Kādi kukaiņi bojā zeltactiņas 2

“Kas tie par kukaiņiem, kas pa vasaru salien guļbūvē ķirmju caurumos? Apmēram skudras lielumā, bet tievāki, ar spārniem, lidojoši. Vai tie ir labi, vai slikti? Vai ar tiem jācīnās?” 
Jānis Grīnbergs Burtnieku novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Lasīt citas ziņas

Iespējams, no vaboļu izskrejām izlido tur ziemojušās vientuļās bites, kas mēdz būt sīkas un slaidas, vai arī koksnē apmetušās racējlapsenes, kam raksturīgs melni dzeltens ķermenis. Tomēr visticamāk, runa ir par zeltactiņām (ģints Chrysopa), jo – kur ir ķirmji, tur ir arī šie kukainīši.

– Zeltactiņas ir ķirmju dabīgie ienaidnieki, kas barojas ar to kāpuriem. Iedobes tās izmanto kā apmešanās vietu, slēptuvi pa dienu, – apgalvo LVM meža aizsardzības un apsardzības vadītājs Indulis Brauners.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā ir konstatētas 10 sugas. Zeltactiņas ir vidēji lieli, zaļgani vai dzeltenbrūni kukaiņi ar spilgtām, zeltaini zaļām acīm (tāpēc tāds ģints nosaukums) un četriem smalki tīklotiem virs ķermeņa jumtveidā sakļautiem spārniem. Vasarā zeltactiņas var atrast uz kokiem, krūmiem un zālaugiem. Mātīte dēj olas citu citai blakus uz lapām un zariem, galvenokārt laputu koloniju tuvumā. Kāpuri tāpat kā pieaugušie īpatņi ir plēsīgi, pārtiek lielākoties no laputīm, tātad ir derīgi. Vasaras beigās zeltactiņas dodas ziemot dažādās spraugās un bieži vien lielā skaitā salien vēsās, neapsildāmās telpās, kur novērojamas uz logiem vai pie griestiem. Pēc pārziemošanas pavasarī tās atkal lido uz logiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.