Publicitātes foto

Kādam termometram uzticēties, ja ir jāizmēra ķermeņa temperatūra? 0

Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ir rādītājs tam, ka visticamāk organismā iekļuvusi infekcija, ar ko tas uzsācis cīņu. Kādēļ svarīgi to zināt? Kādu termometru turēt mājās? Un vai tiešām normālai ķermeņa temperatūrai ir tendence pazemināties? Atbildes apkopojis Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 56
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā būs jāceļ algas, citādi nākamgad būs vēl viena lielā izbraukšana,” ekonomists prognozē 35
8 stundas
Lasīt citas ziņas

“Cilvēka ķermeņa temperatūra var atšķirties atkarībā no vecuma un svārstīties diennakts laikā aptuveni viena grāda robežās, tātad – no 35.5 grādiem pēc Celsija skalas līdz 36.6 grādiem. Ja ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 37 grādiem, iespējams, organismā iekļuvusi infekcija,” skaidro Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

Normālā ķermeņa temperatūra kļūst zemāka

Tā ir tiesa – ilgākā laika periodā novērots, ka cilvēka normālā temperatūra nedaudz pazeminājusies. “Kad 1851. gadā vācu ārsts Karls Reinholds Augusts Vunderliks izmērīja temperatūru 25 000 pacientu, viņš izrēķināja, ka cilvēka ķermeņa vidējā temperatūra ir 37 grādi pēc Celsija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laika gaitā zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka šis skaitlis ir zemāks – starp 36,6 un 36,8 grādiem –, lielākoties saistot to ar precīzākām metodēm. Tomēr jauns pētījums liek domāt, ka cilvēku ķermeņa vidējā temperatūra lēni krītas,” stāsta farmaceits.

Stenforda Universitātes pētnieki apskatīja datus no ASV Pilsoņu kara laika un vairākiem mūsdienu pētījumiem un secināja, ka ķermeņa vidējā temperatūra vīriešiem ir pazeminājusies vairāk nekā par pusi grāda. Pētījuma autori rosina domāt, ka ķermeņa temperatūras samazinājuma iemesls varētu būt dažādu faktoru kombinācija – siltākas drēbes, telpu temperatūras kontrole un mazaktīvs dzīvesveids.

Tomēr vissvarīgākais faktors, iespējams, ir infekcijas slimību bīstamības mazināšanās medicīnas attīstības dēļ. Pateicoties vakcīnām, antibiotikām un labākai veselības aprūpei, ne tikai daudzas smagas slimības ir pilnībā vai vairākumā izskaustas, bet arī atveseļošanās saslimšanas gadījumā ir veiksmīgāka. Cilvēka imūnsistēma ir mazāk aktīva, un audi – mazāk pakļauti iekaisuma procesiem.

Ar ko visprecīzāk izmērīt ķermeņa temperatūru?

Kādam mājās varbūt joprojām ir saglabājies gluži lietojams stikla termometrs ar dzīvsudraba stabiņu. Tomēr jāņem vēra, ka šāds termometrs ir savu laiku nokalpojis un tā pildījums mūsdienās atzīts par bīstamu.

Farmaceits atgādina, ka atbilstoši Eiropas Savienības regulai dzīvsudraba termometru tirdzniecība ir aizliegta: “Ja mājās joprojām ir dzīvsudraba termometrs, turklāt tas ir bojāts, noteikti nevajadzētu to glabāt vai izmest atkritumu urnā, bet gan aiznest uz aptieku, kurā utilizācijai pieņem gan nederīgas zāles, gan termometrus. Un tad jautāt farmaceitam pēc jauna – droša un precīza termometra.

Izvēle ir gana plaša, jo aptieku piedāvājumā ir gan klasiskie stikla termometri, gan digitālie un pat infrasarkano staru termometri.”

Iecienītā klasika – stikla termometrs

Stikla termometru, ko pārdod Latvijas aptiekās, mērījumu skala vairs nav pildīta ar dzīvsudrabu. Stabiņā ir vai nu kāds cits metāla sakausējums, vai spirts.

“Ieliekot termometru padusē, līdz rezultāta nolasīšanai jānogaida piecas līdz desmit minūtes. Ar šo termometru temperatūru var mērīt arī perorāli vai rektāli. Termometrs ir diezgan precīzs un atkārtota mērīšana parasti nav nepieciešama. Tomēr, ja tas ir turēts mazāk par noteikto laiku, tad gan rādījums nebūs pareizs,” teic „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

Tomēr stikla termometriem, kas pildīti ar spirtu, ir kāds neliels trūkums – kad pēc izmērīšanas termometrs jānokrata, tas ir diezgan grūti izdarāms. Tiesa, nu jau šādi termometri ir aprīkoti ar speciālu plastmasas uzgali, aiz kā turot un kratot, termometra stabiņu ir viegli atgriezt izejas pozīcijā.

