Foto – Shutterstock

Atkal jau varžacs! Kā sadakterēt? 0

Kas izraisa varžacis

Konsultantes Ilze Koha, Derma Clinic Riga dermatoloģe

Iveta Skadmane-Šūmākere Veselības centra 4 Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas un
 Pēdu centra podoloģe

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Tie, kuriem kaut reizi dzīvē bijusi varžacs, zina, cik ļoti tā traucē un staigājot rada ne tikai diskomfortu, bet arī sāpes. Atnākot mājās, tā vien gribas kārtīgi izmērcēt pēdas un saviem spēkiem tikt vaļā no nejaukā veidojuma. Šāda rīcība ir kā nūja ar diviem galiem – no vienas puses, pēc varžacs noņemšanas it kā kļūst vieglāk, no otras puses, tas neatrisina situāciju, jo varžacs pēc dažām dienām, visticamāk, būs uzradusies no jauna, turklāt pat kļuvusi lielāka.

Varžacis ir neinfekciozs ādas veidojums – sabiezējis ādas raga slānis, ko rada pastāvīga mehāniskā berze. Hiperkeratoze veidojas kā dziļāko ādas slāņu aizsardzība pret pastāvīgu berzi. Varžacis rodas lielākoties uz kāju pēdām vai pirkstiem, bet dažreiz arī uz roku pirkstiem. Var būt viena vai vairākas varžacis, nereti cita citai blakus.

 

Kas izraisa varžacis

CITI ŠOBRĪD LASA

■ Nepiemēroti apavi. Pārāk ciešu apavu dēļ saspiežas un rīvējas kāju pirksti vai to kauliņi. Citkārt vainojami apavi ar pārāk šauriem purngaliem vai augstiem papēžiem.

■ Pēdu deformācija – plakanā vai tā sauktā dobā pēda, kad ir izteikta pēdas velve.

■ Vālīšveida pirksti – deformācija veidojas, jo locītavā pirksti neiztaisnojas.

■ Putna naga formas pirksti – tie ir pastāvīgi saliekti vidējā vai kādā citā locītavā.

■ Āmurveida pirksti – pirmais pirksts griežas uz pēdas ārējo malu, līdz ar to otrajam un trešajam pirkstam ir mazāk vietas un veidojas āmurveida deformācija, jo pirksti paliek pusatliektā stāvoklī.

■ Kāju pirkstu, to kauliņu deformācija, piemēram, greizs īkšķis jeb medicīniski tā sauktais hallux valgus.

■ Nepareiza stāja un spiediena sadalījums uz pēdām.

Visbiežāk varžacs parādās starp kāju pirkstiem (raksturīgākā vieta – starp ceturto un piekto kāju pirkstu). Ja kauliņš ir deformējies, proti, saliecies, veidojums var būt uz paša skrimšļa kaula, ja starp to un apaviem notiek berze (tā mēdz būt piektajam pirkstiņam). Ja ir nepareizs pēdas velves noslogojums, varžacs var rasties uz pēdas, bet, ja cilvēks staigājot noslogo tieši pēdas malējo sānu, sabiezējums mēdz būt uz papēžiem.

 

Varžacs vai kārpa?

Dermatoloģe Ilze Koha iesaka: pirms likvidē varžaci, jābūt pārliecībai, ka tas tiešām ir ādas raga kārtas sabiezējums, nevis kārpa, kas reizēm atgādina varžaci. Vairākumā gadījumu veidojumu var novērtēt pēdu aprūpes speciālists, bet vislabāk tomēr aiziet pie dermatologa, jo speciālists ņems talkā dermatoskopu, lai saskatītu dziļākas audu struktūras.

“Ir svarīgi atšķirt abus veidojumus, jo no tā būs atkarīga ārstēšana,” uzsver Ilze Koha. “Varžacs ir mehāniska spiediena dēļ radies raga slāņa bojājums, savukārt kārpa ir vīrusa izcelsmes infekciozs veidojums uz ādas. Kārpas virspusē var būt pamanāmi melni punktiņi – koagulēti asinskapilāri. Savukārt virs varžacs redzams tai raksturīgs ādas rievojums, zīmējums.”

 

Bet ja tā ir sēnīte?

