Foto: Shutterstock

Kas aptumšo skatienu bērniem. Par šķielēšanu, slinko aci un traumām 0

Kaut gan varētu rasties iespaids, ka bērnu redzei lielu kaitējumu nodara dažādu ekrānierīču lietošana, acu ārsti to neapstiprina. Tā drīzāk ir slodze smadzenēm, kā arī sociāla problēma, spriež Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa. Bērniem biežākās redzes problēmas ir šķielēšana un tā dēvētā slinkā acs – ambliopija.

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Lasīt citas ziņas

Sandra Valeiņa ambliopiju apraksta vienkārši – neskatīšanās dēļ bērns neiemācās redzēt. “Piedzimstot bērns uzreiz neredz tā, kā vajadzētu, tāpēc mācās. Laiks, lai to iemācītos, jeb sensitīvais redzes periods ir līdz septiņu gadu vecumam. Ja šajā laikā konstatē, ka vienā acī ir redzes aktivitātes pazeminājums un tādēļ bērns šķielē, tad čaklo aci aizklāj un liek skatīties ar slinko,” ārstēšanu apraksta daktere.

Lai to panāktu, vajadzīga neatlaidība un enerģija, vecāku sapratne un gatavība sadarboties ar dakteriem un citiem speciālistiem, cītīga mājasdarbu pildīšana un regulāras atkārtotas pārbaudes. Dažkārt tas neizdodas, jo mazi bērni nelabprāt nēsā brillītes, kurām viena puse aizklāta, vai speciālos plāksterus vienai acij – oklūderus, taču tas ir pareizākais un vēlamākais veids, kā panākt redzes uzlabošanos, novērst šķielēšanu un ļaut izveidoties pareizai, pilnīgai redzei. Taču tad, ja līdz septiņiem gadiem to nesāk darīt, ir par vēlu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vecākiem jāapzinās – vilciens būs aizgājis. Tas sev jāatgādina, kad bērns spītējas, ir saslimis vai noguris un tāpēc negrib ļaut uz vienas acs neko līmēt, vai arī āda reaģē uz oklūdera kairinājumu. Ir daudz lietu, kas darbojas pretī. Ja mammā ir šaubas, vai vispār to vajag darīt, viņa, visticamāk, pakļausies sava mīļā bērna kaprīzēm un atteiksies no pūliņiem iedarbināt slinko actiņu. Taču mūsu redzes pedagogu pieredze liecina – ar stingrību un iejūtību tas ir iespējams!”

 

Kas pamana

Bieži vien šķielēšanu pirmie pamana vecāki vai ģimenes ārsti. Ja redzes skrīningā (pārbaudē) atrod pazeminātu redzi, bērnam būtu jānonāk pie oftalmologa – acu ārsta. Oftalmologs veic papildu pārbaudes, acī iepilinot acs akomodāciju atslābinošus pilienu un nosakot īsto refrakciju (bez pilināšanas noteiktā acs refrakcija var būt ļoti kļūdaina). Atrodot vienu vai otru acs refrakcijas kļūdu (palielinātu hipermetropiju jeb tālredzību, miopiju jeb tuvredzību vai astigmatismu, kad acs refrakcija atšķiras dažādās acs asīs – horizontālajā un vertikālajā), lai to koriģētu, bērnam tiek izrakstītas brilles vai kontaktlēcas.

“Ļoti gribu aizstāvēt rajonu oftalmologus, kuri strādā ļoti labi un pamana šīs problēmas laikus,” saka ārste.

Vecāki bieži uzreiz nenotic, cer un meklē kādu, kurš pateiks, ka tā nav.

Bet tas būtu īstais brīdis, kad sākt strādāt – radināt bērnu nēsāt brillītes un, ja vajadzīgs, aizklāt to actiņu, kas redz sliktāk.”

Šķielēšana ir acs muskuļu darbības traucējums, kas izraisa vienas acs novirzīšanos no normālās paralēlās pozīcijas. Novirzījuma dēļ uz tīklenes veidojas neass attēls, acs nevar iemācīties redzēt. Citu saslimšanu gadījumos, piemēram, ja ir iedzimta katarakta, redzes ass ceļā ir necaurspīdīgi šķēršļi. Ja šo aci nestimulēs skatīties pareizi, tā pati no sevis to neiemācīsies un tā arī paliks slinka jeb ambliopa. Vēlāk par septiņu gadu vecumu atjaunot redzes funkciju šajā acī vairs nebūs iespējams.

Ir dažādi šķielēšanas veidi. Visvairāk izplatīta šķielēšana uz iekšu (ezotropija, 40% gadījumu) un uz āru (eksotropija, 20% gadījumu). Vēl pastāv dažādi retāki šķielēšanas veidi.

Kad redze abās actiņās ir vienāda un bērns pārmaiņus šķielē te ar vienu, te ar otru aci, ir īstais laiks domāt par šķielēšanas labošanas operāciju. To var veikt 4–6 ga-du vecumā, pirms skolas. Tikai iedzimtas liela leņķa šķielēšanas tiek operētas agrīni – 1–2 gadu vecumā. Gan-drīz katram pacientam nepieciešams individuāls risinājums.