Termometram gan ir vēl kāda neērtība – mērījumu skala ir smalka, tās spirta pildījums – gaišs un cilvēkam ar vājāku redzi ne tik labi saskatāms, kā savulaik dzīvsudraba stabiņš.

Digitālais termometrs – nopīkst un rezultāts ir!

Digitālajiem termometriem ir plastmasas korpuss un neliels digitāls ekrāns, kurā parādās mērījuma rezultāts. Termometra gals var būt stingrs vai lokans. Lokanais veidots ar domu, ka tā tas ir piemērotāks temperatūras mērīšanai bērnam. Mērījumu var veikt gan, ieliekot termometra galu padusē, gan arī mērot perorāli vai rektāli.

“Par rezultāta nolasīšanu pavēsta īss signāls. Tomēr, lai gan instrukcijās rakstīts, ka mērīt nepieciešams tikai vienu minūti, ar to nebūs diezgan. Lai iegūtu precīzu rezultātu, digitālais termometrs jāpatur padusē aptuveni piecas minūtes, neskatoties uz to, ka signāls jau ir atskanējis,” iesaka farmaceits un piebilst, ka šādu termometru darba kārtība uztur baterijas.

“Problēmu var sagādāt tas, ka ir grūti saprast, kad tieši bateriju jauda samazinās – tas notiek pamazām. Ja tā, tad gan mērījums var būt neprecīzs. Digitālais termometrs ir arī ļoti jutīgs. Mērījumu var ietekmēt, piemēram, stress, ko izjūt cilvēka organisms, ka arī ikviena, pat neliela kustība temperatūras mērīšanas laikā.”

Infrasarkano staru termometrs – trīs vienā

Tas ir visjaunākās paaudzes termometrs – ērtākais, precīzākais, un arī mērījuma rezultātu var iegūt visātrāk – vienas minūtes laikā ķermeņa temperatūru var nomērīt pat trīs reizes. Turklāt šis ir bezkontakta termometrs.

Farmaceits skaidro: “Mērījumu veic, turot termometru viena divu centimetru attālumā no pieres. Jāraugās, lai starp termometru un ķermeni nav matu, jo tie ietekmē mērījuma rezultātu.

Tāpat rezultātu var ietekmēt arī apkārtējās vides temperatūra. Infrasarkano staru termometrs ir piemērotāks mērījumiem telpā, istabas temperatūrā, nevis, piemēram, āra, vējā vai citos apstākļos.”

Parasti ar šādu termometru var izmērīt gan ķermeņa, gan telpas, gan arī ūdens temperatūru. Īpaši ērti tas varētu būt ģimenēm ar maziem bērniem.

Kurš termometrs izdevīgāks?

Protams, jaunās paaudzes termometri ir salīdzinoši dārgāki – ja stikla un digitālo termometru cenu diapazons svārstās no aptuveni pieciem līdz piecpadsmit eiro, tad infrasarkanie maksā no aptuveni trīsdesmit līdz pat septiņdesmit eiro.

Atkarībā no zīmola, digitālajiem un infrasarkano staru termometriem ražotāji dod divu līdz piecu gadu garantiju. Ja šajā laika posmā termometrs sabojājas, jāsameklē instrukcija, kas bija pievienota, termometru iegādājoties. Tajā atrodama informācija par garantijas servisu.

“Jā, pērkot šādu ierīci ir svarīgi saglabāt gan pievienoto instrukciju, gan pirkuma čeku. Ja, piemēram, ir saglabājies tikai čeks, var doties uz aptieku, kur iegādāts termometrs, un farmaceits palīdzēs noskaidrot servisa informāciju. Ja aiziet nav iespēju, visu var noskaidrot, sazinoties ar tiešsaistes farmaceitiem.”