Pacienti varžacis mēdz sajaukt ar kāju sēnītes radītiem ādas bojājumiem. Dažkārt vienlaikus tiešām var būt gan sēnīšu infekcija, gan varžacs. Arī tādā gadījumā nepieciešama vizīte pie dermatologa.

Kā atšķirt? Ja ir varžacs, visvairāk traucē sāpes, uzspiežot konkrētajai vietai. Dermatologs iztaustot varžacs vietā jutīs cietu veidojumu. Ja nepatīkamās sajūtas būs izraisījusi sēnīte, parādīsies nieze un apsārtums, kas ar laiku varētu vērsties plašumā. Šajā gadījumā diagnozi apstiprina laboratoriski – ārsts paņem ādas nokasījumu, ko pēc tam skata mikroskopā.

Ja pacientam ir gan varžacs, gan sēnīte, abas problēmas jāārstē paralēli. Vispirms jātiek galā ar sēnīti, jo akūtā infekcija var pielipt kā mājiniekiem, tā arī citiem cilvēkiem sporta zālē vai baseinā. Ādas sēnīti ārstē aptuveni trīs nedēļas ar speciāliem krēmiem, bet smagākos gadījumos iekšķīgi jālieto medikamenti.

 

Kā varžaci ārstēt pašam

Foto – Shutterstock

Podoloģe Iveta Skadmane-Šūmākere sniedz padomus, ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt mājas apstākļos.

■ Pēc garas darbdienas, kas pavadīta uz kājām, ir vēlme tās izmērcēt siltā vai karstā ūdenī un varžaci novīlēt vai izknibināt. Tā noteikti nevajag rīkoties. Varžaci var nedaudz pavīlēt, bet tas jādara pirms dušas vai kāju vannošanas, kamēr pēdas vēl sausas. Ja āda izmirkusi, būs grūti sajust, cik daudz ādas jānovīlē.

■ Drīkst izmantot tikai tīru, dezinficētu, bet vislabāk – pavisam jaunu pēdu vīli. Vīlē vienā virzienā (pa pēdu līniju) tikai pašu cieto virsmu. Nekādā ziņā to nedrīkst darīt zigzagveidā, jo varžacs sāks spuroties un, ādas struktūrai atjaunojoties, zvīņoties.

■ Knibināt varžaci nedrīkst, pat ja iekšā jūtama serdīte.

■ Varžaci nedrīkst griezt ar asiem un nesteriliem priekšmetiem, jo tādējādi radīsies mikroplaisas un mikrotraumas, caur kurām var iekļūt infekcija. Ar asiem priekšmetiem mājas apstākļos varžacs nemaz nav izņemama, tiks vienīgi sašķelta tās serde. Turklāt, nezinot, cik dziļi varžacs jāizgriež, var sākties asiņošana.

■ Kaut gan pēc varžacs novīlēšanas viss var šķist kārtībā, efekts var būt mānīgs – vietā, kur āda būs traumēta, tā, aizsargājot nervu galus, atkal pastiprināti sabiezēs, varžacs veidosies no jauna un droši vien kļūs vēl lielāka.

■ Jābūt uzmanīgiem ar aptiekās nopērkamajiem plāksteriem. Pat ja plāksteris tiks uzlikts pareizajā vietā, pēdai visu dienu atrodoties kustībā, tas var noslīdēt un apdedzināt dzīvos audus. Pušums būs atvērti vārti infekcijai un sākums iekaisuma procesam.

 

Jāuzmanās diabēta pacientiem

Ja varžacs parādījusies cukura diabēta pacientam, nekādā gadījumā nevajadzētu mēģināt no tās atbrīvoties pašam – šī procedūra noteikti jāuztic speciālistam diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā.

“Diabēta pacientiem uz pēdām bieži mēdz būt perifēro nervu bojājums, ko veicina paaugstinātais cukura līmenis asinīs,” skaidro podoloģe Iveta Skadmane-Šūmākere. “Līdz ar to pēda ir nejutīgāka un slimnieks var nepamanīt, ka uz tās izveidojies noberzums, tulzna vai varžacs. Ja tomēr ievēro un saviem spēkiem sāk ar šīm vainām cīnīties, var tikt sabojātas nervu šķiedras. Šiem pacientiem ir apgrūtināts dzīšanas process, tāpēc jāizvairās no komplikācijām – infekcijas vai neiropātiskas čūlas.”

