Foto – Shutterstock

Kā iznīdēt blusas un prusakus 0

Vasarā mājās un dzīvokļos parādās nelūgti ciemiņi – blusas, bet daudzdzīvokļu namu iemītniekiem nepatikšanas rada prusaki. Kā tos padzīt?

Reklāma
Reklāma

Blusu slepenā dzīve


Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Cenšoties iznīdēt blusas, cilvēki parasti nezina, ka uzvaru viņi, iespējams, gūs tikai uz īsu laiku, jo pieaugušas blusas veido vien 10% no populācijas. Pārējie 90% ir šā karaspēka neredzamā armija – oliņas, kāpuri un kūniņas, no kurām izšķilsies daudz jaunu kukaiņu.

Pieaugušas blusas īslaicīgi parazitē uz siltasiņu dzīvniekiem (suņiem, kaķiem, putniem u.c.) un var pārnēsāt dažādas slimības, piemēram, mēri, tularēmiju, brucelozi. Blusas ir arī lenteņa starpsaimnieki. Kukaiņu kodieni izraisa alerģisku reakciju, sakostā vieta var niezēt 2–4 nedēļas. Kasoties dzīvnieki ievaino ādu, rodas iekaisums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Blusu attīstības cikls ilgst 14–140 dienu, bet pieaudzis kukainis dzīvo 2–5 gadus. Mātīte dzīves laikā spēj izdēt 500–2500 oliņu. Tās dēj dzīvnieka apmatojumā, un, ceļojot kopā ar saimnieku, oliņas nokļūst apkārtējā vidē. Blusu kāpuri izšķiļas siltās vietās – dzīvnieku alās, putnu ligzdās, grīdas spraugās u.tml. Kāpuri pārtiek no dažādām organiskajām vielām. Pieaudzis kāpurs noauž biezu kokonu, lai pasargātu sevi no nelabvēlīgiem apstākļiem un to nevarētu apēst citi kukaiņi. Kūniņas stadijā blusa gaida labvēlīgus apstākļus, lai izšķiltos. Tādēļ arī blusu invāzija vērojama vasarā, kad ārā ir silts laiks.

Totāla cīņa


Lai atbrīvotu suņus, kaķus un citus mājas mīluļus no blusām, kā arī ausu ērcēm, labs līdzeklis ir veterinārajās aptiekās nopērkamais Neostomazāns. Preparātu var smidzināt arī telpās un pievienot grīdas mazgājamajam ūdenim. Profilakses nolūkos suņiem var likt pretblusu siksniņas.

Lai māja būtu tīra no blusām, jāiznīcina ne tikai pašas lēcējas, bet arī to oliņas, kūniņas un kāpuri. Veic lielo uzkopšanu un ar putekļu sūcēju iztīra visas grīdas spraugas, paklājus, gultas, dīvānus un citas mīkstās mēbeles, paklājus, suņa guļvietu. Pēc tam visās telpās grīdas apstrādā ar pretblusu aerosolu vai šķīdumu. Pēc apstrādes grīdai ļauj nožūt, telpu kārtīgi izvēdina. Vasarā un rudenī apstrāde jāveic ne retāk kā reizi divos mēnešos.

Suņu būdas rūpīgi iztīra, aizvāc visus atkritumus. Ja nevar ar līdzekli apstrādāt visu pagalmu, apsmidzina suņa mītni un tās apkārtni.

Savus pakalpojumus cīņā pret kukaiņiem piedāvā arī firmas. Darbs notiek divos posmos. Vispirms telpas apstrādā ar momentānas iedarbības preparātu, un tūdaļ samazinās blusu skaits. Pēc tam izmanto ilgstošas iedarbības preparātu, kas iznīcina oliņas, kūniņas un pasargā no atkārtotiem kukaiņu uzbrukumiem.

Tautas līdzekļi


Tautas paņēmiens ir uzmazgāt grīdu ar ūdeni, kam pievienots terpentīns (aptuveni divi korķīši uz spaini ūdens) vai etiķis. Ūdens ar terpentīna piedevu ļoti labi savāc putekļus, tāpēc to lieto, arī uzkopjot telpas pēc remonta. Krāsotas grīdas pēc šādas apstrādes kļūst matētas. Lai krāsa atgūtu spīdumu, grīdu uzmazgā ar etiķūdeni. Smarža ātri izvēdināsies, tomēr, ja tā nav patīkama, ūdeni var paskābināt ar ko citu, piemēram, ar citronskābi. Taču pieredze liecina, ka etiķis un terpentīns parasti nepalīdz pilnībā atbrīvoties no blusām.

Reklāma
Reklāma

Lauku sētās pret blusām istabās uz grīdas kaisīja sagrieztas kalmes, kam ir ļoti patīkama smarža. Suņu guļvietās iesaka ieklāt svaigas papardes.

Mūsu senči ievēroja arī blusu uzbrukumu cikliskumu. Ticējums vēsta, ka blusas parādās, kad labība kuļama. Kad labības laiks pagājis, arī blusas pazūd.

Prusaki – daudzdzīvokļu namu iemītnieki


Ja dzīvojat daudzdzīvokļu namā, nav garantijas, ka kādreiz pie jums neieradīsies kāds prusaks. Mājās ar centrālapkuri tiem nodrošināts siltums arī ziemā, bet sportiskās iemaņas ļauj rāpot pa ventilācijas un citu komunikāciju šahtām, ceļojot pa vairākiem dzīvokļiem.

Praksē pārbaudīts līdzeklis pret prusakiem ir Combat. Lietošanai parocīga ir Combat ziede, kas iesaiņota tūbiņā jeb šļircē. Nelielu daudzumu līdzekļa uzspiež vietās, kur prusakiem patīk uzturēties (piemēram, aiz ledusskapja, zem izlietnes utt.) un kur netiek klāt bērni un mājdzīvnieki, jo līdzeklis ir indīgs. Pēc tam prusaki nerādās gadiem!

Darbojoties ar kukaiņu indēm, jābūt ļoti uzmanīgiem un jāraugās, lai tās nenokļūst uz ādas. Lūk, baiss gadījums tepat Latvijā, kas liecina par to spēcīgo iedarbību. Pirms daudziem gadiem mazu meitenīti sakoda odi. Vecmāmiņa, kura pieskatīja bērnu, izdomāja, ka kodumu vietas varētu apsmērēt ar tarakānu iznīcināšanai domātajiem krītiņiem. Meitenei paaugstinājās temperatūra, viņu aizveda uz slimnīcu. Ārsti bija neizpratnē, jo nevarēja atrast pēkšņās saslimšanas iemeslu (vecmāmiņa klusēja). Pacientei radās smagi nervu sistēmas bojājumi. Meitene zaudēja redzi, ķermeņa lejasdaļa tika paralizēta, un tagad viņa var pārvietoties tikai invalīdu ratiņos…

Bioloģiski drošs līdzeklis pret prusakiem ir īstā kaķumētra (Nepeta cataria). Tās sulā atrodas nepetalaktons, kas ir prusaku šausmu feromons un iedarbojas 5–10 metru rādiusā. Ja to iestāda istabā podiņā, prusaki mūk, atpakaļ neskatīdamies. Šis garšaugs ir pilnīgi nekaitīgs cilvēkiem, arī bērniem. Toties, kā liecina nosaukums, augs patīk kaķiem un sagādā tiem lielāku prieku nekā baldriāns. Latvijā savvaļā augošā kaķumētra uz prusakiem iedarbojas vājāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.