lai pacientu aprūpe būtu kompleksa, ir nepieciešama laba sadarbība arī ar zinošu farmaceitu, kurš diabēta pacientam var izstāstīt, kā pareizi lietojami medikamenti, kā savienot zāles, ja vienlaikus ir vairākas hroniskas slimības.

Farmaceits var izskaidrot arī glikometra lietošanas nianses un atgādināt par profilaksi veselības uzturēšanai. Arī par to, kā rūpēties locītavu veselību. Lai pilnvērtīgi palīdzētu hroniskas slimības pacientam, viņš vienmēr ir jātur mediķu uzmanības lokā un arī jāizglīto.”

Kas ir cīpsla?

Cīpsla ir blīvo saistaudu daļa, kas sastāv no paralēliem stingriem, izturīgiem, cieši savienotiem, auklai līdzīgiem kolagēnšķiedru pinumiem, kas savieno muskuļus ar kauliem.

Cīpslas ir visās locītavās – plecos, rokās, plaukstās, gūžās, ceļos un potītes. Cīpslas pārnes spēku no muskuļiem uz kauliem, lai ķermenis varētu kustēties.

Augsts cukura līmenis asinīs, kas ir saistīts ar cukura diabētu, var būt par iemeslu problēmām cīpslās. Ja cukura diabēts netiek pilnvērtīgi kontrolēts, cīpslas var sabiezēt un kļūt neelastīgas, nespējot izturēt ķermeņa slodzi.

Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās?

Farmaceite skaidro, ka pie vainas ir sarežģīti ķīmiski procesi organismā. Proti, 1. un 2. tipa cukura diabēta gadījumā cīpslu bojājumus izraisa glikēšanās galaprodukti AGE (advanced glycation endproducts) jeb neatgriezeniski glikēti proteīni, kas veidojas asinīs, taukiem sajaucoties ar cukuriem.

Parasti organisms AGE veido lēnā un vienmērīgā tempā. Taču, pacientiem ar cukura diabētu, asinīs ir paaugstināts cukura līmenis, kas vecina cīpslu (un ne tikai) bojājumus. Tas tādēļ, ka cīpslas galvenokārt sastāv no olbaltumvielas, ko sauc par kolagēnu. AGE var izmainīt cīpslu struktūru un ietekmēt to izturību.

Piemēram, cīpslas sabiezē un vairs nespēj izturēt tik lielu slodzi, kā veselas. Rezultātā samazinās cīpslu elasticitāte un izturība, tās var pat plīst.

Iespējamie cīpslu bojājumi

Nekompensēta cukura diabēta gadījumā var rasties šādas cīpslu problēmas:

  • stīvs plecs. Sabiezējot kapsulai, kas ieskauj cīpslas un saites, rodas stīvums un sāpes pleca locītavā;
  • pleca locītavas rotatora manšetes plīsums. Rotatora manšeti veido muskuļi un cīpslas, kas augšdelma kaulu notur pie pleca. Pilna vai pat daļēja rotatoru manšetes bojājuma gadījumā rodas pastāvīgs spiediens starp abiem kauliem, kas izteikti jūtams nakts laikā, bet mazinās vai izzūd pieceļoties;
  • ieklemmējies pirksts (šāvējpirksts jeb trigera pirksts). Mēģinot saliekt pirkstu, tas iestrēgst un ar sāpīgu klikšķi saliecas. Atkal iztaisnot pirkstu var tikai ar spēku;
  • karpālā kanāla sindroms. Izpaužas kā rokas pirkstu tirpšana, nejūtīgums, vājums plaukstā, ko izraisa sabiezējusi karpālā saite, kas nospiež sīkos asinsvadus, nervu un cīpslas;
  • Dipitrēna kontraktūra jeb Dipitrēna slimība. Saistaudu sabiezējums plaukstā, kā rezultātā savelkas un deformējas pirksti. Tas izraisa sāpes, un nav iespējams pilnvērtīgi kustināt pirkstus.

Cīpslas bojājumi ir sāpīgi un negatīvi ietekmē locītavu veselību. Pat, ja tiek veikta ķirurģiska operācija, lai novērstu bojājumus, cīpsla var plīst atkārtoti. Pētījumi liecina, ka vairāk nekā trešdaļa cukura diabēta pacientu, kuriem tiek veikta ķirurģiska operācija, lai nostiprinātu rotatora manšetes plīsumu, pēc kāda laika atgriežas šīs pašas problēmas dēļ.

Cīpslu bojājumi var ietekmēt pamatslimību

Fiziskās aktivitātes un vingrinājumi ir vitāli svarīgi, lai palīdzētu kontrolēt cukura diabētu, taču ja cīpslas ir sāpīgas un stīvas, ir grūtāk kustēties. Tātad – samazinās fiziskā slodze.

Ahileja cīpslas bojājums var ierobežot potītes kustību amplitūdu. Šis ierobežojums liek katrā solī izdarīt papildu spiedienu uz pēdas vidu, kas palielina čūlas veidošanās risku.

Tāpēc farmaceita ieteikums ir strikts – konsultējieties ar savu ārstu par cukura līmeņa regulēšanu asinīs, lai uzlabotu cīpslu stāvokli un novērstu problēmas.

Kā ārstēt cīpslu bojājumus?

Vislabākais veids – izvairīties no cīpslu problēmām, kontrolējot cukura diabētu. “Pazeminiet cukura līmeni asinīs, ievērojiet diētu, vingrojiet un lietojiet izrakstītos medikamentus! Ja ir liekais svars, centieties no tā atbrīvoties. Tas vienlaikus uzlabos veselību un noņems slodzi no cīpslām.”

Ja jau ir kāds cīpslu bojājums, konsultējieties ar savu ārstu par ārstēšanas metodēm. Tās var būt dažādas un ārsts ieteiks piemērotāko.

  • Pretsāpju līdzekļu lietošana (piemēram, aspirīns vai ibuprofēns).
  • Muskuļu relaksantu izmantošana.
  • Fizikālā terapija un vingrošana.
  • Karstums vai ledus arī var nākt talkā.
  • Šina/bandāža, lai locītava būtu stabila, kamēr cīpslas sadzīs. To var palīdzēt pielāgot arī pieredzējis farmaceits.

“Ārsts var ieteikt steroīdu injekcijas locītavā, lai mazinātu cīpslu problēmas. Taču steroīdi var izraisīt īstermiņa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, tādēļ tikai ārsts speciālists spēs izsvērt, vai šīs ārstēšanas priekšrocības atsver riskus,” uzsver farmaceite Linda Fevraļeva.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06