Izraēlas zinātnieks strādā laboratorijā pētniecības institūtā Kirjatšmonā, lai izveidotu vakcīnu pret koronavīrusa paveidu “Covid-19”.
Izraēlas zinātnieks strādā laboratorijā pētniecības institūtā Kirjatšmonā, lai izveidotu vakcīnu pret koronavīrusa paveidu “Covid-19”.
Foto: Jalaa Marey/AFP/SCANPIX/LETA

Kad būs vakcīna pret koronavīrusu? 0

Pēc ārkārtas stāvokļa ieviešanas daudzās valstīs un starptautisko braucienu ierobežošanas vai atcelšanas, kas draud ar nopietnu saimniecisko lejupslīdi pasaulē, arvien biežāk tiek uzdots jautājums, cik ilgu laiku prasīs vakcīnas izstrāde pret koronavīrusu.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

“Vakcīna būs,” mierina Pensilvānijas universitātes medicīnas ētikas profesors Džonatans Moreno, piebilstot, ka “galvenais jautājums ir, kad tā būs pieejama”.

“Labākais, ko mēs šobrīd varam pateikt, ir cerība, ka aptuveni 2021. gada sākumā tiks izstrādāta vakcīna, iespējams, varbūt nedaudz agrāk, ņemot vērā tehnoloģiskos sasniegumus,” viņš teica intervijā ziņu vietnei “Yahoo News”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Arī tad, kad vakcīna būs izstrādāta, tās izplatīšana ASV pacientiem prasīs laiku,” atzīmē zinātnieks.

“Šā brīža situācijas ironija ir tāda, ka mūsu valstī nav tādas ražošanas jaudas. Kur tā ir? Galvenokārt Ķīnā,” atzīst profesors Moreno. “Mēs ceram, ka saņemsim miljoniem vakcīnas devu no Ķīnas nākamo astoņu līdz 10–12 mēnešu laikā, līdzko mēs būsim izstrādājuši vakcīnas formulu.”

ASV medijiem ziņojot par miljardieriem, kas savās privātlidmašīnās dodas uz izdzīvošanas bunkuriem pazemē, dāsni maksājot kalpotājiem un ārstiem, sabiedrībai ir pamats bažīties, kas pirmais saņems jauno terapiju vai vakcīnu.

Ilustratīvs foto,
Foto: Ieva Čīka/LETA

“Mums jābūt ļoti uzmanīgiem, lai pārliecinātu sabiedrību, ka vakcīnas izplatīšana, kad tā būs pieejama, tiek veikta taisnīgi un neviens nav netaisnīgi privileģēts, izmantojot naudu vai ietekmi tās saņemšanai,” teica profesors Moreno, kurš nesen uzrakstījis grāmatu “Katrs grib nokļūt debesīs, bet neviens negrib mirt”.

Moreno atzīmē, ka Kongresa likumdevēji varēja veikt koronavīrusa testu laikā, kad pārbaudes piederumu bija nepietiekami. “Tas nav labi, jo viņiem nebija, cik mēs zinām, inficēšanās simptomu, tāpēc iespējams, ka viņiem izdarītās pārbaudes, vismaz teorētiski, tika atņemtas cilvēkiem ar saslimšanas simptomiem un daudz ievainojamākiem nekā viņi,” atzīst profesors.

Viņaprāt, tikko vakcīna ir pieejama, tā vispirms būtu jālieto akūtajiem slimniekiem un profesionālajiem mediķiem, kas noteikti ir jāaizsargā.

“Ne tikai tāpēc, ka mums viņi vajadzīgi, lai rūpētos par mums, bet arī tāpēc, ka mums viņi vajadzīgi veseli un darbspējīgi un lai viņi būtu droši, ka neaiznesīs vīrusu mājās savām ģimenēm,” uzsver Moreno.

Nākamie vakcinācijas rindā varētu būt militārpersonas, īpaši tad, ja Aizsardzības ministrija palīdz civilajam medicīnas dienestam.

“Es nebūtu pārsteigts, ja Aizsardzības ministrija sāks veidot slimnīcas, kā tas notika Libērijā 2014. gadā ebolas vīrusa krīzes laikā,” uzskata profesors. Tā kā līdz vakcīnas izstrādei vēl jāgaida, iespējams, viens gads, galvenais uzdevums ir ierobežot vīrusa izplatību, kā tas bija iepriekšējās paaudzēs, piemēram, ar polio slimību, pirms bija pieejama vakcīna. “Tas bija 1955. gadā, tāpēc mūsu valstī mēs to vairs neatceramies,” atgādina profesors Moreno.

