Publicitātes foto

Kādam termometram uzticēties, ja ir jāizmēra ķermeņa temperatūra? 0

Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ir rādītājs tam, ka visticamāk organismā iekļuvusi infekcija, ar ko tas uzsācis cīņu. Kādēļ svarīgi to zināt? Kādu termometru turēt mājās? Un vai tiešām normālai ķermeņa temperatūrai ir tendence pazemināties? Atbildes apkopojis Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 34
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 27
7 stundas
Lasīt citas ziņas

“Cilvēka ķermeņa temperatūra var atšķirties atkarībā no vecuma un svārstīties diennakts laikā aptuveni viena grāda robežās, tātad – no 35.5 grādiem pēc Celsija skalas līdz 36.6 grādiem. Ja ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 37 grādiem, iespējams, organismā iekļuvusi infekcija,” skaidro Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

Normālā ķermeņa temperatūra kļūst zemāka

Tā ir tiesa – ilgākā laika periodā novērots, ka cilvēka normālā temperatūra nedaudz pazeminājusies. “Kad 1851. gadā vācu ārsts Karls Reinholds Augusts Vunderliks izmērīja temperatūru 25 000 pacientu, viņš izrēķināja, ka cilvēka ķermeņa vidējā temperatūra ir 37 grādi pēc Celsija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laika gaitā zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka šis skaitlis ir zemāks – starp 36,6 un 36,8 grādiem –, lielākoties saistot to ar precīzākām metodēm. Tomēr jauns pētījums liek domāt, ka cilvēku ķermeņa vidējā temperatūra lēni krītas,” stāsta farmaceits.

Stenforda Universitātes pētnieki apskatīja datus no ASV Pilsoņu kara laika un vairākiem mūsdienu pētījumiem un secināja, ka ķermeņa vidējā temperatūra vīriešiem ir pazeminājusies vairāk nekā par pusi grāda. Pētījuma autori rosina domāt, ka ķermeņa temperatūras samazinājuma iemesls varētu būt dažādu faktoru kombinācija – siltākas drēbes, telpu temperatūras kontrole un mazaktīvs dzīvesveids.

Tomēr vissvarīgākais faktors, iespējams, ir infekcijas slimību bīstamības mazināšanās medicīnas attīstības dēļ. Pateicoties vakcīnām, antibiotikām un labākai veselības aprūpei, ne tikai daudzas smagas slimības ir pilnībā vai vairākumā izskaustas, bet arī atveseļošanās saslimšanas gadījumā ir veiksmīgāka. Cilvēka imūnsistēma ir mazāk aktīva, un audi – mazāk pakļauti iekaisuma procesiem.

Ar ko visprecīzāk izmērīt ķermeņa temperatūru?

Kādam mājās varbūt joprojām ir saglabājies gluži lietojams stikla termometrs ar dzīvsudraba stabiņu. Tomēr jāņem vēra, ka šāds termometrs ir savu laiku nokalpojis un tā pildījums mūsdienās atzīts par bīstamu.

Farmaceits atgādina, ka atbilstoši Eiropas Savienības regulai dzīvsudraba termometru tirdzniecība ir aizliegta: “Ja mājās joprojām ir dzīvsudraba termometrs, turklāt tas ir bojāts, noteikti nevajadzētu to glabāt vai izmest atkritumu urnā, bet gan aiznest uz aptieku, kurā utilizācijai pieņem gan nederīgas zāles, gan termometrus. Un tad jautāt farmaceitam pēc jauna – droša un precīza termometra.

Izvēle ir gana plaša, jo aptieku piedāvājumā ir gan klasiskie stikla termometri, gan digitālie un pat infrasarkano staru termometri.”

Iecienītā klasika – stikla termometrs

Stikla termometru, ko pārdod Latvijas aptiekās, mērījumu skala vairs nav pildīta ar dzīvsudrabu. Stabiņā ir vai nu kāds cits metāla sakausējums, vai spirts.

“Ieliekot termometru padusē, līdz rezultāta nolasīšanai jānogaida piecas līdz desmit minūtes. Ar šo termometru temperatūru var mērīt arī perorāli vai rektāli. Termometrs ir diezgan precīzs un atkārtota mērīšana parasti nav nepieciešama. Tomēr, ja tas ir turēts mazāk par noteikto laiku, tad gan rādījums nebūs pareizs,” teic „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

Tomēr stikla termometriem, kas pildīti ar spirtu, ir kāds neliels trūkums – kad pēc izmērīšanas termometrs jānokrata, tas ir diezgan grūti izdarāms. Tiesa, nu jau šādi termometri ir aprīkoti ar speciālu plastmasas uzgali, aiz kā turot un kratot, termometra stabiņu ir viegli atgriezt izejas pozīcijā.

Termometram gan ir vēl kāda neērtība – mērījumu skala ir smalka, tās spirta pildījums – gaišs un cilvēkam ar vājāku redzi ne tik labi saskatāms, kā savulaik dzīvsudraba stabiņš.

Digitālais termometrs – nopīkst un rezultāts ir!

