Vintage pinup style housewife iron necktie for her dear husband
Vintage pinup style housewife iron necktie for her dear husband
Foto – Fotolia © Soloviova Liudmyla

Kā pārstāt būt par mammīti savam vīram 0

“Šalli uzliki?”, “Neaizmirsti, ka tev šodien ir tikšanās pulksten trijos”, – šādas frāzes sievietes mēdz teikt ne vien skolas vecuma dēliem, bet arī pieaugušiem vīriešiem, kuriem reizēm ir pat iesirma bārda un alus vēderiņš. Bet dāmas pret viņiem vienalga attiecas kā pamuļķīšiem. Iepazīstieties: jūsu priekšā ir klasiskas “mammītes”, kuru vīri cieš no pārliekas aprūpes. Ar ko tas draud attiecībām? Un galvenais – kā šādu situāciju labot?

LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 260
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Decembra vidū Latvijā iespējami pali 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kad liktenis ar tevi var izspēlēt kādu joku! Horoskopi 7.decembrim 4
18 stundas
Lasīt citas ziņas

“Māmuļas sindroms” izpaužas kā pārlieka aprūpe par vīrieti, vēlme visu laiku risināt visu partnera vietā, liedzot viņam izvēles iespējas, un vēlme viņu kontrolēt. Ir, kas to mēģina norakstīt uz greizsirdību un “smagu raksturu”, bet patiesībā “māmuļas sindromam” ir daudz dažādu iemeslu.

* Šādu uzvedības modeli sieviete pārņem no savas mātes

Psihologi skaidro, ka noteiktā dzīves periodā mēs kopējam savu vecāku uzvedību. Un, ja augām vidē, kur viss notika mātes siltajā paspārnē, viņas aprūpē, tad diezin vai savu ģimeni veidosim citādāku. Tas izpaudīsies visā – sākot no partnera izvēles līdz personīgās dzīves veidošanai.

* Sievieti par “māmuļu” pārvērš vīrietis

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ļoti bieži par “dēliņiem” pārī kļūst 35-40 gadus veci vīrieši, kam pagātnē ir neveiksmīga laulība. Savukārt viņu “māmuļa” ir jauna sieviete, nesen vēl studente, kurai sākumā šī loma ļoti patīk.

“Bieži vien vīriešu “anamnēzē” ir kāda emocionāli traumatiska situācija saistībā ar māti, kuru viņš dzīves laikā cītīgi cenšas kompensēt, iekarojot daudz sirdsdāmu,” stāsta psiholoģe konsultante, publiciste Olga Gumanova. “Viņu pozīcija ir “bērnībā mamma mani nemīlēja un tagad es pierādīšu, ka sievietes – uh! – kā var mani mīlēt!” Pusmūža noguris donžuāns aizdomājas, ka tā kā būtu laiks stabilitātei… Tāpēc viņš par sievu izvēlas panaivu, romantiski noskaņotu meitenīti, kura nereti ir ne tikai jaunāka, bet arī zemākā sociālā stāvoklī. Attiecībās ar brieduma vecuma vīriešiem “māmuļas” lomu biežāk ieņem jauniņas sievietes nevis vienaudzes vai sievietes, kas ir vecākas.

* Lomu “māmulīte vīram”  uzspiež vīrieša māte

Šis scenārijs biežāk iespējams pāros, kur māte pieradusi pāraprūpēt dēlu (iespējams, tāpēc, ka audzinājusi atvasi viena). Viņai gribas savu debešķīgo lolojumu nodot siltās un gādīgās rokās. Un, ja izredzētā viņu septembra dienā izlaiž no mājas bez šalles un uz darbu nedod katliņu ar kotletēm, tad viņa automātiski nonāk “slikto sieviešu” sarakstā, kas draud ar konfliktu.

Ar ko ir bīstama “sieva – māmuļa”?