ASV brīvprātīgie ­pārbauda pirmo vakcīnu

Vakar ASV rietumkrasta pilsētā Sietlā medicīnas pētniecības centrā “Kaiser Permanente” pirmajiem 45 brīvprātīgajiem, kam nav “Covid-19” slimības pazīmju, tika veiktas injekcijas ar vakcīnu pret koronavīrusu.

Vakcīna nevar izraisīt “Covid-19”, bet satur nekaitīgu ģenētisko kodu, kas nokopēts no slimību izraisošā vīrusa, atzīmē raidsabiedrība BBC. Eksperti uzskata, ka vēl būs vajadzīgi daudzi mēneši, lai uzzinātu, vai šī vai kāda cita vakcīna, kas arī tiek pētīta, iedarbosies pret koronavīrusu.

Šajā vakcīnas pirmajā izmēģinājumā, ko finansē Nacionālais veselības institūts, ir izlaista parasti notiekošā pārbaude, vai vakcīna izraisa imunitāti dzīvniekos. Biotehnoloģijas firma “Modern Therapeutics”, kas iesaistīta pētījumos, apgalvo, ka vakcīna izgatavota, izmantojot “pārbaudītas” metodes.

Londonas Impēriskās koledžas infekcijas slimību eksperts Džons Tregonings uzskata, ka vakcīnā izmantota jau pastāvoša tehnoloģija.

“Tā izgatavota visaugstākajā līmenī, izmantojot materiālus, kas ir droši lietošanai cilvēkiem, un pārbaudes dalībnieki tiks ļoti cieši pārraudzīti,” viņš teica intervijā BBC. “Viss notiek ļoti ātri,” atzina doktors Tregonings, “taču tā ir sacensība ar vīrusu, nevis vienam zinātniekam ar otru, lai ieguvēja būtu cilvēce.”

Parasti vakcīna pret vīrusa izraisītām slimībām, piemēram, masalām, tiek veidota no novājināta vai iznīcināta vīrusa. Vakcīna “mRNA-1273” nav veidota no vīrusa, kas izraisa “Covid-19”. Tajā ir ietverts īss segments no ģenētiskā koda, kas nokopēts no vīrusa, ko zinātnieki ir izveidojuši laboratorijā. Eksperti cer, ka vakcīna pamudinās organisma imūno sistēmu cīnīties pret reālu infekciju.

Brīvprātīgajiem ir injicētas dažādas eksperimentālās vakcīnas devas.

Katram augšdelma muskulī tiks izdarītas divas injekcijas ar 28 dienu atstarpi. Pat ja sākotnējie drošības testi būs pozitīvi, vēl varētu paiet līdz 18 mēnešiem, līdz tiktu izstrādāta vakcīna plašam lietojumam. Šā eksperimenta mērķis ir pārbaudīt, vai vakcīnai nav nevēlamu blakusparādību, pirms to izmantot tālākiem testiem, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

“Vakcīnas izveide nereti ilgst 15–20 gadus, taču šoreiz tas nav pieņemams,” uzskata Marks Feinbergs, Starptautiskās AIDS vakcīnas iniciatīvas prezidents un izpilddirektors. Daži eksperti prognozē, ka ar koronavīrusu varētu saslimt no 160 līdz 214 miljoniem cilvēku, aptuveni 2,4 miljonus līdz 21 miljonam nāktos ievietot slimnīcā, bet aptuveni 200 000 līdz 1,7 miljoniem cilvēku nomirtu, ja vīruss netiks apturēts, atzīmē laikraksts “The New York Times”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pasaulē vairāki desmiti pētnieku grupu cenšas radīt vakcīnu pret koronavīrusu “Covid-19”, izmantojot tehnoloģijas, kas ir ātrākas un iedarbīgākas. Firma “Inovio Pharmaceu­ticals” aprīlī plāno testēt tās izveidoto vakcīnu vairākiem desmitiem brīvprātīgo no Pensilvānijas universitātes. Līdzīgi pētījumi tiek veikti citviet ASV, Ķīnā un Dienvidkorejā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54