Digitālajiem termometriem ir plastmasas korpuss un neliels digitāls ekrāns, kurā parādās mērījuma rezultāts. Termometra gals var būt stingrs vai lokans. Lokanais veidots ar domu, ka tā tas ir piemērotāks temperatūras mērīšanai bērnam. Mērījumu var veikt gan, ieliekot termometra galu padusē, gan arī mērot perorāli vai rektāli.

“Par rezultāta nolasīšanu pavēsta īss signāls. Tomēr, lai gan instrukcijās rakstīts, ka mērīt nepieciešams tikai vienu minūti, ar to nebūs diezgan. Lai iegūtu precīzu rezultātu, digitālais termometrs jāpatur padusē aptuveni piecas minūtes, neskatoties uz to, ka signāls jau ir atskanējis,” iesaka farmaceits un piebilst, ka šādu termometru darba kārtība uztur baterijas.

“Problēmu var sagādāt tas, ka ir grūti saprast, kad tieši bateriju jauda samazinās – tas notiek pamazām. Ja tā, tad gan mērījums var būt neprecīzs. Digitālais termometrs ir arī ļoti jutīgs. Mērījumu var ietekmēt, piemēram, stress, ko izjūt cilvēka organisms, ka arī ikviena, pat neliela kustība temperatūras mērīšanas laikā.”

Infrasarkano staru termometrs – trīs vienā

Tas ir visjaunākās paaudzes termometrs – ērtākais, precīzākais, un arī mērījuma rezultātu var iegūt visātrāk – vienas minūtes laikā ķermeņa temperatūru var nomērīt pat trīs reizes. Turklāt šis ir bezkontakta termometrs.

Farmaceits skaidro: “Mērījumu veic, turot termometru viena divu centimetru attālumā no pieres. Jāraugās, lai starp termometru un ķermeni nav matu, jo tie ietekmē mērījuma rezultātu.

Tāpat rezultātu var ietekmēt arī apkārtējās vides temperatūra. Infrasarkano staru termometrs ir piemērotāks mērījumiem telpā, istabas temperatūrā, nevis, piemēram, āra, vējā vai citos apstākļos.”

Parasti ar šādu termometru var izmērīt gan ķermeņa, gan telpas, gan arī ūdens temperatūru. Īpaši ērti tas varētu būt ģimenēm ar maziem bērniem.

Kurš termometrs izdevīgāks?

Protams, jaunās paaudzes termometri ir salīdzinoši dārgāki – ja stikla un digitālo termometru cenu diapazons svārstās no aptuveni pieciem līdz piecpadsmit eiro, tad infrasarkanie maksā no aptuveni trīsdesmit līdz pat septiņdesmit eiro.

Atkarībā no zīmola, digitālajiem un infrasarkano staru termometriem ražotāji dod divu līdz piecu gadu garantiju. Ja šajā laika posmā termometrs sabojājas, jāsameklē instrukcija, kas bija pievienota, termometru iegādājoties. Tajā atrodama informācija par garantijas servisu.

“Jā, pērkot šādu ierīci ir svarīgi saglabāt gan pievienoto instrukciju, gan pirkuma čeku. Ja, piemēram, ir saglabājies tikai čeks, var doties uz aptieku, kur iegādāts termometrs, un farmaceits palīdzēs noskaidrot servisa informāciju. Ja aiziet nav iespēju, visu var noskaidrot, sazinoties ar tiešsaistes farmaceitiem.”

3 farmaceita ieteikumi, ja temperatūra ir paaugstināta

  • Ja ķermeņa temperatūra paaugstinājusies virs 37 grādiem, jāpaliek mājās. Pat tad, ja pašsajūta ir gana laba, lai dotos uz darbu, cilvēks var būt infekcijas avots un apdraudēt citus.
  • Tas ir labi, ja uz infekcijas iekļūšanu organisms reaģē ar temperatūras paaugstināšanos līdz 37-38 grādiem. Paaugstināta temperatūra liecina par organisma cīņu ar iebrucēju un šādu temperatūru tūlīt nevajadzētu mazināt, bet gan ļaut organismam tikt galā.
  • Maza bērna temperatūras paaugstināšanās nebūt ne vienmēr liecina par saslimšanu. Tā mazuļa organisms mēdz reaģēt, piemēram, uz vides maiņu, ja tas ir sastapies ar sev nezināmiem parazītiem. Tad temperatūra paaugstinās un to nevajadzētu mazināt ar medikamentiem. Taču, ja temperatūras paaugstināšanās negatīvi ietekmē bērna apetīti un miegu, jāņem palīgā zāles, lai to nedaudz pazeminātu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Piektdien Latvijā atklāti 544 Covid-19 gadījumi. Miruši deviņi sasirgušie 1
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Vai pret Covid-19 varētu potēt, jaucot ražotāju vakcīnas? Skaidro Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Zavadska 19
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 34
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 34
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 27
7 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 92
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 285
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 1
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc grūtniecības laikā mēdz būt urīna nesaturēšana un kā ar šo problēmu tikt galā pēc dzemdībām?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Delikātā problēma – nesaturēšana. Novērojumos dalās ķirurģe proktoloģe Baiba Putniņa 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 285
1 diena
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 1
29 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 13
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
6 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 2
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 22
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 92
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 85
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo
18:21
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 1
17:51
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
17:15