Varētu likties, ka rūpīga sieva vai dzīvesdraudzene, kura vienmēr pabaros, padzirdīs un apsegs ar sedziņu, ir katra vīrieša sapnis un laimes talismans jebkurā pārī. Psihologi skaidro: “Veidot attiecības ar vīrieti, pilnīgi atraidot “māmuļas” lomu, neizdosies,” atzīmē Olga Gumanova. “Pilnīgi nemaz nebūt “māmuļai” nozīmē nebūt apmierinātības un drošības avotam. Nerunāt maigus vārdus, nepaēdināt, nemierināt… Iznāks kaut kādas atsaldētas dāmītes, nevis sievas, portrets.”

Tomēr šai lomai ir arī diezgan daudz mīnusu. Piemēram, šādos pāros nepārprotami cieš seksuālā dzīve. “Puišu seksuālā pamatstruktūra veidojas līdz septiņu gadu vecumam, šajā vecumā bērnam rodas priekšstats, ka intīmā dzīve ar māti ir tabu,” skaidro psiholoģe Anna Jotko, treniņa “Ne dienu bez dāvanas” autore treniņu centrā “Siti-Klase”. “Tādēļ attiecībās ar “sievieti-māmuļu” šis aizliegums strādās bezapziņas līmenī. Pārējais atkarīgs no konkrētā partnera testosterona līmeņa: vīrietis ar zemu šī hormona līmeni kaut kā pielāgosies. Bet tam, kuram tas ir normā, sāks meklēt vēl kādu partneri.”

Nākamās grūtības pārimvar rasties vēlāk – kad ģimenē ienāk bērni. “Ja līdz bērna dzimšanai pārī izveidojušās “mātes-dēla” attiecības, tad vīrs var kļūt greizsirdīgs pret “topošo māmiņu”,” brīdina Olga Gumanova.

Taču galvenais risks šādā partnerībā – pakāpeniska vīrieša pieaugšana. “Laulības ar “māmuļām” tiek šķirtas 90% gadījumu,” atzīmē Anna Jotko. “Un šķiršanās ir laika jautājums. Jo taču arī no parastām mammām bērni izaugot aiziet.”

Tomēr ne viss ir tik pesimistiski. Reizēm šādas savienības var būt ļoti stipras, piemēram, ja vīrietis patiešām nav bērnībā saņēmis mātes mīlestība, bet sievietei pa īstam patīk otru aprūpēt. “Pēc šādām attiecībām tāpat alkst vīrieši ar zemu testosterona līmeni,” atzīmē Anna Jotko. “Laulība ar tādu vīrieti “simtprocentīgai māmuļai” būs veiksmīga.”

Kā pārstāt būt par vīra “māmuļu”

Ja loma “vīrieša māte” jums īsti nepatīk, no tās jāšķiras, ņemot vērā ārējos apstākļus. Vienkāršāk attiecībās šādu lomu izkārtojumu pārtraukt, ja lomu uzspiedusi vīramāte. Viņa pārmet jums, ka jūs nepietiekami aprūpējat viņas dēlu? “Pāris reižu vīramātes tuvumā palūdziet vīru pašam aizsiet to pašu šalli, kuru viņa kādreiz lūdza siet, un, jo neveiklāka būs šī situācija, jo labāk,” iesaka Anna Jotko. “Bet pēc tam argumentējiet: “Jā, es viņu simtreiz lūdzu apģērbties siltāk, bet viņš ir tik spītīgs.” Var pat to teikt izmisušā tonī. Lai šī ainiņa būtu teatrāla, nekas. Tad vīramāte no jūsu oponenta kļūs par sadarbības partneri.

Ar “māmuļas” lomu, kuru jūs esat izvēlējusies pati vai ieguvāt “dāvanā” no sava vīrieša, ir mazliet grūtāk. Sākumā ir vērts ieklausīties sevī un saprast: kādos brīžos jūsos mostas vēlme dominēt pār partneri? Kādas emocijas tas jums sagādā? Ļoti iespējams, ka “māmuļas” maska ir veids, kā sev apliecināt: rūpes ir vienīgais veids, kā protat izrādīt savu mīlestību. Mēģiniet pārskatīt šo pozīciju: atļaujiet viņam kaut ko izdarīt patstāvīgi, lai arī ar kļūdām. Esiet pacietīga: sākumā ne viņam, ne jums nebūs viegli, bet drīz vien situācija mainīsies. Neiesaistieties konfliktos. Pat ja jūsu un partnera domas nesakrīt – nesteidzieties strīdēties.