 

Labāk palīdzēs speciālists

Foto – Shutterstock

“Pie mums diezgan bieži reklamē dažādus kāju kopšanas un pedikīra piederumus, un cilvēki mēģina paši tikt galā ar varžacīm,” pēc savas pieredzes secina podoloģe Iveta Skadmane-Šūmākere. “Sāpošus zobus taču nelabojam paši – kāpēc tā darām ar pēdām?! Nemākulīgi rīkojoties, sagādājam sev dažādas dermatoloģiskas saslimšanas un iekaisumus. Tāpēc vēlams vērsties pie pēdu aprūpes speciālista, kuram ir speciāla aparatūra ar dažādiem virzuļiem, uzgaļiem un frēzītēm. Turklāt podologs vislabāk zinās, kā pareizāk noņemt varžaci, nesašķeļot tās keratīna serdi, kas, iespējams, būs izveidojusies, un vienlaikus neradīs ādas traumu.”

Uz jautājumu, vai varžacs likvidēšana pēdas aprūpes kabinetā ir sāpīga, Iveta Skadmane-Šūmākere atbild: “Tas, protams, atkarīgs no cilvēka jutības līmeņa. Nepatīkams var būt brīdis, kad tiek izņemta varžacs serde. Toties pēc tam ir atvieglojuma sajūta, jo vairs nav spiediena attiecīgajā vietā.”

 

Ērti apavi un citas zāles

Lai varžacis neveidotos atkārtoti, dermatoloģe Ilze Koha iesaka atrast un likvidēt cēloni. “Vēlams veikt podometriju, lai noteiktu, vai kādā vietā nav nepareizs pēdu noslogojums. Izanalizējot pārbaudes datus, speciālists var ieteikt speciālas individuālās zolītes, supinatorus vai ko citu, lai likvidētu nepareizu un nevēlamu mehānisku spiedienu.”

Savukārt pēdu aprūpes speciāliste Iveta Skadmane-Šūmākere mudina veikt profilakses pasākumus.

■ Lai neveidotos varžacis, noder starppirkstu silikona ieliktņi vai speciālas pirkstu uzmavas no porolona vai silikona.

■ Jāizvairās nēsāt nepiemērotus apavus.

■ Jāuzmanās ar zeķu valkāšanu. Piemēram, sievietes, uzvelkot līdz augšai zeķbikses, mēdz pārlieku nospriegot kāju pirkstus. Tāpēc zeķbikses nedaudz jāpavelk atpakaļ, lai pēda ir elastīga un nav traucēta ne asinsrite, ne apasiņošana. Arī vīriešiem nav ieteicams valkāt pārāk ciešas sintētiskās zeķes.

■ Svarīgi ievērot higiēnu. Pēc dušas vai vannas obligāti jānosusina pirkstu starpas, lai tur nekrātos baktērijas.

■ Ja kājas mēdz svīst, jānosaka iemesls, kāpēc tā notiek, un problēma jārisina.

■ Regulāri jālieto piemēroti pēdu kopšanas līdzekļi, jo īpaši krēmi, lai āda saglabātos mīksta un maiga.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 73
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 35
1 diena
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 116
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 6
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
8 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 188
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 73
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
5 dienas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 69
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
5 dienas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Katram piektajam testam izrādoties pozitīvam, sestdien Latvijā reģistrēti 2252 jauni Covid-19 gadījumi 68
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pastāsta, cik pārkāpumu lietas sāktas trešajā pandēmijas naktī 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet spīdēs saule 4
3 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Gada laikā iedzīvotāji biežāk sākuši lietot alkoholu 9
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Apdzīšana krustojumā – atļauta, bet bīstama
44 minūtes
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
9 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kāpēc māju renovācija Latvijā notiek gliemeža tempā?
19 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 185
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 229
2 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
18:01
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kāpēc māju renovācija Latvijā notiek gliemeža tempā?
17:51
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Apdzīšana krustojumā – atļauta, bet bīstama
17:26