 

Arī katarakta, glaukoma un audzēji

Retākas bērnu redzes problēmas ir, piemēram, acs audzējs – retinoblastoma. Ja ģimenes anamnēzē bijuši šādi gadījumi, audzējs var parādīties ļoti agrīni, pat vēl grūtniecības laikā vai neilgi pēc piedzimšanas. Ja izdodas agrīni atklāt audzēju, to var arī agrīni ārstēt, pat saglabājot veselu acs ābolu un redzi. Šādus audzējus Latvijā ik gadu konstatē 1–2 bērniem.

Bērniem mēdz būt arī iedzimta katarakta (kopā ar iegūtām kataraktām – ap 30 gadījumu ik gadu). “Mazulis vai nu jau piedzimst ar apduļķotām acs lēcām, vai arī apduļķojums veidojas pirmo divu gadu laikā vai vēlāk,” stāsta Sandra Valeiņa. Aptuveni 10 reižu gadā acu ārsti bērniem atklāj iedzimtu glaukomu – vienas acs spiediens ir paaugstināts, un tāpēc iet bojā redzes nervs. To var viegli ievērot arī vecāki: viena vai abas actiņas ir lielākas nekā parasti, ar laiku acs radzene var kļūt nedzidra.

“Tās ir jau ļoti nopietnas augsta līmeņa oftalmoloģijas problēmas, kur nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, cieši sekojot pacienta veselībai gan pirms, gan pēc tam. Šajos gadījumos strādājam kopā ar oftalmologiem–mikroķirurgiem Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.”

 

Smagas traumas – reti

Vidēji 5–10 bērniem gadā vajadzīgas mikroķirurģiskas operācijas, lai ārstētu smagu, perforējošu traumu sekas. Ne tik smagas traumas ir konjunktīvas brūce, plakstiņu brūces, acs sasitumi, radzenes nobrāzumi, smagāki vai vieglāki acs apdegumi.

“Es vienmēr uztraucos par puišiem, kuri bez brillēm spēlē florbolu. Jāpadomā par iespējām, kā sevi pasargāt! Taču, tāpat kā daudzi riteņbraucēji brauc bez ķiverēm, tā jaunie sportisti spēlē florbolu bez aizsargbrillēm, jo tās neizskatās stilīgi. Ja florbola bumbiņa trāpa pa aci, tas ir spēcīgs sitiens! Ar šādām traumām var nonākt pat šeit, Acu slimību klīnikā, var pat zaudēt redzi. Tāpēc varbūt vajadzētu ieviest kādus bonusus tām komandām, kurās brilles tomēr lieto,” teic ārste un akcentē, ka par acu saudzēšanu jāatceras arī citu sporta veidu treniņos.

Foto: Shutterstock

Ieteikumi, kā samazināt tehnoloģiju lietošanas biežumu:

Atvienot, lai savienotu, radot no tehnoloģijām brīvu laiku:

stunda dienā (vakariņas), diena nedēļā (sestdiena) un nedēļa gadā (ģimenes brīvdienas);

kamēr braucat auto, stundu pirms miega un ieturot maltīti kafejnīcā vai restorānā.

 

Līdzsvarojiet enerģiju iekšā (tehnoloģijas) ar enerģiju laukā (kustības, pieskārieni, kopā būšana, daba). Stunda iekšā = stunda laukā.

Uzsāciet veselīgas aktivitātes visai ģimenei!

Brauciet ar velosipēdiem, pastaigājieties mežā, skaldiet malku, makšķerējiet, peldieties, apciemojiet radus un draugus, gatavojiet maltīti, gleznojiet, veidojiet, dejojiet, klausieties mūziku, spēlējiet galda spēles, rīmējiet rīmes, saceriet dzejoļus, spēlējiet paslēpes, lasiet grāmatas, sportojiet, cepiet kūkas, dariet mājas darbus… bet dariet to kā ģimene… KOPĀ!

Ieteikumi tapuši, datorspēļu industrijas profesionāļiem, neirozinātniekiem un atkarību speciālistiem sadarbojoties ar Amerikas Pediatru akadēmiju un Kanādas pediatru asociāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 47
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Manskis: Tie, kas šeit balso par Putinu, negrib, lai Latvija atkal būtu Krievijas Impērijā, viņi vienkārši grib ieriebt Latvijai 23
CVK pārbaudījumu priekšā: Vairāki deputāti Saeimā atzīst, ka aizvadītajos gados iestāde “ir turēta bada maizē”
Slaidiņš: Neesmu teicis, ka tur viss ir slikti, bet ukraiņi paši atzīst – nav viegli..
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. ASV analītiķi: Putins pārvērtējis Krievijas armijas spēkus, liekot sagrābt Donbasu līdz martam
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane
19:07
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Pasteidzies izdarīt to, ko neizdarīji vakar! Horoskopi 4.februārim
18:54