Lūk, piemērs. Piemēram, piektdienā jūs ar vīru esat norunājuši iet ar draugiem uz klubu uzspēlēt biljardu, bet sieva speciāli uz to pašu vakaru nopērk biļetes uz teātri un uzrīko histērisku scēnu: “Tu iesi ar mani, nevis ar tiem tur!” Nevajag viņu stādīt izvēles priekšā “es vai tavi draugi”, “es vai tavs stulbais futbols”: ja cilvēks ir precējies, tas nenozīmē, ka tagad sievai jāaizvieto viss. Harmoniskā dzīvē atradīsies vieta gan draugiem, gan hobijiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Apbrīnojiet savu partneri. Nelieliet, bet tieši apbrīnojiet: “Man tā ir paveicies ar tevi!”, “Man patīk, kā tu runā!”. Taču tādas frāzes kā “tu man esi tāds malacis” drīzāk radīs pretēju efektu, atgādinot vecāku teiktas uzslavas.

Jautājiet viņam padomu, runājiet. Vecāki, kā likums, ar bērniem, neapspriežas, bet pieņem lēmumu viņu vietā. Divi pieauguši cilvēki tā nerīkojas un obligāti interesējas par otra domām un priekšstatiem.

 

Izmantots materiāls no lady.mail.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 260
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Decembra vidū Latvijā iespējami pali 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kad liktenis ar tevi var izspēlēt kādu joku! Horoskopi 7.decembrim 4
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 28
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Foto pie auto. Ok, tev ir kaut kāds baigais verķis. Kam Tu ar to lielies?”: stiliste Indra Salceviča nosauc muļķīgākās vīriešu kļūdas 81
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 43
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties? 14
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 2
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 4
18 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā līdz šim miruši 4300 Covid-19 pacienti 12
30 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 15
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas
11 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārņem bailes, skatoties, ka šādi tiek pieņemti lēmumi.” Jurists par valdības sēdes gaitu saistībā ar lēmumiem par vakcināciju 53
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Piemineklis nosaukts par “Zēdelgemas kaunu”. Iesaka pārvietot latviešu karagūstekņu piemiņai veltīto pieminekli Beļģijā 66
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Saražoti metodiskie norādījumi, kā turpmāk pareizi runāt. Egila Līcīša feļetons 23
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pirmdienas vēlā vakarā nesaskaņotas sapulces rezultātā aizturēts arī Liepājā 10
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija apsver iespēju samazināt PVN elektroenerģijai 24
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Ejam mašīnai priekšā!” Gobzemu policija aizturējusi arī Ventspilī 152
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Automašīnas tiks evakuētas! Kādas ceļa zīmes varētu parādīties uz ielām šajā ziemā? 21
22 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 7
15 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Vai sētniekam par pašaizliedzīgu darbu ir pasniegts Triju Zvaigžņu ordenis? Egila Līcīša feļetons 23
16 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ar skatu un privātu izeju uz jūru: šķirot laulību pārdošanā nonācis ministra Arta Pabrika mājoklis 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Foto pie auto. Ok, tev ir kaut kāds baigais verķis. Kam Tu ar to lielies?”: stiliste Indra Salceviča nosauc muļķīgākās vīriešu kļūdas 81
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Var nākties pieņemt svarīgus lēmumus, kas var ietekmēt dzīvi ilgtermiņā! Horoskopi no 6. līdz 12. decembrim
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
13:16
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
D vitamīns – kāpēc tas ir tik svarīgs?
13:11
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas?
13:09