3 farmaceita ieteikumi, ja temperatūra ir paaugstināta

  • Ja ķermeņa temperatūra paaugstinājusies virs 37 grādiem, jāpaliek mājās. Pat tad, ja pašsajūta ir gana laba, lai dotos uz darbu, cilvēks var būt infekcijas avots un apdraudēt citus.
  • Tas ir labi, ja uz infekcijas iekļūšanu organisms reaģē ar temperatūras paaugstināšanos līdz 37-38 grādiem. Paaugstināta temperatūra liecina par organisma cīņu ar iebrucēju un šādu temperatūru tūlīt nevajadzētu mazināt, bet gan ļaut organismam tikt galā.
  • Maza bērna temperatūras paaugstināšanās nebūt ne vienmēr liecina par saslimšanu. Tā mazuļa organisms mēdz reaģēt, piemēram, uz vides maiņu, ja tas ir sastapies ar sev nezināmiem parazītiem. Tad temperatūra paaugstinās un to nevajadzētu mazināt ar medikamentiem. Taču, ja temperatūras paaugstināšanās negatīvi ietekmē bērna apetīti un miegu, jāņem palīgā zāles, lai to nedaudz pazeminātu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Valdība atbalstīja vienreizēja 200 eiro pabalsta piešķiršanu pensionāriem un personām ar invaliditāti
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies vēl 517 cilvēki; Igaunijā – 1420
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Trešdien Latvijā reģistrēti 646 jauni Covid-19 gadījumi un 12 sasirgušie miruši 1
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ir vīrusi, kas, mums pašiem nezinot, saglabājas organismā visu mūžu. Vai tā varētu darīt ar Covid-19?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 56
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā būs jāceļ algas, citādi nākamgad būs vēl viena lielā izbraukšana,” ekonomists prognozē 35
8 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Atsākušās auto lukturu zādzības: garnadži īpaši iecienījuši vienu auto marku 6
16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
ZZS aiz Lemberga kā mūris. Ar saviem paziņojumiem zaļzemnieki nogriež ceļu uz valdību nākotnē? 57
22 stundas
Lasīt citas ziņas
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Jāstrādā un nedrīkst atslābt. Ja paņem brīvu – sēdi bez naudas!” Sievietēm kovidlaiks grūtāk pārvarāms 2
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šobrīd vairāk nekā puse ģimenes ārstu neveic vakcināciju pret Covid-19. Ko cilvēkiem iesākt? 12
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Politiķi: Valdībai nekavējoties jārīkojas, lai Latvija Covid-19 vakcinācijā nepaliktu pēdējā Eiropā 16
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik daudzi trešdien Latvijā vakcinēti?
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
“Pilnīgi sūdi, tas ir par lēnu!” ES valstu politiķi sašutuši par vakcīnu iepirkumiem 2
6 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Trīs darbi un 10 kafijas krūzītes dienā: vai sirds aritmija iespējama arī jauniešiem?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Internetā tirgo vakcīnas pret Covid -19. Pārdošanas sludinājumos piedāvā nopirkt arī vakcinācijas pasi
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
TIEŠRAIDE. Lai vērotu ledus spridzināšanu Gaujā, Carnikavā ieradušies vairāki simti cilvēku 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pastiprināsies sals. Laikapstākļu prognoze piektdienai
23 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 56
5 stundas
LE
LETA
Kokteilis
Kosmētikas zīmola “Dzintars” produkcija no šodienas atgriezusies veikalu plauktos
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Pirms zvanīt trauksmes zvanus vajadzēja izdarīt savus mājasdarbus.” Reizniece-Ozola par Pavļuta vājo darbu un uzticības graušanu 19
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aktrise Ieva Florence-Vīksne dalījusies ar intīmām un atklātām fotogrāfijām no laika, kad gaidījusi bērniņu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ciemojoties pie vectēva Kurzemes pusē, mazmeita piedzīvo seksuālu vardarbību
52 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 31
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Atsākušās auto lukturu zādzības: garnadži īpaši iecienījuši vienu auto marku 6
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Alise, Auce un Enija
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zeltainas vistas kotletītes ar Parmezāna sieru un zaļumiem: izcep uzreiz vairāk!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Suns grauž, rok bedres vai bēg no mājām: iespējams, dzīvnieks sirgst ar atšķirtības sindromu
1 stunda
Inita Šteinberga
Praktiski
Aveņu jaunstādi: kad sāks ražot un kā tie pareizi jāaprūpē?
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Saslimstība mazinājusies: Latviju izslēdz no ceļojumu brīdinājuma kartes tumši sarkanās zonas
15:37
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pastiprināsies sals. Laikapstākļu prognoze piektdienai
15:17
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā Latvju jaunatnes svētkiem gatavojās pirms 100 gadiem
15:03