Foto – Shutterstock

Kā sadalīt laulāto kopmantu šķiroties? Vai sieva var pieprasīt vīra naudas uzkrājumus? 1

Ko tiesa ņem vērā, kad tiek dalīta laulāto manta? Kas notiek, ja dzīvoklis ir nopirkts nevis par naudu, bet sertifikātiem? Vai mantu vienmēr dala uz pusēm? LELDE VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Kokteilis
Vārdu maģija: ko par tevi atklāj burtu skaits tavā vārdā
Lasīt citas ziņas

Vīrs laulības laikā nopirka dzīvokli, bet zemesgrāmatā to ierakstīja uz sievas vārda. Vai pēc šķiršanās dzīvoklis paliks sievai? AIJA JELGAVAS NOVADĀ

Laulības laikā ar vīru dzīvojām viņa mātes mājā. Es nestrādāju – audzināju bērnus. Kad mantojumā no krustmātes saņēmu dārza mājiņu, to pārdevu, lai vīramātes mājā veiktu uzlabojumus. Vai šķiroties varu pieprasīt vīram atmaksāt man vismaz šos izdevumus un izmaksāt arī daļu naudas, kas atrodas viņa bankas kontos? ILZE STOPIŅU NOVADĀ

Ko paredz likums

CITI ŠOBRĪD LASA

Civillikuma 89. pantā teikts: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības un ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā sieva un vīrs iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbību, ir abu kopīga manta.

! Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās. Ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskās vērtības laulības laikā aizvieto ar citām, tās tāpat skaitās šīs personas manta.

Savukārt Civillikuma 91. pantā uzsvērts, ka katra laulātā atsevišķa manta ir:

• manta, kas katram piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

• priekšmeti, kas noder tikai viena personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

• manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

• atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

• manta, ar ko atvietota iepriekš minētā manta.

! Tas, ka konkrēta manta ir atsevišķa, jāpierāda laulātajam, kurš to apgalvo.

Nosacījumi, kas jāņem vērā, dalot laulāto mantu

Laulības šķiršanas lietās, izspriežot strīdus par mantas piederību vienam vai otram laulātajam, ņem vērā vairākus būtiskus faktorus.

1. Jāzina strīdus nekustamā īpašuma iegūšanas laiks. Pirms laulības noslēgšanas iegādāts nekustamais īpašums uzskatāms par viena laulātā atsevišķu mantu. Savukārt laulības laikā iegādātais atbilstīgi Civillikuma 89. un 91. pantam var būt gan viena laulātā atsevišķa, gan abu kopīga manta (atkarībā no iegūšanas veida).

Reklāma
Reklāma

2. Ņem vērā laulības laikā iegūtā strīdus nekustamā īpašuma iegūšanas veidu – kurš no laulātajiem iegādājies vai ieguvis šo īpašumu, vai to iegādājušies abi kopīgi, vai arī viens no viņiem devis otram līdzekļus iegādei vai kā citādi ar savu darbību veicinājis un sekmējis nekustamā īpašuma iegādi.

3. Noskaidro, kādā veidā izpaudusies otra laulātā dalība nekustamā īpašuma iegādē un kādus pierādījumus laulātais iesniedzis tiesā savu prasījumu pamatošanai.

4. Mantas sastāvu nosaka uz to brīdi, kad faktiski pārtraukta laulāto kopdzīve un kopīga saimniekošana.

Pamatnostādnes laulāto kopīgās mantas dalīšanai ir noteiktas Civillikumā, taču tiesa vērtē konkrēto gadījumu un konkrētās lietas apstākļus, tāpēc kritēriji var būt atšķirīgi.

! Laulāto kopīgās mantas dalīšanas lietās galvenā nozīme ir tiesas sniegtajam ap­stākļu vērtējumam un argumentācijai, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai spriedumi būtu labi motivēti un būtu saprotama tiesas pozīcija, kāpēc laulāto kopīgā manta tiek sadalīta tieši tā, nevis citādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.